مقالات, مقالات ساختمان

هزینه اسکلت بتنی|هزینه ساخت اسکلت بتنی با مصالح

هزینه اسکلت بتنی _آهن جم
هزینه اسکلت بتنی در سال ۱۴۰۲ به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. برای اجرای یک اسکلت بتنی از مصالح و تجهیزات زیادی استفاده می‌شود که قیمت و هزینه هر کدام متفاوت است و در قیمت نهایی اسکلت بتنی تاثیر گذار هستند. به طور کلی هزینه اسکلت بتنی حدود ۲۵ درصد از هزینه های ساختمان سازی را تشکیل می دهد. البته میزان هزینه ساخت اسکلت بتنی در سال ۱۴۰۲ به نوع سقف اجرایی سازه نیز بستگی دارد. در صورتی که سقف سازه از نوع تیرچه بلوک یا وافل یا دال بتنی باشد هزینه اجرا متفاوت خواهد بود .در ادامه این مقاله به بررسی هزینه اسکلت بتنی در سال ۱۴۰۲ و محاسبه دقیق تمامی مصالح و تجهیزات لازم می پردازیم. با ما همراه باشید.

هزینه ساخت اسکلت بتنی در سال ۱۴۰۲

قیمت اسکلت بتنی با مصالح در سال ۱۴۰۲ برای یک ساختمان ۳ یا ۴ طبقه در حال حاضر می توان گفت حداقل ۲ و حداکثر ۳ میلیون تومان به ازای هر متر مربع می باشد .البته این مقدار هزینه کاملاً حدودی محاسبه شده و می‌تواند با توجه به نوع مصالح استفاده شده ، مقدار آن ها و همچنین نحوه اجرا متفاوت باشد. این برآورد هزینه اسکلت بتنی کاملاً تقریبی می‌باشد، اما دید کلی نسبت به هزینه های پروژه برای ما ایجاد میکند.

هزینه ساخت اسکلت بتنی در شهر ها و مناطق مختلف کشور با توجه به قیمت مصالح و دستمزد متغیر می‌باشد و محاسبه زیر طبق هزینه اسکلت بتنی در اصفهان محاسبه گردیده است. هزینه اسکلت بتنی در سال ۱۴۰۲ به قیمت میلگرد امروز ،قیمت بتن، قیمت تجهیزات و قیمت دستمزد اجرای اسکلت بتنی در سال ۱۴۰۲ بستگی دارد . در ادامه با ما همراه باشید تا به محاسبه هزینه اسکلت بتنی در سال ۱۴۰۲ بپردازیم.

هزینه ساخت اسکلت بتنی _آهن جم

هزینه خرید میلگرد

یکی از اصلی ترین هزینه ها برای ساخت اسکلت بتنی هزینه خرید آهن آلات مورد نظر می باشد. با توجه به قیمت آهن آلات که نوسان زیادی دارد خرید مقرون به صرفه در بهترین زمان اهمیت زیادی دارد. معمولا میلگرد مورد نیاز برای هر متر مربع زیربنا حدود ۴۰ تا 55 کیلوگرم است.

طبق محاسبه هزینه لازم برای خرید میلگرد هر متر مربع اسکلت بتنی با قیمت میلگرد کیلویی 26,000 تومان حدود ۱،43۰،۰۰۰ هزار تومان می باشد. هزینه خرید آهن آلات همیشه یکی از اصلی ترین هزینه ها در ساخت و ساز و اجرای اسکلت بتنی است. مقدار میلگرد مصرفی در یک سازه به طراحی و نقشه آن بستگی دارد. شما میتوانید میلگرد مورد نیاز سازه خود را با قیمت مقرون به صرفه از بازرگانی آهن جم تهیه نمایید.

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد کدام کارخانه بهتر است

هزینه خرید بتن

یکی دیگر از اصلی ترین مصالحی که در اجرای اسکلت بتنی مورد استفاده قرار می گیرد بتن می باشد. در هر متر مربع زیربنا حدود ۰.۴ متر مکعب بتن مصرف می شود. قیمت بتن هم با توجه به عیار آن از حدود ۸۰۰ تا ۱ ملیون تومان برای هر متر مکعب میباشد. با این حساب هزینه بتن ریزی برای هر متر زیر بنا حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان محاسبه می گردد.

هزینه پمپ بتن
از تجهیزات لازم برای اجرای اسکلت بتنی پمپ بتن می باشد. پمپ بتن در بتن ریزی سقف و ستون ، بتن رابه نقاط مورد نظر منتقل می‌کند. معمولا هزینه پمپ بتن با هزینه خرید بتن محاسبه میشود .پمپ ثابت در حال حاضر برای هر مترمکعب حدود ۴۰ هزار تومان هزینه دارد و پمپ دکل یا پمپ هوایی با توجه به شرکت بتن حدود ۵ تا ۷ میلیون تومان هزینه دارد. هر سقف یک اسکلت بتنی نیز دو مرتبه بتن ریزی دارد .

فرض میکنیم هر سقف حدود ۱۵۰ متر مربع باشد و برای هر سقف هزینه ۱۲ میلیون تومان برای پمپ بتن هزینه شود. با توجه به این مقدار برای هر متر مربع زیربنا ۸۰ هزار تومان هزینه پمپ بتن لازم است.

بتن ریزی_بتن ریزی فونداسیون_آهن جم

هزینه اجاره جرثقیل
برای حمل میلگرد و قالب ها و تیرچه ها برای سقف های بالایی نیاز به جرثقیل می باشد .معمولا برای ساختمان های چند طبقه استفاده از جرثقیل نیاز است. اما برای ساختمان های یک طبقه نیاز نیست. برای سقف های دوم و سوم هم جرثقیل ۷ تن کافی میباشد که اگر سه ساعت کار کند هزینه حدود دو میلیون تومان برآورد می‌شود.

برای سقف های بالاتر نیاز به جرثقیل های بزرگتری میباشد که هزینه اجاره آنها تا ۷ تومان هم افزایش پیدا می کند. اگر هزینه جرثقیل را به طور میانگین برای هر سقف ۴ میلیون تومان در نظر بگیریم و مساحت سقف را هم ۲۰۰ مترمربع فرض بگیریم به ازای هر متر مربع زیربنا ۲۰ هزار تومان هزینه جرثقیل خواهیم داشت .

پیشنهاد مطالعه ⋙  کاشت میلگرد در بتن

هزینه خرید بلوک

در صورتی که اسکلت بتنی با سقف تیرچه بلوک اجرا شود در هر متر نیاز به حدود ۷ یا ۸ بلوک دارد. بلوک ها قیمت های متفاوتی دارند. اگر قیمت بلوک را به صورت میانگین ۸ هزار تومان در نظر بگیریم برای هر متر مربع سقف تیرچه بلوک که ۸ بلوک نیاز است حدود ۶۴ هزار تومان هزینه می شود .

گاهی اوقات به جای بلوک هم از یونولیت هایی استفاده میشود که ۲۵ سانتی متر ضخامت و ۲ متر طول دارند و عرض آنها ۵۰ سانتی متر می باشد .در هر متر مربع حدود ۰.۷ یک یونولیت کامل استفاده می شود. با توجه به قیمت هر یونولیت که حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان است باز هم حدود ۶۰ هزار تومان هزینه یونولیت به ازای هر متر مربع برآورد می شود .

هزینه خرید تیرچه
یکی از اصلی ترین اجزای اسکلت بتنی با سقف تیرچه بلوک تیرچه می باشد. برای اجرای سقف در هر متر مربع ۱.۵ متر طول تیرچه استفاده می شود .قیمت تیرچه نیز با توجه به دهانه و میلگرد های استفاده شده در آن متغیر می باشد. در صورتی که قیمت تیرچه را به صورت میانگین حدود ۱۳۰ هزار تومان به ازای هر متر در نظر بگیریم ، برای هر متر مربع ساختمان ۱.۵ متر تیرچه لازم است که هزینه آن حدود ۲۰۰ هزار تومان می شود.

هزینه اجرای اسکلت بتنی

پس از اینکه مصالح لازم جهت ساخت اسکلت بتنی فراهم شد حال هزینه اجرای آن باقی میماند. هزینه اجرای آن نیز به نوع سقف که سقف تیرچه بلوک باشد یا وافل یا دال بتنی بستگی دارد. هزینه اجرا منظور مقداری است که برای اجرای سقف و ستون،آرماتور بندی و اجاره لوازم کار مثل قالب و جک به پیمانکار پرداخت می‌شود. این هزینه برای اسکلت بتنی با سقف تیرچه بلوک حدود ۵۰۰تا ۶۰۰ هزار تومان به ازای هر متر میباشد.

بتن ریزی

قیمت تیرآهن امروز را از بازرگانی آهن جم دریافت کنید.

هزینه سیم آرماتوربندی و آرماتور حرارتی و تقویتی

برای آرماتور بندی سقف و ستون ها و به طور کلی اجرای اسکلت بتنی نیاز به سیم مفتول ۱.۵ برای بستن میلگرد ها و همچنین قالب بندی نیاز است. هزینه سیم آرماتور بندی نیز به قیمت روز آن بستگی دارد. اگر قیمت سیم را کیلویی ۳۰ هزار تومان در نظر بگیریم و در هر متر مربع زیربنا حدود نیم کیلو گرم سیم استفاده شود هزینه در هر متر برابر با ۱۵ هزار تومان میباشد .

پیشنهاد مطالعه ⋙  رقابت بورس کالا و بازار آزاد برای تعیین قیمت آهن

آرماتور های حرارتی و تقویتی همچون میلگرد ممان منفی و ادکا نیز در اجرای اسکلت بتنی کاربرد زیادی دارند . مقدار مصرف این آرماتور ها برای هر متر مربع حدود 4 کیلو میباشد که با توجه به قیمت روز آنها حدود 120 هزار تومان هزینه میشود.

سایر هزینه های ساخت اسکلت بتنی

هزینه اسکلت بتنی در سال ۱۴۰۲ به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و تعیین قیمت آن کاملاً به صورت حدودی میباشد. زیرا همه قیمت های در نظر گرفته شده و مقدار های در نظر گرفته شده برای مصالح به صورت حدودی می باشد و در حالت اجرای واقعی پروژه ممکن است هزینه ها متفاوت از محاسبه ما باشد.

سایر هزینه هایی که وجود دارد هزینه نقشه برداری و نظارت بر نحوه اجرای اسکلت بتنی می باشد. همچنین برای افزایش مقاومت سقف و کنترل خیز آن و برطرف کردن لنگر منفی از میلگردهای رامکا و ممان منفی هم در اجرای سقف استفاده می شود. ممکن است برای افزایش کارایی بتن از روان کننده نیز استفاده شود که هزینه بتن را افزایش میدهد. برای سقف از اسپیسر های ۳ سانت و ۵ سانت نیز استفاده می شود. قالب ، پلاستیک و تجهیزات دیگری هم نیاز است. به طور کلی با توجه به فاکتورهای که تا اینجا در نظر گرفتیم و حدود قیمتی آنها و حدود مقدار لازم آنها هزینه های لازم برای هر متر مربع زیربنا به شرح جدول زیر می باشد.

هزینه اسکلت بتنی _آهن جم

قیمت دستمزد اجرای اسکلت بتنی بدون مصالح

گاهی اوقات نیز اجرای اسکلت بتنی به این صورت است که کارفرما تمامی مصالح و لوازم کار را خود تهیه می کند و فقط اجرای کار را به پیمانکار موردنظر واگذار می کند. در این صورت دستمزد اجرای اسکلت بتنی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع بسته به نوع سقف وعوامل دیگر می باشد.

مقاله از آهن جم _ahanjam.com

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *