0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

کروم بندی پشت بام ، دیوار ، کف و …

زمان مطالعه : 10 دقیقه
کروم بندی

کروم بندی جزء مراحل حساس ساختمان سازی می باشد و هدف آن ایجاد شیب مناسب برای هدایت و تخلیه آب از سطوح می باشد .برای مثال اگر کروم بندی سطوح به درستی انجام نشود آب در یک گوشه جمع می شود و به سطح های زیرین نفوذ می کند که به مرور زمان نشست پیدا خواهد کرد و خسارت جبران ناپذیری به ساختمان وارد می شود .

کُرم بندی باید توسط افراد کاربلد انجام شود تا کوچکترین خطایی صورت نگیرد .قصد داریم در این مقاله به انواع کروم بندی سقف،کف،دیوار و… مراحل اجرای آن ها ،کاربرد و هدف کُرم بندی بپردازیم. از شما دعوت می کنم تا انتها ی این مقاله همراه باشید تا اطلاعاتتان را در این مورد افزایش دهید . همچنین میتوانید قیمت آهن امروز را در وبسایت آهن جم مشاهده کنید.

کروم بندی کمک می کند که سطح یک قسمت از سازه به طور دقیق شیبدار و تراز شود .کروم بندی یک سطح تراز برای اجرای هر نوع اندود کاری (گچ کاری ،سیمان کاری و …) در سطح های افقی و قائم ایجاد می کند .کروم بندی در سطوح افقی مثل پشت بام ،حیاط ،پیاده رو ،ایوان ،کف سرویس ها و اتاق ها و در سطوح قائم مثل دیوار استفاده می شود .

کروم بندی

هدف از انجام کروم بندی

برای اینکه یک سطح شیب دار ملایم و دقیق ایجاد کنیم نیاز است ابتدا سطح مورد نظر را تقسیم کنیم و درجه شیب را مشخص نماییم .هدف از انجام کُرم بندی تقسیم کردن سطح در جهت شیب بندی آن می باشد .

کرُم بندی تراز کردن و تنظیم شیب سطح کار برای هر نوع اندود کاری (گچ،سیمان) می باشد. کُرم بندی در هر قسمت از ساختمان کاربرد دارد و در پشت بام ،سقف ،سرویس بهداشتی ،دیوار ،کف حیاط ،آشپز خانه ،سالن ها و اتاق ها کاربرد دارد .

شاید کُروم  بندی یک کار ساده به نظر برسد ولی این طور نیست کرم بندی باید توسط فردی کاربلد و ماهر انجام شود .زیرا در صورتی که شیب کف دقیق و حرفه ای تنظیم نشود آب در سطح پخش شده و می تواند باعث تخریب یا نشست شود .

کروم بندی دیوار

انواع کروم بندی

کروم بندی به منظور ایجاد کردن سطحی صاف و تراز صورت می گیرد .همان طور که قبلاً اشاره شد کُرم بندی در قسمت های مختلف ساختمان استفاده میشود و انواع مختلفی دارد .مثل کُروم بندی سقف ،دیوار،کف ،سرویس بهداشتی و…در ادامه همراه ما باشید تا هریک را به صورت مفصل شرح دهیم .

کروم بندی دیوار

یکی از پر کاربرد ترین نوع کروم  بندی ،کُرم بندی عمودی و با گچ و خاک برای دیوار است .کُروم بندی دیوار به منظور ایجاد کردن سطحی صاف برای اندود کاری (گچ،سیمان ) انجام می شود. کروم بندی در هر قسمت از ساختمان به شکل عمودی و افقی کاربرد دارد.برای مثال اگر بخواهیم سطح دیواری را با گچ یا سیمان بپوشانیم باید کرم بندی عمودی دیوار صورت گیرد تا دیوار هیچ گونه پستی و بلندی نداشته باشد و بعد از اتمام کار ظاهری زیبا داشته باشد .تراز و صاف بودن دیوار های سازه اهمیت زیادی دارد.در دیوار پیش ساخته نیز تراز و صاف کردن سطح دیوار در حین تولید آن به خوبی انجام میشود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  هزینه ساخت اسکلت فلزی ساختمان

کروم بندی دیوار با گچ و خاک

در ابتدای کروم بندی دیوار باید شمشه ،تراز یا شاقول را روی دیوار قرار دهید و در صورتی که هرگونه نا شاقولی و عیبی در دیوار است آن را برطرف کنید. بعد از آن مقداری گچ با ضخامت کمی حدود ۲ سانتی متر روی قسمت های بیرونی دیوار قرار دهید .نقاطی که در سطح دیوار ایجاد می شود در واقع کروم نقطه ای هستند.

شمشه را به همراه تراز به شکل عمودی روی کروم های نقطه ای ایجاد شده قرار می دهیم و دیوار پشت شمشه با گچ پر می شود .به گفته فرادرس :

شمشه فلزی نیز مانند شمشه چوبی برای تراز کردن خطوط افقی و شیب‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شمشه‌ها معمولا از پروفیل‌های سبک (قوطی فلزی) با استحکام بالا ساخته می‌شوند. ابعاد شمشه‌های آهنی مشابه شمشه‌های چوبی است.

وقتی فاصله ی ما بین این نقاط با گچ پر می شود کرم بندی عمودی صورت می گیرد .با همین شیوه با فاصله ۱ تا ۲ متری روی دیوار کُرم بندی را تکرار می کنیم و فضای بین آن ها با گچ پر می شود تا جایی که دیوار به صورت کامل گچ کاری شود و سطح صاف و یکدست پیدا کند

.در حال حاضر نحوه ساخت و ساز و همین طور نوع مصالح به کار رفته در قسمت های مختلف ساختمان تغییراتی پیداکرده است .برای مثال بلوک سبک بخاطر قیمت اقتصادی ،مقاومت و استحکام بالا جانشین مصالح سنگین وزن ساختمانی شده است .به همین دلیل از آن برای کُرم بندی و شیب بندی ،هدایت آب به فاضلاب استفاده می شود.

کروم بندی دیوار

مراحل کروم بندی دیوار با ریسمان

کروم بندی روی دیوار با ریسمان مراحلی دارد که به شرح زیر می باشد :

ابتدا برای کروم بندی روی دیوار شاقول را روی سطح دیوار قرار دهید تا ضخامت کروم برای ریسمان کاری مشخص شود .در دیوار هایی که ارتفاعشان ۳ متر است و باید کاشی شوند کروم را در ارتفاع ۸۰ سانتی متر مانده به سقف می اندازند که آن را کروم a می نامند .این کروم باید حداقل ضخامت را ایجاد کند .

بعد از نشانه a باید یک نشانه ای در ۳۰ سانتی متر مانده به کف اجرا شود که b  نام دارد .ضامن شاقول را بر روی کروم a  به صورت صاف قرار داده به شکلی که قسمت برجستگی های شاقول به صورت مماس بر کروم پایین b قرار گیرد تا زیر شاقول باید ملات اضافه شود تا جایی که سطح برابر شاقول قرارگیرد .

اگرملات اضافه شده باید آن را کم کم بتراشید تا بر سطح کروم b منطبق شود .مراحلی که ذکر شد را برای ظلع متقابل انجام می دهیم .در این مرحله ریسمانی بر نقاط مشخص شده روی دیوار کشیده می شود. با استفاده از ماله کروم هایی به فاصله ۹۰ سانتی متر یا کمتر اجرا می کنیم که باید به صورت کامل با ریسمان مماس شوند به همین ترتیب طول دیوار را کروم بندی می کنیم .

پیشنهاد مطالعه ⋙  ساختمان سازی|مراحل ساخت ساختمان+جزئیات و نکات طلایی

کاربرد و مزیت کروم بندی دیوار

کروم بندی در قسمت های مختلف ساختمان برای ایجاد سطحی تراز به همراه شیب بندی اجرا می شود .یک مسئله مهمی که در ساختمان سازی وجود دارد مصرف بیش از حد مصالح ساختمانی می باشد .کروم بندی از مصرف بیش از اندازه مصالحی مثل بتن ،سیمان و گچ جلوگیری می کند .در صورتی که پستی و بلندی هایی در دیوار باشد می توان با کروم بندی همه ی عیب ها و نواقص آن را رفع کرد .

به شما پیشنهاد می شود علاوه بر کروم بندی از مصالحی مثل فوم بتن استفاده کنید تا هزینه های ساخت و ساز شما کاهش پیدا کند .مواد بتن سبک شامل آب ،مایع کفرای فوم بتن و سیمان می باشد .فوم بتن دوام و استحکام بالایی در مقابل حرارت ،فشار و سرما دارد و بسیار مقرون به صرفه است .

کروم بندی کف

در کروم بندی کف اتاق ،سالن یا هر قسمتی از سازه آن را به قسمت های کوچکتر تقسیم می کنیم و کف سازی قطعه به قطعه مطابق با قطعه ابتدایی پیش می رود که در نهایت باعث می شود سطح کف تراز و صاف باشد .کروم بندی کف همانند کروم بندی دیوار ،سقف و …به منظور ایجاد سطحی صاف و یکدست به کار می رود ،کرم بندی کف علاوه بر ایجاد سطحی صاف ویکدست برای ایجاد شیب وهدایت آب به محل آبرو کاربرد دارد .

کروم بندی

مراحل کروم بندی کف

کف سازی با مصالحی چون پوکه های معدنی ،فوم بتن یا ملات سیمان انجام می شود تا بتوان در آینده بدون هیچ مشکلی هر گونه کف پوشی را اجرایی کرد .اجرای کروم بندی کف به شرح زیر می باشد :

  • اولین مرحله : در ابتدا باید بلند ترین قسمت کف را پیدا کنید .این کار را می توان با استفاده از متر های لیزری انجام دهید تا نتیجه بهتری داشته باشید .در صورت در دسترس نبودن مترهای لیزری می توانید از متر های معمولی استفاده کنید .
  • مرحله دوم : وقتی بلند ترین قسمت کف اتاق مشخص شد باید اندازه کف به صورت دقیق بدست آید .متراژ کف بر تعداد کروم اثر می گذارد .به طور مثال اگر مساحت کف ۲۰ متر باشد به ۴ تا ۶ کروم نقطه ای احتیاج است .نکته قابل ذکر این است که هر چه تعداد کروم های نقطه ای کف بیشتر باشند سطح کف تراز تر بدست می آید .
  • مرحله سوم : وقتی تعداد کروم ها طبق متراژ کف مشخص شد حال نوبت اجرایی کردن شمشه ها می باشد .شمشه کروم های نقطه ای را به یکدیگر وصل می کنند. معمولاً شمشه از گچ و سیمان یا آجر هستند .برای عملکرد بهتر شمشه ها دو کروم نقطه ای را با نخ یا چوب به یکدیگر وصل می کنند وقتی تمام نقاط کروم به یکدیگر وصل شوند کف به قطعات کوچک تقسیم می شود .
  • مرحله چهارم : درآخرین مرحله با استفاده از مصالحی چون فوم بتن ،انواع پوکه ها کروم ها را پر می کنند .وقتی کروم ها به صورت دقیق پر شود کف تراز و بدون هیچ نقصی بوجود می آید .
پیشنهاد مطالعه ⋙  بتن ریزی در هوای گرم|مهم ترین نکات و اقدامات لازم

کروم بندی پشت بام یا حیاط

کروم بندی حیاط ،پشت بام و کف طبقات باید به صورتی باشد که آب حاصل از شست و شو و بارندگی در کمترین زمان به محل آبرو برسد .هر چه آب (شست وشو،بارندگی )زمان بیشتری روی سطح بماند زمان بیشتری دارد تا به کف نفوذ کند که باعث صدماتی به ساختمان می شود .

برای شیب بندی اصولی باید قبل اجرا حتماً کروم بندی انجام شود و سپس قیرگونی یا ایزوگام آن انجام شود .در شهرهای پر بارشی همچون شهر های شمالی سقف خانه و تمامی ساختمان ها به صورت شیب دارد ساخته می شوند تا آب در سریع ترین زمان خارج شود .ولی در شهر های مثل تهران ،اصفهان و … سقف ساختمان ها وخانه به صورت تراز و مسطح ساخته می شوند در این موارد شیب بندی سقف بسیار اهمیت دارد .

کروم بندی پشت بام

کروم بندی سرویس بهداشتی

شیب در سرویس بهداشتی به خصوص حمام به سمت کف شوی می باشد که معمولاً کف شوی در وسط حمام قرار می گیرد .با استفاده از کروم بندی و شمشه گیری  شیب به سمت کف شوی ایجاد می شود .بعد از اینکه مراحل عایق کاری (ایزوگام وقیر گونی )انجام شد باید موزاییک یا سرامیک نصب شود .در سرویس بهداشتی باید کاسه توالت در پایین ترین قسمت  نصب شود که وقتی فرش (موزاییک ،سرامیک)می شود آب در سریع ترین زمان به کاسه توالت سرازیر شود .

کروم بندی بتن مگر (بتن نظافت )

بتن مگر یک بتن غیر سازه ای است که به نام ها بتن سبک ،لاغر ،پاکیزگی و نظافت هم شناخته می شود .نکته قابل توجه بتن مگر این است که هیچگونه میلگرد ی در آن استفاده نمی شود .بتن مگر هدفش ایجاد سطحی صاف و یکدست است تا بتوان  فونداسیون را روی آن به اجرا در آورد .بتن مگر مانند یک عایق عمل می کند و از ورود هر گونه حشرات و حیوانات موذی جلوگیری می کند .

معمولاً پس از خاک برداری محل اجرای فونداسیون ناصاف است به همین دلیل می توان برای ایجاد سطح صاف و یکدست ابتدا کروم بندی انجام داد وسپس بتن مگر را اجرا کرد در این صورت سطح زیرین فوندسیون کاملاً تراز و صاف خواهد بود .

مراحل اجرای بتن مگر

مراحل اجرای بتن مگر به شرح زیر می باشد در ادامه همراه ما باشید :

قبل از این که عایق بندی رطوبت انجام شود باید کروم بندی را شروع کرد .قبل از اجرای بتن مگر باید کروم بندی انجام شود .

سپس فضاهای خالی بین کروم بندی بتن ریزی شود و با شمشه سطح آنها صاف و یکدست گردد .در صورت وجود هرگونه اضافاتی باید برداشته شود .این کار تا جایی ادامه می دهیم که همه فضاهای کروم از بتن پر شود .کروم بندی به نظر مهندس سازه بستگی دارد می تواند به هرشکلی اجرایی شود .در اجرای بتن مگر احتیاجی به مقاومت بالا نیست به همین دلیل از دستگاه ویبره استفاده نمی شود .شما می توانید برای تکمیل شدن اطلاعاتتان به مقاله مربوط به بتن مگر مراجعه کنید .

بتن مگر
۴.۸/۵ - (۶ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد