اخبار لحظه ای

هنوز تغییری یافت نشده است

0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای

هنوز تغییری یافت نشده است

×
آهن جم
ورود و عضویت
0

حداکثر دهانه سقف وافل ،دال بتنی و …

زمان مطالعه : 10 دقیقه
حداکثر دهانه سقف دال بتنی

حداکثر دهانه سقف ها در انواع مختلف سقف ها چقدر می باشد؟ حداکثر طول دهانه در هر سقف بستگی به نوع اسکلت سازه، نوع سقف و جنس مصالح آن دارد .در ادامه این مقاله به شرح حداکثر دهانه سقف برای انواع سقف های ساختمانی رایج از جمله سقف تیرچه بلوک ،سقف وافل، سقف عرشه فولادی و … پرداختیم .با مطالعه این مقاله از مقدار حداکثر دهانه سقف در انواع سقف ها اطلاع پیدا می کنید .و همچنین شما می توانید قیمت آهن را از بازرگانی آهن جم دریافت کنید .

دال های مختلفی برای اجرا و ساخت سقف در سازه ی بتنی و فولادی وجود دارد. باید با توجه به شرایط و نوع سازه و بارهای وارد شده به آن و نیاز سازه نوع سقف را مشخص کرد .یکی از موارد مهم در معماری هر نوع سقف  تعیین حداکثر دهانه ی سقف میباشد.در هر منطقه ای برای یکسان بودن طرح سازه ها ،طبق نظام مهندسی ضخامت سقف ها و حداکثر طول دهانه را معین می کنند. در ادامه حداکثر دهانه انواع دال ها را بررسی می کنیم.

حداکثر دهانه سقف دال بتنی

سقف دال بتنی از انواع سقف هاست که بصورت یک طرفه و دو طرفه اجرا میشود. برای ساخت این سقف ابتدا قالب بندی انجام میشود .سپس میلگرد های بهم تنیده در میان قالب ها قرار گرفته و سپس بتن ریزی انجام میشود.حداکثر دهانه سقف دال بتنی طبق ضخامت دال و ارتفاع آن تعیین میگردد و نمی‌توان مقدار ثابتی را برای همه سازه ها در نظر گرفت .اما به طور حدودی حداکثر دهانه سقف دال بتنی یک طرفه از ۳ تا ۴ متر می‌تواند باشد و دهانه دال بتنی دو طرفه میتواند از ۶ تا ۹ متر اجرا گردد.

حداکثر عرض سقف بدون ستون

حداکثر عرض سقف بدون ستون

عرض سقف یا دهانه سقف یعنی فاصله ای که بین ستون تا ستون دیگر اجرا میگردد.مقدار عرض سقف بدون ستون به نوع سقف بستگی دارد. معمولا حداکثر عرض سقف برای سقف های تیرچه و دال بتنی از ۴ تا ۶ متر است . مقدار عرض سقف بدون ستون برای سقف های سبک تر همچون وافل کوبیاکس یا یوبوت بیشتر است .

به طور کل نمی‌توان مقدار ثابتی را برای عرض سقف بدون ستون در نظر گرفت زیرا عرض سقف به تعداد ستون ها و ابعاد و تحمل بار آنها و نوع سقف بستگی دارد.

 حداکثر دهانه سقف تیرچه بلوک

یکی از رایج ترین سیستم های سقفی در ایران تیرچه بلوک می باشد که در اسکلت بتنی اجرا می شود.سقف تیرچه بلوک یک سیستم دال یک طرفه می باشد. این سقف از تیرچه و بلوک ساخته می شود .بلوک های مورد استفاده در این نوع سقف بلوک سیمانی، سفالی یا یونولیتی می باشند .امروزه بخاطر سبک بودن بلوک های یونولیتی بیشتر از این نوع استفاده می شود که به تیرچه بلوک یونولیتی معروف است .

پیشنهاد مطالعه ⋙  قیمت نبشی کشی نما

حداکثر دهانه سقف تیرچه بلوک یونولیتی ۷ تا ۸ متر می باشد .در اجرای این نوع سقف با دهانه های بیشتر از ۸ متر باید تیرچه پیش تنیده به کار گرفت . تیرچه پیش تنیده در طول ۸ تا ۱۲ متر به کار رفته و حداکثر دهانه سقف ۱۲ متر می باشد .در ساخت سقف تیرچه بلوک از تیرچه بتنی استفاده می شود .تیرچه بتنی ترکیب بتن و میلگرد می باشد .قیمت روز میلگرد بر هزینه های ساخت تیرچه بتنی اثر گذار است .

در سقف تیرچه بلوک از میلگرد های اوتکا و ممان منفی هم استفاده میشود.

سقف پیش تنیده

حداکثر دهانه سقف پیش تنیده

در سقف پیش تنیده اول کابل ها کشیده شده و بعد از آن بتن ریزی انجام می شود. وقتی بتن به استحکام کافی رسید کابل ها آزاد میشود. با این کار المان های بتنی را تحت فشار قرار می دهند .وقتی سقف پیش تنیده تحت فشار باشد مقاومت کششی آن زیاد می شود. برای همین پوشیده شدن دهانه با ضخامت کم تر نسبت به دیگر دال ها ممکن است . حداکثر دهانه سقف پیش تنیده تا ۱۵ متر و حداقل آن حدود ۷ متر میباشد.

سقف پیش تنیده ضخامت کمی دارد و همین باعث کم شدن بارهای مرده می شود . به خاطر همین شما می توانید در دهانه ها و کنسول های بلند تر از این نوع دال استفاده کنید .در این نوع دال بتنی امکان گذاشتن ستون های نا مرتب وجود دارد که در طرح های معماری کاربرد زیادی دارد .همچنین فاصله ستون ها در این نوع سقف محدویت ندارد و اجرای این دال برای هر دهانه ای ممکن است .شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد فاصله ستون ها مقاله ستون گذاری را مطالعه کنید .

حداکثر دهانه سقف وافل

سقف وافل یک نوع از دال مشبک می باشد .سقف وافل با توجه به نحوه انتقال بار به دو نوع وافل یک طرفه و وافل دو طرفه تقسیم می شود .در سقف وافل یک طرفه معمولا از قالب مستطیل شکل استفاده می کنند که به طور تقریبی مثل تیرچه بلوک عمل می کند .

در سقف وافل یک طرفه حداکثر دهانه ۸تا ۹متر می باشد .در سقف های وافل دو طرفه از قالب های مربعی شکل استفاده می کنند .حداکثر دهانه سقف وافل دو طرفه را می توان تا ۱۸متر اجرا کرد .از این سقف برای سالن های بسیار بزرگ مثل سینما فرودگاه ها استفاده می شود .

سقف وافل چیست؟ _آهن جم

حداکثر دهانه سقف کوبیاکس

سقف کوبیاکس یک نوع از دال بتنی می باشد .در سقف کوبیاکس با پرکننده هایی بیضی و کروی شکل داخل دال خالی می شود و یک شکل با مقطع  I به وجود می آید .تو خالی شدن دال بار های مرده را کاهش می دهد .وقتی بارهای مرده کاهش پیداکند می توان این نوع سقف را در دهانه ی بیش تری اجرایی کرد .به گفته فرادرس:

کوبیاکس یک سیستم اجرای سقف دال مجوف دو طرفه بتنی با استفاده از قالب‌های پلاستیکی بازیافتی است. این سیستم با به کارگیری قالب‌های سبک در ساختار عضوهای بتن مسلح، باعث ایجاد فضاهای خالی درون آن‌ها می‌شود. کوبیاکس، از سیستم‌های مدرن ساخت دال بتنی به شمار می‌رود که اجرای سقف با ضخامت پایین و دهانه بلند را امکان‌پذیر می‌کند.

حداکثر دهانه سقف کوبیاکس وقتی دال از نوع تخت باشد تا ۶/۵ متر قابل اجرا است .ولی اگر سقف کوبیاکس با قاب خمشی بتن مسلح که از تیر و ستون ها جدا است ادغام شود حداکثر طول دهانه ۱۸ متر می شود .

پیشنهاد مطالعه ⋙  بتن ریزی در هوای سرد|مشکلات و دستورالعمل ها
سقف کوبیاکس

حداکثر دهانه سقف یوبوت

سقف یوبوت یکی از انواع دال مجوف می باشد که به وسیله پر کننده های مکعبی و مستطیل درون آن ها خالی شده است .وقتی دال بتنی سقف یوبوت تو خالی می شود این امکان را به ما می دهد که سقف با دهانه های بلند اجرا شود .حداکثر دهانه سقف یوبوت بسته به ارتفاع، نوع و ضخامت المان پر کننده میتواند از ۹ تا ۲۰ متر اجرا شود .پر کننده های سقف های یوبوت به ۴شکل -تک -دوبل -یوبوت اصلاح شده -یوبوت پلی استایرن ساخته می شوند .شما در صورت داشتن هر گونه سوالی می توانید به مقاله سقف یوبوت مراجعه کرده و مطالعه کنید .

حداکثر دهانه سقف یوبوت _آهن جم

حداکثر دهانه سقف طاق ضربی

سقف طاق ضربی یکی از قدیمی ترین سقف ها در ایران است که از دیر باز از آن استفاده می کردند سقف طاق ضربی به دلیل داشتن قوس که به آن طاق گفته می شود توانایی تحمل کردن بارهای قائم را دارد ولی در مقابل بارهای جانبی عملکرد خوبی از خود نشان نمی دهد .طاق ضربی در سازه های فولادی ساخته می شود و برای پوشیده شدن تراز کف طبقات کاربرد دارد.

اما در بناهای تاریخی و فرهنگی جنبه زیبایی به خود می گیرد .در سازه های فولادی که فاصله ما بین تیرچه ها ۷۰CM تا ۱متر است با  دهانه تا ۶ متر اجرایی می شود .در شهر یزد ما بناهایی می بینیم که سقف طاق ضربی آن ها دهانه های بیش از ۶ متر دارند .

حداکثر دهانه سقف عرشه فولادی (متال دک)

سقف عرشه فولادی یک نوع از دال کامپوزیت یا مرکب می باشد که در سازه های فولادی کاربرد دارد .سازه فولادی همان اسکلت فلزی می باشد که بیشتر از تیر آهن ساخته شده و قیمت تیر آهن و مقاطع فولادی در اجرای آن اثر دارد.از ورق های گالوانیزه برای پوشش دهی سقف عرشه فولادی استفاده می کنند .برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ورق گالوانیزه چیست را مطالعه کنید.

برای اینکه ورق های پوشش بتنی عملکرد خوبی داشته باشد گل میخ ها را درون ورق قرار می دهند.عرض ورق های گالوانیزه از ۹۱ تا ۹۳ سانتی متر می باشد و در طول های کم تر از ۱۲ متر هم قابل سفارش می باشند .حداکثر دهانه سقف کامپوزیت به شرایطی چون خیز و نوع تکیه گاه بستگی دارد که تا ۲۰ تا ۳۲ برابرضخامت دال می باشد . حداکثر دهانه سقف عرشه فولادی ۱۲ متر است.

پیشنهاد مطالعه ⋙  خرپا در ساختمان و انواع خرپا

حداکثر دهانه سقف کرومیت

سقف کرومیت در واقع همان تیرچه بلوک می باشد .تنها تفاوت سقف کرومیت با تیرچه بلوک در نوع تیر آن است .برای اجرای سقف کرومیت از تیرچه های فلزی با جان باز استفاده می کند .و دیگر مراحل اجرا کاملا شبیه سقف تیرچه بلوک می باشد .دال بتنی در سقف کرومیت می تواند در دهانه بلند تری نسبت به سقف تیرچه بلوک اجرا کرد .حداکثر دهانه ی  مناسب برای سقف کرومیت ۱۲/۵متر می باشد .

حداکثر دهانه سقف کامپوزیت

سقف کامپوزیت انواع مختلفی دارد و به نام های سقف مرکب یا سقف مختلط هم شناخته می‌شود. سقف کامپوزیت از ترکیب فولاد و بتن ساخته می‌شود .سقف های کامپوزیت فلزی،روفیکس،عرشه فولادی و کامپوزیت کرمیت از انواع سقف کامپوزیت هستند .دهانه سقف کامپوزیت باید با توجه نوع سقف ،وزن آن و میزان بارهای وارده تعیین شود.

سقف های کامپوزیت بیشتر برای سازه های با اسکلت فلزی کاربرد دارند، اجرای این سقف ها معمولا بدون شمع بندی انجام میشود و به همین دلیل اندازه دهانه آنها ۳ تا ۵ متر در نظر گرفته می‌شود یعنی حداکثر دهانه سقف کامپوزیت ۵ متر و حداقل آن ۳ متر میباشد.

تیرچه کرومیت

دهانه سقف چوبی

سقف چوبی مزیت هایی نسبت به دیگر سقف ها دارد از جمله سبک بودن که باعث می شود وزن ساختمان کم شود .مصالح آن ارزان تر از دیگر سقف ها است در صورت وقوع زلزله خسارت کمی به سازه وارد می شود .دهانه ی قابل اجرا برای سقف های چوبی از ۲ تا ۴ متر می باشد .

سازگار بودن سقف چوبی با محیط اطراف ،عایق صدا بودن ،اجرای آسان  ،قابلیت تحمل کردن نیروی های فشاری و کششی مزیت های آن است .ولی این سقف معایبی هم دارد از جمله ضعیف بودن در مقابل آتش سوزی،در همه ی مناطق قابل استفاده نیست ،در مقابل آفاتی همچون موریانه مقاومت ندارد .

دهانه ی قابل اجرا برای سقف های چوبی از ۲ تا ۴ متر می باشد .از متریال چوب برای اجرای سقف کاذب هم استفاده میشود.

سوالات متداول

۱- حداکثر دهانه سقف تیرچه بلوک چقدر است؟

حداکثر دهانه سقف تیرچه بلوک ۷ متر است.

۲- حداکثر دهانه سقف کوبیاکس چقدر است؟

دهانه سقف کوبیاکس به نوع دال بستگی دارد .مثلا اگر دال تخت باشد حداکثر دهانه ۶ متر و اگر دال بتنی کوبیاکس با سیستم خمشی بتن مسلح باشد حداکثر دهانه سقف کوبیاکس ۱۸ متر است .

۳- حداکثر دهانه سقف یوبوت چقدر است؟

دهانه سقف یوبوت به ضخامت آن ،ارتفاع المان پر کننده و نوع المان که تک یا دوبل باشد بستگی دارد.حداکثر دهانه سقف یوبوت ۲۰ متر و حداقل آن ۹ متر است .

۵/۵ - (۳ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد