0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

وال مش دیوار چیست؟

زمان مطالعه : 7 دقیقه
وال مش_آهن جم
وال مش یکی از انواع وال پست می باشد وال مش راهکار نوینی برای مهار لرزه های دیوار های غیر سازه ای است .در آینده ی نزدیک وال مش ها به طور کامل جایگزین وال پست های فلزی می شوند .از شما دعوت می کنم تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید تا به طور کامل و جامع با وال مش آشنا شوید .

وال مش (Wallmesh)یکی از انواع وال پست ها می باشد که از فیبر کربن یا فایبر گلاس ساخته می شود .وال مش برای افزایش مقاومت بخش های غیر سازه ای مثل دیوارها به کار می رود .وال مش ها جایگزین مناسبی برای وال پست های سنگین هستند .به خاطر اینکه مقاومت سازه را بالا می برند وبه صرفه اقتصادی هستند .وال پست مش یک لایه وال مش فایبر گلاس می باشد که با دو لایه پلاستر گچ یا سیمان پوشیده شدو یک لایه کامپوزیت مسلح ایجاد شده است .این وال مش دیوار را در مقابل فشارها محافظت می کند .

نصب کردن وال مش ها کار آسان و ساده ای است و باید همزمان یا قبل از کروم بندی دیوار انجام شود .ابتدا نوار های فایبر گلاس روی دیوار قرار می دهند .بعد روی آن را با پلاستر گچی و سیمانی می پوشانند .وقتی پلاستر گچی و سیمانی با توری فایبر گلاس ترکیب شود مقاومت سازه بالا می رود .به خصوص اگر از فایبر گلاس با کیفیت بالا استفاده شود .وال مش ها(Wallmesh) به دو روش نواری و سراسری اجرا می شوند .برای مقاوم سازی ساختمان های بزرگ ،برج های مسکونی ،تجاری از وال مش استفاده می شود . در ساخت بعضی از انواع دیوار پیش ساخته هم از وال مش استفاده میشود.

وال مش چیست

وال پست مش و نقش آن در ساختمان چیست ؟

وال پست مش یعنی وال پستی از از جنس مش میباشد و کارایی آن دقیقا مشابه والپست های قدیمی و فلزی است فقط مزایا بیشتری دارد که در ادامه بررسی میشود. وال پست (Wallpost) در واقع نگهدارنده دیوار می باشد که به اسم وادار هم شناخته می شود .معنی کلمه وال پست نگهدارنده دیوار است .از وال پست به منظور یکپارچه سازی مهار و همبستگی دیوار با اسکلت سازه استفاده می شود که در نهایت موجب افزایش مقاومت و استحکام می گردد. همین طور استفاده از وال پست باعث می شود که دیوار نیروهای وارده و فشار ناشی از وزن خود را بتواند تحمل کند .وال پست باعث می شود تا دیوار فشار وزن خود ،باد،طوفان و زلزله را بتواند تحمل کند .

پیشنهاد مطالعه ⋙  اجرای قالب بندی دیوار برشی یک طرفه و دو طرفه

وال پست با منتقل کردن نیرو ها از دیوار به چهار چوب سازه از آسیب دیدن و یا تخریب دیوار جلوگیری می کند .وال پست از قوطی ها یا نبشی ساخته می شوند .هر وال پستی ابعاد خاص خود را دارد .بیش ترین طول آن ۴۰ برابر ضخامت دیوار می باشد که این مقدار کم تر از ۶متر است .ارتفاع این نوع دیوار غیر سازه ای برابر ۳.۵ متر است .شما می توانید برای داشتن اطلاعات کامل تر در مورد وال پست به مقاله ی وال پست چیست؟  مراجعه کرده و آن را مطالعه کنید .

پیشنهاد مطالعه : قیمت نبشی کشی وال پست

مراحل اجرای وال مش

نحوه اجرای وال مش به طور کلی در ۴ مرحله انجام می شود که در ادامه مقاله هریک از مراحل را شرح خواهیم داد.روش اجرای وال مش با اجرای والپست های قدیمی متفاوت است.

 1. مرحله اول : در اول کار باید قاب دیوار ایجاد شود به همین خاطر ناودانی یا نبشی منقطع در جایی که دیوار چیده شده نصب می گردد. هنگام نصب نبشی باید ساق های نبشی به دیوار متصل نباشد .تا به طور آزادانه عمل کند .نبشی ها به وسیله جوش یا اتصالات پیچی و یا چسب اپوکسی نصب می شوند .
 2. مرحله دوم :در این مرحله نوبت به دیوار چینی می رسد. برای اینکه دیوار از ستون ،قاب و تیر ها جداشود و در باربری جانبی مشارکتی نداشته باشد از مصالح جداکننده مثل پشم سنگ ،پلی استایرن ،یونولیت استفاده می کنند .از این نوع مصالح به عنوان جداکننده استفاده می شود .بهتر است از الیاف شبکه ای روی مواد قابل تراکم قرار گیرد تا از ایجاد ترک در مرحله نازک کاری جلوگیری شود .
 3. مرحله سوم : در مرحله سوم نوار های وال مش که عرض از قبل تعیین شده ای دارند رابه شکل عمودی روی دیوار قرار می دهند .برای راحت شدن کار در حین دیوار چینی نواری که معمولاً از الیاف های شیشه ای هستند را با میخ به صورت  موقتی روی دیوار نصب می کنند .
 4. مرحله چهارم : در مرحله پایانی الیاف های شیشه ای یا وال پست مش فایبر گلاس را با پلاستر های گچی وسیمانی می پوشانند.
پیشنهاد مطالعه ⋙  هزینه اسکلت بتنی|هزینه ساخت اسکلت بتنی (1403)

پیشنهاد مطالعه : تفاوت دیوار حائل و برشی

به نقل از فرادرس : هدف اصلی اجرای وال پست، جلوگیری از تخریب دیوار در هنگام زلزله است. البته این به معنای ترک نخوردن دیوار در صورت اعمال بارهای لرزه‌ای نیست. وال پست با کاهش طول آزاد دیوار و فراهم کردن امکان جابجایی جانبی، صلبیت سازه را کاهش می‌دهد. به این ترتیب، عملکرد دیوار در برابر بارهای لرزه‌ای (دینامیک سازه) تقویت می‌شود.

مزیت های وال مش (Wallmesh)

وال مش مزیت هایی نسبت به وال پست های قدیمی دارد که عبارت اند از :

 • مقاوم بودن در برابر حرارت وخوردگی
 • جلوگیری از جمع شدن ملات
 • مقاومت زیاد در برابر کشش

مزیت های والمش محدود به موارد ذکر شده نیست و در هر سازه ای والمش استفاده شود مزایا زیر برای سازه ایجاد می شود .

 •  مش دیوار با انواع سازه های آجری ،سیمانی ،گچی و…سازگاری دارد.
 • جایگزین مناسبی برای وال پست های میانی می باشد.
 • والمش از حرکت خارج صفحه دیوار جلوگیری می کند .
 • مش دیوار با طبیعت سازگاری دارد .
 • بااستفاده از وال مش احتیاج به هشت گیر های تقاطع دیوار نیست .
 • تست های لرزه ای که روی والمش انجام شده عملکرد خوبی  نشان داده است و ترک خوردگی دیوار را کاهش می دهد .
 • وزنی سبک دارد و نحوه نصب و اجرای آن آسان است و نسبت به وال پست سرعت اجرایی بالاتر دارد.
 •  استفاده از مش دیوار هزینه ها را از ۴۰ تا ۶۰ درصد نسبت به روش های سنتی کاهش داده است .
 • هنگام اجرای والمش ها نیازی به مهارکننده های افقی مثل میلگرد بستر یا بست فلزی نیست .
 • کاهش بار وارده به ساختمان
 • با استفاده از والمش همه ی وادار های قائم حذف می شوند .
پیشنهاد مطالعه ⋙  ضوابط پارکینگ مسکونی
 • افزایش سرعت اجرای وال پست در سیستم وال مش : یکی از دغدغه ها در ساختمان سازی کاهش پیدا کردن زمان اجرای وال پست است .وال مش یک روشی است برای اجرای وال پست که هزینه نسبتاً مقرون به صرفه ای دارد. و سرعت اجرای آن نسبت به وال پست بیشتر می باشد
 • امکان حذف تیرک های افقی و وادار های قائم در وال مش ها : برای اجرای کردن وال مش نیاز به استفاده از تیرک های افقی و قائم نمی باشد .می توان با توری فایبر گلاس مراحل را اجرایی کرد .درحالی که در اجرای وال پست فلزی به تیرک ها ،وادارها و میلگرد های بستر نیاز می باشد .در اجرای وال پست برای نصب وادارها باید فعالیت های همچون سوراخ کاری بتن، نصب پلیت و جوشکاری اضافی و …انجام شود .با حذف وادار این مراحل حذف گردیده سرعت کار بیشتر می شود و هزینه های اجرا کاهش پیدا می کند .
 • امکان حذف میلگرد بستر در وال مش : در سال های آتی شاهد افزایش قیمت میلگرد در کشور هستیم که به دغدغه ای مهم برای کارفرمایان تبدیل شده است .در اجرای وال پست فلزی استفاده از میلگرد الزامی می باشد .ولی در اجرایی کردن وال مش (Wallmesh) نیاز به میلگرد بستر نیست و حذف شدن میگرد بستر تا حد زیادی هزینه های پروژه را کاهش می دهد ،زمان پروژه کوتاه می شود وهمین طور به نیروی کم تری برای اجرا نیاز است .
وال مش چیست؟

مقاله از آهن جم –ahanjam.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد