مقالات, اخبار بازارآهن

کاهش قیمت آهن امروز|دلایل کاهش قیمت آهن آلات

کاهش قیمت آهن امروز _آهن جم

کاهش قیمت آهن امروز به چه علت اتفاق افتاده است؟امروز و روز های اخير شاهد کاهش شدید قیمت آهن آلات هستیم. روند تغییرات قیمت آهن به عنوان یکی از فلزات که در صنایع مختلف کاربرد بسیاری دارد برای فعالان در این حوزه و در صنعت ساختمان سازی اهمیت دارد. قیمت آهن آلات در کشور ما به عوامل زیادی بستگی دارد و مرتباً دچار نوسان میشود.

عوامل زیادی هستند که در کاهش نرخ آهن تاثیر گذارند .از جمله این عوامل کاهش قیمت ارز ،افزایش عرضه و نبود تقاضا و همچنین برخی از سیاست ها در قیمت گذاری محصولات فولادی می باشد .در ادامه این مقاله از آهن جم همراه باشید تا به دلایل کاهش قیمت آهن طی این چند روز بپردازیم.

کاهش قیمت آهن همچنان در هفته سوم اردیبهشت از تاریخ ۱۶ تا ۲۱ این ماه ادامه پیدا کرده است.بازار آهن آلات در هفته های گذشته مرتبا تحت تاثیر سیاست های تنظیم بازار و نحوه عرضه محصولات فولادی در بورس کالا دچار نوسان بوده است. در هفته های اخیر با افزایش جزئی نرخ دلار و همچنین عرضه محصولات فولادی به صورت اعتباری و با نرخ پایه بالاتر از بازار قیمت آهن آلات در بازار افزایش پیدا کرد.

اما در روز های اخیر باز هم با اعمال برخی سیاست ها قیمت آهن روند نزولی پیدا کرده است. با محدودیت عرضه و قیمت پایه پایین تر از بازار و همچنین سرکوب تقاضا با اعمال سهمیه بهین یاب و شرط خرید نقدی قیمت ها روند نزولی پیدا کرده و بازار آهن در رکود نسبی قرار گرفته است. قیمت میلگرد در هفته گذشته حدود ۲ تا ۳ هزار تومان کاهش داشته است.

نمودار تغییرات قیمت میلگرد_آهن جم

کاهش قیمت آهن امروز می‌تواند برای بسیاری از تجار و سرمایه گذاران در بازار آهن آلات موجب نگرانی شود .زیرا افراد زیادی هستند که در این حوزه فعالیت دارند و محصولات فولادی را برای عرضه به بازار تهیه می نمایند.حال با کاهش شدید قیمت آهن آلات سرمایه گذاران دراین حوزه متضرر میشوند.از طرفی کاهش شدید قیمت آهن آلات برای مشتریانی که قصد خرید داشته‌اند بسیار خوشایند است. زیرا می توانند با هزینه کمتری محصولات مورد نیاز خود را تهیه نمایند.

پیشنهاد مطالعه ⋙  روش و مراحل تولید ورق سیاه |2 روش تولید ورق

طبیعتاً باید قیمت آهن و روند رشد یا کاهش آن متعادل باشد و جهش های ناگهانی یا کاهش ناگهانی قیمت آهن آلات باعث می شود که فروشندگان یا مشتریان متضرر شوند. اما در کشور ما با توجه به وضعیت اقتصادی نابسامان و مشکلات اقتصادی زیاد و همچنین نبود مدیریت برای عوامل تاثیر گذار بر قیمت ها شاهد هستیم که قیمت تمامی محصولات فولادی مرتبا جهش شدید یا کاهش شدید پیدا میکند. در ادامه می خواهیم به بررسی علت این کاهش ناگهانی قیمت آهن بپردازیم.

علت کاهش ناگهانی قیمت آهن آلات چیست؟

به گزارش آهن جم و با بررسی اخبار بازار آهن شنیده ها حاکی از کاهش شدید قیمت آهن آلات از ابتدای هفته جاری می باشد .کاهش قیمت آهن آلات تقریباً در پایان سال ۱۴۰۱ شروع شد و بازار به علت تعطیلات در سردرگمی قرار گرفت .اما در ابتدای هفته جاری و پایان یافتن تعطیلات شاهد کاهش شدید نرخ محصولات فولادی هستیم و روند نزولی قیمت‌ها در بازار به گونه ای بوده است که می‌توان گفت قیمت آهن آلات از سقف قبلی خود تا قیمت فعلی که دارد حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است .

نرخ دلار 

کاهش و کنترل قیمت دلار از اولین عواملی بود که موجب کنترل بازار آهن و اصلاح قیمت ها شد. قیمت دلار یکی از محرک های اصلی در بازار آهن آلات میباشد که شاهد بودیم در ماه های پایانی سال ۱۴۰۱ رکوردشکنی زیادی داشت و تا حد زیادی افزایش یافت. اما با کنترل نرخ دلار و کاهش آن تا عدد ۵۰ هزار تومان روند بازار آهن آلات نیز تغییر پیدا کرد و قیمت ها شروع به اصلاح کردند.

سیاست های تنظیم بازار

در هفته های گذشته تصمیمات ۵ گانه ای برای کنترل بازار گرفته شد که تا حدود زیادی منجر به کاهش قیمت آهن امروز شده است .در ادامه این تصمیمات و تاثیر هر کدام را بررسی کرده ایم

پیشنهاد مطالعه ⋙  ستون بتنی و انواع آن|مزایا،معایب و روش های اجرا

🔻تصمیمات 5 گانه کمیته مدیریت بازار با هدف ثبات بازار فولاد کشور

🔹امیر صباغ، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو در فضای مجازی از تصمیمات پنج گانه کمیته مدیریت بازار با هدف ثبات بازار فولاد کشور به شرح ذیل خبر داد:

1- اولویت اتصال گازطبیعی صنایع به واحدهای آهن اسفنجی با هدف افزایش عرضه و کاهش قیمت این حوزه

2-بازگشت کف عرضه شمش فولاد و آهن اسفنجی و اسلب به 100درصد در بورس کالا

3- خرید آهن اسفنجی از بورس کالا متناسب با تولید شمش فولاد و عرضه آن در بورس کالا

4- افزایش درصد شفافیت ماهانه به 80 درصد و سه ماهه به 90 درصد این بند عامل کاهش موجودی انبارهای شمش فولاد شده و عرضه بورس کالا را افزایش میدهد

5- توقف عرضه اعتباری آهن اسفنجی، شمش فولاد و میلگرد

در ماه های پایانی سال ۱۴۰۱ به دلیل محدودیت انرژی و قطعی گسترده گاز صنایع فولادی تولید این محصولات با کاهش روبرو بود و همچنین عرضه محصولات تقاضای بازار را پاسخگو نبود. به همین دلیل قیمت‌ها افزایش زیادی داشتند. اما با گرمتر شدن هوا و رفع محدودیت های گازی برای صنایع فولادی عرضه محصولات در بورس کالا افزایش پیدا کرده که به همراه قیمت پایه پایین باعث کاهش شدید قیمت آهن آلات شده است.

از دیگر عوامل که باعث کاهش قیمت آهن در هفته های جاری شده است ممنوعیت خرید اعتباری محصولات فولادی در بورس کالا می باشد .معمولاً تقاضا برای خرید اعتباری محصولات فولادی اعم از میلگرد و تیرآهن در بورس کالا بسیار زیاد بود و به علت تقاضای زیاد و رقابت قیمت ها تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کرد . این عامل باعث میشد قیمت‌ها در سطح بازار هم افزایش پیدا کند. با ممنوعیت خرید اعتباری محصولات فولادی در بورس کالا و کمبود تقاضا برای خرید نقدی و همچنین اعمال فرمول جدید قیمت گذاری به دلیل نبود تقاضا شاهد هستیم که قیمت آهن آلات هر روز کاهش پیدا میکند.

پیشنهاد مطالعه ⋙  نورد میلگرد چیست و چگونه انجام میشود؟مراحل و تفاوت روش ها

فرمول قیمت گذاری محصولات فولادی

یکی دیگر از مهمترین عوامل کاهش قیمت آهن امروز فرمول قیمت گذاری این محصولات در بورس کالا و نحوه عرضه آنها می باشد .

 براساس فرمول جدید، از ۲۲ اسفندماه، قیمت پایه محصولات شمش بلوم و مقاطع فولادی(تیرآهن،میلگرد، نبشی و ناودانی) با در نظر گرفتن بازهی مثبت یک درصد و منفی ۵ درصد قیمت کشف شده دو هفته قبلی، با شروطی محاسبه خواهد شد.

با اجرای این فرمول در قیمت گذاری در هر هفته که محصولات فولادی در بورس کالا عرضه می شوند در صورتی که تقاضای کافی بر آنها وجود نداشته باشد در هفته های آینده قیمت پایه آنها با اعمال دامنه منفی تعیین می گردد .به همین خاطر شاهد هستیم که هر هفته قیمت آهن آلات کاهش شدیدی را تجربه می کند.

کاهش قیمت میلگرد امروز

میلگرد یکی از انواع مقاطع فولادی می باشد که نسبت به دیگر محصولات مصرف و کاربردهای بیشتری در صنعت و ساختمان سازی دارد. به همین دلیل قیمت میلگرد یکی از موارد مهم برای فعالان در بازار آهن و ساختمان سازی می باشد. بازار فولاد و آهن آلات از بازارهای فعال در کشور ما می باشد که تا به امروز دست خوش تغییرات زیادی شده است .

قیمت میلگرد تابع قیمت سایر محصولات فولادی می باشد و با کاهش قیمت آهن آلات در بازار قیمت تمامی محصولات از جمله میلگرد هم کاهش پیدا میکند. در هفته های گذشته با کنترل نرخ ارز ،عرضه زیاد محصولات در بورس کالا با قیمت پایه پایین و همچنین نبود تقاضا برای آن قیمت میلگرد کاهش چشمگیری داشته است. می‌توان گفت قیمت میلگرد از ماه های پایانی سال ۱۴۰۱ تا امروز تقریباً حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است. این کاهش شدید قیمت میلگرد سرمایه گذاران و فعالان بسیار زیادی را در بازار آهن آلات متضرر می کند.

مقاله از آهن جم _ahanjam.com

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *