0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

بتن مگر چیست؟

زمان مطالعه : 11 دقیقه
بتن مگر چیست؟

بتن مگر نوعی بتن کاربردی در ساختمان سازی است که از آب ،سنگدانه و کمی سیمان تشکیل شده است .بتن ها انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی و کاربرد خاص خود را دارند .بتن مگر یکی از انواع بتن است که در سطوح ناهموار بر آماده سازی سطح قبل از آرماتور بندی و صفحه گذاری کاربرد دارد .

نام دیگر بتن مگر بتن نظافت یا بتن لاغر می باشد.از شما دعوت می کنم تا انتها همراه ما باشید تا به سوالاتتان در مورد نحوه اجرای بتن مگر ،کاربرد و مزیت های بتن نظافت پاسخ داده شود.

بتن مگر  (Lean concrete) بتنی است که عیار سیمان در آن پایین است .در این بتن مقدار آب کمتر است و مقدار سنگدانه بیشتر است و ماده ارزنده بتن یعنی سیمان به مقدار کمی مصرف شده است .بتن نظافت سطح کار را برای آرماتور بندی و صفحه گذاری آماده می کند .معمولاً سطح اجرای فونداسیون و شناژ ناهموار و خاکی است .باید قبل از آرماتور بندی سطح آن صاف شده و با بتن پوشیده شود .

بتن مگر مانند خاک فشرده عمل می کند و بستر ناهموار خاکی را آماده آرماتور بندی می کند .مقدار سیمان در بتن مگر حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلو گرم برمتر مکعب است و به همین دلیل به عنوان لایه پایه ای و برای بستر سازی استفاده می شود .این بتن به علت کم بودن سیمان در ترکیب آن مناسب استفاده در سایر نقاط سازه نیست و مقاومت بسیار پایینی دارد .کاربرد این بتن بیشتر در پروژه های عمرانی و راه سازی برای بستر سازی می باشد .

فرآیند بتن ریزی چگونه است؟

بتن مگر _آهن جم

کاربرد بتن مگر

وقتی خاک برداری یا گود برداری انجام شد قبل از ساخت اعضای بتنی سازه که در تماس با خاک هستند مثل فونداسیون نواری ،گسترده و …وقتی که سطح خاک تسطیح شد باید یک لایه بتن مگر اجرا شود .بتن نظافت به این منظور انجام می شود :

 1. ایجاد لایه پوششی که از تماس مستقیم با خاک و جذب شیره بتن توسط خاک جلوگیری می کند .
 2. ایجاد سطحی صاف و مسطح (تراز )برای ادامه پی ریزی (آرماتور بندی )
 3. از ورود حشرات و آلودگی ها جلوگیری می کند.
 4. به عنوان پر کننده فضاهای خالی به کار می رود .
 5. برای راه سازی به عنوان لایه ای اساسی به کار می رود .
 6. برای پوشش دهی سطح زیر کف پوش ساختمان کاربرد دارد .
 7. جهت افزایش مقاومت خاکی که مقاومت کافی برای ساختمان سازی ندارد مناسب است .

مواد تشکیل دهنده بتن مگر

بتن مگر همانند بتن های دیگر از شن ،ماسه و سنگ دانه تشکیل شده است .تنها تفاوتش با دیگر بتن ها در عیار سیمان آن می باشد . در این بتن مقدار آب و سنگدانه بیشتر است و تنها ۱۰ درصد آن سیمان می باشد .دانه های که از خرد شدن سنگ بدست می آید را شن می گویند که جنسشان از کواتز،سلیس و مواد غیر چسبنده هستند که در ساخت بتن به کار می روند . به نقل از وبسایت trpreadymix.com  : 

Lean concrete is made up of low cementitious material content. It is primarily poured through chutes, conveyor buckets, or pumps. It is used in various areas where support and strength are not critical. The mixture is highly liquid when compared to real concrete and is self-levelling, making it ideal for saving time. Its main function is to provide a uniform surface to the foundation and to prevent direct contact with the soil

ترجمه :

بتن مگر از محتوای کم سیمانی تشکیل شده است. در درجه اول از طریق لوله ها، سطل های نقاله یا پمپ بتن در محل مناسب ریخته می شود. در مناطق مختلفی که مقومت و استحکام خاک و بستر کافی نیست استفاده می شود. این مخلوط در مقایسه با بتن عیار بالا بسیار روان تر و مایع است و خود پخش و تراز می شود که برای صرفه جویی در زمان ایده آل است. وظیفه اصلی آن ایجاد سطحی یکنواخت برای پی و جلوگیری از تماس مستقیم با خاک است.

بتن مگر فونداسیون _آهن جم

طرح اختلاط بتن مگر

 بتن مخلوطی از آب ،سیمان و سنگدانه است که به نسبت مصالح تشکیل دهنده بتن طرح اختلاط بتن گفته می شود .میزان هر کدام از مواد تشکیل دهنده بتن با توجه به کاربرد آن مشخص می شود .بسیاری به دلیل اینکه بتن مگر غیر سازه ای است و برای بستر سازی استفاده می شود به ترکیب و میزان مواد تشکیل دهنده آن اهمیت نمی دهند .در صورتی که بتن نظافت هم باید طبق استاندارد لازم تهیه شود و نسبت ترکیب مواد درست باشد .

پیشنهاد مطالعه ⋙  وال مش دیوار چیست؟

در صورتی که بتن نظافت سیمان بسیار کمی داشته باشد مانند ترکیب شن و آب خواهد بود که هیچ مقاومتی ندارد .بتن ها طبق طرح اختلاط و محلی که استفاده می شوند رده بندی دارند .طبق مقرارت ملی ساختمان بتن ها سازه ای رده  c2o یا بیشتر دارند و بتن با کمتر از c2o برای مگر کشی مناسب است .

اگر بخواهیم طبق عیار این موضوع را بیان کنیم عیار بتن نظافت باید ۱۰۰ یا ۱۵۰ باشد یعنی در هر متر مکعب بتن باید ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلو سیمان استفاده شود .در نهایت طرح اختلاط بتن مناسب برای مگر کشی به شرح زیر است .

سیمان :۱۵۰ کیلو گرم  

آب :۸۰ لیتر

سنگدانه (ماسه/ نخودی) :۱۸۰۰ کیلو گرم (۷۰ درصد ماسه و ۳۰% درصد نخودی )

نحوه اجرای بتن مگر

وقتی گود برداری یا خاک برداری به اتمام می رسد باید سطح کف گود تراز و یک دست شود .در ابتدای کار باید میلگرد هایی به کمک نقشه بردار در سطح زمین کوبیده شوند و تراز بتن مگر را روی آنها در نظر بگیریم .بعد از آن بلندی ها و ناهمواری ها که ما بین میخ ها ی که ریسمان شده اند وجود دارد را به صورت دستی صاف و مسطح می کنیم .

اگر میخ ها در امتداد نوار های فونداسیون قرار گرفته باشند می توان از آنها به عنوان کروم استفاده کرد و موقع بتن ریزی تراز بتن مگر را روی آن ها کنترل کنیم .در حین گود برداری مهندس نقشه بردار باید در محل حاضر باشد و بر کار نظارت کند تا از گودبرداری زیاد و کم جلوگیری کند .به دلیل اینکه هر دوی این ها باعث می شود هزینه های زیادی اضافه شود و زمان زیادی از دست بدهید .

پیشنهاد مطالعه ⋙  تعریف جوشکاری و بررسی دقیق انواع آن

پس از این باید سطح بستر را مرطوب کنیم و میزان رطوبت تا حدی باشد که آب اضافی جمع نشود و ترکیب بتن را بهم نزند .سپس می توان در جهت جلوگیری از جذب آب بتن توسط خاک مقداری شفته آهک روی بستر خاکی پاشیده و مرطوب شود .

پس از این مراحل باید ترکیب بتن مگر که به صورت دستی یا با میکسر تهیه شده روی سطح کشیده شود .بتن مگر باید کاملاً تراز و صاف کل سطح را بپوشاند به همین منظور باید از شمشه ،شاقول و تراز در هنگام پخش بتن استفاده شود .

می توان قبل از پخش بتن روی بستر خاکی آن را سیمان کشی یا کروم بندی کرد تا در نهایت سطح صاف وترازی ایجاد شود .ضخامت بتن مگر از ۵ سانتی متر کمتر نشود .

تا ۱ روز بعد از اجرای بتن مگر نیز باید سطح آن مرطوب نگه داشته شود .آب دادن به بتن بعداز بتن ریزی موجب می شود استحکام بیش تری پیدا کند .برای اطلاع از زمان آبدهی بتن مقاله چند ساعت بعد از بتن ریزی باید آب داد؟ را مطالعه کنید.

بتن مگر چیست؟

مزایا استفاده از بتن مگر

بتن مگر یک سری حسن هایی دارد که مهم ترین آنها عبارت اند از :

 • بتن مگر فضاهای خالی در سطح یا لایه های خاکی را پر می کند .
 • یک سطح صاف و یک دستی ایجاد می کند و از تماس مستقیم پی با خاک جلوگیری می کند .
 • بتن مگر سطحی جامد ایجاد می کند که قرار گرفتن آرماتورها (میلگرد)را آسان می کند .
 • بتن مگر در مقابل (رطوبت ،مواد شیمایی در خاک مثل سولفات) از پی های اصلی حفاظت می کند و از خروج آب بتن فونداسیون جلوگیری می کند .

وسایل و ماشین آلات مورد نیاز برای اجرای بتن مگر

استفاده از وسایل مجهز ،ایمن و کاربردی باعث می شود کار سریع تر انجام شود .همان طور که از نام بتن مگر پیداست در ادامه یک عملیات بتن ریزی در پیش خواهیم داشت :

وسایل ساده بنایی مورد نیاز شامل : شمشه ،شیلنگ تراز ،متر ،کمچه ،تخته ماله ،اتانبولی ،تراز

وسایل عمومی ساختمان سازی : بیل ،فرغون ،کلنگ

برای اجرای اصولی و صحیح به ماشین آلاتی چون میکسر (بتونیر)پمپ بتن ،ویبراتور هم نیاز داریم .

ضخامت و ارتفاع بتن مگر

ضخامت و ارتفاع بتن مگر در همه نقشه ها ۱۰ سانتی متر در نظر گرفته شده است اما وقتی که زیر فونداسیون جنسی از سنگ داشته باشد می توان این مقدار را تا ۵ سانتی متر کاهش داد به دلیل اینکه شکست بتن ممکن نیست. ولی اگر زیر فونداسیون از خاک باشد باید حداقل ۱۰ سانتی متر ضخامت را رعایت کرد .

بتن مگر در ساختمان

ساخت و انتقال بتن مگر

بتن مگر یک بتن غیر سازه ای است بتن مگر را می توان به صورت دستی یه به شکل آماده تهیه کرد .در پروژه ها بزرگ که احتیاج به بتن مگر زیادی دارند بتن مورد نیاز از کارخانه تهیه می شود که باعث افزایش سرعت اجرا و کیفیت آن خواهد شد .وقتی می خواهیم بتن مگر آماده را از کارخانه تهیه کنید باید یک سری نکات را در نظر بگیرید از جمله :

 • همان طور که قبلاً اشاره شده است عیار بتن مگر پایین است. برای منتقل کردن آن به محل پروژه به وسیله پمپ بتن باید عیار آن ۲۰۰ در نظر گرفته شود .در غیر این صورت مسیر تراک میکسر را باز کنید و بتن به شکل ضربه ای تخلیه شود و یا اینکه با وسایلی مثل فرغون و دامپر بتن را جابه جا کنید .
 • اگر می خواهید بتن به شیوه ی دستی تخلیه شود باید کاگران بتن ریزی را افزایش دهید تا کار به سرعت انجام شود و بتن در دیگ سفت نشود .
پیشنهاد مطالعه ⋙  کروم بندی پشت بام ، دیوار ، کف و ...
بتن مگر

قالب بندی بتن مگر

قالب بندی بتن  نقش مهمی در کیفیت آن  دارد .قالب بندی از نفوذ سیمان به خاک و همین طور از جذب آب بتن به خاک جلوگیری می کند .استفاده از قالب بندی بتن باعث می شود سطح فونداسیون تراز ،مسطح و تمیز شود .

بتن مگر یک لایه نازکی است که به شکل پوششی به کار می رود .معمولاً بتن مگر در کف گود ریخته شده و با شمشه و ماله تراز و مسطح می شود و برای تراز بودن آن از ریسمان کشی یا کروم بندی و شاقول و… استفاده می شود .به همین دلیل قالب بندی بتن مگر رایج نیست .

رگلاژ بتن مگر چیست؟

نام دیگر بتن مگر(بتن نظافت و رگلاژ) می باشد. بتن مگر برای اهداف مختلفی به کار می رود که مهم ترین آن ایجاد زیر سازی صاف و مسطح در زمین های ناهموار می باشد .رگلاژ یک کلمه با ریشه فرانسوی است که به معنای منظم و تنظیم کردن یا خط کشی میباشد.رگلاژ بتن مگر یعنی اینکه بتن مگر پس اینکه بر سطح مورد نظر ریخته شد در همه نقاط مسطح، تراز و تنظیم شود . هدف اجرای بتن مگر ایجاد سطح صاف و تراز است و در صورتی که رگبار بتن مگر به درستی انجام نشود سطح صاف به وجود نمی آید.

بتن ریزی فونداسیون_آهن جم

مقاومت فشاری بتن مگر

مقاومت فشاری بتن یعنی میزان تحمل بتن در برابر فشارهای وارده تا زمانی که دچار شکستگی شود. مقاومت فشاری در هر ماده ای به ساختار آن بستگی دارد.در بتن هم هر چه ساختار بتن استاندارد تر باشد مقاومت فشاری بیشتری خواهد داشت .

اما از آنجا که بتن مگر برای پوشاندن سطح خاکی و ایجاد سطح صاف کاربرد دارد و به عبارتی اهمیت آن کمتر است سیمان کمی در ساخت آن استفاده میشود و مقاومت زیادی ندارد. از طرفی زمان جا به جایی، و طرح اختلاط در میزان گیرش و مقاومت نهایی که ایجاد میشود موثر است .

مقاومت فشاری بتن مگر به عیار آن بستگی دارد .حداقل مقاومت بتن مگر ۵ مگا پاسکال و حداکثر مقاومت آن ۱۰ مگا پاسکال میباشد.

وقتی زمان حمل بتن به پروژه طولانی می شود فرایند (هیدارسیون سیمان و درنهایت گیرش بتن )ممکن است در همان دستگاه میکسر شروع شود و موقع ریختن بتن آن مقاومت و کیفیت اولیه را نداشته باشد .مشکل دیگری که وجود دارد اضافات بتن است .اگر بتن که امروز ساخته می شود به طور کامل مصرف نشود و بتوان گیرش آنرا با استفاده از روان کننده به تاخیر انداخت  ،میتوان از آن در روز بعد هم استفاده کرد .

۴.۷/۵ - (۶ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد