0
ورود و عضویت
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

هرکیلو سیم آرماتور بندی چقدر است؟

زمان مطالعه : 7 دقیقه
سیم آرماتوربندی چیست ؟

سیم آرماتور بندی سیم مفتول های مفتول های سیاه است که کاربرد عمده آن در آرماتوربندی و برای بستن میلگرد ها می باشد .معمولاً برای بستن آرماتور ها از سیم مفتول سیاه سایز 1.5 استفاده می شود که نرم و انعطاف پذیر است .البته برای بستن میلگرد ها روش های متفاوتی وجود دارد .

اما ساده ترین و ارزان ترین راه برای اتصال و تنیده شدن میلگردها به هم استفاده از سیم مفتول سیاه می باشد . قیمت آهن بر قیمت این محصوا اثر مستقیم دارد. در ادامه این مقاله به طور کامل در مورد سیم مفتول سیاه انواع آن در سایزهای مختلف کاربرد ها و… صحبت خواهیم کرد .با ما همراه باشید .

سیم مفتول سیاه به خاطر اینکه کاربرد اصلی آن برای آرماتور بندی است به نام سیم آرماتور بندی معروف شده است .این مفتول طی عملیات آنیل شدن خواص شمیایی اش تغییر نکرده اما خواص مکانیکی آن تغییر پیدا کرده و نسبت به مفتول های سخت صنعتی بسیار نرم و انعطاف پذیرتر می باشد .سیم مفتول سیاه درسایز های 1.2 تا 5 میلی متر تولید و در بازار عرضه می شود .

سایز سیم مفتول یعنی قطر و ضخامت آن که از 1.2 میلی متر یا 5 میلی متر می باشد و هر سایز آن کاربرد خاص خود را دارد .برای آرماتوربندی از سیم مفتول سیاه سایز 1.5 استفاده می شود .قیمت سیم بر قیمت آرماتور بندی ۱۴۰۲ تاثیر جزئی دارد. سیم مفتول ها به دو صورت تسمه ای و فابریک تولید و به شکل کلاف بسته بندی می شوند .هر کلاف در هر سایز وزن و طول متفاوتی دارد که در ادامه بررسی می کنیم .

سیم آرماتور بندی چیست ؟

وزن هر کلاف سیم آرماتور بندی

هر کلاف سیم آرماتور بندی با توجه به اینکه سایز و قطر سیم ها چقدر باشد وزن و ابعاد متفاوتی دارد .قطر کلاف ها بسته به سایز از 25 تا 60 سانتی متر می باشد .

پیشنهاد مطالعه ⋙  اکسید آهن چیست؟انواع و کاربردهای آن

وزن هر کلاف سیم آرماتوربندی بسته به اینکه چه سایزی است از حدود 25 تا 500 کیلو گرم می تواند باشد .وزن هر کلاف سیم آرماتوربندی 1.5 فابریک سلفون دار حدود 20 تا 25 کیلوگرم می باشد .و وزن هر کلاف سیم آرماتور بندی تسمه ای 1.5 حدود 25 الی 35 کیلو گرم می باشد .در ادامه جدول وزن سیم مفتول سیاه در سایز های مختلف را می بینید .

وزن هر متر سیم مفتول سیاه

هر سایز سیم مفتول سیاه وزن مشخصی برای خود دارد. البته وزن کلاف ها نسبت به سایز متغییر است اما وزن 1 متر سیم مفتول سیاه در هر سایزی به طور تقریبی مشخص است . در جدول زیر هر متر سیم مفتول سیاه در سایز های متفاوت را مشاهده می کنید .

وزن هر کلاف سیم آرماتور بندی _آهن جم

هر کیلو سیم آرماتور بندی چند متر است ؟

سیم آرماتور بندی منظور سیم مفتول سیاه سایز 1.5 می باشد که برای بستن آرماتورها استفاده می شود .سیم مفتول سیاه سایز 2.5 نیز برای قالب بندی استفاده شده و به سیم قالب بندی معروف است .

هر کلاف سیم آرماتور بندی سایز 1.5 وزنی حدود 20 تا 25 کیلو گرم دارد و هر متر مفتول سیاه آرماتوربندی حدود 14 گرم وزن دارد .با حساب هر کیلو سیم آرماتور بندی حدود 71 متر می باشد و هر کلاف سیم آرماتور بندی که وزن آن را 23 کیلو گرم در نظر بگیریم حدود 1.645 متر می باشد .این محاسبات برای سیم مفتول سیاه سایز 1.5 می باشد .

هر کیلو سیم قالب بندی چند متر است ؟

سیم قالب بندی سیم مفتول سیاه سایز 2.5 می باشد و هر کلاف آن حدود 25 تا 35 کیلو گرم می باشد .وزن هر 1 متر سیم مفتول 2.5 قالب بندی حدود 39 گرم می باشد. و در نتیجه هر کیلو سیم قالب بندی سایز 2.5 حدود 25 متر می باشد . هر کلاف سیم قالب بندی 2.5 که وزن آن را  30 کیلو در نظر بگیریم حدود 760 متر می باشد .وزن هر متر سیم مفتول سیاه 2 میلی متر حدود 25 گرم می باشد و هر کیلوی آن حدود 40 متر است .

پیشنهاد مطالعه ⋙  تفاوت فولاد و چدن چیست؟ مقایسه ویژگی ها

در ساخت هر سازه برای آرماتور بندی قسمت های مختلف از مقداری سیم استفاده میشود. سیم مفتول انواع زیادی دارد که هرکدام کاربرد خاص خود را دارند. به گفته وبسایت متمم سیم مفتول تعریف زیر را دارد:

هر تک رشته‌ی فلزی که بتواند شکل خود را تا حد خوبی حفظ کند، مفتول می‌گویند.

واژه‌ی مفتول دقیقاً معادل Wire در زبان انگلیسی است و اصطلاح Wire-frame هم که در مدل‌سازی مطرح است، از همین کلمه گرفته شده است.

سیم های مفتولی یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در بسیاری از صنایع از جمله صنعت برق محسوب می‌شوند.

سیم آرماتوربندی

پیشنهاد مشاهده : کانال قیمت لحظه ای میلگرد

کاربرد سیم مفتول سیاه

استفاده از سیم مفتول سیاه روز به روز رایج تر می شود زیرا این محصول در سایز های متفاوت تولید شده و در صنایع مختلفی کاربرد دارد.سایز1.5 این محصول کاربرد عمده برای آرماتوربندی دارد و سایز 2.5 این محصول برای قالب بندی ساختمان استفاده می شود .سیم مفتول سایز 1.5 را به نام های سیم آرماتوربندی ،مفتول آرماتور بندی ،مفتول سیاه و سیم 1.5 آرماتوربندی می شناسند .برای اتصال میلگرد ها میتوان از کوپلینگ میلگرد هم استفاده کرد اما استفاده از سیم رایج تر است و هزینه کمتری دارد.

برای بسیاری از افراد سوال است که هر کیلو سیم مفتول چند متر است ؟ باید گفت هر کیلو سیم مفتول سایز  1.5 حدود 71 متر و هر کیلو سیم مفتول سایز 2.5 حدود 25 متر است .در ادامه به طور کامل کاربرد های سیم مفتول سیاه را بررسی می کنیم .

  1. سیم مفتول سایز 1.5 کاربرد عمده برای بستن و مهار میلگرد های طولی و عرضی و میلگرد سنجاقی دارد .این سیم به دور میلگرد ها تابیده شده و آنها را در جای خود محکم می کند .در مراحل بعدی هنگام بتن ریزی میلگردها در جای خود محکم هستند و جا به جا نمی شوند .
  2. سیم مفتول 2.5 برای قالب بندی کاربرد دارد .پس از آرماتور بندی فونداسیون ،ستون ،دیوار یا هر نقطه دیگر سازه اطراف کلاف های آرماتور قالب ها قرار می گیرند و با سیم مفتول سیاه 2.5 به یکدیگر محکم می شوند .تا هنگام بتن ریزی حرکت نکنند و بتن از بین آنها بیرون نریزد .
  3. استفاده در صنعت کشاورزی برای ایجاد اتصال و ارتباط بین ادوات کشاورزی
  4. برای ساخت انواع قفسه ،توری و مش ،میخ ،پرچ ،سیم خاردار ،پانل و الکترود هم استفاده می شود .البته نوعی مش دیوار به نام وال مش وجود دارد که از جنس فایبرگلاس و فیبر کربن میباشد.
  5. در صنایع خودرو سازی ،کشتی سازی و بازیافت کاربرد دارد .
  6. برای بسته بندی محصولات و نگهداری بار در هنگام حمل کاربرد دارد.
  7. در مجسمه سازی ،پل سازی و سد سازی استفاده می شود و کاربرد اتصال اجزای یک سازه می باشد .
  8. کاربرد سیم مفتول 3 میلی متر در نجاری
پیشنهاد مطالعه ⋙  محاسبه تیرآهن سقف طاق ضربی
وزن هر کلاف سیم آرماتور بندی

روش تولید سیم آرماتور بندی

سیم آرماتور بندی از جنس فولاد نرم می باشد و در ساختار آن کربن وجود دارد .سیم آرماتوربندی بدون روکش روی یا گالوانیزه می باشد و به همین خاطر رنگ سیاه دارد و به آن سیم مفتول سیاه گفته می شود .

سیم آرماتوربندی یا همان سیم مفتول سیاه به دو روش تولید می شود .روش اول روش فابریک می باشد .دراین روش میلگرد سایز 6.5 تحت کشش قرارمی گیرد و طول آن افزایش پیدا کررده و قطر یا ضخامت آن کمتر می شود .البته این کشش در 3 مرحله انجام می شود تا قطر مفتول به 1.5 میلی متر برسد .

در روش دیگر برای تولید سیم مفتول سیاه از تسمه های ورق  و کناره ورق های برش خورده  استفاده می شود .به این صورت که تسمه های ورق تحت عملیات نورد و کشش قرار گرفته و به سیم مفتول سیاه تبدیل می شوند .

انواع سیم آرماتوربندی

سیم آرماتور بندی با توجه به روش تولید به 2 نوع سیم مفتول سیاه فابریک و سیم مفتول سیاه تسمه ای تقسیم می شود .

1-سیم مفتول ساده فابریک : این نوع سیم از کشش میگردها تولید شده و کیفیت بالاتری دارد.هم چنین قیمت آن بیشتر است و تولید آن نسبت به نوع تسمه ای کمتر است .معمولاً افرادی که به دنبال کیفیت بالا و استاندارد هستند از سیم فابریک استفاده می کنند .

سیم آرماتور بندی
5/5 - (1 امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد