0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

قیمت هر متر آرماتور بندی

زمان مطالعه : 11 دقیقه
قیمت آرماتور بندی 1402 _آهن جم

قیمت آمارتور بندی ۱۴۰۳ به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد .به همین دلیل نمی توان قیمت قطعی و مشخصی را برای آن اعلام کرد .قیمت آرماتور بندی باتوجه قیمت مصالح و دستمزد مشخص می شود که هر دوی این عوامل دائما در حال تغییر هستند .از طرفی در هر استانی عرف و دستمزد آرماتور بند درجه ۱ متفاوت می باشد .از مهم ترین مصالح در آرماتور بندی میلگرد و سیم مفتول می باشد که قیمت آنها با توجه قیمت آهن متغییر است .در ادامه همراه باشید تا به طور کامل هزینه های آرماتور بندی را مورد بررسی قرار دهیم .

آرماتور بندی یعنی میلگرد ها برش خورده ،خمکاری شده و بهم تنیده شوند و در جای خود که می‌تواند شناژ ،فونداسیون ،ستون یا دیوار سازه باشد قرار بگیرند.برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آرماتور بندی چیست؟ را مطالعه کنید. قیمت آرماتور بندی با توجه به فاکتور های زیاد و متغیری محاسبه می شود .در ادامه قیمت آرماتور بندی با مصالح و بدون مصالح را بررسی می کنیم .

قیمت آرماتور بندی بدون مصالح

در این حالت مصالح آرماتور بندی به طور کامل توسط کارفرما تهیه می شود و  فقط اجرای کار به آرماتور بند سپرده می شود .برای اجرای آرماتور بندی تجهیزات بسیاری هم نیاز است که معمولا آرماتور بند تجهیزات را فراهم می کند و هزینه ی آنها را به همراه دستمزد دریافت می کند .اما کارفرما هم می تواند تجهیزات را فراهم کرده و میزان دستمزد کمتر شود .هزینه حمل و نقل تجهیزات هم باید به صورت توافقی مشخص شود که به عهده کارفرما یا آرماتور بند باشد هزینه پذیرایی از تیم آرماتور بندی هم به عهده کار فرماست .

مهم ترین عامل در محاسبه قیمت آرماتور بندی نحوه محاسبه دستمزد آرماتور بندی است .دستمزد آرماتور بندی می تواند به ۳حالت زیر محاسبه شود .در حالت های زیر تجهیزات آرماتور بندی توسط خود آرماتور بند محیا می شود .

دستمزد آرماتوربندی ۱۴۰۳

  • دستمزد روزانه : در حالت دستمزد روزانه آرماتوربندی نرخ دستمزد کارگر ساده روزانه ۶۰۰ هزار تومان می باشد .دستمزد روزانه استادکار آرماتور بند و قالب بند از حدود ۸۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان است .دستمزد روزانه کارگر سیم بر و سیم پیچ در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰هزار تومان است .و دستمزد روزانه سر کارگر حدود ۱ میلیون تومان است .

تمامی قیمت ها حدودی می باشد .در هر استان نرخ دستمزد و …متفاوت است .

  • دستمزد  آرماتوربندی کیلویی :  دستمزد آرماتور بندی تا حد زیادی به بار نقشه بستگی دارد .اگر سایز میلگرد ها کمتر از ۱۸ باشد قیمت هر کیلو آرماتور بندی ۶ هزار تومان است .اگر سایز میلگرد ها بیشتر از ۱۸ باشد و اصلاحا کار سنگین باشد  دستمزد حدود ۴ تا ۵ هزار تومان است .هرچه سایز میلگرد بیشتر باشد حجم آرماتور بندی کمتر می شود به همین دلیل هزینه و دستمزد کمتر است .در برخی موارد ممکن است دستمزد آرماتوربندی کیلویی محاسبه شود .دستمزد کیلویی به سایز میلگرد ها بستگی دارد.

  • دستمزد متری : در بسیاری موارد دستمزد آرماتور بندی با توجه به متراژ محاسبه می شود .قیمت هر متر آرماتور بندی  از حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان می باشد .دستمزد آرماتور بندی به تنهایی حدود متری ۲۰۰ هزار تومان و دستمزد آرماتور بندی با قالب بندی حدود متری ۵۰۰ هزار تومان است.به طور کلی دستمزد آرماتوربندی  به هر شکلی که باشد در هر استانی متفاوت است .
پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد سنجاقی چیست؟انواع و کاربردهای آن

بسیاری قیمت آرماتوربندی را بسیار کمتر یا بالاتر از مقدار های گفته شده می دانند .ما در این مقاله هزینه ها را به صورت متوسط و از بازه کمترین تا بیشترین اعلام کردیم اما هزینه و قیمت های واقعی با توجه به محل پروژه متراژ آن و نوع سقف و نقشه سازه ، قیمت میلگرد و توافقات بین کارفرما و آرماتور بند مشخص می شود .

قیمت آرماتور بندی با مصالح

می توان گفت هزینه آرماتور بندی با مصالح همان هزینه اسکلت بتنی می باشد .شما در مقاله هزینه ساخت اسکلت بتنی می توانید قیمت تمامی موارد بالا و هزینه اجرای هر متر اسکلت بتنی را مشاهده کنید .وقتی بخواهیم قیمت آرماتوربندی با مصالح را محاسبه کنیم باید قیمت تمام موارد زیر مشخص شود .

۱-مقدار و قیمت بتن   

۲-مقدار سیم آرماتور بندی و قیمت آن

۳-هزینه خاک برداری   

۴-هزینه قالب بندی و دستمزد آرماتور بندی 

۵-مقدار میلگرد مورد نیاز و هزینه آن 

به گفته وبسایت theconstructo :حداکثر مقدار آرماتور، بیشترین مقداری است که می‌توان در اعضای بتنی مانند ستون‌ها و تیرها قرار داد. در یک تیر بتن مسلح، ارائه آرماتور اضافی بالاتر از حداکثر نسبت آرماتور مفید نخواهد بود. زیرا بتن قبل از استفاده از استحکام کامل فولاد خرد میشود.

حداقل نسبت آرماتور کمترین مقدار ممکن فولادی است که باید در عناصر بتنی سازه تعبیه شود. تا از شکست زودرس پس از از دست دادن مقاومت کششی جلوگیری شود. 

   

قیمت آرماتوربندی -آهن جم

تعرفه آرماتور بندی در ابتدای سال ۱۴۰۲

نرخ نامه زیر  برابر با صورتجلسه کارشناسی و کمیته نرخ گذاری با توجه به اختیارات تعاونی و کمسیون عمران کارگران و استادکاران کل کشورتنظیم و تصویب شده است.اعتبار این نرخ نامه برای سال ۱۴۰۲ میباشد. لیست قیمت آرماتور بندی در جدول زیر قرار گرفته است.

عملیاتواحد محاسبهقیمت (تومان)
دستمزد اجرای بتن مگرمتر مربع۶۵,۰۰۰
اجرای فونداسیون و میلگرد گذاریمتر مربع۳۳۰,۰۰۰
اجرا سقف،ستون،تیرچه،بلوک و فوم تا ۳ مترمتر مربع۳۵۰,۰۰۰
اجرای سقف و ستون بیش از ۳ مترمتر مربع۳۸۵,۰۰۰
اجرای سقف و ستون دالمتر مربع۵۳۰,۰۰۰
اجرای دیوار برشی و قالب بندیمتر مربع۴۰۰,۰۰۰
اجرا سقف و تیرچه سازه فلزیمتر مربع۲۶۰,۰۰۰
کیورینگ،ویبره و صاف کردن بتنمتر مکعب۵۰,۰۰۰
نصب قطعات فلزی در بتنهر عدد۶۰,۰۰۰
آرماتور بندی تا سایز میلگرد ۱۸هر کیلوگرم۶,۰۰۰
آرماتور بندی از سایز میلگرد ۱۸ به بالاهر کیلوگرم۴,۰۰۰
اجرای قالب بندی (بسته به نوع محل)متر مربع۳۰۰,۰۰۰
دستمزد اجرای سقف،تیرچه و ستونمتر مربع۲۲۰,۰۰۰
دستمزد اجرا سقف و ستون دالمتر مربع۲۶۰,۰۰۰
دستمزد اجرا سقف های مجوفمتر مربع۲۶۰,۰۰۰
بولت گذاری و نصب صفحه(۶ بولت)هر صفحه۷۰۰,۰۰۰
دستمزد قالب بندیمتر طول۹۰,۰۰۰
دستمزد استاد کار حرفه ای (نقشه خوان)روزانه۸۵۰,۰۰۰
دستمزد استاد کار ماهرآرماتور بند و قالب بندروزانه۸۵۰,۰۰۰
دستمزد سرکارگرآرماتور بندروزانه۱,۰۰۰,۰۰۰
دستمزد سیم برروزانه۶۵۰,۰۰۰
دستمزد کارگر ماهرروزانه۶۰۰,۰۰۰
دستمزد کارگر سادهروزانه۴۵۰,۰۰۰
بتن ریزی سقف و ستونمتر مربع۸۰,۰۰۰
بتن ریزی ستونمتر طول۲۰۰,۰۰۰
قالب بندی ستون دیوار برشیمتر طول۲۰۰,۰۰۰
دستمزد اکیپ بتن ریزی (ناهار با کارفرما)روزانه۶۵۰,۰۰۰

نحوه محاسبه قیمت آرماتور بندی فونداسیون

فونداسیون بخش مهمی از یک سازه می باشد .برای اجرای فونداسیون سازه ابتدا باید محل آن مشخص و خاک برداری شود. سپس باید در محل پی های سازه میلگردهای بهم تنیده قرار بگیرند و بعد از آن قالب بندی و بتن ریزی انجام شود .در ساخت اسکلت بتنی بهتر است ، ریشه ستون ها در فونداسیون قرار بگیرد و چند عدد خاموت در ریشه ستون  ها کارشود.شما می توانید اجرای فونداسیون  را به پیمانکار اسکلت بتنی واگذار کنید .که دراین صورت هزینه فونداسیون با هزینه اسکلت بتنی محاسبه می گردد. یا اینکه هزینه های آرماتوربندی و قالب بندی و بتن ریزی آن جداگانه به شما اعلام می شود .

پیشنهاد مطالعه ⋙  اکسید آهن چیست؟انواع و کاربردهای آن

برای راحتی بیشتر و قرارگرفتن ریشه ستون ها در فونداسیون بهتر است، اجرای فونداسیون و کل اسکلت به یک نفر واگذار شود .

درصورتی که، آرماتور بندی فونداسیون را به صورت جداگانه واگذار کنید .دستمزد می تواند به صورت کیلویی یا متری محاسبه شود .معمولا اگر فونداسیون کوچک و حجم کار کم باشد دستمرد به صورت متری یا کنتراتی محاسبه میگردد.

دستمزد کیلویی آرماتوربندی به سایز میلگرد ها بستگی دارد و هزینه آرماتور بندی فونداسیون با توجه سایز میلگرد مشخص میشود.اما به طور کلی دستمزد آرماتوربندی فونداسیون برای هر کیلو میلگرد حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان است .مثلاً اگر فونداسیون سازه شما ۱۵تن میلگرد ببرد دستمزد آرماتوربندی آن حدود ۲۲ میلیون تومان می شود .

این نرخ برای برخی سازه های کم حجم مانند خانه های کوچک و همکف که وزن میلگرد فونداسیون شان کم است متفاوت می باشد .دراین مواقع نرخ آرماتوربندی به دلیل صرفه نداشتن ،کیلویی محاسبه نمی شود .

دستمزد آرماتوربندی فونداسیون در  سازه های کوچک ،می تواند برحسب متر طول نوار فونداسیون محاسبه گردد. مثلاً برای هر متر طول نوار فونداسیون حدود ۱۳۰ تا ۱۶۰ هزار تومان دستمزد آرماتوربندی لحاظ می شود .

اگر اسکلت فلزی اجرا کنیم باید آرماتوربند در حین کار فونداسیون ،ریشه دیوار برشی و صفحه ستون راهم قرار بدهد، که هزینه آن جداگانه محاسبه می گردد.مثلاً به صورت جمعی با توجه به تعداد ریشه دیوار و صفحه ستون، قیمت اعلام می شود .

در پروژه هایی که از شمع استفاده می شود. هزینه آرماتوربندی یا بر اساس مترطول یا به صورت چکی محاسبه می گردد.هزینه چکی مثلاً برای یک شمع ۳ تا ۵ متری حدود ۲ میلیون تومان می باشد و هزینه متری برای هر متر طول ،حدود ۲۵۰ هزار تومان است .

تمامی نرخ ها حدودی و با توجه به منطقه و شهر پروژه متفاوت و متغیر است .

پیشنهاد مطالعه : آرماتور بندی فونداسیون

نحوه محاسبه آرماتور بندی فونداسیون _آهن جم

نحوه محاسبه دستمزد آرماتور بندی

همانطور که در بالا گفته شد نحوه محاسبه دستمزد آرماتور بند به ۳ شکل طبق وزن میلگرد ها و سایز آنها ،طبق متراژ و به صورت روزمزد میتواند محاسبه شود .که تعرفه هر کدام را به صورت حدودی اعلام کردیم و لیست قیمت آرماتور بندی سال ۱۴۰۲ را در بالا قرار داده ایم .در بیشتر موارد دستمزد آرماتوربندی کیلویی یا متری محاسبه می‌شود.

به طور کلی تعیین روش محاسبه دستمزد آرماتوربندی می‌تواند به صورت توافقی بین کارفرما و پیمانکار انجام شود .مواردی همچون سایز و وزن میلگرد ها ،ابعاد شبکه و چشمه های آرماتور بندی، متراژ و حجم پروژه ،محل پروژه و شرایط محیطی آن همگی در نحوه محاسبه دستمزد آرماتوربندی و قیمت هر کیلو آرماتور بندی اثر گذار است.
دستمزد آرماتور بند درجه یک معمولا از آرماتوربند های معمولی بیشتر است.

آرماتوربندی درجه یک محسوب می‌شود که پروژه مورد نظر را با بهترین کیفیت و کاملا مطابق با اصول ساختمان سازی در زمان مناسب به پایان برساند و کیفیت کار آن توسط چندین نفر که علم ساختمان سازی دارند تایید شود.معمولا دستمزد آرماتور بندی پس اینکه مشخص شد در مراحل قبل و بعد از شروع پروژه پرداخت می‌شود. میتوان مقداری از دستمزد را در صورت توافق کارفرما و پیمانکار به عنوان ضمانت حسن انجام کار در نظر گرفت و در پایان کار پرداخت شود.البته این مورد مرسوم نیست و کاملا توافقی میباشد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  انواع لوله های فولادی و کاربرد آنها
فرق آرماتور و میلگرد_آهن جم

عوامل تاثیر گذار بر قیمت آرماتور بندی

قیمت آرماتور بندی در هر شهر و منطقه ای با توجه به عرف و نرخ دستمزد ها می تواند متفاوت باشد.البته تفاوت قیمت ها مقدار جزئی است.اما با توجه به اینکه قیمت آرماتور بندی به چه روشی محاسبه میشود عواملی در میزان هزینه تاثیر گذار خواهند بود. که در ادامه این عوامل را بررسی خواهیم کرد.

سایز میلگرد : همانطور که در بالاتر گفته شد قیمت آرماتور بندی برای سایز های درشت میلگرد کمتر است. به طور حدودی دستمزد آرماتور بندی میلگرد سایز ۱۸ به بالا حدود کیلویی ۴ هزار تومان و دستمزد آرماتور بندی میلگرد سایز ۱۸ به پایین حدود  هزار تومان است . پس هرچه سایز میلگرد بیشتر باشد حجم کار آرماتور بندی کاهش یافته و قیمت آرماتور بندی کمتر می‌شود.روش اتصال میلگرد ها هم در قیمت آرماتور بندی تاثیر گذار است.مثلا اتصال میلگرد ها با استفاده از کوپلر هزینه بیشتری دارد.

مهارت آرماتور بند و تعداد کارگران : معمولا آرماتور بند های با مهارت و فنی دستمزد بیشتری برای آرماتور بندی دریافت می‌کنند.اما از طرفی کارگر کمتری نیاز دارند و در زمان کمتری هم پروژه را به اتمام میرسانند.پس هرچه آرماتور بندی حرفه ای تر باشد کیفیت کار بهتر،زمان انجام پروژه کمتر و تا حدودی کنترل هزینه ها بهتر است .

میزان کار پروژه : از دیگر موارد که در قیمت آرماتور بندی تاثیر گذار هست ،به خصوص وقتی قیمت متری محاسبه میشود ،متراژ پروژه و حجم کار میباشد. هر چه متراژ و میزان کار پروژه بیشتر باشد قیمت آرماتور بندی مناسب تر محاسبه میشود.معمولا آرماتور بند ها تمایل به انجام پروژه ها بزرگ تر دارند و به همین دلیل قیمت رقابتی اعلام کرده تا پروژه را دریافت کنند.اما در صورتی که متراژ پروژه کم باشد وزن میلگرد ها کمتر و برای آرماتور بند صرفه زیادی ندارد در نتیجه قیمت آرماتور بندی بیشتر میشود.یا به طور کل به صورت توافقی بین کارفرما و پیمانکار تعیین میگردد.

محل پروژه : محل وقوع پروژه و عرف دستمزد ها در آن منطقه بر قیمت تاثیر گذار است. در برخی مناطق نرخ ها بالاتر و در برخی نرخ پایین تر است. این موضوع تحت تاثیر تناسب میزان ساخت و ساز و تعداد آرماتوربند ها در آن منطقه میباشد.

شرایط آب و هوایی : طبیعتا هرچه شرایط کار برای پیمانکار سخت تر باشه هزینه بیشتری دریافت میکند.در صورتی که در محل پروژه شرایط لازم محیا نباشد و سختی کار زیاد باشد قیمت آرماتور بندی بیشتر در نظر گرفته می‌شود.

قیمت آرماتور بندی ۱۴۰۲ _آهن جم

نحوه محاسبه متراژ آرماتور بندی

پس از انتخاب نحوه محاسبه دستمزد باید مقدار کار مشخص شود .مثلا اینکه چند کیلو آرماتور استفاده شده که معمولا قبل از انجام کار آرماتور های تحویل داده شده به آرماتور بند وزن شده اند و در پایان کار مشخص است که وزن آرماتور های مصرف شده چقدر است .
در صورتی که دستمزد متری دریافت شود باید متراژ آرماتور بندی مشخص گردد که برای اینکار باید از روی نقشه یا با استفاده از اتوکد متراژ آرماتور بندی را محاسبه کرد .

۴.۸/۵ - (۱۴ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد