0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

نحوه آرماتور بندی فونداسیون

زمان مطالعه : 12 دقیقه
آرماتور بندی فونداسیون

آرماتور بندی فونداسیون یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحل ساخت وساز است .بارهایی که به سازه وارد می شود ،توسط فونداسیون به زمین منتقل می شود.ما در این مقاله به طور مفصل در مورد آرماتور بندی فونداسیون مراحل و اصول آرماتوربندی فونداسیون صحبت کنیم .از شما دعوت می شود، تا انتهای مقاله همراه ما باشید. تا به سوالاتتان در مورد آرماتور بندی فونداسیون پاسخ دهید .

در آرماتوربندی میلگرد ها ،در کنارهم با الگوی خاصی چیده می شوند و بعد آن ها را با بست هایی فلزی به هم متصل می کنند .آرماتوربندی تاثیر بسیار زیادی روی مقاومت و استحکام سازه دارد.در واقع بتن به تنهایی نمی تواند در مقابل نیروی های کششی مقاومت کند. به همین دلیل از آرماتوربندی کمک می گیرند.آرماتور بندی مقاومت کششی را افزایش داده و مقاومت کلی سازه را تاحد زیادی بالا می برد .شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر، به مقاله آرماتور بندی چیست؟ مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید .

آرماتور بندی فونداسیون چیست ؟

آرماتور بندی فونداسیون یکی از ،مهم ترین مراحل اجرایی فونداسیون می باشد. باید  به صورت کاملاً اصولی انجام شود تا، درحین اجرای پروژه مشکلی ایجاد نشود .آرماتور بندی فونداسیون یعنی میلگردها در اندازه مناسب برش خورده ،خمکاری شده و بهم تنیده می شوند سپس در محل اجرای فونداسیون قرار می گیرند و بقیه مراحل اجرا می شود .برای اجرایی کردن آرماتوربندی فونداسیون باید نکاتی را در نظر گرفت که عبارت اند از :

 1. کنترل شدن مقدار همپوشانی میلگرد های طولی
 2. کنترل و بررسی محل اجرایی آرماتوربندی
 3. کنترل شدن میزان خم شدن در خاموت ها وآرماتورهای طولی
 4. کنترل شدن تعداد خاموت و میلگرد سنجاقی های مورد استفاده وسایزشان
 5. کنترل سایز وتعداد آرماتورهای طولی
هزینه اجرای فونداسیون _آهن جم

پیشنهاد مطالعه : قیمت آرماتور بندی ۱۴۰۲

چه آرماتورهایی در فونداسیون استفاده می شوند؟

آرماتورهای مورد استفاده در فونداسیون با توجه به نحوه و جهت قرارگیری به دو گروه تقسیم می شوند که عبارت اند از :

 1. آرماتور طولی یا اصلی :در ردیف بالایی و پایینی فونداسیون به شکل افقی قرار می گیرد در هنگام اجرای این آرماتوربندی باید به فاصله آن دقت ویژه داشته باشید .اگرفاصله به طور صحیح اندازه گیری نشود ،به مرور زمان خوردگی و فرسایش آرماتور را به همراه دارد .
 2. آرماتور عرضی:نگهدارنده آرماتورهای طولی هستند .همین طور آرماتورعرضی از خم شدن آرماتور های طولی در اثر فشارها جلوگیری می کند .فاصله آرماتورهای عرضی باید طبق اصول آرماتوربندی رعایت شود .معمولاً فاصله آرماتورهای عرضی از یکدیگر حداکثر ۲۰سانتی متر است .اگر فاصله ی مشخص شده رعایت نشود دچار ریزش می شود .

مزایای آرماتوربندی فونداسیون

 1. آرماتور بندی فونداسیون مقاومت و استحکام کششی سازه را افزایش می دهد.
 2. وقتی فونداسیون سازه ای از بتن باشد قدرت و فشرده سازی بیش تر است .
 3. آرماتوربندی مقاومت کششی سازه را بالا می برد و سازه در مقابل عنصرهای آب و آتش مقاوم می شود.
 4. هنگامی سازه ای که از آرماتور بندی فونداسیون استفاده می کند مقاومت بیشتری خواهد داشت و هزینه نگهداری آن هم نسبت به دیگر سازه ها کمتر می باشد .
 5. وقتی از آرماتوربندی در ساختمان شود می توان بتن را به شکل های مختلفی در آورد.آرماتوربندی از انحراف سازه جلوگیری می کند و سازه را در مکان خود تثبیت می کند .
نحوه آرماتور بندی فونداسیون

نقشه آرماتور بندی فونداسیون

قبل از انجام ساختمان سازی باید نقشه ی آرماتوربندی آماده و همه جزییات در نظر گرفته شود .نقشه آرماتوربندی کمک می کند تمام مراحل به درستی وکامل پیش روند و جزئیات آرماتور بندی فونداسیون اجرا شود .

پیشنهاد مطالعه ⋙  تخریب ساختمان |اصول و روش های تخریب+نکات ایمنی قبل از انجام عملیات

نحوه آرماتور بندی فونداسیون

اجرایی کردن آرماتور بندی فونداسیون یک کار کاملاً فنی می باشد، که باید توسط تیم متخصص و ماهر انجام شود .اگر این کار به خوبی انجام نشود در مراحل بعدی به مشکل برخورد می کنید .در ادامه همراه ما باشید تا مراحل اجرایی آرماتور بندی فونداسیون را شرح دهیم .

۱.طراحی وساختار ساختمان واجزا ی آن

قبل از تهیه مصالح ساختمان باید نقشه سازه ترسیم شود و قسمت های ضروری و مهم در نقشه تعیین شوند .اولین مرحله ساخت یک ساختمان فونداسیون آن می باشد .اولین مرحله ساخت فونداسیون جانمایی آن ،تهیه میلگرد و اجرای آرماتوربندی است .

۲.تهیه میلگرد

مرحله بعدی در اجرا خرید میلگرد می باشد.باتوجه به اینکه هرمیلگرد چه ویژگی و کاربرد خاص دارد. باید دقت کنید برای ساختمان مورد نظر چه نوع میلگردی نیاز است .

۳.مشاوره گرفتن از طراح و نقشه کش آرماتوربند

برای آرماتوربندی وقتی که میلگرد تهیه شد حال نوبت این است که ،از یک طراح و مهندس ناظری در مورد ساخت و اجرایی کردن آرماتور بندی فونداسیون مشورت گرفت .در پروژه بزرگ و سنگین حضور یک مهندس ناظر بر اجرای آرماتوربندی لازم و ضروی می باشد. ولی در ساختمان های کوچک ،نیازی به حضور مهندس ناظر نیست .به گفته وبسایت مکتب خانه

مقاوم‌سازی و طراحی و نظارت بر پروژه های ساختمانی، تاسیسات آبی، پل ها، انواع سازه های خاکی و فونداسیون‌ها از جمله کار هایی است که مهندسین گرایش زلزله انجام می دهند.

۴.روش مناسب برای آرماتوربندی

برای آرماتور بندی فونداسیون روش های متفاوتی وجود دارد که هر یک برای نوعی از سازه بتنی کاربرد دارند .روش های آرماتوربندی کرواتی،منظم و گره زدن برای آرماتوربندی استفاده می شود. برای متصل کردن آرماتورها در هر سه روش گفته شده از سیم مفتول استفاده می شود که این سیم ها به دو صورت بسته می شوند .

روش ضربدری

دو میلگرد بر روی هم فرارگرفته و مفتول ها از زیر و روی آن ها به صورت ضربدری رد می شوند.

روش بستن از کنار

میلگردها روی یکدیگر قرارمی گیرند و مفتول ها به زیر میلگرد زیرین و امتداد میلگردی دیگر استفاده می روند در انتهای کار به یکدیگر وصل می شوند از این اتصال در روش کرواتی استفاده می شود .

۵.انجام آرماتوربندی

نحوه آرماتورگذاری بسیار با اهمیت است .نحوه ی قرارگرفتن آرماتورها تعیین می کند که ،مقدار بتن در هر نقطه چقدر باشد .وقتی از مقاطع بزرگتر استفاده می شود باید فضای بیشتر در نظر گرفت تا بتن کاملاً بین آرماتورها را پر کند . آرماتور بندی بخشی از هزینه فونداسیون است.

آرماتوربندی شبکه زیرین فونداسیون : وقتی آرماتور ها آماده شدند نخست شبکه زیرین میلگرد ها اجرایی می شوند .در این مرحله برای اینکه بین میلگرد ها فاصله ایجاد کنند و روی میلگرد ها کامل با بتن پوشیده شود زیر میلگرد ها اسپیسر می گذارند .در آرماتوربندی از خرک ها به عنوان نگهدارنده و پایه برای اجرای شدن شبکه بالایی فونداسیون استفاده می شود .شبکه بالایی فونداسیون به وسیله  خرک ها که میلگرد های پایه داری هستند انجام می شود .آرماتورهای طولی را با سیم به خرک ها وصل می کنند.تا موقع انجام بتن ریزی خم نشوند یا اینکه در میزان پوشش دهی بتن تغییر ایجاد نشود.

موقع انجام آرماتور بندی فونداسیون اسکلت فلزی ،آرماتورهای انتظار ،ستون و دیوارهای برشی و صفحه ستون ها اجرایی می شوند .مشخص کردن محل دقیق میلگرد انتظار در سازه یا آکس صفحه ستون ها در سازه های فلزی از مهم ترین بخش مرحله ی اجرایی می باشد .هر گونه بی دقتی کوچکی این فرایند باعث می شود مشکلات زیاد مثل تراز نشدن ستون ها ،نا ترازی اتصالات و پله ها ،کوتاهی یا بلندی آنها ایجاد شود .

در پروژه های کوچکی که سنتی عمل می کند نخ در یک آکس طولی و یک آکس عرضی به شکل عمود بر هم بسته می شود در جایی که دو نخ به یکدیگر برخورد می کنند مرکز صفحه ستون یا آکس آرماتورهای انتظار می باشد .

پیشنهاد مطالعه ⋙  بتن مگر چیست؟

۶.بررسی مجدد آرماتوربندی

مهندس ناظر قبل از اینکه فرایند بتن ریزی شروع شود. باید آرماتورها را به طور کامل بررسی کنند، تا در حین بتن ریزی آرماتورها حرکت نکند و مشکلی پیش نیاید .

۷.بتن ریزی

بتن ریزی آخرین مرحله آرماتور بندی فونداسیون می باشد.در این مرحله ابتدا قالب بندی ساختمان اطراف کلاف های آرماتور انجام می شود .بهتر است از قالب های فلزی استفاده شود تا از خروج آب سیمان از بتن جلوگیری کند سپس بتن ریزی فونداسیون اجرا می گردد.

آرماتور بندی فونداسیون

نکات اجرایی آرماتور بندی فونداسیون

 • از آرماتور هایی که زنگ زدگی بالایی دارند و آغشته به روغن هستند به هیچ عنوان استفاده نکنید .اگر زنگ زدگی یا روغن به راحتی از بین رفت می توانید این آرماتور را استفاده کنید ولی در غیر این صورت امکان پذیر نیست .
 • آرماتوربندی فونداسیون اهمیت ویژه ای دارد. برای همین باید میلگردهای با کیفیت و مرغوبی استفاده شود .میلگرد های چینی که در بازار وجود دارد فاقد شرایط استاندارد هستند .این میلگرد ها درحین کار به راحتی شکسته و خم می شوند .
 • میلگرد ها براساس سایز ،قطر وکاربردشان از یک دیگر جدا نگهداری شوند تا موقع استفاده اشتباهی رخ ندهد.
 • خم کردن میلگرد ها در دمای کم تر از ۵۰درجه انجام نشود .
 • بین میلگرد ها و سطح قالب بندی فاصله به اندازه ی ۵/۵ سانتی متر باشد تا بتن روی آن ها به ضخامت مناسبی برسد .این پوشش بین میلگرد و بتن باید پیوندی ایجاد کند که از خوردگی و زنگ زدگی میلگرد جلوگیری می کند .
 • هنگام آرماتور بندی برای برش دادن از قیچی میلگرد مخصوص استفاده شود و از برش میلگرد ها با هوابرش جلوگیری شود زیرا کیفیت میلگرد را کاهش می دهد .
 • در آرماتور بندی فونداسیون باید همه خاموت ها در همه میلگرد ها مهار شوند .
 • حداکثر فاصله خطوط آرماتور باید ۲۰سانتی متر از یکدیگر باشد .

روش هایی برای از بین بردن زنگ زدگی آهن وجود دارد که در همه آنها سطح فلز ساییده میشود.در صورتی که آرماتور دچاار زنگ زدگی شود نباید استفاده گردد.

نکات میلگرد گذاری در آرماتوربندی فونداسیون

نکاتی که در هنگام آرماتوربندی فونداسیون باید به آن ها دقت کرد به شرح زیر است :

 • در میلگرد گذاری قطر میلگرد از ۱۰میلی متر کمتر نشود .
 • فاصله ی محوری میلگرد با میگرد دیگر نباید از ۱۰سانتی متر کمتر و از ۳۵سانتی متر بیشتر شود .
 • اندازه شناژ بین پی ها باید حداقل ۳۰ سانتی متر باشد تا سطح بالایی یکسان شود .
 • در صورتی که شکل نا متعارفی روی میلگرد و آج آن ها بود نشان دهنده این است که میگرد با نورد غیر استاندارد و در کارخانه ای نامعتبر ساخته شده است .
 • میلگردهای طولی شناژ باخاموت های سایز ۸ میلی متر و فاصله ۲۵ سانتی متر از یک دیگر بسته شوند .
 • برای سرعت بخشیدن به بستن آرماتور ها و کاهش میزان سیم مصرفی می توان از دستگاه گره اتوماتیک استفاده کرد .
 • باید حداقل پوشش بتنی کف پی ۷۵میلی متر باشد .
 • وقتی میلگرد در تست کشش از خود مقاومت بیشتر از حد استاندارد نشان دهد .یعنی میلگرد ترد وشکننده است وکیفیت مناسبی ندارد .
 • در صورت امکان همه ی میلگرد هابه روش سرد و با دستگاه های مکانیکی خم شوند.
 • از برش دادن آرماتور ها به وسیله هوا برش خوداری شود .بریدن با هوا برش باعث می شود که میگرد ترد و شکننده شود.
 • فاصله ی محوری تا محور طبق نقشه انجام شود و سر خود فاصله ها دست کاری نشود .
 • روی میگردها باید حداقل ۵۰ میلی متر پوشش بتن قرار گیرد تا پیوندی بین میلگرد و بتن ایجاد شود و آرماتورها در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت شود .
 • در آرماتوربندی به جای به کاربردن سنگ و آجر اسپیسرهای استاندارد استفاده شود .
 •  در چینش ،فاصله گذاری و انتخاب طول آرماتورهای انتظار و دیوار ها دقت شود.
 • خاموت های ریشه ستون طبق نقشه داخل فونداسیون قراربگیرند .نبود ریشه ستون باعث می شود که آرماتورهای طولی فونداسیون زود هنگام کمانش کند و ستون شکل پذیر نباشد .
 • محل هایی که آرماتورهای طولی قطع و وصل می شوند در یک نقطه ثابت نباشند .
پیشنهاد مطالعه ⋙  راویز یا رابیتس چست؟
آرماتور بندی شناژ
 • قبل از اینکه آرماتوربندی فونداسیون انجام شود محل های فاضلاب و ارت مشخص شود .
 • وقتی آرماتوربندی فونداسیون با تراکم بسیار بالایی است ، به جای اورلب از وصله جوشی یا فورجینگ استفاده شود .
 • برای فاصله مناسب و نحوه چیدمان باید دقت کافی داشته باشید .از خاموت در ستون و از میلگرد رکابی و کمرکش در دیوارها برای حفظ فاصله آرماتورها استفاده شود .
 • زمان کار گذاشتن ریشه ستون ها حدود ۵ سانتی متر عقب نشینی شود تا هنگام نما سازی اضافه بنا نداشته باشید .
 • برای منتقل شدن نیروها بین میگرد ها باید طول مهاری وصله ها براساس نقشه اجرایی شود .

آرماتورهای تقویتی لازم در آرماتوربندی فونداسیون

شاید برای شما سول پیش آید که آرماتورهای تقویتی در آرماتوربندی فونداسیون در چه جاهای استفاده می شوند .حال می خواهیم به این سوال شما پاسخ دهیم همراه ما باشید .

 • از آرماتورهای تقویتی برای صرفه جویی کردن در مصرف آرماتور(میلگرد)استفاده می شود .در همه ی جای سازه از آرماتورهای یکسانی استفاده نمی شود برای مثال در جایی که از آرماتور با سایز کمتر استفاده می شود و یا جایی از سازه که نیاز به تقویت دارد از آرماتورتقویتی استفاده می شود .
 • در شبکه زیرین یا شالوده و همین طور در زیر ستون ها از آرماتور های تقویتی استفاده می شود .
 • آرماتورهای تقویتی در اطراف بازشو ها مانند چاله آسانسور ،چاه های فاضلاب کاربرد دارند .

آرماتورهای تقویتی انواعی دارند که هرکدام کاربردهای مختلفی دارد و در جای مناسب خودشان استفاده می شوند .

خاموت و سنجاقی ستون : این نوع آرماتور برای تحمل کردن برش و جلوگیری از کمانش آرماتورهای طولی استفاده می شود .در واقع خاموت مانند یک کمربند برای میلگرد های طولی ستون یا نوار فونداسیون میباشد.یکی از ابعاد پر مصرف این میلگرد تقویتی خاموت ۳۰ در ۳۰ است .قیمت خاموت ۳۰*۳۰ به سایز میلگرد آن بستگی دارد.

میگرد راستا یا سیتکا : میلگرد راستا برای افزایش مقاومت کششی بتن به کار می رود .

فرق آرماتور و میلگرد_آهن جم

آرماتور بندی شناژ

شناژ بندی عملیاتی است که برای ساخت فونداسیون انجام میشود،در واقع آرماتور بندی فونداسیون همان آرماتور بندی شناژ میباشد. برای آرماتور بندی شناژ میلگرد ها برش خورده ،خم میشوند و در محل مناسب به وسیله سیم آرماتور بندی بهم متصل و محکم میشوند.

آرماتور های بهم تنیده طبق طرح و نقشه ساختمان ساخته شده و در مکان های مشخص شده قرار میگیرند.سایز آرماتور های طولی و عرضی شناژ هم در نقشه توسط مهندس سازه مشخص میگردد. آرماتور بندی شناژ حتما باید طبق محاسبات اجرا شود زیرا شناژ پی و شالوده ساختمان است و استحکام آن اهمیت زیادی دارد.

سوالات متداول

۱- آرماتور بندی فونداسیون به چه معناست؟

آرماتور بندی فونداسیون یعنی میلگرد ها طبق طرح و نقشه ساختمان و محاسبات انجام شده برش خورده،خمکاری شده و به صورت کلاف شوند .کلاف آرماتور بهم تنیده در محل نوار فونداسیون قرار میگیرد و بتن روی آن ریخته میشود.

۲- چه آرماتور های برای فونداسیون استفاده میشود؟

آرماتور های آجدار با گرید A2 و A3 کاربرد دارند.آرماتور های اصلی به صورت طولی قرار گرفته و آرماتور های عرضی که خاموت نام دارند به دور آنها و در چهت مخالف قرار میگیرند.

۳-سایز آرماتور فونداسیون چگونه مشخص میشود؟

سایز آرماتور ها و تعداد آنها باید توسط مهندس عمران با توجه به میزان استحکام مورد نیاز تعیین گردد.

۴-میلگرد فونداسیون را از کجا تهیه کنیم؟

بازرگانی آهن جم انواع میلگرد از تمامی برند ها و در تمامی سایز ها را با بهترین قیمت عرضه میکند.جهت خرید با شماره ۰۳۱۴۲۰۲ تماس بگیرید.

۴/۵ - (۴ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد