مقالات آهن آلات

هرکیلو سیم آرماتور بندی چقدر است؟

سیم آرماتوربندی چیست ؟

سیم آرماتور بندی سیم مفتول های مفتول های سیاه است که کاربرد عمده آن در آرماتوربندی و برای بستن میلگرد ها می باشد .معمولاً برای بستن آرماتور ها از سیم مفتول سیاه سایز 1.5 استفاده می شود که نرم و انعطاف پذیر است .البته برای بستن میلگرد ها روش های متفاوتی وجود دارد .اما ساده ترین و ارزان ترین راه برای اتصال و تنیده شدن میلگردها به هم استفاده از سیم مفتول سیاه می باشد . قیمت آهن بر قیمت این محصوا اثر مستقیم دارد. در ادامه این مقاله به طور کامل در مورد سیم مفتول سیاه انواع آن در سایزهای مختلف کاربرد ها و… صحبت خواهیم کرد .با ما همراه باشید .

سیم مفتول سیاه به خاطر اینکه کاربرد اصلی آن برای آرماتور بندی است به نام سیم آرماتور بندی معروف شده است .این مفتول طی عملیات آنیل شدن خواص شمیایی اش تغییر نکرده اما خواص مکانیکی آن تغییر پیدا کرده و نسبت به مفتول های سخت صنعتی بسیار نرم و انعطاف پذیرتر می باشد .سیم مفتول سیاه درسایز های 1.2 تا 5 میلی متر تولید و در بازار عرضه می شود .سایز سیم مفتول یعنی قطر و ضخامت آن که از 1.2 میلی متر یا 5 میلی متر می باشد و هر سایز آن کاربرد خاص خود را دارد .برای آرماتوربندی از سیم مفتول سیاه سایز 1.5 استفاده می شود .سیم مفتول ها به دو صورت تسمه ای و فابریک تولید و به شکل کلاف بسته بندی می شوند .هر کلاف در هر سایز وزن و طول متفاوتی دارد که در ادامه بررسی می کنیم .

پیشنهاد مطالعه ⋙  انواع برش تیرآهن
سیم آرماتور بندی چیست ؟

وزن هر کلاف سیم آرماتور بندی

هر کلاف سیم آرماتور بندی با توجه به اینکه سایز و قطر سیم ها چقدر باشد وزن و ابعاد متفاوتی دارد .قطر کلاف ها بسته به سایز از 25 تا 60 سانتی متر می باشد .وزن هر کلاف سیم آرماتوربندی بسته به اینکه چه سایزی است از حدود 25 تا 500 کیلو گرم می تواند باشد .وزن هر کلاف سیم آرماتوربندی 1.5 فابریک سلفون دار حدود 20 تا 25 کیلوگرم می باشد .و وزن هر کلاف سیم آرماتوربندی تسمه ای 1.5 حدود 25 الی 35 کیلو گرم می باشد .در ادامه جدول وزن سیم مفتول سیاه در سایز های مختلف را می بینید .

وزن هر متر سیم مفتول سیاه

هر سایز سیم مفتول سیاه وزن مشخصی برای خود دارد. البته وزن کلاف ها نسبت به سایز متغییر است اما وزن 1 متر سیم مفتول سیاه در هر سایزی به طور تقریبی مشخص است . در جدول زیر هر متر سیم مفتول سیاه در سایز های متفاوت را مشاهده می کنید .

وزن هر کلاف سیم آرماتور بندی _آهن جم

هر کیلو سیم آرماتور بندی چند متر است ؟

سیم آرماتور بندی منظور سیم مفتول سیاه سایز 1.5 می باشد که برای بستن آرماتورها استفاده می شود .سیم مفتول سیاه سایز 2.5 نیز برای قالب بندی استفاده شده و به سیم قالب بندی معروف است .هر کلاف سیم آرماتور بندی سایز 1.5 وزنی حدود 20 تا 25 کیلو گرم دارد و هر متر مفتول سیاه آرماتوربندی حدود 14 گرم وزن دارد .با حساب هر کیلو سیم آرماتور بندی حدود 71 متر می باشد و هر کلاف سیم آرماتور بندی که وزن آن را 23 کیلو گرم در نظر بگیریم حدود 1.645 متر می باشد .این محاسبات برای سیم مفتول سیاه سایز 1.5 می باشد .

پیشنهاد مطالعه ⋙  تفاوت ظاهری میلگرد A3 ، A2 ، A1 و A4

هر کیلو سیم قالب بندی چند متر است ؟

سیم قالب بندی سیم مفتول سیاه سایز 2.5 می باشد و هر کلاف آن حدود 25 تا 35 کیلو گرم می باشد .وزن هر 1 متر سیم مفتول 2.5 قالب بندی حدود 39 گرم می باشد و در نتیجه هر کیلو سیم قالب بندی سایز 2.5 حدود 25 متر می باشد . هر کلاف سیم قالب بندی 2.5 که وزن آن را  30 کیلو در نظر بگیریم حدود 760 متر می باشد .وزن هر متر سیم مفتول سیاه 2 میلی متر حدود 25 گرم می باشد و هر کیلوی آن حدود 40 متر است .

در ساخت هر سازه برای آرماتور بندی قسمت های مختلف از مقداری سیم استفاده میشود. سیم مفتول انواع زیادی دارد که هرکدام کاربرد خاص خود را دارند. به گفته وبسایت متمم سیم مفتول تعریف زیر را دارد:

هر تک رشته‌ی فلزی که بتواند شکل خود را تا حد خوبی حفظ کند، مفتول می‌گویند.

واژه‌ی مفتول دقیقاً معادل Wire در زبان انگلیسی است و اصطلاح Wire-frame هم که در مدل‌سازی مطرح است، از همین کلمه گرفته شده است.

سیم های مفتولی یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در بسیاری از صنایع از جمله صنعت برق محسوب می‌شوند.

سیم آرماتوربندی
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *