0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

اسکلت بتنی چیست؟ مزایا و معایب سازه بتنی

زمان مطالعه : 3 دقیقه
اسکلت بتنی چیست؟ _آهن جم

اسکلت بتنی چیست و چه مزایا و معایبی دارد ؟هر ساختمان از یک اسکلت بندی پایه تشکیل شده است .این اسکلت میتواند از نوع بتنی یا فلزی باشد .هر کدام از انواع اسکلت فلزی یا بتنی با توجه به مصالح مورد استفاده در ساخت آنها دارای ویژگی ها ، مزایا و معایب متفاوتی هستند. اسکلت بتنی با توجه به قیمت مقرون به صرفه تر معمولاً در ایران رایج تر است .

از سازه های بتنی می توان در پله ها ،ستون ها فونداسیون و بسیاری از نقاط یک سازه استفاده کرد .سازه بتنی تشکیل شده از بتن آرمه میباشد. بتن آرمه یعنی ترکیب بتن و فولاد که دارای استحکام و مقاومت زیادی است.در این مقاله از آهن جم میخواهیم در مورد اسکلت بتنی ، مزایا و معایب آن و سایر موارد مربوط به آن صحبت کنیم .با ما همراه باشید.

اسکلت بتنی چیست؟

اسکلت بتنی در واقع تشکیل شده از اعضای متفاوت از جمله ستون ،سقف و فونداسیون می باشد که به صورت پیوسته و محکم به یکدیگر متصل شده اند .تمامی اجزای اسکلت بتن از بتن آرمه یعنی ترکیب بتن و میلگرد ساخته شده اند. سازه های  بتنی در اکثر موارد دارای اتصالات خمشی میباشند .وظیفه اسکلت بتن آرمه مقاومت در برابر بارها و نیروهایی است که در طول زمان به یک ساختمان وارد می شود. یکی از مصالح مهم در ساخت سازه بتنی میلگرد میباشد . به همین دلیل قیمت آهن اصفهان در هزینه های اجرای اسکلت تاثیر گذار است.

پیشنهاد مطالعه ⋙  بادبند یا مهاربند ساختمان چیست؟انواع قاب های مهاربندی

برای اطلاع از مصالح و هزینه های اسکلت بتنی مقاله هزینه ساخت اسکلت بتنی در ۱۴۰۲ را مطالعه کنید.

انواع ستون بتنی _اهن جم

سازه بتنی

برای ساخت یک ساختمان بتنی مجموعه‌ای از سازه های بتنی ساخته و به یکدیگر متصل می شوند .سازه های بتنی معمولاً از بتن آرمه ساخته می شوند. ساخت سازه های بتنی به این صورت است که ابتدا میلگردها آرماتوربندی میشوند و در جای مناسب خود قرار می گیرند. سپس قالب بندی بتن در اطراف آنها اجرا میگردد و بتن ریزی روی کلاف های آرماتور انجام می شود. در ساخت یک ساختمان از سازه های بتنی همچون فونداسیون ، ستون ،سقف، دال و… استفاده می شود. در ساخت سازه های بتنی قیمت روز میلگرد تاثیر زیادی دارد.

یکی از مراحل مهم ساخت یک سازه بتنی آرماتور بندی شناژ است. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آرماتور بندی چیست را مطالعه کنید. همچنین هزینه های آرماتور بندی در مقاله ای جداگانه بررسی و اعلام شده . هزینه آرماتور بندی اصلی ترین هزینه ساخت یک سازه بتنی میباشد .در مقاله زیر دستمزد آرماتوربندی ذکر شده است.

دستمزد و قیمت آرماتوربندی

کاربرد های اسکلت بتنی

اسکلت بتنی به طور کلی نسبت به اسکلت فلزی به صرفه تر می باشد و هزینه کمتری را لازم دارد. همچنین ساخت آن آسان تر است به همین علت در احداث سازه های شهری بیشتر از سازه های بتنی استفاده می شود. دیوار پیش ساخته بتنی هم نوعی از سازه بتنی است. در ادامه برخی از دیگر کاربرد های اسکلت بتن را ذکر کرده ایم.

  • سازه بتنی در مناطقی که رطوبت زیاد است قابل استفاده می باشد. مثلاً در دیواره های ساحلی، اسکله ها و برج های بازدید
  • در ساخت ساختمان های مسکونی، تجاری، کارگاه ها و کارخانه ها از اسکلت، بتنی استفاده میشود.
  • برای ساخت پل ها، سد ها دیوارهای جداکننده کاربرد دارد.
  • برای ساخت استخر و تانکر های زیر زمینی استفاده می شود.
  • برای ساخت باند فرودگاه و سوله های نگهداری هواپیما کاربرد دارد.
پیشنهاد مطالعه ⋙  اجرای قالب بندی دیوار برشی یک طرفه و دو طرفه
هزینه ساخت اسکلت بتنی _آهن جم

پیشنهاد مطالعه : شناژ چیست ؟

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد