0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

هزینه فونداسیون دو طبقه

زمان مطالعه : 8 دقیقه
هزینه فونداسیون دو طبقه _آهن جم
هزینه  فونداسیون دو طبقه ، یک طبقه و هر سازه ای با تعداد طبقات بیشتر یا کمتر متفاوت خواهد بود .زیرا در هر پروژه با توجه به شرایط خاص آن نیاز ها وهزینه ها متفاوت است .اما به طور کلی می توان هزینه حدودی را مشخص کرد که در نهایت با هزینه واقعی تفاوت چندانی ندارد. سازه چه اسکلت بتنی باشد چه اسکلت فلزی به یک فونداسیون مقاوم نیاز دارد .ما در این مقاله می خواهیم هزینه فونداسیون در سال ۱۴۰۲ را با جزییات کامل محاسبه کنیم در ادامه همراه ما باشید .

هزینه فونداسیون ۱۴۰۳

هزینه فونداسیون به عوامل زیادی بستگی دارد و با توجه به شرایط هر پروژه عدد متفاوت خواهد بود . هزینه فونداسیون در اکثر موارد با هزینه ساخت کل اسکلت محاسبه میشود و هزینه فونداسیون معادل هزینه ۵۰ تا ۸۰ درصد یک سقف در نظر گرفته میشود.درصد ها کاملا حددی است و در هر منطقه نرخ ها متفاوت میباشد.

بسیاری از سازندگان تمایل دارند هزینه حدودی هر مرحله از ساخت ساختمان را برآورد کنند .ما در این مقاله سعی کردیم ریز هزینه های فونداسیون را بررسی کنیم .هزینه گفته شده کاملا حدودی و به شرایط سازه و نرخ ها در آن منطقه بستگی دارد.

هزینه فونداسیون در سال ۱۴۰۲  بدون قالب بندی و زیر زمین برای هر متر مربع حدود ۵۰۰ هزار تومان برآورد می شود .این هزینه با جمع ریزهزینه های اجرایی یک فونداسیون مثل هزینه خاکبرداری،میلگرد ،بتن ،آرماتوربندی ،دستمزد و …بدست آمده است .هزینه فونداسیون برآورد شده کاملاً حدودی است و در هر منطقه ای با توجه به نرخ دستمزد ها ،نرخ مصالح و ویژگی های خاص یک سازه هزینه می تواند کمتر یا بیشتر باشد. اما به طور کلی هزینه در همین محدوده خواهد بود .

ریز هزینه های اجرای فونداسیون

فونداسیون یکی از بخش های مهم ساختمان است که اجرای با کیفیت آن اهمیت بالایی دارد .فونداسیون ساختمان باید با مصالح با کیفیت طبق نظر مهندس سازه و مقرارت ساختمان سازی با مهارت بالا احداث شود .فونداسیون ریشه ساختمان در زمین است به همین علت باید بسیار مقاوم باشد .

اجرای فونداسیون و شناژ هم مانند ساخت هر قسمت دیگر سازه مراحلی دارد که در نهایت با جمع هزینه هر مرحله از اجرای آن هزینه نهایی هر متر فونداسیون مشخص می شود .در ادامه هر مرحله اجرا و هزینه آن را بررسی می کنیم .

پیشنهاد مطالعه ⋙  قیمت هر متر آرماتور بندی

هزینه خاکبرداری

معمولاً فونداسیون کمی پایین تر از سطح زمین اجرا می شود .به همین دلیل باید در محل ساخت سازه مقداری خاک برداری انجام شود تا محل اجرای فونداسیون محیا گردد .هزینه خاک برداری هم به عمق گود و حجم خاکبرداری بستگی دارد .وقتی بخواهیم فونداسیون را نزدیک به سطح زمین اجرا کنیم و تعداد طبقات سازه کم باشد خاکبرداری زمین به اندازه ۳۰ سانتی متر کفایت می کند .

اما در بسیاری موارد نیاز است که خاک برداری عمیق انجام شود .معمولاً برای احداث سازه های عظیم و چند طبقه یا احداث پارکینگ های زیر زمینی نیاز است که خاک برداری و گود برداری زیادی انجام شود .وقتی خاک محل سازه سست باشد باید خاکبرداری بیشتری تا زمان رسیدن به زمین سفت انجام شود .

خاک برداری معمولاً با بیل مکانیکی انجام می شود و خاک نیز باید با کامیون از محل پروژه خارج شود .هزینه حدودی برای بیل مکانیکی روزانه ۸ تا ۱۴ میلیون تومان میباشد و هزینه حمل خاک به محل دیگری برای هر کامیون حدود ۹۰۰ هزار تومان می باشد .که تعداد روز ها و تعداد کامیون های خاک به میزان خاک برداری بستگی دارد .

برای مثال :خاک برداری یک قطعه زمین ۲۰۰ متری به عمق ۱ متر با بیل مکانیکی تقریباً ۱ روز زمان خواهد برد و چندین کامیون خاک خواهد داشت .اگر هزینه کل برای خاک برداری را ۲۵ میلیون تومان در نظر بگیریم برای هر متر فونداسیون ۱۲۵ هزار تومان هزینه خاک برداری نیاز است.بعداز خاک برداری ابتدا باید پیکتاژ یا پیاده سازی نقشه روی زمین انجام شود .(برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله پیکتاژ چیست را مطالعه کنید.)

سپس باید کف گود بتن مگر اجرا شود تا محل احداث فونداسیون آماده گردد .در صورتی که بخواهیم کل سطح زمین را مگر شی کنیم میتوان پیاده سازی نقشه روی زمین را بعد از بتن مگر انجام داد.

هزینه میلگرد فونداسیون

اصلی ترین ماده تشکیل دهنده فونداسیون که موجب استحکام و مقاومت آن میشود میلگرد است.میلگرد به دو صورت طولی و خاموت در فونداسیون قرار می گیرد و قیمت خاموت و میلگرد در هزینه فونداسیون بسیار موثر است.

در اجرای فونداسیون ابتدا میلگرد ها را بهم تنیده و در محل نوار فونداسیون قرار می گیرند . مقدار میلگرد فونداسیون هم به تعداد طبقات و حجم سازه بستگی دارد .برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله برای صد متر زیر بنا چقدر میلگرد لازم است؟ از اهن جم را مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه ⋙  سقف وافل چیست؟ انواع و کاربردها،مزایا و معایب آن

حدوداً می توان گفت برای هر متر مربع زیر بنا حدود ۱۰ تا ۱۵ کیلو گرم میلگرد برای فونداسیون نیاز است .با توجه  به قیمت میلگرد که در حال حاضر کیلویی ۲۳ هزار تومان است هزینه میلگرد فونداسیون برای هر متر زیر بنا حدود ۲۳۰ تا ۳۵۰ هزار تومان می شود . به گفته آراد برند

میلگرد فونداسیون به صورت شاخه ای و یا به صورت بندل به فروش می رسد و قیمت آن برحسب کیلوگرم محاسبه می گردد.به طور کلی عواملی مانند قیمت ارز و نوسانات بازار، کیفیت میلگرد، برند تولیدی محصول، هزینه تولید و همچنین هزینه های حمل و نقل، بر قیمت نهایی این میلگرد تاثیر گذار می باشند.

هزینه اجرای فونداسیون _آهن جم

دستمزد آرماتوربندی

برای بهم تنیدن و آرماتور بندی میلگرد ها هم هزینه کمی نیاز است. قیمت آرماتور بندی به طور کلی محاسبه می شود. اما اگر برای هر قسمت جداگانه محاسبه کنیم تقریباً قمیت آرماتوربندی هر کیلو میلگرد فقط برای فونداسیون حدود هزار تومان است که برای یک مترمربع فونداسیون هزینه آرماتوربندی میلگرد فونداسیون ۱۵ هزار تومان می شود .البته در بسیاری موارد که پروژه کوچک باشد قیمت آرماتوربندی به صورت متری برحسب طول نوار فونداسیون محاسبه می شود .

سایز و وزن میلگرد در هزینه آرماتور بندی فونداسیون تاثیر دارد .زیرا هر چه سایز میلگرد کمتر باشد کار بیشتری نیاز است و وزن کمتری از آرماتور بندی انجام میشود .به همین دلیل دستمزد آرماتور بندی میلگرد های سایز کوچک بیشتر است.

هزینه قالب بندی فونداسیون

پس از اینکه میلگرد ها بهم تنیده و در محل فونداسیون قرار گرفتند باید اطراف آنها قالب بندی شود تا بتن در اطراف آن ها شکل بگیرد و سفت شود .هزینه قالب بندی به نوع قالب ها بستگی دارد .در مواردی محل اجرای پی کاملاً به اندازه نوار فونداسیون حفر می شود که دیگر نیاز به قالب نیست در مواردی هم از قالب های آجری با بلوکی استفاده می شود .این قالب ها ثابت هستند و در واقع دیوار آجری و بلوکی هستند که اطراف میلگردها به عنوان قالب ساخته می شوند .این نوع قالب هم هزینه کمی دارد .

پیشنهاد مطالعه ⋙  وال مش دیوار چیست؟

رایج ترین نوع قالب ها فلزی است که هزینه ها آن نسبت به دیگر قالب ها مثل آجری ،چوبی و …بیشتر است .اما مزایا و کیفیت بهتری دارد .هزینه قالب بندی فونداسیون با قالب فلزی برای هر متر حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان و هزینه قالب بندی چوبی برای فونداسیون حدود متر مربع ۲۰۰ هزارتومان می باشد .برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع قالب ها مقاله قالب بندی بتن را مطالعه کنید .

هزینه بتن فونداسیون

پس از قالب بندی باید بتن ریزی روی میلگرد ها انجام شود .تقریباً برای هر متر مربع زیر بنا حدود ۰۸/۰ متر مکعب بتن نیاز است که قیمت هر متر مکعب آن حدود ۸۰۰ تا ۱ میلیون تومان است در این صورت هزینه بتن فونداسیون حدو ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان می شود .

دستمزد بتن ریزی

علاوه بر هزینه بتن دستمزد بتن ریزی فونداسیون هم باید پرداخت شود در صورتی که فقط اجرت بتن ریزی باشد و ناهار محاسبه نشود دستمزد ۱۰تا ۲۰ هزار تومان برای بتن ریزی هر متر فونداسیون لحاظ می شود .

قیمت دستمزد اجرای فونداسیون  

تمام مراحل باید توسط افرادی با مهارت انجام شود .معمولاً اگر نوع اسکلت ، بتنی باشد اجرای کل آن به صورت کامل واگذار می شود که برای اطلاع از قیمت آن باید مقاله هزینه اسکلت بتنی را مطالعه کنید .بهتر است کل پروژه به پیمانکار سپرده شود تا کیفیت اجرای آن بالاتر رود.

در سازه های اسکلت بتنی باید ریشه های ستون در فونداسیون اجرا شود و از چندین خاموت استفاده کنند که اگر به صورت جداگانه این مراحل انجام شود معمولا ًپیمانکار فونداسیون این کار را به درستی انجام نمیدهد و قبول نمی کند .در صورتی که کل اجرای اسکلت را به یک نفر واگذار کنید دستمزد فونداسیون با دستمزد اجرای اسکلت بتنی یکسان در نظر گرفته می شود و مساحت فونداسیون حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد از مساحت سقف اول لحاظ می شود .

در بسیاری موارد هم دستمزد آرماتور بندی فونداسیون ،قالب بندی و بتن ریزی به صورت جداگانه فاکتور می شود . به طور کل دستمزد اجرای فونداسیون بدون قالب بندی برای هر متر حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان میشود.اگر قالب بندی انجام شود بسته به نوع قالب هزینه ای حدود ۱۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان اضافه میشود.

بتن ریزی فونداسیون_آهن جم
۴.۶/۵ - (۹ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

نظرات ارسال شده

 1. علی رضا داودی

  ۱۴۰۲-۱۰-۱۳

  سلام،
  سپاس فراوان از این اطلاعات جامع و کاربردی و تفصیلی.
  بسیار عالی راهنمایی فرمودید، ممنون و سپاسگزارم.

  • ahanjamadmin

   ۱۴۰۲-۱۰-۱۴

   سلام وقت بخیر .خوشحالیم که مطالب برای شما مفید بوده و از لطف شما ممنونیم.پاسخگوی دیگر نظزات و سوالات شما خواهیم بود.

 2. مهران گودرزيان

  ۱۴۰۳-۰۱-۱۵

  سلام وقت شما بخير
  ممنون از توضيحات بسيار عالي و با ارزش شما
  فقط مي خواستم اگر ممكنه بفرماييد اين برآورد هزينه براي منطقه شمال نزديك جاده دوهزار زميني كه شيب دار باشه چه تفاوتي مي كنه وحدودا چقدر ميشه🙏

  • آهن جم

   ۱۴۰۳-۰۱-۲۸

   سلام وقت بخیر .سپاسگزارم خوشحالیم که مطالب مفید بوده .
   برای زمین شیبدار هزینه خاکریزی یا خاک برداری جهت از بین بردن شیب هم اضافه میشه و در صورتی که زمین شما استحکام کافی نداشته باشه باید خاک برداری تا رسیدن به زمین محکم انجام شود .هزینه این موارد هست که به نرخ این خدمات در شهر شما و متراژ و … بستگی دارد.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد