جدول وزن آهن آلات

جدول وزن میلگرد

وزن میلگرد

وزن میلگرد از فاکتور های مهم موقع خرید میلگرد است.به طور کلی میگرد به صورت کیلویی به فروش میرسد و قیمت میلگرد اعلام شده در بازار برای واحدهای کیلوگرم است . از این رو در هنگام خرید میلگرد وزن آنها مساله مهمی می باشد.زیرا هزینه نهایی با ضرب کردن وزن در قیمت واحد مشخص می شود .وزن میلگرد در هر سایزی باید در محدوده ای مشخص باشد .اختلاف وزن برندهای مختلف وجود دارد.

اما به طورکلی باید وزن میلگرد به جدول وزن استاندارد نزدیک باشد و اختلاف وزن جزئی و کم باشد . جدول وزن میلگرد یعنی جدولی که سایز ،طول و وزن هر شاخه در آن درج شده است . این جدول برای اطلاع از وزن میلگرد ها و نوع های مختلف بسیار کاربردی است .در ادامه جدول وزن میلگرد استاندارد را در سایز های مختلف مشاهده می کنید.

جدول وزن میلگرد _آهن جم

وزن میلگرد های تولید شده توسط برندهای مختلف تا حدود کمی تلرانس با وزن های استاندارد دارد.نباید انتظار داشت که هر شاخه میلگرد وزنی کاملاً مطابق با وزن استاندارد داشته باشد .فقط کافی است که وزن آن اختلاف زیادی با وزن صحیح نداشته باشد .زیرا میلگردهای بیش از حد سبک کیفیت لازم را نخواهند داشت .

میلگرد از مقاطع فولادی است که در ساختمان سازی کاربردهای زیادی دارد .اکثر ساختمان ها با اسکلت بتنی ساخته می شوند .می توان گفت در سازه اسکلت بتنی در همه اعضای آن از جمله سقف ،ستون ،فونداسیون و دیوار ها از میلگرد استفاده می شود .

میلگرد ها در انواع مختلفی در گرید های متفاوت با تنوع سایز زیادی تولید می شوند.هر میلگرد دارای مشخصات فنی خاص خود می باشد که نوع آن ،گرید و آنالیز فولاد آن را نشان می دهد .اما یکی از مهم ترین ویژگی میلگردها که مورد توجه زیادی قرار می گیرد وزن میلگرد ها می باشد .

میلگرد ها در گریدA1،A2،A3،A4 در سایز های متفاوتی تولید می شوند و هر کدام وزن متفاوتی با یکدیگر دارند .البته وزن میلگرد ها در سایز و نوع مشخص باید در محدوده مشخص باشد .وزن هر شاخه میگرد با سایز و گرید مشخص باید با وزن استاندارد درج شده در جدول اشتال مطابق باشد یا اختلاف وزن جزیی داشته باشند .

فروش میلگرد عمدتاً به صورت کیلویی است و قیمت میلگرد با توجه به وزن میلگرد ها مشخص می شود .به همین دلیل خریداران این محصول به دنبال خرید میلگرد های سبک تر هستند .اما باید گفت که میلگرد های سبک که اختلاف وزن زیادی با جدول اشتال دارند کیفیت و مقاومت کافی نخواهند داشت .

تفاوت وزن میلگرد ها

وزن میلگرد یکی از مواردی است که برای خریداران اهمیت زیادی دارد .میلگردهای عرضه شده در بازار در وزن های متفاوتی هستند .البته وزن یک شاخه میلگرد در یک سایز یکسان در همه برندها در محدوده مشخص است و اختلاف وزن در یک سایز یکسان مقدار کمی می باشد .وزن میلگرد در تعیین قیمت آن تاثیر گذار است. همچنین وزن یک شاخه میلگرد نشان دهنده کیفیت آن هم می باشد .

پیشنهاد مطالعه ⋙  جدول وزن پروفیل

وزن میلگرد استاندارد و با کیفیت باید نزدیک ترین وزن به جدول اشتال میلگرد باشد .در صورتی که میلگرد ها وزنی بسیار کمتر از جدول اشتال داشته باشند از لحاظ میزان مقاومت و استاندارد دارای ضعف هستند .

مثلاً میلگرد  16 استاندارد باید وزنی در حدود 19 کیلو گرم داشته باشد و میلگرد 14 استاندارد باید وزنی حدود 15 کیلوگرم داشته باشد .اما میلگرد سایز 16 در بازار وجود دارد که وزن 15 یا 16.5کیلوگرم دارد .این میلگرد اختلاف وزن 2.5کیلویی با وزن استاندارد در جدول اشتال دارد و از استاندارد کافی برخوردار نیست .

از طرفی بعضی از شرکت ها میلگردهای تولیدی خود را سنگین تر از وزن های استاندارد تولید می کنند .البته معمولاً سنگین تر بودن وزن میلگرد از وزن استاندارد کمتر مشاهده می شود و اختلاف وزن ها نیز جزیی است .اما میلگرد های سبک محبوبیت بیش تری داشته و از این رو توسط کارخانه ها تولید می شوند اما در واقع کیفیت و استاندارد کافی را ندارند .

به گفته فرادرس :میلگرد در اکثر سازه‌های بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سازه‌هایی که اغلب با میلگرد ساخته می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساختمان: دال، دیوار، تیر، ستون، فونداسیون و غیره

پل: عرشه، شاه‌تیر، پایه، تکیه‌گاه و غیره

تونل: قاب، سگمنت، راک بولت و غیره

سد و دیگر سازه‌های بتنی

محاسبه وزن میلگرد

اگر تا به حال خرید میلگرد انجام داده باشید حتماً با این سوال رو به رو شده اید که چگونه وزن میلگرد را محاسبه کنیم ؟ اگر پیمانکار یا مهندس سازه صورت بار شما را به صورت شاخه ای داده باشد می خواهید بدانید که وزن میلگرد مورد نیاز شما چقدر می شود یا در صورتی که مقدار تناژ میلگرد خریداری شده را بدانید تمایل دارید که از تعداد شاخه های میلگرد آگاه شوید .

برای پاسخ به این سوالات نیاز است که شما بتوانید وزن هر شاخه میلگرد را محاسبه کنید .

محاسبه وزن میلگرد از دو جنبه بسیار کاربردی و مهم است .یکی اینکه شما باید از تناژ میلگردی که میخواهید خریداری کنید آگاه شوید تا هزینه و قیمت را برآورد کنید از طرفی وقتی که مقدار میلگرد مورد نیاز سازه را مشخص می کنید باید  وزن آن ها را بتوانید تخمین بزنید .برای محاسبه وزن میلگرد چندین موضوع اهمیت زیادی دارند .

اول اینکه روش های زیادی برای محاسبه وزن وجود دارد که شما باید روش مناسب را با توجه به میزان اطلاعات خود انتخاب کنید .

روش های محاسبه وزن میلگرد _آهن جم

موضوع بعدی اینکه میلگرد ها در انواع مختلفی تولید می شوند ومعمولاً نحوه محاسبه وزن و فرمول ها برای میلگرد آجدار شاخه 12 متری می باشد .از طرفی هم برای یک شاخه میلگرد 12 متری با سایز مشخص در برند های مختلف وزن های متفاوتی وجود دارد .معمولاً محاسبه وزن با استفاده از جدول وزن استاندارد انجام می شود .

در صورتی که شما میلگرد های سبک خریداری کنید .وزن و تناژ محصول شما از وزن محاسبه شده کمتر می شود .حالا از اهمییت وزن میلگرد آگاه شدیم می خواهیم نحوه محاسبه وزن میلگرد را یاد بگیریم .

پیشنهاد مطالعه ⋙  وزن تیرآهن

فرمول های زیادی برای محاسبه وزن میلگرد وجود دارد که بسیاری از آن ها سخت و گیج کننده هستند .اما در حال حاضر روش های زیادی برای محاسبه و اطلاع از وزن میلگرد آجدار 12 متری وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم .

  • جدول وزن استاندارد (اشتال)
  • برگه مشخصات محصول
  • محاسبه آنلاین وزن میلگرد با ماشین حساب
  • فرمول محاسبه وزن میلگرد
  • جدول وزن تولیدکننده

جدول اشتال میلگرد

در جدول اشتال میلگرد ،وزن استاندارد هر سایز میلگرد ،طول آن و اندازه سطح مقطع آن برای هر سایز درج شده است . در واقع معیار اصلی میلگرد استاندارد جدول اشتال میلگرد می باشد .جدول وزنی که توسط  کارخانه ها اعلام می شود مختص به محصولات تولیدی آنهاست و با وزن های استاندارد تفاوت جزیی دارد .

در صورتی که شما بخواهید از وزن میلگرد و ابعاد استاندارد آن آگاه شوید باید از جدول اشتال میلگرد کمک بگیرید .در صورتی که میلگرد مورد نیاز شما از برندهای معتبر همچون میلگرد ذوب آهن باشد وزن آن تقریباً مطابق با وزن چدول اشتال است و شما با استفاده از جدول وزن محصول خود را بدست آورده و دیگر نیازبه محاسبه وزن نمی باشد .جدول اشتال دقیق ترین مرجع برای محاسبه وزن انواع آهن آلات می باشد .

این جدول طبق استاندارد DINآلمان بصورت سخت گیرانه تدوین شده و استاندارد دقیق محصولات فولادی را نشان میدهد .برای مشاهده وزن های استاندارد میلگرد روی جدول اشتال میلگرد کلیک کنید .

برگه مشخصات محصول

همان طور که گفته شده هر میلگرد با توجه به اینکه در کدام کارخانه تولید می شود دارای مشخصات فنی خاص خود می باشد و وزن خاص خود را دارد .البته تفاوت وزن های ناچیز در بین شاخه های میلگرد وجود دارد. ومعمولاً کارخانه پس از تولید میلگرد مشخصات فنی آن از جمله میلگرد روی برگه درج  می شود و به بندیل میلگرد ها نصب می شود .

شما درصورتی که میلگرد مورد نیاز خود را به صورت بندیل تهیه کنید می توانید وزن دقیق آن را با توجه به برگه مشخصات فنی بدست آورید.معمولاً بندیل میلگرد های هر کارخانه وزن مشخصی دارند و تعداد هر میلگرد در هر بندیل با توجه به سایز آن مشخص است .شما برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله جدول وزن بندیل میلگرد و تعداد شاخه در هر بندیل را مطالعه کنید .

وزن میلگرد ۱۶ _آهن جم

جدول وزن کارخانه

هر کارخانه برای محصولات تولیدی خود وزن مشخصی دارد .در جدول وزنی توسط تولید کنندگان اعلام می شود اطلاعات کمتری نسبت به جدول اشتال درج می گردد .در جدول وزن کارخانه فقط سایز و وزن محصولات آن کارخانه درج می شود .معمولاً وزن های اعلام شده با وززن جدول اشتال و جدول وزن دیگر برندها اختلاف کمی دارد .

تنها کارخانه ذوب آهن اصفهان است که وزن میلگرد های تولیدی آن با وزن جدول اشتال یکسان است .در صورتی که شما برند خاصی را مد نظر داشته می توانید برای محاسبه وزن میلگرد مورد نیاز خود جدول وزن مختص به آن کارخانه را مطالعه کنید و تناژ دقیق را بدست آورید .

پیشنهاد مطالعه ⋙  وزن تیرآهن

فرمول محاسبه وزن میلگرد

یکی از سخت ترین روش ها برای محاسبه وزن میلگرد استفاده از فرمول می باشد. زیرا برای محاسبه با فرمول شما باید اطلاعاتی همچون طول شاخه به متر ،وزن به کیلو گرم ،قطر بر حسب میلی متر و چگالی میلگرد برحسب گرم را داشته باشید تا بتوانید محاسبه وزن را انجام دهید .

طبق نظر engineeringtoolbox.com فرمول محاسبه وزن میلگرد W = 0.0062 d2 میباشد که در این فرمول wوزن میلگرد را نشان میدهد و d قطر میلگرد به میلی متر است که به توان 2 میشود.

Weight of mild steel round bars can be calculated as     W = 0.0062 d2   where     W=weight (kg/m)       d = round diameter (mm

 به خاطر سپردن خود فرمول کار دشواری می تواند باشد .اما در نهایت در مواقعی که به سایر روش های محاسبه دسترسی ندارید باید از فرمول استفاده کنید .فرمول محاسبه وزن میلگرد به شرح زیر می باشد.

محاسبه وزن میلگرد

وزن انواع میلگرد

میلگرد ها از لحاظ نوع و سایز تنوع زیادی دارند .از این نظر وزن آنها با توجه به نوع و سایز آنها متفاوت است .بیشتر میلگرد هایی که در بازار مصرف زیادی دارند میلگرد های A2وA3 می باشند و روش های محاسبه نیز برای این میلگرد ها می باشد .

در سایز میلگرد هم با توجه قطر مشخصی که دارد محاسبه وزن انجام می شود .در بین این تنوع سایز برخی سایز ها هستند که کاربرد و اهمیت بیشتری دارند و به همین دلیل اطلاع از وزن آنها برای افراد بسیاری مهم است. در ادامه وزن سایز های پر مصرف میلگرد را بررسی می کنیم .

وزن میلگرد ۸

میلگرد 8 یعنی قطر میلگرد 8 میلی متر می باشد .سبک ترین سایز میلگرد ، سایز 8 می باشد. زیرا قطر آن از همه کمتر است .این میلگرد بیشتر برای تولید خاموت یا برای میلگرد های تقویتی در ساختمان استفاده می شود .میزان مقاومت این محصول با توجه به وزن و قطر کم به تبع کمتر است .وزن میلگرد 8 شاخه 12 متری حدود 4.41 تا 4.75 کیلوگرم می باشد .با توجه به اینکه که نوع میلگرد 8 کلاف یا شاخه باشد وزن متغیر خواهد بود .

وزن میلگرد ۸

وزن میلگرد 10

قطر این سایز میلگرد 10 میلی متر و وزن آن برای شاخه 12 متری حدود 6 تا 8 کیلو گرم می باشد و وزن جدول اشتال آن برابر 7.404 کیلو گرم است .عمده کاربرد این محصول برای تولید خاموت می باشد .بسیاری از کارخانه ها نیز سایز میلگرد 8 و 10 را تولید نمی کنند به همین خاطر قیمت این سایز ها بیشتر است .

وزن میلگرد 14

از پر مصرف ترین سایز های میلگرد سایز 14 می باشد که قطر 14 میلی متر دارد و وزن شاخه 12 متری آن از 11 تا 15 کیلو گرم است .وزن استاندارد جدول اشتال برای میلگرد 14 وزن 14.52 کیلو گرم می باشد .این سایز میلگرد در ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد و در موارد خاصی برای تولید خاموت هم استفاده می شود . قیمت این سایز به مقدار کمی از دیگر سایز ها بیشتر است زیرا تقاضا و مصرف زیادی دارد .

وزن میلگرد 10
5/5 - (15 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *