0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

وال پست چیست؟کاربرد و نحوه اجرای آن

زمان مطالعه : 9 دقیقه
وال پست

وال پست چیست و نحوه اجرای آن چگونه است؟ شاید تا به حال کلمه وال پست را شنیده باشید اما ندانید که چه کاربردی دارد و چگونه اجرا می شود. وال پست یا وادار در دیوار ساختمان ها استفاده می شوند تا دیوار را به اسکلت سازه متصل کرده و موجب استحکام بیشتر ساختمان شود. به وال پست، نبشی کشی ساختمان هم گفته می شود. وال پست معمولا با استفاده از نبشی انجام میشود.

اهمیت استفاده از وال پست در ایران به ۱۰ سال گذشته بازمیگردد. از آن زمان بود که استانداردهای وال پست نیز شکل گرفت و در اجرا اهمیت زیادی پیدا کرد.در ادامه این مقاله در مورد وال پست، نحوه اجرای آن و فواید آن توضیح می دهیم .شما می توانید در سایت آهن جم قیمت آهن، قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن را دریافت نمایید و در صورت سفارش با کارشناسان آهن جم تماس بگیرید.

وال پست ازپروفیل هایی به وجود آمده که به صورت کلاف های قائم و افقی هستند و در طول های مشخص برای یکپارچه عمل کردن دیوار در بین قاب ها و در دل دیوار قرار می‌گیرند. وال پست در هنگام زلزله و یا هنگامی که نیرویی به سازه وارد شود باعث میشود که نیروهای وارده از دیوار به فریم منتقل شوند و در نتیجه سبب استحکام بیشتر دیوار می شود. از این رو اگر وال پست اجرا نشود و دیوار ها به کل ساختمان متصل نباشند، ممکن است در اثر نیرو های وارد شده دیوار به صورت ناگهانی تخریب شود. به همین دلیل وال پست را در دل دیوارها قرار داده و به ستون ها و سقف ها متصل می کنند.

وال پست سبب درگیری دیوار با اسکلت میشود.در دیوار پیش ساخته میلگرد موجود ر دیوار نقش والپست را ایفا میکند. در فرهنگ لغت والپست به معنای نگه دارنده دیوار میباشد.وال پست در اصل همان نبشی کشی ساختمان است که به آن وادار هم گفته می شود. برای اجرای وال پست در اکثر اوقات از نبشی استفاده می شود. به همین دلیل قیمت نبشی می تواند در هزینه های اجرای وال پست اصلی ترین قسمت هزینه را به خود اختصاص دهد. اما ممکن است در برخی اوقات از سایر پروفیل های دیگر نیز استفاده شود و این بستگی به نظر مهندس سازه دارد. هزینه والپست از هزینه ساخت ساختمان بتنی ۱۴۰۲ مجزا میباشد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  آرماتوربندی چیست؟|نکات مهم آرماتوربندی و نحوه اجرای آن
وال پست_نبشی کشی ساختمان

اهمیت استفاده از وال پست

وال پست یا نگهدارنده دیوار یک عضو غیر سازه ای است که باعث استحکام و مقاومت بیشتر ساختمان می شود.البته نوع جدیدی از آمها به نام وال مش هم وجود دارد که به تازگی در دیوار ها مورد استفاده قرار میگیرد. حال می خواهیم بدانیم که چرا اینقدر اجرای والپست اهمیت دارد؟

اجرای صحیح والپست تاثیر زیادی در کنترل خرابی دیوارها دارد .با وجود اهمیتی که وال پست در سازه ها دارد اجرای آن در سازه های شهری قدمت زیادی ندارد. در کل یا والپست اجرا نمی شود یا محاسبه و اجرای آن با نقطه ضعف های اساسی همراه است. معمولاً تصور می‌شود که در زمان زلزله سالم ماندن عناصر اصلی سازه از جمله تیر ها، ستون ها و سقف ها می تواند عملکرد مناسب سازه را تضمین کند و میزان خسارت را تا حد زیادی کاهش دهد. اما واقعیت این است که حتی اگر عناصر اصلی سازه پایدار بمانند و به آنها آسیبی وارد نشود تخریب عناصر غیر سازه ای مانند دیوارهای پیرامونی، تیغه‌ها و نمای ساختمان می تواند باعث شود که صدمات مالی و جانی جبران‌ ناپذیری رخ دهد.

از این رو اجرای وادار یا نگهدارنده دیوار بسیار مهم و تاثیر گذار است .مثلاً اگر والپست اجرا نشده باشد و زلزله صورت بگیرد ممکن است کل سازه و اسکلت اصلی آسیبی نبیند. اما دیوارها و تیغه ها که صرفاً در دهانه ها چیده شده‌اند به‌صورت کامل تخریب یا ریخته شوند. که می تواند صدمات زیادی را به بار آورد. اما با اجرای والپست دیوارها و عناصر غیر سازه ای به کل اسکلت ساختمان متصل می شوند و از این مشکل جلوگیری می شود.

انواع وال پست

وادار در یک دسته بندی کلی می‌توان گفت که از نظر جهت گیری نسبت به ستون به دو نوع قائم (یعنی موازی با ستون) و افقی( یعنی عمود بر ستون )تقسیم می شود.والپست یک عضو غیر سازه ای ساده است و انواع زیادی ندارد. گزینه های نسبتاً متنوعی برای اتصال و اجرای وادار به اعضای سازه ای و دیوار وجود دارد. والپست با توجه به نوع اتصالات مورد استفاده می تواند به صورتکشویی  تلسکوپی و به صورت پیوسته یا منقطع اجرا شود. البته استفاده از نبشی های منقطع برای اجرای وادار از رواج بیشتری برخوردار است .

قیمت نبشی کشی نما در سال ۱۴۰۲ با جزییات (نحوه محاسبه دستمزد و میزان نبشی مورد نیاز) بررسی کنید.

وال پست قائم

وال پست عمودی زمانی استفاده میشود که دهانه بزرگ باشد. وادار عمودی یا قائم یک پروفیلی است موازی با ستون یا اعضای قائم دیگر در میان دیوار قرار داده می شود.برای نصب آن از روی تیر طبقه پایین به زیر تیر طبقه بالا در دهانه جوش می‌دهند. این پروفیل معمولاً به شکل H است و برای ساخت آن از ناودانی و نبشی استفاده می شود. وادار قائم با شکل H برای تعبیه راحت تر بلوک یا آجر درون آن و فراهم کردن مهار خارج از صفحه دیوار است.در اجرای والپست عمودی باید میلگرد آجدار نمره ۱۰ در فاصله های یک متر به یک متر به نبشی یا قوطی جوش داده شود تا درگیری لازم بین تیغه و والپست ایجاد شود. علاوه بر نبشی ها در وادار سایر پروفیل ها یا میلگرد های مورد استفاده باید ضدزنگ باشند یا با پرایمر کاملا پوشیده شوند. وادار قائم یا عمودی با توجه به محل بکارگیری با عناوین زیر نیز شناخته می شود.والپست پست میانی که در میانه طول دیوار اجرا می شود و والپست کناری که در نزدیکی عضو های قائم و با یک فاصله مشخص حداقل یک متر اجرا میشود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد کلاف چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

وال پست افقی

وادار افقی تنها در صورتی اجرا میشود که ارتفاع دیوار از ۳.۵ متر بیشتر باشد.به پست افقی تیرک هم گفته می‌شود .وادار افقی یک عضو افقی با مقطع فولادی یا بتنی است که ارتفاع آزاد دیوارهای بلند را کاهش می‌دهد. تیرک معمولاً به همراه والپست انتهایی اجرا میشود. والپست علاوه بر بهبود جداسازی دیوار از قاب نقش نگهدارنده تیرک را نیز برعهده دارد.

وال پست ترکیبی

در بعضی از شرایط چندین وال پست در کنار هم قرار میگیرند. قرار گرفتن وادار افقی و وادار قائم در دیوار امری اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. در برج های بسیار بلند و همچنین ساختمان هایی که در معرض برخی نیروهای وارده هستند بیش از هرچیزی با استفاده از وادار هایی که به صورت افقی و عمودی نصب شده اند ایمن سازی انجام میشود.

نبشی کشی ساختمان

 اجرای وال پست

درادامه می خواهیم بدانیم که والپست چگونه ساخته و در ساختمان و دیوارها اجرا میشود؟ وال پست ها با استفاده از روش‌هایی مانند جوشکاری، پیچ و مهره به ستونها و تیرها متصل می شوند. در استانداردهای اروپایی استفاده از روش جوشکاری به دلیل انعطاف کم منسوخ شده و فقط از روش های پیچ و مهره در ساخته اسکلت استفاده می‌شود. ولی در ایران همچنان روش جوشکاری مورد تایید مراجع قانونگذار میباشد .

در ساختمانهای دارای اسکلت معمولاً والپست از مقاطع فولادی و پروفیل های نبشی، قوطی و ناودانی ساخته می شود.ضخامت و وزن قوطی مورد استفاده اهمیت زیادی دارد زیرا مقاومت آن به این ویژگی ها وابسته است. والپست ها در دو جداره بیرونی و درونی دیوارها، اطراف پنجره ها با فواصل معین و استاندارد نسبت به هم ساخته می شوند.

اتصال والپست به ستون ها غیر اصولی است و از آنجایی که اتصال بین دیوار و ستون با پلی اورتان پر میشود اتصال  وال پست به ستون غیر استاندارد است و باید با فاصله اجرا شود. دلیل این امر انعطاف بیشتر ستون ها در هنگام مواجهه با نیروهای عمودی است.

پیشنهاد مطالعه ⋙  آزمایش میلگرد چیست؟ 6 روش تست میلگرد

در دیوارهای پانلی نیازی به اتصال دیوار و ستون وجود ندارد و تنها فاصله بین المان ها توسط پشم سنگ پر شده و در نازک کاری از یک لایه رابیتس استفاده می شود. والپست ساخته شده از نبشی در انتقال بار جانبی و یکپارچگی دیوار بهتر از نوع ساخته شده با قوطی عمل خواهد کرد به همین دلیل است که برای ساخت والپست بیشتر از نبشی در سایزهای چهار یا پنج استفاده می شود. برای ساختن والپست دو عدد نبشی ۴ یا ۵ را به کمک میلگرد به ضخامت دیوار متصل می کنند. که بهتر از این اتصال به صورت زیگزاگ باشد

مراحل نصب والپست

برای اجرای والپست ابتدا باید نقاطی برای اتصال والپست در بین ستون ها و محل دیوار قرار بگیرد. به این منظور در صورتی که سازه اسکلت بتنی باشد باید قبل از بتن ریزی پلیت گذاری شود یا اینکه بعد از بتن ریزی از رول بولت استفاده کنند .در سازه های اسکلت فلزی هم وال پست مستقیماً به تیرها وستون ها متصل می شود .نبشی های وادار طبق نقشه مورد نظر برش خورده و در محل های مناسب نصب می شوند و سپس دیوار چینی اجرا می گردد .

وال پست در اسکلت بتنی

والپست یعنی نگهدارنده دیوار و باید طبق مقرارت ملی ساختمان در تمام دیوار های سازه به ویژه دیوارهای خارجی نما و حتی دیوارهای داخلی برای مقاومت در برابر فشار های وارده استفاده شود .چه سازه بتنی باشد و چه فلزی باید والپست اجرا گردد .در اسکلت بتنی معمولاً اجرای والپست و اتصال نبشی ها در صورتی که از قبل پیش بینی نشده باشد کمی سخت است .برای اجرای والپست در اسکلت بتنی باید پیش از بتن ریزی پلیت هایی برای اتصال نبشی ها در محل مناسب جایگذاری شود .همچنین می توان در تیرها و ستون بتنی انکر بولت قرارداد و بعداً برای اجرای والپست استفاده کرد. در نهایت هنگام اجرای نبشی ها و وال پست به پلیت ها یا انکر بولت ها متصل می شوند .

آهن جم_www.ahanjam.com

سوالات متداول

برای اجرای وال پست بیشتر از نبشی استفاده میشود.

به وال پست وادار،نگهدارنده دیوار و نبشی کشی نیز میگویند.

قیمت مصالح آن از جمله قیمت نبشی در هزینه اجرای آن تاثیر زیادی دارد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد