مقالات, مقالات میلگرد

میلگرد رامکا چیست؟| کاربرد ها و نحوه اجرا

میلگرد رامکا

میلگرد رامکا چیست و چه کاربردهایی دارد ؟ یکی از دغدغه های اصلی در هر پروژه ساخت و ساز افزایش استحکام بنا می باشد . از قطعاتی که استفاده از آن استحکام سازه را تا حد زیادی افزایش میدهد میلگرد رامکا میباشد. میلگرد ها به طور کلی از مقاطع فولادی پرکاربرد در ساختمان سازی هستند که به شکل های متنوعی در نقاط مختلف ساختمان استفاده می شوند. بیشترین کاربرد آنها استفاده در بتن است. میلگردهای رامکا نیز بخشی از این گستردگی تنوع را تشکیل می‌دهند .به میلگرد رامکا میلگرد پاشنه بتن هم گفته می شود.

میلگرد رامکا در واقع قطعه میگردی است که پس از پایان آرماتوربندی یک ستون یا دیوار برشی و قبل از قالب بندی با سایز ۱۰ یا ۱۲ یا از اضافه های میلگرد های بریده شده مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مقاله از آهن جم به توضیح کامل میلگرد رامکا ،کاربردهای آن و مزایای آن می پردازیم.همچنین میتوانید قیمت روز آهن الات را در سایت اهن جم مشاهده کنید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

میلگرد رامکا

میلگرد رامکا نوعی از مقاطع فولادی آجدار و پرکاربرد می باشد که در طبقات مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد .به میلگرد رامکا میلگرد پاشنه بتن هم گفته می‌شود .رامکا برای هم راستا نگه داشتن ستون ها و تیرهای بتنی کاربرد دارد.

رامکا در اصل قطعه میلگرد سایز ۱۰ یا ۱۲ می باشد که طولی برابر با طول ستون دارد. از این میلگرد برای تنظیم فاصله میلگرد ستون با قالب استفاده می شود. البته هدف اصلی نصب رامکا ایجاد فاصله بین قالب و ستون نیست و نقش مهم تر آن قرار دادن ستون های عمودی و افقی سازه در یک راستا و یک خط می باشد. میلگرد رامکا را پس از پایان آرماتوربندی به دور مش میگرد می بندند. پس از تمام شدن هر بخش ستون ها کاملاً صاف و دقیق به نظر می رسند. این قطعه میلگرد در دو نوع فلزی و بتنی به کار برده میشود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  قیمت میلگرد 14

رامکا فلزی از میلگرد های سایز ۱۰ و ۱۲ ساخته می شود. هزینه استفاده از رامکا فلزی به قیمت میلگرد بستگی دارد .گاهی اوقات هم از اضافه های میلگرد های بریده شده به عنوان رامکا استفاده میشود.

میلگرد پاشنه بتن

کاربردهای میلگرد رامکا

با توجه به تعریفی که از میلگرد رامکا داشتیم می خواهیم بدانیم که دقیقا چه کاربردهایی دارد؟ میلگرد رامکا به طور کلی در ساختمان سازی دو کاربرد اساسی دارد که در ادامه ذکر کرده ایم.

 • کنترل دقیق ابعاد مقاطع بتنی ساختمان مانند دیوار ها ،ستون ها، چاه های آسانسور و غیره : با اجرای صحیح  رامکا میتوان در هنگام ساخت قطعات ابعاد موردنظر را پیاده کرد. به گونه ای که ابعاد پس از بهره برداری نیز حفظ شوند .لازم به ذکر است که جهت حفظ ابعاد دقیق نمی توان از اسپیسرها استفاده کرد. زیرا امکان حرکت کردن آنها در حین بتن ریزی وجود دارد.
 • تنظیم و کنترل ستون های ساز : استفاده از میلگرد رامکا باعث می‌شود که ستون ها ،دیوارها و سقف ها با سطح خارجی مقاطع مشابه در طبقات پایین‌تر هم راستا باشند .اگر میلگرد رامکا به طور صحیح استفاده نشود و در جهت هم راستا نباشد و قالب بندی انجام شود باعث ورود ستون به معبر شده و این انحراف تخلف محرز می شود و در نهایت باید ستون مذکور تخریب و مجدد ساخته شود .
 •  رامکا از چسبیدن میلگردهای ستون به قالب بتنی نیز جلوگیری می کند.
میلگرد رامکا چیست؟

انواع میلگرد رامکا

میلگرد رامکا با توجه به سایز و گرید میلگرد و کاربرد دسته بندی های متفاوتی می شود که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

 • رامکا فولاد کربنی : یکی از متداول ترین انواع رامکا رامکای فولاد کربن می باشد که به نام میله سیاه هم شناخته می‌شود .این نوع میلگرد رامکا بیشتر در مناطق با رطوبت بالا کاربرد دارد.
 • رامکای تقویت کننده ورق فلز : این نوع رامکا از ورقهای فولادی ساخته می شود و به شکل موجی با عمق معین با سوراخ هایی با فاصله منظم از یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین کاربرد این نوع رامکا در سقف ها و راه پله ها می باشد.
 • رامکا فولاد ضد زنگ : استفاده از این رامکا بسیار مقرون به صرفه می باشد. زیرا این میلگرد رامکا در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد.
 • رامکا روکش اپوکسی : این رامکا هم در برابر خوردگی مقاومت بسیار زیادی دارد و در مناطقی که در تماس با آب نمک است مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع میلگرد رامکا از نظر هزینه گران قیمت تر است.
پیشنهاد مطالعه ⋙  نبشی چیست؟ کاربرد و مشخصات آن

مزایای میلگرد رامکا

همانطور که گفته شد میلگرد رامکا در واقع قطعه ای از میلگرد های معمولی می باشد. میلگرد ها به طور کلی به شکل های متنوعی در نقاط مختلف سازه ها کاربرد و مزایای زیادی دارند . رامکا هم یکی از مقاطع پرکاربرد می باشد که در نقاط مختلف سازه استفاده میشود. در ادامه به مزایای این نوع میلگرد اشاره می کنیم.

 • هم راستا نگه داشتن ستون ها
 • کنترل کردن نیروهای برشی
 • کاهش ضخامت
 • مقاومت در برابر انبساط های حرارتی
 • ایجاد استحکام و قدرت و تقویت بتن

نحوه اجرای میلگرد رامکا

رامکا در بخش های مختلف یک سازه کاربرد دارد. به همین دلیل نحوه نصب آن در هر کدام از این قسمت ها متفاوت می باشد .به طور کلی اجرای رامکا به دلیل حساس و حیاتی بودن موضوع اهمیت زیادی دارد. ایجاد کوچکترین خطا و کمترین بی دقتی می تواند باعث ناپایداری ستون ها یا کج شدن آنها بشود . رامکا بیشتر در دیوارهای برشی ، بتن ریزی ستون و چاه آسانسور استفاده می شود. که در ادامه به نحوه نصب هر کدام در این قسمت ها می پردازیم.

 • نصب رامکا در دیوار برشی
  از کاربردهای میلگرد رامکا حفظ ضخامت دیوار با توجه به ابعاد نقشه می باشد. برای این کار در کنار هر بولت  رامکا قرار می گیرد. این کار باعث می شود که در زمان پیچ کردن بولت ها دیوار به سمت داخل کشیده نشود و از کاهش ضخامت آن جلوگیری می کند. با توجه به این که دیوار برشی چه طولی داشته باشد در هر ۵۰ سانتی متر یک رامکا نصب میشود.
 • نصب رامکا در ستون
  یکی از متداول‌ترین کاربردهای رامکا استفاده از آن در ستون ها می باشد. میلگرد رامکا با توجه به طول و عرض ستون ها برش خورده و با در نظر گرفتن فاصله ۱۰ سانتی متری از کف بتن ریزی شده به ریشه ستون متصل میشود. در این مرحله باید به این نکته دقت داشت که حد فاصله میلگرد رامکا در ستون ها از ستون کناری به میزان حد فاصله ستون ها در نقشه طراحی شده باشد .همچنین باید بین اولین  رامکا در ستون اول و ستون آخر ریسمان کشی انجام شود .
پیشنهاد مطالعه ⋙  مقاومت کششی میلگرد چیست؟نحوه محاسبه آن

برای استفاده از میلگرد رامکا در ستون محل تلاقی ستون تا کف طبقه را علامت گذاری می کنند و در هر کدام از این نشانه ها یک رامکا نصب می شود. سپس برای تثبیت رامکا در مکان خود ۴ میلگرد عمودی به اندازه ارتفاع ستون مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتصال این مقاطع عمودی با استفاده از جوشکاری یا سیم آرماتور بندی انجام می شود.

 

مقاله از آهن جم _ahanjam.com

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *