مقالات, مقالات آهن آلات, مقالات میلگرد

میلگرد ممان منفی چیست و چه کاربردی دارد؟

میلگرد ممان منفی _آهن جم

میلگرد ممان منفی از آرماتور های پرکاربرد در ساخت سقف های تیرچه بلوک میباشد .استفاده از این میلگرد تقویتی در سقف های تیرچه بلوک باعث میشود که استحکام و ایمنی سقف در برابر فشار ها و حوادث طبیعی مانند زلزله افزایش پیدا کند.

میلگرد ممان منفی یک نوع میلگرد تقویتی است که به منظور برطرف نمودن لنگر منفی دال سقف و برای مقاوم سازی و افزایش استحکام استفاده می شود.

میلگرد ادکا نیز یکی دیگر از میلگردهای تقویتی است که در آرماتور بندی استفاده شده و بیشترین شباهت را به میلگرد ممان منفی دارد. اما در واقع از نظر شکل ظاهری ،کاربرد و … تفاوت هایی دارند. میلگرد ادکا و ممان منفی هر دو از جنس میلگرد های معمولی هستند که فقط به شکل خاصی برش خورده و خم کاری شده اند. از این نظر قیمت آنها با توجه به قیمت میلگرد امروز و هزینه های برش و خمکاری تعیین می شود.در ادامه به تعریف میلگرد ممان منفی و تفاوت آن با میلگرد ادکا می پردازیم. با ما همراه باشید. 

 در ادامه این مقاله می‌خواهیم بدانیم که میلگرد ممان منفی چیست و دقیقا چه شکلی دارد؟ میلگرد ممان منفی یک آرماتور تقویتی می باشد که جزء پرکاربردترین آرماتور ها برای افزایش مقاومت و استحکام سقف تیرچه بلوک می باشد. ساختار تیرچه بلوک ها در سقف به‌گونه‌ای است که دهانه تیرچه‌ها مفصلی یا ساده در نظر گرفته می شود و میزان لنگر آنها صفر می باشد. اما در واقع این موضوع در بحث تئوری است و در عمل این اتفاق نمی‌افتد .

زیرا دال بتنی سقف به صورت یکدست اجرا شده و در هر طرف تکیه گاه لنگرهای منفی ایجاد میشود. میلگرد بالایی تیرچه قادر به تحمل ممان منفی نیست. در این مواقع میلگرد ممان منفی در بالای دال بتنی سقف و بین دو دهانه تیرچه به منظور برطرف نمودن لنگر منفی دال سقف استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  نورد میلگرد چیست و چگونه انجام میشود؟مراحل و تفاوت روش ها

معمولاً طراحان پروژه گمان می کنند که دهانه تیرچه ها ساده و مقدار لنگر آنها صفر است. اما مقدار لنگر با توجه به یکپارچه بودن دال سقف منفی می باشد . به همین دلیل از میلگرد عصایی شکل در سقف تیرچه بلوک استفاده می شود که نام آن با توجه به این موضوع ممان منفی نامگذاری شده است .

قطر میلگرد ممان منفی

معمولاً از میلگردهای سایز ۸ و ۱۰ و ۱۲ و در برخی موارد میلگرد سایز ۱۴ به عنوان میلگرد ممان منفی استفاده می شود. این میلگردها برش خورده و به شکل میلگرد ممان منفی خم کاری شده ، سپس در محل بالایی دال بتنی سقف و بین دو دهانه تیرچه کنار هم قرار می گیرند تا نیروهای کششی ایجاد شده توسط لنگر منفی را در بخش بالایی دال خنثی کنند .
محاسبه قطر میلگرد ممان منفی باید توسط طراح و مهندسان پروژه انجام شود.سایز میلگرد ممان منفی باید با توجه به نقشه سازه و میزان استحکام مورد نیاز و محل استفاده ، توسط مهندس پروژه تعیین شود .معمولاً از سایزهای کوچک میلگرد مانند ۸ و۱۰ و ۱۲ برای میلگرد ممان منفی استفاده می شود.

سطح مقطع و سایز میلگرد ممان منفی باید حداقل ۰.۱۵ آرماتور های کششی تیرچه باشد.

طول میلگرد ممان منفی

طول میلگرد ممان منفی هم باید توسط طراح و مهندس سازه تعیین گردد معمولا طول میلگرد ممان منفی باید به اندازه یک پنجم دهانه باشد.
حداقل زاویه خم میلگرد ممان منفی ۹۰ درجه می باشد.

قیمت آهن امروز را در سایت آهن جم مشاهده کنید.

نحوه جرای میلگرد ممان منفی

برای اجرای میلگرد ممان منفی ابتدا باید قطر و طول آن با توجه به شرایط سقف و دال بتنی توسط مهندس سازه تعیین گردد. سطح مقطع این میلگرد باید حداقل ۰.۱۵ آرماتورهای کششی باشد. و طول آن هم باید به اندازه یک پنجم دهانه باشد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد ترمکس چیست؟ روش تولید،ویژگی ها و تفاوت با TMT

پس از تعیین سایز و طول میلگرد ها برش خورده ک خم کاری آن ها انجام می‌شود. سپس میلگردهای ممان منفی با استفاده از سیم آرماتور بندی روی میلگرد های بالایی تیرچه محکم بسته می شوند تا در زمان بتن ریزی حرکت نکنند. میلگرد منفی برای تیرچه های کناری باید یک خم استاندارد داشته باشد. این میلگرد با یک سر خم روی تیرچه های کناری قرار می گیرد. برای تیرچه های وسط نیز از یک میلگرد سراسری استفاده می شود و روی میلگرد بالایی تیرچه قرار می گیرد .
در هنگام اجرای میلگرد منفی باید جایگذاری و بستن این نوع میلگرد قبل از بستن میلگرد های حرارتی سقف انجام شود. طول میلگرد منفی در سقف تیرچه بلوک باید با توجه به اندازه دهانه ها تعیین گردد.

اجرای میلگرد ممان منفی در سقف تیرچه بلوک الزامی است و باید در هر صورت اجرا شود. تمام آیین نامه ها از جمله نشریه شماره ۵۴۳ دستورالعمل طراحی و اجرای سقف های تیرچه بلوک و نشریه شماره ۹۴ تیرچه های پیش ساخته خرپایی مشخصات فنی روش طرح و محاسبه به انضمام جدول های محاسبه تیرچه ،به استفاده از میلگرد ممان منفی تاکید زیادی کرده‌اند. در انتهای تیرچه در قسمت بالای سقف نیروی کششی ناشی از لنگر منفی داریم که استفاده از این آرماتور برای خنثی کردن این نیرو ضروری می باشد.

میلگرد ممان منفی در اسکلت فلزی

معمولاً میلگرد منفی برای تحمل نیروهای کششی ناشی از لنگر منفی در دال بتنی سقف های تیرچه بلوک استفاده می شود .اما به طور کلی در سقف تیرچه بلوک و اسکلت های فلزی چه تیرچه بتنی پیش ساخته باشد و چه تیرچه کرومیت وقتی بتن ریزی سقف انجام میشود لنگر منفی در بالای تیر ها ایجاد می شود. برای خنثی کردن نیروی کششی ناشی از لنگر منفی و تحمل آنها باید از میلگردهای لنگر منفی یا همان ممان منفی استفاده شود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  کاربردهای تیرآهن

تفاوت میلگرد ادکا و ممان منفی

میلگرد ادکا و ممان منفی دو نوع میلگرد تقویتی هستند که از لحاظ شکل ظاهری و کاربرد تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در ادامه به بررسی تفاوت میلگرد ممان منفی با اتکا می پردازیم.

تفاوت از لحاظ اهمیت استفاده : در بخش قبل در مورد میلگرد منفی و میلگرد ادکا صحبت کردیم حال می خواهیم بدانیم که اهمیت استفاده هر کدام از این میلگردها چقدر می باشد. استفاده از ممان منفی در سقف های تیرچه بلوک امری ضروری و لازم است و در بخشنامه های ساخت و ساز تاکید زیادی بر استفاده از آن شده است. تمامی مهندسان پروژه باید بر این امر و استفاده از ممان منفی نظارت کافی داشته باشد.

اما استفاده از میلگرد ادکا به اندازه ممان منفی ضروری و لازم نیست. میلگرد ادکا در انتهای تیرچه ها ظرفیت برش را تقویت کرد و فقط زمانی که در انتهای تیرچه مقاومت برشی نباشد استفاده از میلگرد ادکا الزامی است.

تفاوت از نظر کاربرد : میلگرد ممان  منفی برای تحمل نیروهای کششی یا کرنشی ناشی از لنگر های منفی استفاده میشود و با استفاده از آن نیرو در بالای دال بتنی خنثی می‌گردد .اما میلگرد ادکا برای جلوگیری از ترک های برشی در برخی موارد استفاده میشود .

تفاوت از نظر نحوه نصب : یکی دیگر از تفاوت های میلگرد ادکا و ممان منفی در نحوه نصب آن ها میباشد.میلگرد ادکا به اندازه ۱۲ سانتی متر میلگرد های کششی به سمت داخل نصب می شود یا در قسمت انتهایی تیرچه ها و سطح مقطعی به اندازه میلگرد کششی قرار می‌گیرد. میلگرد منفی در محل تکیه گاه به مقدار ۱۵ درصد لنگر خمشی بین دهانه آن نصب و اجرا میشود. در سقف تیرچه بلوک تیرچه ها طوری قرار می گیرند که در هر دو طرف تیرچه لنگر منفی وجود دارد به همین دلیل میلگرد منفی باید بر روی سر تیرچه قرار گیرد.

 

مقاله از آهن جم _ahanjam.com

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *