اخبار لحظه ای

هنوز تغییری یافت نشده است

0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای

هنوز تغییری یافت نشده است

×
آهن جم
ورود و عضویت
0

ضوابط پارکینگ مسکونی

زمان مطالعه : 15 دقیقه
ضوابط پارکینگ

ضوابط پارکینگ چیست و در انواع پارکینگ ها چگونه رعایت میشود.امروزه اکثر مردم آپارتمان نشین هستند. هر خانواده حداقل یک خودرو دارد .اگر فضای پارکینگ برای آن ها تامین نشود برای شهر های بزرگ مثل تهران این مسئله به یک معضل بسیار بزرگ تبدیل خواهد شد و باعث کشمکش و هرج و مرج در سطح شهر می شود .در ادامه همراه ما باشید تا همه ی ضوابط پارکینگ را بررسی کنیم .

ابعاد پارکینگ استاندارد برای هر ماشین ۲.۵ متر در ۴.۷ متر میباشد .برای ابعاد پارکینگ دو ماشین دهانه ۴.۷ متر و برای ابعاد پارکینگ سه ماشین دهانه ۷ متر نیاز است و طول محل پارک هم ۴.۷ تا ۵ کافی است.

پارگینگ محلی است که خودرو در آن پارک می شود و می تواند سرپوشیده یا در فضای باز باشد .پارکینگ خصوصی یعنی اینکه برای خودرو های دیگر مزاحمتی ایجاد نکند و طوری خودرو پارک شود که مانعی برای دیگر خودرو ها نباشد .

ضوابط پارکینگ مسکونی

در ساخت پارکینگ برای ساختمان های مسکونی باید یک سری ضوابط اجرایی شود.ابعاد پارکینگ از جمله عرض و ارتفاع باید طبق ضوابط پارکینگ باشد و حداکثر فاصله ستون گذاری نیز رعایت شود.در ضوابط پارکینگ ابعاد ماشین سواری برای پارکینگ ملاک قرار گرفته و اندازه لازم برای محل پارک یک ماشین سواری ۲.۵ در ۴.۷ میباشد .این ضوابط  عبارت اند از :

ضوابط عرض پارکینگ

 • طبق ضوابط پارکینگ عرض پارکینگ برای یک ماشین باید برای هر خودرو ۲.۵ متر در نظر گرفته شود . البته حالت های مختلفی دارد در تصویر زیر قرار گرفته است.
ابعاد پارکینگ برای یک ماشین
 • برای محل پارک ۲ خودرو دو حالت زیر ممکن می باشد .
 • اگر دو طرف محل پارک خودرو دیوار باشد باید عرض ۵ متر در نظر گرفته شود .اگر یک طرف پارکینگ دیوار و طرف دیگر ستون باشد باید عرض ۴.۷۵ محاسبه شود .
 • وقتی دو طرف ماشین به دیوار یا ستون بسته باشد باید حداقل ابعاد ۵ در ۳ در نظرگرفته شود .وقتی بین دو ستون از داخل به داخل ۴.۵ متر فضا وجود دارد امکان ایجاد دو پارکینگ وجود دارد .
ابعاد پارکینگ برای دو ماشین
 • عرض پارکینگ برای ۳ ماشین حالت های مختلفی دارد.در صورتی که دو طرف محل پارک دیوار باشد ابعاد پارکینگ برای سه ماشین باید حداقل ۷.۲ متر باشد. و در صورتی که یک طرف دیوار و یک طرف ستون باشد عرض ۶.۹ تا ۷ متر نیاز است.اگر هر دو طرف ستون باشد حداقل عرض ۶.۸ متر نیاز است.
ابعاد پارکینگ برای سه ماشین
 • ابعاد پارکینگ برای ۴ ماشین در صورتی که دو طرف محل پارک دیوار باشد ۹.۵ متر نیاز است.در صورتی که یک طرف دیوار و طرف دیگر ستون باشد ۹.۴  متر نیاز است و درصورتی که هر دو طرف ستون باشد ۹.۳ متر عرض نیاز است .
ابعاد پارکینگ برای 4 ماشین

ضوابط ارتفاع پارکینگ

به فاصله از کف پارکینگ تا زیر پایین ترین محل عنصر های سازه ای یا تاسیساتی ارتفاع مفید پارکینگ گفته می شود .ارتفاع پارکینگ های کوچک،متوسط و بزرگ به شرح زیر می باشد :

 • حداقل ارتفاع پارکینگ مسکونی کوچک دو متر و بیست سانتی متر  (۲.۲ متر)می باشد .
 • حداقل ارتفاع پارکینگ های متوسط و بزرگ  دو متر و چهل سانتی متر (۲.۴ متر) می باشد .
 • در پارکینگ های عمومی حداقل ارتفاع مجاز و مفید ورودی و خروجی آنها  دومتر و چهل سانتی متر  (۲.۴ متر) و حداکثر آن تا ۳ متر میتواند باشد .
 • در پارکینگ های خصوصی حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ و خروجی آنها دو متر و ده سانتی متر (۲.۱ متر) می باشد. 

به طور کلی می توان گفت حداقل ارتفاع پارکینگ های مسکونی از ۲ متر و ۱۰ سانتی متر تا ۲ متر و ۴۰ سانتی متر می تواند باشد و مقدار دقیق آن به اندازه پارکینگ و عمومی یا خصوصی بودن آن بستگی دارد .

ضوابط درب پارکینگ

موقع ساخت و طراحی درب پارکینگ باید یک سری قوانین و مقرارت در نظر گرفت که عبارت اند از :

 • درکنار خودرو پارک شده باید فضای به اندازه ۸۰ سانتی متر برای عبور وجود داشته باشد .
 • عرض درب ورودی پارکینگ باید حداق ۶ متر در پارکینگ های بزرگ و برای پارکینگ های کوچک و متوسط حداقل ۳ متر باشد .
 • پارک خودرو ها در پارکینگ باید به طوری باشد که به همه فضاهای انباری ،تاسیسات،راه پله دسترسی وجود داشته باشد و درب پارکینگ به راحتی باز و بسته شود .طراحی راه پله ساختمان مسکونی یا تجاری و اداری باید با طراحی پارکینگ هماهنگ باشد.
 • عرض مفید در ورودی پارکینگ های بزرگ حدداقل ۶ متر و در پارکینگ های متوسط و کوچک باید حداقل ۳ متر باشد .
 • ارتفاع ورودی پارکینگ هم حداقل ۲.۱۰ تا ۲.۴۰ سانتی متر باشد .
 • درب ورودی پیاده از ۹۰ سانتی متر کمتر نباشد و در صورتی که درب دو لنگه به کار بردید نباید یک لنگه آن از ۹۰ سانتی متر کمتر باشد .
 • طبق مصوبات شهر سازی برای هر ساختمان فقط یک درب پارکینگ می تواند ساخت .در صورتی می توان تعداد درب پارکینگ را افزایش داد که شرایط زیر وجود داشته باشد .
پیشنهاد مطالعه ⋙  هزینه فونداسیون دو طبقه

-ظلع بر ملک بیش از ۲۰ متر باشد.

-دوملک تجمیع شده باشد و یک ظلع بزرگ تر ۱۴ متر باشد .

-سه قطعه در بافت فرسوده تجمع کنند و یک ضلع بزرگتر از ۱۲ متر باشد .اگر در شرایط گفته شده ایجاد نشوند باید عوارض درب اضافی به شهرداری پرداخت شود .

 • در همه پارکینگ ها مکان عبور خودرو ها نباید از ۲۱۰ سانتی متر کمتر باشد .
 • در پارکینگ های کوچک و خصوصی وقتی درب سواره و پیاده از یکدیگر مجزا شد می توان ارتفاع آزاد درب ورودی و خروجی را ۱۹۵ سانتی متر حساب کرد .
 • برای پارکینگ های بزرگ عمومی باید درب ورودی و خروجی جداگانه ای برای سواره ها و پیاده ها و همین طور سرویس بهداشتی طراحی کرد .
ارتفاع پارکینگ

انواع پارکینگ ها

پارکینگ ها انواع و اقسام مختلفی دارند که هریک از نظر میزان دسترسی ،ابعاد ،اندازه ،ساخت ،مواد و مصالح به کارگرفته شده تقسیم می شوند.برای هر نوع پارکینگ با توجه به کاربری و ابعاد آن ضوابط پارکینگ متفاوت است.  در ادامه همراه ماباشید تاهریک را شرح دهیم .

انواع پارکینگ از نظر محل احداث

پارگینگ همکف : در پارکینگ های تجاری ،اداری و یا مسکونی هر واحد یک فضای پارکینگ جداگانه ای دارد که طبق اندازه و طراحی پارکینگ خودرو ها کنار هم یا پشت سرهم قرار می گیرند .در طراحی این نوع پارکینگ باید فضای مناسبی برای ورود و خروج و حرکت ماشین ها فراهم شده باشد .

پارکینگ زیرزمینی : وقتی فضای کافی در همکف وجود ندارد یا تعداد واحدهای ساختمان زیاد است پارکینگ های زیرزمینی طراحی می شود .

پارکینگ پشت بام : برای پارک وسایل نقلیه ای چون موتور ،دوچرخه به کار می رود که باید برای جا به جایی وسیله نقلیه ایمنی و مقاومت سقف در نظر گرفته شود .پارکینگ های طبقاتی بیشتر برای مجتمع های بزرگ نمایشگاه ها و مراکز خرید احداث می شوند . برای تبدیل پشت بام به پارکینگ باید مقاوم سازی های لازم انجام شود.همچنین کروم بندی پشت بام و شیب بندی درست اجرا گردد.

انواع پارکینگ از لحاظ ابعاد

پارکینگ ها از نظر ابعاد و اندازه به پارکینگ های کوچک ،بزرگ و متوسط تقسیم می شوند و ضوابط پارکینگ هر کدام متفاوت است.

پارکینگ کوچک: ظرفیت پارک برای ۳ خودرو دارند .

پارکینگ متوسط : برای ۴ الی ۲۵ خودرو ظرفیت پارک دارند .

پارکینگ بزرگ: بیش از ۲۵ خودرو جای پارک دارند .

انواع پارکینگ از لحاظ دسترسی

پارکینگ های اختصاصی : پارکینگ های هستند که محدوده ی جای پارک هر واحد به صورت مکتوب در سند یا اجاره نامه واحد ذکر شده است که محدوده مشخصی متعلق به آن واحد است .مالک یا مستاجر می تواند خودرو یا هر وسیله نقلیه خود را در آن محدوده پارک کند .

پارگینک مشاعی : پارکینگ های هستند که بین واحد های دیگر مشترک هستند و ساکنان باید به صورت توافقی از آن استفاده کنند .پارکینگ های مشاع در ساختمان هایی که تعداد واحدهای آن ها زیاد است وجود دارد که به خریدار یا مستاجر قبل از خرید و اجاره این موضوع گفته می شود تا به دیگر ساکنان به صورت توافقی از پارکینگ استفاده کنند .پارکینگ مشاع دردسر های زیادی دارد و تقریباً غیر قابل استفاده است .

پارکینگ های طبقاتی

پارکینگ های طبقاتی از پارکینگ های شهری می باشد .پارکینگ های طبقاتی در برج های عظیم و مراکز خرید و…استفاده می شوند .سازه پارکینگ های طبقاتی به صورت مارپیچ و چند طبقه می باشد که از محل زیر زمین تا روی پشت بام جای پارک وجود دارد .خودرو ها  از راه رمپ داخلی ،رمپ خارجی ،بالا بر و یا سیستم ربات خودرو به محل پارک خودرو انتقال پیدا می کنند .

رایج ترین شیوه برای انتقال خودرو رمپ داخلی می باشد و.استفاده از بالابر خودرو در بعضی از ساختمان های قدیمی رایج تر است .این نوع پارکینگ برای مراکزی چون سالن های همایش ،سینما ،مراکز خرید و فروش و …کاربرد دارد .به گفته فرادرس :

«رمپ» (Ramp)، مسیر شیب‌داری است که به منظور دسترسی به طبقات مختلف در خارج و داخل سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. رمپ‌ها به عنوان جایگزین پله‌ها برای جابجایی ویلچر، کالسکه، افراد دارای مشکلات حرکتی و مسیری برای جابجایی راحت وسایل نقلیه نظیر دوچرخه، خودرو و غیره هستند.

ضوابط پارکینگ مسکونی

پارکینگ های خیابانی

پارکینگ های خیابانی از نوع پارکینگ های عمومی هستند که در مکان های شلوغ و پر جمعیت طراحی می شوند .این پارکینگ ها معمولاً خصوصی (پولی ) یا عمومی (رایگان)می باشد .پارکینگ خیابانی معمولاً زمین با مساحت بزرگی است که به محل پارک تبدیل شده است و سازه و قسمت بندی خاصی ندارد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  هزینه ساخت اسکلت فلزی ساختمان

پارکینگ مکانیزه

پارکینگ های مکانیزه بدون دخالت انسان با استفاده از ماشین های هیدرولیکی ،الکتریکی و دیجیتالی استفاده می شوند .تعداد خودرو های پارک شده در پارکینگ هوشمند مکانیزه بیش تر از پارکینگ های غیر هوشمند می باشد .با استفاده از این نوع پارکینگ ها در فضا صرفه جویی شده وآلودگی های زیستی کاهش می یابد .همین طور این پارکینگ به ورود و خروج ماشین ها سرعت می بخشد و اینکه خودرو ها بدون نیاز به راننده به محل پارک انتقال پیدا می کنند .

انواع پارکینگ های مکانیزه و هوشمند

پارکینگ های مکانیزه (هوشمند ) انواعی دارد از جمله :

برجی : پارکینگ برجی از گران ترین نوع پارکینگ های هوشمند می باشد .این پارکینگ به صورت دایره ای و مستطیلی ساخته می شود و خودرو ها به وسیله آسانسور مرکزی به محلی که فضای خالی وجود دارد منتقل می شوند .

روتاری : پارکینگ های مکانیزه روتاری فضای به اندزه ی دو ماشین اشغال می کند ولی می توان ۱۲ خودرو درون آن پارک کرد .از این نوع پارکینگ در جایی که فضای کافی برای ساخت پارکینگ وجود ندارد استفاده می شود .

پازلی : پارکینگ پازلی نسبت به دیگر پارکینگ های هوشمند هزینه ساخت کم تری دارد .پارکینگ هوشمند پازلی معمولاً در مراکز مسکونی ،تجاری ،عمومی کاربرد دارد .

ضوابط پارکینگ

ضوابط پارکینگ مزاحم چیست ؟

شما حتماً در بعضی از آگهی های خرید و فروش و اجاره با کلمه پارکینگ مزاحم روبه رو شده اید .پارکینگ مزاحم می تواند مشکل کسانی که پارکینگ ندارند و یا احتیاج به جای پارک بیش از ۱ خودرو دارند را تا حد زیادی برطرف کند .براساس قوانین شهرداری محل پارک هر خودرو فضای استانداردی است که برای پارک دیگر خودروها مزاحمتی ایجاد نکند .وقتی پارکینگ ساختمان علاوه بر فضای استاندارد  فضای خالی دیگری داشته باشد که بتوان یک خودرو در آن مکان پارک کرد می توان به شهرداری مراجعه کرد و فضای پارکینگ مزاحم را دریافت کرد .

پارکینگ مزاحم طبق توافق تمام اعضای ساختمان صورت می گیرد .در صورتی که ساکنان با یکدیگر به توافق نرسند شهرداردی اولین و آخرین قرارداد ،پارکینگ را بین اعضای ساختمان تقسیم می کند که بیش تر پارکینگ مزاحم به آخرین قرار داد تعلق میگیرد .

ضوابط طراحی پارکینگ

ضوابط طراحی و اجرا پاریکینگ طبق مقرارت ملی ساختمان

برای طراحی و اجرای پارکینگ باید یک سری ضوابط و الزامات را اجرایی کرد که درادامه به مهم ترین آنها خواهیم پرداخت :

 • حداقل دهانه و عرض یک پارکینگ باید ۲.۵ متر باشد.
 • ۵ درصد از کل پارکینگ به معلولین اختصاص یابد .برای پارکینگ معلولین حداقل عرض ۳.۵۰ متر باید در نظر گرفته شود .
 • فاصله بین دو ستون اگر ۶.۵ متر باشد می توان ما بین دو ستون ۳ خودرو را پارک کرد .
 • اگر پارکینگ زیرزمینی است پله و آسانسور در انتهای بنا و به سمت دیوار همسایه طراحی شود .
 • اگر پارکینگ طبقه همکف است بهتر است راه پله در قسمت پایانی زمین طراحی شود .
 • طول مورد نیاز برای محل پارکینگ هر ماشین ۵ متر می باشد .
 •  پارکینگ زیر زمینی باید به طبقات دسترسی مستقیمی داشته باشد .
 • مسیر آزاد خودرو در پارکینگ باید حداقل با عرض ۳ متر طراحی شود .تا بتوان فضاهای پشت خودرو یا فضای تردد از کنار خودرو تامین گردد .
 • شیب برای پارکینگ خصوصی ۱۵ در صد و پارکینگ های عمومی ۱۲ درصد و کمتر باشد .شیب در یک متری ابتدا و انتهای رمپ حداکثر باید ۱۰% یا کمتر باشد .
 • در پارکینگ ها به شکل L می توان با استفاده از هم پوشانی فضای خالی که بین آنها ایجاد شده برای ساخت فضای پارک بیشتر ،ایجاد تاسیسات ،انبار ،پله و آسانسور استفاده شود .
 • شعاع گردش رمپ حداقل ۶.۵ متر از آکس رمپ قوسی می باشد .
 • ساختن سرویس بهداشتی در پارکینگ های عمومی لازم است .
 • هر خیابان فقط یک راه ورودی به پارکینگ دارد و در صورتی مجاز استفاده از دو درب است که طول بر زمین ۲۰ متر یا بیشتر باشد .
 • برای گردش خودرو فضای به اندازه ی ۵×۵ در نظر گرفته شود .
 • ایجاد کف شور در پارکینگ های بزرگ و متوسط لازم می باشد .
 • فاصله داخل به داخل ستون ها برای پارک دو خودرو حداقل ۴.۵ متر با فضای مانور ۵ متر منعی ندارد.
 • برای چرخش ۱۸۰ درجه خودرو  در پارکینگ باید ۱۵ متر فضا لحاظ شود.پ
 • پارکینگ های بزرگ باید مسیر ورودی و خروجی مجزایی داشته باشند .
 • در پارکینگ های بزرگ و متوسط علایم راهنمایی و رانندگی و هشدار نصب گردد .
پیشنهاد مطالعه ⋙  اسکلت بتنی چیست؟ مزایا و معایب سازه بتنی
ابعاد پارکینگ ماشین
 • در پارکینگ های بزرگ و متوسط به منظور جلوگیری از برخورد خودرو ها باید ستون هایی طراحی شوند .
 • در تمامی پارکینگ ها باید آب لوله کشی در دسترس قرار گیرد .
 • حداکثر ارتفاع پیلوت تا ۲.۴۰ متر به منظور استفاده از پارکینگ منعی ندارد.
 • شیب مثبت برای رمپ پارکینگ اگر با رعایت اصول نورگیری زیرزمین صورت گیرد منعی ندارد .
 • اگر زمینی بر بیشتر از ۲۰ متر داشته باشد امکان ساخت دو درب وجود دارد .
 • براساس مبحث سوم مقرارت ملی ساختمان پارکینگ ها باید به سیستم کشف و اطفاء حریق مجهز باشند .
 • در پارکینگ های شیب دار باید از مصالحی غیر لغزنده ای به منظور جلوگیری از سر خوردن ماشین ها استفاده شوند .
 • رمپ پارگینگ در فضای باز ساختمان (حیاط) جزء زیر بنا ساختمان به حساب نمی آید .
 • در پارکینگ ها آب های سطحی باید با شیب بندی مناسب دفع شوند .
 • کف ورودی پارکینگ ساختمان باید بالاتر از تراز قرار گیرد به منظور اینکه از نفوذ آب های سطحی جلوگیری شود .
 • در دهانه ورودی ساختمان باید نسبت به عدم ورود جریان آب به داخل ساختمان مطمئن شد .در غیر این صورت باید با تایید نهاد قانونی فکری اندیشیده شود.
 • پارک خودرو نباید مانع دسترسی به درب انبار آسانسور و راه پله شود .
 • در ازای هر ۲۰ واحد باید یک واحد پارکینگ ویژه معلولین در نظر گرفته شود .
 • اگر در اضافه فضای باز(حیاط ) پارکینگی تامین شود جزء زیر بنا ساختمان به شمار نمی آید .در اضافه ی فضای باز باید در مقابل هر ۱۵ متر مربع یک پارکینگ تامین شود .
 • وقتی پارکینگ ما بین دو دیوار بسته قرار گیرد باید ۵۰ سانتی متر به عرض پارکینگ اضافه شود .
 • کف پارکینگ ها باید از مصالحی مثل (سنگ ،سرامیک و …)که قابل شست وشو باشند .
 • در پارکینگ های سرپوشیده ستون ها و دیواره های واقع در آن باید دربرابر آتش سوزی مقاوم سازی شوند .

ابعاد پارگینگ در آپارتمان

طبق ضوابط شهرداری و براساس مقرات ملی ساختمان ضوابط ابعاد و اندازه پارکینگ در ساختمان های آپارتمانی به شرح زیر می باشد :

 • برای ساخت یک پارکینگ حداقل دهانه ۲.۵ متر و برای ساخت ۲ پارکینگ در کنار یکدیگر حداقل دهانه ۴.۵ متر و برای ساخت ۳ پارکینگ در کنارهم حداقل دهانه ۷ متر لازم است .هرچه یک واحد پارکینگ اضافه گردد باید فضای ۲ متر به این ابعاد اضافه بشود .
 • عرض پارکینگ معلول باید حداقل ۳.۵ در نظر گرفته شود و در صورتی که پارکینگ بین دو دیوار بسته قرار داشته باشد باید ۵۰ سانتی متر به عرض های گفته شده اضافه گردد .
 • مساحت ۴۰ متر مربع از فضای حیاط به عنوان یک واحد پارکینگ به حساب می آید .
 • برای دسترسی پارکینگ مسکونی حداقل عرض رمپ ۲.۵ متر و برای پارکینگ های تجاری ۳.۵ متر می باشد .
 • ارتفاع پارکینگ حداقل ۲.۴۰متر و حداکثر ۳ متر می باشد .
 • عرض استاندارد در ورودی پارکینگ ۳ متر می باشد ولی عرض در پارکینگ حیاط بسته به نوع پارکینگ ساختمان ،رمپ ورودی و چگونگی باز شدن درب، بین ۲۸۰ تا ۴۵۰ سانتی متر متغیر می باشد .در برخی مناطق تغیر اندازه در پارکینگ باید با هماهنگی با مهندس ناظر صورت گیرد .
ضوابط پارکینگ

تعداد پارکینگ مورد نیاز طبق متراژ

تعداد پارکینگ های مورد نیاز هر ساختمان و هر طبقه از آن طبق متراژ تعیین میشود که به شرح زیر است :

 • برای واحد های مسکونی که متراژی کمتر از ۱۵۰ متر دارند یک پارکینگ در نظر گرفته می شود .
 • برای واحد های مسکونی که متراژی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر مربع دارند ۱.۵ پارکینگ در نظر گرفته می شود.
 •  واحد های مسکونی با مساحت بیش از ۲۰۰ متر مربع به ۲ پارکینگ نیاز دارند .
 • برای واحدهای مسکونی که مساحت بیش تر از ۲۵۰ متر مربع دارند ۳ پارکینگ در نظر گرفته می شود .
 • براساس قوانین مقرارت وقتی تعداد واحدهای ساختمان مسکونی فرد باشد یک واحد از پارکینگ معاف می باشد .
 • مجتمع آپارتمانی تا ۴ واحد باید در ازای هر ۲ واحد مسکونی یک پارکینگ طراحی شود .
 • در ساختمان هایی که تعداد واحد ها ۴ یا کمتر است می تواند طبق مقرارت بند ۲ ضوابط عمومی از پارکینگ ۳۲ متر استفاده کرد .
 • ساختمان هایی که یش از ۴ واحد هستند تا ۴ واحد پارکینگ ۵۰ متر مربع کافی است و در ازای یک واحد بیشتر یک پارکینگ لازم می باشد .
۴.۸/۵ - (۱۸ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

نظرات ارسال شده

 1. هادی . م

  ۱۴۰۲-۱۲-۱۹

  با سلام. آیا فضای گردش در پارکینگ های کوچک الزامی است ؟ مثلاً خودرو وارد پارکینگ میشود باید حتما فضای گردش داشته باشد یا میتواند دنده عقب خارج شود؟

  • آهن جم

   ۱۴۰۲-۱۲-۱۹

   سلام وقت بخیر
   در مبحث ۴ مقررات ملی ساختمان به ضوابط پارکینگ اشاره شده و حداقل شعاع گردش در پارکینگ های متوسط و بزرگ ۵ متر باید در نظر گرفته شود.اما در مورد فضای گردش در پارکینگ های خصوصی و کوچک هیچ مطلب دقیقی ذکر نشده . اما میبینیم که در ساختمان های کوچک آپارتمانی که پارکینگ هم سطح کوچه دارن و فضا کم هست فضای گردش وجود نداره و ماشین با دنده عقب از محل پارک خارج میشود
   و فکر میکنم در موارد اینچنین فضای گردش الزامی نیست اما در پارکینگ های زیر زمینی فضای گردش نیاز است.در هر صورت باید از شهرداری محل خود سوال کنید

 2. علیرضا

  ۱۴۰۳-۰۱-۳۱

  تشکر از مطالعه مطالب شما سودی بردم…تشکر عالی و برای من مفید

  • آهن جم

   ۱۴۰۳-۰۲-۰۱

   سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که مطالب مفید بوده است .ممنون از ثبت نظرتون

  • کریم کریمی

   ۱۴۰۳-۰۳-۱۴

   با سلام و ادب و احترام
   لطفا راهنمایی بفرمایید
   همسایه ما با پارک خودرو دو کابینه بزرگ مانع رفت و آمد ما به پارکینگ مان شده است و می گوید این اندازه پارکینگش را طبق سندش خریداری نموده است و داد و بی داد راه می اندازد حالا ما باید چه کنیم

   • آهن جم

    ۱۴۰۳-۰۳-۱۶

    سلام وقت بخیر
    معمولا حد و حدود هر محل پارک مشخص است و برای هر ماشین حدود ۲.۵ متر عرض و ۵ متر طول در نظر گرفته میشود که از عرض ۲.۵ متر ۰.۵ متر محل رفت آمد در کنار ماشین هست.شما باید ببنید آیا ماشین همسایه از حدود ۲.۵ در ۵ متر خارج است یا نه ؟ مهم تر از آن همسایه به هیچ وجه نباید مانع استفاده شما از حقتان بشود .در صورتی که شما توان استفاد از حق پارکینگ خود را ندارید باید به مراجع قضایی مراجعه کنید.

 3. alireza

  ۱۴۰۳-۰۲-۰۴

  واقعأ از خواندن مطالب این سایت استفاده کامل کردم…. بسیار عالی

  • آهن جم

   ۱۴۰۳-۰۲-۰۶

   سلام وقت بخیر ،خوشحالیم مطالب مفید بوده و عکس ها هم اصلاح شدند. ممنون از نظرتون

 4. سامان ازادی

  ۱۴۰۳-۰۳-۰۱

  سلام زمین با عرض۸ متر و طول ۲۳ منر ۴ عدد پارکینگ جواب میدهد؟؟

  • آهن جم

   ۱۴۰۳-۰۳-۰۱

   سلام وقت بخیر .تعداد پارکینگ باید با توجه به موقعیت ملک و درب ورود و خروج و رمپ در صورت وجود سنجیده شود .مساحتی که شما میفرمایید ۸ در ۲۳ حدود ۱۸۰ متر فضا هست که اگر ۶۰ درصد ساخت کنید و ۷۰ متر حیاط باقی بماند ۴ پارکینگ را خواهید داشت .فضایی که هر ماشین نیاز دارد حدود ۱۳ تا ۱۵ متر است

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد