مقالات, مقالات ساختمان

ستون بتنی و انواع آن|مزایا،معایب و روش های اجرا

ستون بتنی _آهن جم

ستون بتنی چیست و چه انواعی دارد؟ این ستون از چه مصالحی ساخته شده و کاربرد و ویژگی های آن چیست؟

ستون بتنی یک عنصر سازه ای عمودی شکل است که از سایر اجزای ساختمان پشتیبانی می کند .ستون بتنی معمولاً از بتن مسلح و مقاطع فولادی از جمله میلگرد ساخته می شود. ستون ها بسته به سبک طراحی ممکن است دارای ویژگی های تزئینی از جمله سرستون، پایه ستون و غیره باشند. این نوع ستون در بسیاری از سازه ها از جمله پله و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ستون ها به نحوی طراحی شده اند که بارهای فشاری را تحمل کرده و در عین حال مقاومت کافی در برابر نیروهای واژگونی مانند باد و حرکت زلزله دارند .

اندازه مقطع و عرض این ستون ها بستگی به کاربرد، خواص و شرایط آنها دارد. اما عموماً این ستون ها از فولاد و بتن مسلح تشکیل شده اند.به همین علت قیمت آهن آلات در هزینه اجرای ستون بتنی تاثیر گذار است. ستون های بتنی برای حمایت از طیف وسیعی از عناصر ساختمانی از جمله دیوارها، سقف ها و کف استفاده میشوند. در ادامه این مقاله از آهن جم همراه باشید تا در مورد ستون بتنی ،انواع آن و کاربردهای آن صحبت کنیم.

ستون یکی از اصلی ترین عناصر ساختاری در ساختمان ها میباشد که تحمل بسیاری از بخش‌های ساختمان را بر عهده دارد .ستون بتنی یک سازه نگهدارنده عمودی می باشد که از بتن مسلح ساخته شده است. معمولاً از یک قفس تقویت کننده از جنس مقاطع فولادی تشکیل می شود .ستون بتنی تیرها، دیوار ها و سایر سازه های بالایی را پشتیبانی میکند. این ستون برای ساخت انواع ساختمان ها، پل ها و سایر سازه ها کاربرد دارد .ستون بتنی در اشکال مختلف مربع، مستطیلی، دایره ای ، شش ضلعی و استوانه ای وجود دارد که معمولاً شکل استوانه ی آن را بیشتر دیده ایم. ستون بتنی به عنوان یک عضو انتقالی برای نیروهای فشاری بین پایین و بالا عمل می‌کند و پایداری جانبی را برای سازه ها فراهم می نماید.

پیشنهاد مطالعه ⋙  دلایل شکستن میلگرد
ساختمان اسکلت بتنی _آهن جم

ساختار و نحوه ساخت ستون های بتنی

ستون بتنی یک تکیه گاه عمودی استوانه ای یا مستطیلی شکل میباشد که برای توزیع بار ها در سازه استفاده می‌شود. ستون بتنی معمولاً در اکثر ساختمان‌ها و سازه‌ها یافت می شود .عنصر اصلی ستون بتنی عمدتاً بتن مسلح می باشد. ستون های بتنی معمولاً با استفاده از قالب های پیش ساخته با مخلوط آماده ارائه شده توسط پیمانکار در محل ساخته می شوند .فرایند ساخت یک ستون بتنی شامل تعیین اندازه ،شکل و مقاومت مورد نیاز میباشد. محاسبه نیازمندی های فولادی یا سایر عناصر سازنده‌ی پیش ساخته مانند دیوار برشی که ممکن است در ساخت و ساز گنجانده شود باید از پیش انجام گردد .

برای ساخت ستون های بتنی آرماتور یا میلگرد ها در اندازه های مناسب طبق نقشه سازه برش داده، خم کاری کرده و به هم تنیده می‌شوند. سپس آرماتور ها در محل ساخت ستون قرار می‌گیرند و در اطراف آنها قالب های مخصوص ستون بسته می شود. سپس قالب که در مرکز آن سازه از پیش تنیده فولادی قرار دارد با بتن مرطوب تازه پر میشود. پس از اینکه قالب از بتن پر شد عمل آوری بتن انجام شده و پس از محکم شدن بتن قالب ها باز میشوند.

پیشنهاد مشاهده : قیمت تیرآهن 

روش اجرای ستون بتنی

ستون های بتنی معمولاً به دو روش پیش ساخته یا برجا اجرا می شوند .در روش پیش ساخته ستون ها در کارخانه ساخته می شوند و سپس به محل پروژه منتقل می‌گردند و اعضای بتنی دیگر به آنها متصل می‌شوند. ارتفاع ستون های پیش ساخته معمولاً معادل ارتفاع یک یا دو طبقه از ساختمان می باشد. در استفاده از ستون های پیش ساخته سرعت ساخت سازه افزایش پیدا کرده و هزینه های عملیاتی کاهش پیدا میکند. ستون های ساخته شده در کارخانه کیفیت بسیار بالایی دارند. در اجرای ستون بتنی به روش برجا تمام مراحل اجرای ستون در محل پروژه انجام میشود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  ناودانی چیست؟انواع و کاربردهای آن
انواع ستون بتنی _اهن جم

انواع ستون بتنی

ستون های بتنی سازه های پشتیبانی هستند که در انواع پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. ستون ها با توجه به ویژگی‌هایشان دارای تقسیم بندی های متفاوتی می باشند و انواع متفاوتی دارند .ستونها با توجه به روش ساخت  شکل، نوع آرماتور مورد استفاده، نوع بارگذاری و ضریب لاغری به انواع مختلفی تقسیم می شوند. اجرای ستون بتنی با توجه به نوع آن دارای مراحل متفاوتی می باشد .در ادامه انواع ستون بتنی بر اساس معیارهای مختلف را معرفی می کنیم.

انواع ستون بتنی بر اساس شکل

ستون های بتنی بر اساس شکل سطح مقطع در انواع مستطیل، مربع، دایره ای، L شکل ،V شکل ، Y شکل و شش ضلعی وجود دارند.مقاطع مستطیلی به عنوان متداول ترین نوع ستون بتنی میباشند. شکل سطح مقطع ستون امر بسیار مهمی در مرحله قالب بندی و اجرای ستون می باشد. هر چه شکل مقطع ستون پیچیده تر باشد قالب بندی آن و اجرای ستون نیاز به نیروی کار ماهر و دقت بیشتری خواهد داشت. ستون های بتنی از لحاظ شکل سطح مقطع به انواع زیر تقسیم می شوند:

ستون مستطیلی : ستون های بتنی با مقطع مربع یا مستطیل بیشتر در ساختمان هایی با فضای چهار ضلعی مورد استفاده قرار می گیرند. قالب بندی این نوع ستون بسیار ساده تر از انواع دیگر میباشد .ستون بتنی مستطیل شکل به دلیل ساختار ساده، سرعت اجرای بالا و استحکام خوب گزینه مناسب و مقرون به صرفه می باشد و به همین دلیل این نوع ستون بسیار متداول تر است.

ستون بتنی دایره ای :ستون با مقطع دایره معمولاً در شمع کوبی ها و ساخت سازه هایی با طبقات بلند استفاده میشود. از کاربردهای ستون دایره‌ای می توان به ساخت فضای بیرونی و سقف سالن های نمایش و خروجی اضطراری اشاره کرد .برای ساخت پایه پل نیز از این ستون استفاده می شود. در اجرای ستون بتنی دایره ای می توان با پرداخت و ایجاد شیار هایی بر سطح این ستون ظاهر زیبایی را برای سازه ایجاد کرد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد 10 ساده

ستون بتنی L شکل  : این ستون معمولاً در گوشه‌های دیوارهای مرزی سازه به کار می‌رود.ویژگی های این ستون مانند ستون های مربع مستطیل می باشد .

ستون بتنی T شکل :  این ستون با توجه به الزامات طراحی در سازه هایی نظیر پل اجرا می‌شود.

ستون بتنی  V شکل : ستون های بتنی با مقطع  V معمولاً در فضاهای چند ضلعی استفاده می شوند. ساخت این نوع ستون به بتن ریزی بیشتری نیاز دارد .

ستون بتنی شش ضلعی : ستون بتنی شش ضلعی نوعی از ستون های سفارشی با ظاهر منحصر به فرد می باشد. این ستون برای نگهداری سقف های بلند در سازه هایی مانند سالن سینما، نمایش  ایوان های بزرگ و غیره کاربرد دارد. ستون منحنی :  ستون بتنی با مقطع منحنی شکل در سازه ها با دیوار های منحنی کاربرد دارد.

ستون بتنی Y شکل و Y شکل قوسی : ستون های بتنی با مقطع Y  اغلب برای ساخت پایه های پل یا روگذر ها مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که ترافیک و وزن روی این سازه ها زیاد باشد لبه‌های بالای ستون را به صورت قوسی می‌سازند تا ظرفیت باربری افزایش پیدا کند.

انواع ستون بتنی از نظر شکل _اهن جم

انواع ستون بتنی بر اساس نوع میلگرد

در زمان اجرای ستون بتنی معمولاً از انواع میلگرد ها و آرماتور ها استفاده می‌شود. آرماتور های مختلفی نظیر آرماتور طولی ،آرماتور عرضی (خاموت) ،آرماتور انتظار و غیره استفاده می‌شود. ستون های بتنی با توجه به نحوه بستن آرماتورهای طولی به سه نوع تنگ دار، دورپیچ دار و کامپوزیت تقسیم می‌شوند. که در ادامه هر کدام را توضیح مختصری داده‌ایم .

پیشنهاد مشاهده : قیمت میلگرد

ستون بتنی تنگ دار : در این ستون آرماتور های اصلی طولی توسط چندین تنگ یعنی آرماتور عرضی در فاصله نزدیک به هم بسته میشوند.

ستون بتنی دورپیچ دار : در این ستون  آرماتورهای عرضی از نوع دورپیج و اصطلاحا اسپیرال هستند.

ستون بتنی کامپوزیت : در این ستون تیرآهن ها یا لوله های دارای میلگرد طولی نقش آرماتور های اصلی را بازی می کنند.

مقاله از آهن جم _ahanjam.com

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *