0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

راویز یا رابیتس چست؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه
راویز_آهن جم

راویز یا رابیتس  یکی از مصالح پر کاربرد در ساختمان ها می باشد. رابیتس (rabitz) برای ساختن نمای ساختمان ،سقف های کاذب و دکوراسیون داخلی استفاده می شود .رابیتس برای برخی از گچ بری ها به عنوان پایه کار می باشد.رابیتس ها از ورق های گالوانیزه تولید می شوند.قیمت آنها هم با توجه به قیمت ورق و قیمت آهن امروز مشخص میشود .درادامه ازشما دعوت می کنم که همراه آهن جم باشید تا به طور کلی با انواع رابیتس،ویژگی و کاربرد هریک آشنا شویم. 

رابیتس یکی از انواع ورق های فلزی می باشد که که حالت شبکه ای دارد. رابیتس ها ی مشبک از ورق های گالوانیزه ساخته می شوند. شکل ظاهری چشمه هایی که در رابیتس ها به وجود می آید متفاوت می باشد. این چشمه ها معمولا به شکل دایره ای ،لوزی و مربع و یا متوازی الاضلاع هستند. رابیتس ها جزء ورق های مقرون به صرفه می باشند .          

رابیتس چیست؟ _آهن جم

انواع راویز یا رابیتس

راویز ها هم مانند دیگر مصالح ساختمانی انواعی دارند که براساس ستون، چشمه و وزن تقسیم می شوند . درادامه همراه ما باشید تا با ویژگی هریک آشنا شویم .        

 ستون : تعداد ستون رابیتس یکی از ویژگی مهم آن می باشد .تعداد ستون ها رابیتس ۹و۱۱و۱۳عدد میباشد  .که در ایران راویز ۱۳ستون مرسوم است و برای ساختمان سازی از این نوع رابیتس ها استفاده می کنند .بعضی از افراد برای اینکه سرعت پیش روی کار بالا رود از  ۹ستون به جای ۱۳استفاده می کنند اما کیفیت را پایین می آورند . در ساختمان سازی  در بیشتر کشور ها از  ۱۷ستون استفاده می کنند ولی در کشور ما هنوز مرسوم نشده است.                    

پیشنهاد مطالعه ⋙  پیش بینی قیمت تیرآهن و میلگرد

چشمه : چشمه ی رابیتس در واقع همان روزنه هایی هستند که بین ستون ها ایجاد می شوند.در ایران راویز ها به صورت ۲یا ۳ روزنه ای تولید می شود که شکل های مختلفی دارد .(دایره ای لوزی مربع متوازی الاضلاع  )

در کشور ایران مرسوم ترین شکل چشمه راویز متوازی الاضلاع است که از دو زاویه تند وباز تشکیل شده است .وقتی تعداد چشمه ها زیاد باشد و اندازه آنها کوچکتر باشد انرژی کم تری از بین می رود .زاویه چشمه ها با میزان جذب کردن انرژی رابطه ای مستقیم دارد که این زاویه ها را با انجام محاسبه تعیین می کنند.              

وزن : برای تولید رابیتس ها از ورق های فولادی استفاده میشود که هر کدام از این ورق ها ضخامت مختلفی دارند.ضخامت رابیتس اگر زیاد شود وزن آن بالاتر میرود.راویز ها برحسب وزن به ۴ گروه تقسیم می شوند .

 ۱-سبک      ۲-نیمه   سنگین      ۳-سنگین      ۴-فوق سنگین     

معماران درساخت سازه تعیین می کنند که در کجای ساختمان چه نوع راویزی استفاده شود.برای اینکه قیمت نهایی راویز بدست آید باید وزن آنها مشخص گردد.    

رابیتس بندی _اهن چم

مزیت استفاده از رابیتس ها

 • وزنی سبک نسبت به دیگر توری ها
 • تهیه آسان از بازار
 • استفاده برای کارهای زینتی
 • مقاومت و دوام بالا
 • نصب آسان نسبت به دیگر محصولات مفتولی
 • مقاومت در برابر رطوبت به دلیل گالوانیزه بودن
 • اجرای آسان با سرعت مناسب     

عیب های استفاده از رابیتس ها

 • وزن سازه سنگین می شود
 • وقتی از ملات گچ استفاده می شود باید لایه ضخیمی ایجاد شود که مصرف گچ زیادی دارد.
 • ایجاد ترک های زیاد
 • خوردگی در محل های جوش و دارای رطوبت
 • نداشتن ویژگی اکوستیک و ضد صدا بودن
 • طرح پذیری ندارد   
پیشنهاد مطالعه ⋙  هزینه ساخت اسکلت فلزی ساختمان

قیمت تیرآهن امروز و قیمت میلگرد تمام کارخانه ها  را از بازرگانی آهن جم دریافت کنید.

رابیتس کاری

اجرای رابیتس

امروزه توجه ویژه ای به دکوراسیون داخلی خانه ها می شود در بیشتر این پروژه ها از رابیتس برای نصب گچ بری و زیبا سازی سقف  استفاده می شود.برای نصب دامپا هم از راویز استفاده میشود. راویز نوعی تقویت کننده و نگهدارنده گچ بری میباشد که در سایت clarkdietrich به آن اشاره شده است. اجرای رابیتس  ۳مرحله دارد که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم

اولین مرحله : در اول کار باید میلگرد های آویز به سقف نصب کنند .میلگرد ها را به سقف جوش می دهند تا بار سقف کاذب را تحمل کنند .در بعضی از ساختمان ها از قبل میلگرد ها را از سقف آویزان می کند . بعد از آن میلگرد ها را از سقف آویزان می کند .بعد از آن میلگرد ها بر حسب نیاز طرح خمکاری میشوند . با محاسبه در جای مناسب خود قرار می گیرند. فاصله هریک میلگرد ها به طرح بستگی دارد آنها را نسبت به طرح مورد نظر به یکدیگر وصل می کند.

دومین مرحله : در این مرحله نوبت به توری راویز میرسد . تقسیم بندی توری ها طبق تعداد پل مشخص می گردد . ورق های توری از جنسی ساخته شده که ویژگی جوش پذیری دارند .علاوه بر جوش دادن آنها را با سیم های مفتولی  گالوانیزه به هم متصل می کنند .مهم ترین نکته در این مرحله نصب کردن توری به شکل مناسبی است که گچ کاری حالت شکم به خود نگیرد .و طرح سازه بدون نقص و صاف باشد. برای اینکه این اتفاق نیافتد باید از رابیتس های که تعداد پل های آنها زیاد است استفاده شود .هر چه فاصله ی میلگرد ها زیاد می شود باید از راویز سنگین تری کمک گرفت .    

پیشنهاد مطالعه ⋙  هر شاخه میلگرد چند متر است؟

سومین مرحله : گچ کاری وقتی شروع می شود که راویز با اصول مشخصی نصب شده است . گچ کاری در چند مرحله است اول باید توری ها را با گچ پر شود و بعد از اینکه صاف شد می توان به آن طرح داد . عملیات راویز کاری باید توسط فرد کار بلدی انجام شود این کار را افراد بی تجربه نمی توانند انجام دهند

پیشنهاد مطالعه : ابعاد ستون فلزی

کاربرد رابیتس در صنایع مختلف

رابیتس ها به خاطر شکل شبکه ای بودنشان بستر مناسبی برای ملات و گچ فراهم می کنند و بخاطر همین ویژگی در صنایع دیگری هم چون گچ بری آرماتور بندی و پوشش دادن تیر آهن ها و بتن ها و پوشش تاسیات کاربرد دارد . در ادامه همراه ما باشید تا به طور کامل تر با کاربرد رابیتس  آشنا شویم .

رابیتس در بتن ریزی : رابیتس ها در بتن ریزی ساختمان کاربرد دارند .زمان اجرای فونداسیون و بتن ریزی آن از رابیتس استفاده می شود .باید حتما این کار زیر نظر مهندس انجام گیرد .

 

مقاله از آهن جم _ahanjam.com

۵/۵ - (۶ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد