مقالات ساختمان

حداکثر دهانه سقف وافل ،دال بتنی و …

حداکثر دهانه سقف دال بتنی

حداکثر دهانه سقف ها در انواع مختلف سقف ها چقدر می باشد؟ حداکثر طول دهانه در هر سقف بستگی به نوع اسکلت سازه، نوع سقف و جنس مصالح آن دارد .در ادامه این مقاله به شرح حداکثر دهانه سقف برای انواع سقف های ساختمانی رایج از جمله سقف تیرچه بلوک ،سقف وافل، سقف عرشه فولادی و … پرداختیم .با مطالعه این مقاله از مقدار حداکثر دهانه سقف در انواع سقف ها اطلاع پیدا می کنید .و همچنین شما می توانید قیمت آهن را از بازرگانی آهن جم دریافت کنید .

دال های مختلفی برای اجرا و ساخت سقف در سازه ی بتنی و فولادی وجود دارد. باید با توجه به شرایط و نوع سازه و بارهای وارد شده به آن و نیاز سازه نوع سقف را مشخص کرد .یکی از موارد مهم در معماری هر نوع سقف  تعیین حداکثر دهانه ی سقف میباشد.در هر منطقه ای برای یکسان بودن طرح سازه ها ،طبق نظام مهندسی ضخامت سقف ها و حداکثر طول دهانه را معین می کنند. در ادامه حداکثر دهانه انواع دال ها را بررسی می کنیم.

حداکثر دهانه سقف دال بتنی

سقف دال بتنی از انواع سقف هاست که بصورت یک طرفه و دو طرفه اجرا میشود. برای ساخت این سقف ابتدا قالب بندی انجام میشود .سپس میلگرد های بهم تنیده در میان قالب ها قرار گرفته و سپس بتن ریزی انجام میشود.حداکثر دهانه سقف دال بتنی طبق ضخامت دال و ارتفاع آن تعیین میگردد و نمی‌توان مقدار ثابتی را برای همه سازه ها در نظر گرفت .اما به طور حدودی حداکثر دهانه سقف دال بتنی یک طرفه از ۳ تا ۴ متر می‌تواند باشد و دهانه دال بتنی دو طرفه میتواند از ۶ تا ۹ متر اجرا گردد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  اسکلت بتنی چیست؟ مزایا و معایب سازه بتنی

 حداکثر دهانه سقف تیرچه بلوک

یکی از رایج ترین سیستم های سقفی در ایران تیرچه بلوک می باشد که در سازه های بتنی اجرا می شود.سقف تیرچه بلوک یک سیستم دال یک طرفه می باشد. این سقف از تیرچه و بلوک ساخته می شود .بلوک های مورد استفاده در این نوع سقف بلوک سیمانی، سفالی یا یونولیتی می باشند .امروزه بخاطر سبک بودن بلوک های یونولیتی بیشتر از این نوع استفاده می شود که به تیرچه بلوک یونولیتی معروف است .

حداکثر دهانه سقف تیرچه بلوک یونولیتی 7 تا 8 متر می باشد .در اجرای این نوع سقف با دهانه های بیشتر از 8 متر باید تیرچه پیش تنیده به کار گرفت . تیرچه پیش تنیده در طول 8 تا 12 متر به کار رفته و حداکثر دهانه سقف 12 متر می باشد .در ساخت سقف تیرچه بلوک از تیرچه بتنی استفاده می شود .تیرچه بتنی ترکیب بتن و میلگرد می باشد .قیمت روز میلگرد بر هزینه های ساخت تیرچه بتنی اثر گذار است .

سقف پیش تنیده

حداکثر دهانه سقف پیش تنیده

در سقف پیش تنیده اول کابل ها کشیده شده و بعد از آن بتن ریزی انجام می شود. وقتی بتن به استحکام کافی رسید کابل ها آزاد میشود. با این کار المان های بتنی را تحت فشار قرار می دهند .وقتی سقف پیش تنیده تحت فشار باشد مقاومت کششی آن زیاد می شود. برای همین پوشیده شدن دهانه با ضخامت کم تر نسبت به دیگر دال ها ممکن است . حداکثر دهانه سقف پیش تنیده تا 15 متر و حداقل آن حدود 7 متر میباشد.

سقف پیش تنیده ضخامت کمی دارد و همین باعث کم شدن بارهای مرده می شود . به خاطر همین شما می توانید در دهانه ها و کنسول های بلند تر از این نوع دال استفاده کنید .در این نوع دال بتنی امکان گذاشتن ستون های نا مرتب وجود دارد که در طرح های معماری کاربرد زیادی دارد .همچنین فاصله ستون ها در این نوع سقف محدویت ندارد و اجرای این دال برای هر دهانه ای ممکن است .شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد فاصله ستون ها مقاله ستون گذاری را مطالعه کنید .

پیشنهاد مطالعه ⋙  برای ساختمان دو طبقه چند شاخه میلگرد

حداکثر دهانه سقف وافل

سقف وافل یک نوع از دال مشبک می باشد .سقف وافل با توجه به نحوه انتقال بار به دو نوع وافل یک طرفه و وافل دو طرفه تقسیم می شود .در سقف وافل یک طرفه معمولا از قالب مستطیل شکل استفاده می کنند که به طور تقریبی مثل تیرچه بلوک عمل می کند .

در سقف وافل یک طرفه حداکثر دهانه 8تا 9متر می باشد .در سقف های وافل دو طرفه از قالب های مربعی شکل استفاده می کنند .وافل دو طرفه را می توان تا 18متر اجرا کرد .از این سقف برای سالن های بسیار بزرگ مثل سینما فرودگاه ها استفاده می شود .

سقف وافل چیست؟ _آهن جم

حداکثر دهانه سقف کوبیاکس

سقف کوبیاکس یک نوع از دال بتنی می باشد .در سقف کوبیاکس با پرکننده هایی بیضی و کروی شکل داخل دال خالی می شود و یک شکل با مقطع  I به وجود می آید .تو خالی شدن دال بار های مرده را کاهش می دهد .وقتی بارهای مرده کاهش پیداکند می توان این نوع سقف را در دهانه ی بیش تری اجرایی کرد .به گفته فرادرس:

کوبیاکس یک سیستم اجرای سقف دال مجوف دو طرفه بتنی با استفاده از قالب‌های پلاستیکی بازیافتی است. این سیستم با به کارگیری قالب‌های سبک در ساختار عضوهای بتن مسلح، باعث ایجاد فضاهای خالی درون آن‌ها می‌شود. کوبیاکس، از سیستم‌های مدرن ساخت دال بتنی به شمار می‌رود که اجرای سقف با ضخامت پایین و دهانه بلند را امکان‌پذیر می‌کند.

حداکثر دهانه سقف کوبیاکس وقتی دال از نوع تخت باشد تا 6/5 متر قابل اجرا است .ولی اگر سقف کوبیاکس با قاب خمشی بتن مسلح که از تیر و ستون ها جدا است ادغام شود حداکثر طول دهانه 18 متر می شود .

پیشنهاد مطالعه ⋙  خزش بتن چیست؟علت ایجاد آن و روش های جلوگیری از آن
سقف کوبیاکس
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *