0
ورود و عضویت
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

ساختمان سازی|مراحل ساخت ساختمان+جزئیات و نکات طلایی

زمان مطالعه : 6 دقیقه
مراحل ساخت ساختمان

ساختمان سازی و مراحل آن و ترتیب آنها یکی از موضوع های است که برای بسیاری از افراد سوال است .مراحل ساخت ساختمان بسیار پیچیده و دشوار می باشد .همه مراحل باید طبق قوانین و ضوابط نظام مهندسی پیش روند .همه مراحل باید به صورت اصولی و به ترتیب انجام شوند تا مشکلی به وجود نیاید .با توجه به هزینه های زیاد ساختمان سازی و قیمت بالای مصالح همچون قیمت آهن ایجاد هر مشکلی در ساخت و ساز ساختمان موجب ضرر مالی میشود.ما قصد داریم در این مقاله به شرح مراحل ساخت ساختمان از صفر تا 100 آن بپردازیم .دعوت می کنم در ادامه مقاله همراه ما باشید .

ساختمان سازی

ساختمان سازی مراحل زیادی دارد و بسته به حجم یک سازه میتواند زمان زیادی طول بکشد.معمولا ساخت و ساز یک ساختمان چند طبقه بیش از یکسال زمان نیاز دارد .البته زمان ساخت به تامین بودجه پروژه و حجم سازه بستگی دارد.به طور کلی مراحل ساخت ساختمان به سه بخش زیر تقسیم میشود.

 • اقدامات قبل از ساخت
 • اقدامات حین اجرای ساختمان
 • اقدامات پایان کار

مراحل ساخت ساختمان

در ساخت و ساز ساختمان باید مراحل هر بخش به ترتیب انجام شوند.اولین مرحله برای شروع ساخت انجام اقدامات قبل از ساخت میباشد. بهتر است هر سازنده ای یک چک لیست مراحل ساختمان سازی داشته باشد تا کلیه مراحل و اقدامات را به درستی و با نظم اجرا کند.به گفته فرادرس :

فهرست بازبینی یا چک لیست طراحی سازه ساختمان، جدولی شامل مجموعه اقدامات ضروری در حین ساخت سازه است. این چک، به منظور کنترل، بازرسی و بازبینی الزامات طراحی و اجرایی مورد نیاز در ساخت سازه‌های فولادی و بتن آرمه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل ساخت ساختمان

اقدامات قبل از ساخت

 1. تعیین ملک : اولین قدم ساختمان سازی تعیین و تملک زمین می باشد به این معنی که مل مورد نظر و حد و حدود آن  مشخص گردد .
 2. برآورد بودجه : در مرحله برآورد بودجه باید برآورد شود که مقدار هزینه ای که صرف ساختمان می شود چقدر است ؟ اگر بودجه کافی برای ساخت ساختمان داشته باشید پیشروی مراحل ساخت ساختمان روند سریع تری دارد .هم اینکه از مصالح با کیفیت تری می توانید استفاده کنید که همین باعث بالا رفتن کیفیت ساختمان و ارزش نهایی آن می شود .باید قبل از شروع، هزینه های ساخت مثل هزینه فونداسیون ،هزینه اسکلت بتنی یا هزینه اسکلت فلزی را برآورد کنید .
 3. تهیه نقشه ساختمان : برای اینکه مجوز یا پروانه ساخت را از شهرداری دریافت کنید نوبت به نقشه کشی ساختمان می رسد که می توان گفت یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحل ساخت ،تهیه و طراحی نقشه ساختمان است .طراحی نقشه باید طبق قوانین و مقرارت ساختمانی و مجوز شهرداری انجام شود و توسط مهندس ناظر تایید گردد و سپس به مرحله اجرای قانونی برسد .در نقشه ساختمان باید تمام جزیات مثل :نقشه معماری ،نقشه سازه ،پلان تاسیسات ،نماها ،بخش های حساس (طراحی راه پله ،حمام ،رمپ ،پلان دکوراسیون )درج شود .
 4. دریافت پروانه ساخت : قبل از شروع ساختمان سازی باید مجوز ساخت را از شهرداری دریافت کنید که به آن پروانه ساخت هم گفته می شود .در پروانه ساخت اطلاعاتی مثل نام مالک ،نوع اسکلت بتنی یا فولادی و تعداد طبقات درج شده است .اگر برای ساخت پروانه گرفته نشود ممکن است پروژه به حالت تعلیق در بیاید و باید جریمه سنگینی به شهرداری پرداخت شود .برای اطلاعات بیشتر در مورد پروانه ساخت به مقاله پروانه ساخت و مراحل اخذ آن مراجعه کنید .
 5. انتخاب نوع اسکلت : یکی دیگر از اقداماتی که قبل از ساخت ساختمان باید مشخص گردد نوع اسکلت ساختمان (فلزی ،بتنی )است .اسکلت فلزی و بتنی صفر تا 100 مراحل ساختشان به یکدیگر شباهت دارند .تنها از نظر موارد فنی و هزینه ها با هم تفاوت هایی دارند .
 6. دریافت مجوزهای لازم : اگر ساخت ساختمان در زمینی انجام می شود که در آن ساختمان کلنگی وجود دارد باید ابتدا مجوز تخریب آن سازه قدیمی گرفته شود .مدارک مورد نیاز برای تخریب سازه قدیمی عبارت اند از :
پیشنهاد مطالعه ⋙  سنگ آهن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اصل و کپی سند ملک_ سند رسمی دفتر خانه_ قبوض سازه قدیمی (آب ،برق ،گاز ) _ اگر ملک قدیمی وقفی باشد  باید از سازمان اوقاف ، نامه جهت تخریب  دریافت کنید .

مجوز ساخت و نوسازی

تمام عوارض شهرداری در سال های گذشته و جاری را پرداخت کنید تا ضمینه پرونده شود .

کارت شناسایی مالک یا مالکین

اصل وکالت نامه مالک یا مالکین به سازنده

در شهرهای بزرگ این مدارک به دفتر خدمات الکترونیک تحویل داده می شود تا مجوز تخریب ساختمان صادر شود ولی در شهر های کوچک نیاز به مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک نیست ،مستقیماً می توانید مدارک رابه شهرداری تحویل دهید تا مجوز تخریب را دریافت کنید .

 • سایر مجوز ها و بیمه ها : بیمه از مهم ترین اقدامات قبل از شروع ساختمان سازی می باشد .باید قبل از اینکه ساخت وساز شروع شود ساختمان ،کارفرمایان ،کارگران بیمه شوند .تا در صورت خسارت دیدن سازه ،وقوع حادثه  و آسیب دیدن افراد بیمه هزینه ها پرداخت کند .
 • انتخاب شرکت سازنده : اگر شما سازنده هستید که باید خودتان تمام مراحل را انجام دهید اما در صورتی که برای ساخت مشارکت می کنید یا به شرکت ساختمانی واگذار می کنید باید در این مرحله شرکت معتبر و حرفه ای را انتخاب کنید و قراردادهای لازم را تنظیم کنید .شرکت ساختمانی می تواند درتعیین بودجه و تهیه نقشه شما را راهنمایی کند .بعد از تعیین بودجه و تهیه نقشه انتخاب نوع پیمانکار از عوامل مهم ساخت و ساز می باشد .
ساخت و ساز ساختمان
 • آماده سازی زمین : اگر زمینی که برای ساخت ساختمان در نظر گرفته شده درخت ،علف های هرز و مانعی در آن وجود دارد باید حتماً زمین را از وجود هر گونه مانعی پاکسازی کرد.وبرای شروع ساخت آماده شود .در صورتی که محل احداث ساختمان ما یک خانه قدیمی باشد باید ابتدا ساخت تخریب گردد که نیاز به مجوز تخریب دارد .
پیشنهاد مطالعه ⋙  دلایل شکستن میلگرد

بعد از اینکه مجوز لازم برای تخریب سازه ی قدیمی را دریافت کردید .قبل از اینکه عملیات تخریب شروع شود باید اقداماتی را انجام دهید که هریک این اقدامات شامل این موارد می شوند :

 • آب ،برق ،گاز سازه ی قدیمی به طور کامل قطع شوند .
 • محل جمع آوری نخاله ها و پسماند های سازه تعیین کنید .
 • ساختمان و کارگران بیمه شوند .
 • اطراف محوطه سازه حصار کشیده شود .
 • از پیاده رو ها و معابر عمومی ساختمان در حال تخریب حفاظت شود .
 • تابلو مشخصات ساختمان که شامل (نام کارفرما ،تعداد طبقات ،زیرزمین ،تعداد طبقات روی زمین ،سازنده ،پلاک ثبتی ،تاریخ شروع ،تاریخ اتمام و …)در محل تخریب ساختمان نصب شود .
 • نصب علائم هشداردهنده
 • بررسی دسترسی ماشین آلات به محل تخریب
 • مشخص کردن روش تخریب و تهیه وسایل مورد نیاز برای تخریب سازه
 • کنترل و بررسی پایداری ملک مجاور به ویژه اگر دیوار مشترکی با ملک در حال تخریب دارد .
امتیاز خود را ثبت کنید

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد