جدول وزن آهن آلات

جدول وزن میلگرد

وزن میلگرد

وزن میلگرد از فاکتور های مهم موقع خرید میلگرد است.به طور کلی میگرد به صورت کیلویی به فروش میرسد و قیمت میلگرد اعلام شده در بازار برای واحدهای کیلوگرم است . از این رو در هنگام خرید میلگرد وزن آنها مساله مهمی می باشد.زیرا هزینه نهایی با ضرب کردن وزن در قیمت واحد مشخص می شود .وزن میلگرد در هر سایزی باید در محدوده ای مشخص باشد .اختلاف وزن برندهای مختلف وجود دارد. اما به طورکلی باید وزن میلگرد به جدول وزن استاندارد نزدیک باشد و اختلاف وزن جزئی و کم باشد . جدول وزن میلگرد یعنی جدولی که سایز ،طول و وزن هر شاخه در آن درج شده است . این جدول برای اطلاع از وزن میلگرد ها و نوع های مختلف بسیار کاربردی است .در ادامه جدول وزن میلگرد استاندارد را در سایز های مختلف مشاهده می کنید.

جدول وزن میلگرد _آهن جم

وزن میلگرد های تولید شده توسط برندهای مختلف تا حدود کمی تلرانس با وزن های استاندارد دارد.نباید انتظار داشت که هر شاخه میلگرد وزنی کاملاً مطابق با وزن استاندارد داشته باشد .فقط کافی است که وزن آن اختلاف زیادی با وزن صحیح نداشته باشد .زیرا میلگردهای بیش از حد سبک کیفیت لازم را نخواهند داشت .

میلگرد از مقاطع فولادی است که در ساختمان سازی کاربردهای زیادی دارد .اکثر ساختمان ها با اسکلت بتنی ساخته می شوند .می توان گفت در سازه اسکلت بتنی در همه اعضای آن از جمله سقف ،ستون ،فونداسیون و دیوار ها از میلگرد استفاده می شود .میلگرد ها در انواع مختلفی در گرید های متفاوت با تنوع سایز زیادی تولید می شوند.هر میلگرد دارای مشخصات فنی خاص خود می باشد که نوع آن ،گرید و آنالیز فولاد آن را نشان می دهد .اما یکی از مهم ترین ویژگی میلگردها که مورد توجه زیادی قرار می گیرد وزن میلگرد ها می باشد .

پیشنهاد مطالعه ⋙  وزن تیرآهن

میلگرد ها در گریدA1،A2،A3،A4 در سایز های متفاوتی تولید می شوند و هر کدام وزن متفاوتی با یکدیگر دارند .البته وزن میلگرد ها در سایز و نوع مشخص باید در محدوده مشخص باشد .وزن هر شاخه میگرد با سایز و گرید مشخص باید با وزن استاندارد درج شده در جدول اشتال مطابق باشد یا اختلاف وزن جزیی داشته باشند .فروش میلگرد عمدتاً به صورت کیلویی است و قیمت میلگرد با توجه به وزن میلگرد ها مشخص می شود .به همین دلیل خریداران این محصول به دنبال خرید میلگرد های سبک تر هستند .اما باید گفت که میلگرد های سبک که اختلاف وزن زیادی با جدول اشتال دارند کیفیت و مقاومت کافی نخواهند داشت .

تفاوت وزن میلگرد ها

وزن میلگرد یکی از مواردی است که برای خریداران اهمیت زیادی دارد .میلگردهای عرضه شده در بازار در وزن های متفاوتی هستند .البته وزن یک شاخه میلگرد در یک سایز یکسان در همه برندها در محدوده مشخص است و اختلاف وزن در یک سایز یکسان مقدار کمی می باشد .وزن میلگرد در تعیین قیمت آن تاثیر گذار است. همچنین وزن یک شاخه میلگرد نشان دهنده کیفیت آن هم می باشد .وزن میلگرد استاندارد و با کیفیت باید نزدیک ترین وزن به جدول اشتال میلگرد باشد .در صورتی که میلگرد ها وزنی بسیار کمتر از جدول اشتال داشته باشند از لحاظ میزان مقاومت و استاندارد دارای ضعف هستند .

مثلاً میلگرد  16 استاندارد باید وزنی در حدود 19 کیلو گرم داشته باشد و میلگرد 14 استاندارد باید وزنی حدود 15 کیلوگرم داشته باشد .اما میلگرد سایز 16 در بازار وجود دارد که وزن 15 یا 16.5کیلوگرم دارد .این میلگرد اختلاف وزن 2.5کیلویی با وزن استاندارد در جدول اشتال دارد و از استاندارد کافی برخوردار نیست .از طرفی بعضی از شرکت ها میلگردهای تولیدی خود را سنگین تر از وزن های استاندارد تولید می کنند .البته معمولاً سنگین تر بودن وزن میلگرد از وزن استاندارد کمتر مشاهده می شود و اختلاف وزن ها نیز جزیی است .اما میلگرد های سبک محبوبیت بیش تری داشته و از این رو توسط کارخانه ها تولید می شوند اما در واقع کیفیت و استاندارد کافی را ندارند .

به گفته فرادرس :میلگرد در اکثر سازه‌های بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سازه‌هایی که اغلب با میلگرد ساخته می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساختمان: دال، دیوار، تیر، ستون، فونداسیون و غیره

پل: عرشه، شاه‌تیر، پایه، تکیه‌گاه و غیره

تونل: قاب، سگمنت، راک بولت و غیره

سد و دیگر سازه‌های بتنی

محاسبه وزن میلگرد

اگر تا به حال خرید میلگرد انجام داده باشید حتماً با این سوال رو به رو شده اید که چگونه وزن میلگرد را محاسبه کنیم ؟ اگر پیمانکار یا مهندس سازه صورت بار شما را به صورت شاخه ای داده باشد می خواهید بدانید که وزن میلگرد مورد نیاز شما چقدر می شود یا در صورتی که مقدار تناژ میلگرد خریداری شده را بدانید تمایل دارید که از تعداد شاخه های میلگرد آگاه شوید .برای پاسخ به این سوالات نیاز است که شما بتوانید وزن هر شاخه میلگرد را محاسبه کنید .

پیشنهاد مطالعه ⋙  وزن تیرآهن

محاسبه وزن میلگرد از دو جنبه بسیار کاربردی و مهم است .یکی اینکه شما باید از تناژ میلگردی که میخواهید خریداری کنید آگاه شوید تا هزینه و قیمت را برآورد کنید از طرفی وقتی که مقدار میلگرد مورد نیاز سازه را مشخص می کنید باید  وزن آن ها را بتوانید تخمین بزنید .برای محاسبه وزن میلگرد چندین موضوع اهمیت زیادی دارند .اول اینکه روش های زیادی برای محاسبه وزن وجود دارد که شما باید روش مناسب را با توجه به میزان اطلاعات خود انتخاب کنید .

روش های محاسبه وزن میلگرد _آهن جم
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *