مقالات, مقالات آهن آلات, مقالات میلگرد

معرفی میلگرد ادکا یا اوتکا |کاربردها و تفاوت آن با ممان منفی

میلگرد ادکا چیست ؟_آهن جم

میلگرد ادکا چیست؟ میلگرد ادکا نوعی میلگرد تقویتی میباشد که در سقف های تیرچه بلوک برای افزایش مقاومت و استحکام استفاده میشود. میلگرد ادکا با نام های اوتکا و اتکا نیز شناخته می شود .

میلگرد ادکا میلگردی است که در محل اتصال تیرچه به تیر سقف استفاده می شود و علت استفاده از آن رفع مشکل فضای نشیمن تیرچه سقفی می باشد.

میلگرد ادکا از مهمترین اعضای تقویتی است که در سقف سازه ها کاربرد دارد .این میلگرد از برش و خم کاری میلگرد های معمولی تولید می شود و قیمت آن به قیمت روز میلگرد ،دستمزد و هزینه برش و خم کاری بستگی دارد .در ادامه این مقاله از آهن جم به معرفی میلگرد ادکا و بررسی آن می پردازیم .با ما همراه باشد.

میلگرد ادکا اولین بار در کشور روسیه مورد استفاده قرار گرفت و می توان گفت این میلگرد ریشه روسی دارد.نام این میلگرد نیز از کلمه روسی اتکا به معنی اردک گرفته شده است .زیرا شکل ظاهری این میلگردها شبیه به گردن اردک است .این میلگرد در ایران با نام های اوتکا ،ادکا و اتکا شناخته می شود و با میلگرد ممان منفی تفاوت دارد.

در ساخت سقف های تیرچه بلوک ، تیرچه ها در سقف روی بال پایینی تیرهای فولادی قرار می گیرد .در این صورت این احتمال وجود دارد که فضای نشیمن کافی برای تیرچه در سقف وجود نداشته باشد .برای رفع این مشکل و ایجاد فضای نشیمن کافی برای تیرچه سقف از میلگرد اودکا استفاده میشود. میلگرد ادکا سری خمیده و ظاهری شبیه به گردن اردک دارد .با استفاده از میلگرد اوتکا علاوه بر جوش تیرچه به بال زیرین تیر فولادی این دو قطعه فولادی توسط میلگرد اتکا به یکدیگر متصل می شوند .با استفاده از این میلگرد فضای نشیمن تیرچه سقف مهیا می‌شود و دیگر احتمال در رفتن تیرچه در حین اجرای سقف و بتن ریزی وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  همه چیز درباره میلگرد نرمال
کاربرد میلگرد ادکا _آهن جم

در صورتی که پهنای بال پایینی تیر فولادی کم باشد و از میلگرد ادکا استفاده نشود احتمال در رفتن تیرچه از داخل تیر فولادی در حین اجرای سقف و بتن ریزی وجود دارد. میلگرد اتکا تاثیر زیادی در جلوگیری از سر خوردن تیرچه از روی تیر در مقابل نیرو ها و بارهای دینامیکی مثل پارکینگ ها و یا نیروی زلزله دارد.این میلگرد قابلیت خم شدن تا ۱۸۰ درجه را دارد. 

یکی از میلگرد هایی که شباهت اسمی به میلگرد ادکا دارد، میلگر رمکا است .این میلگرد در ستون و به عنوان پاشنه بتن استفاده میشود .برای اطلاعات بیشتر در مورد میلگرد رامکا مقاله زیر را مطالعه کنید.

میلگرد رامکا

نحوه اجرای میلگرد اوتکا

به طور کلی سایز میلگرد ادکا و طول میلگرد ادکا توسط طراح و مهندس سازه بسته به نیاز پروژه تعیین می گردد .پس از اینکه قطر میلگرد ادکا مشخص شد و برش و خم کاری آن طبق نظر مهندس سازه انجام گرفت، میلگردهای ادکا در قسمت پایینی تیرچه ها متصل می شوند. انتهای میلگردها هم می‌تواند ۹۰ درجه یا قلاب ۱۸۰ درجه باشد. در صورتی که طول میلگرد ادکا کافی باشد انتهای آن به صورت مستقیم اجرا می‌شود اما اگر این طول کم باشد انتهای آن خم ۹۰ یا ۱۸۰ درجه میشود .منظور از طول مهاری اینجا طولی است که آرماتور در بتن گیر کرده و لغزش و جابجایی ندارد.

در اجرای میلگرد اتکا باید حداقل ۱۲ سانتیمتر از اندازه این میلگرد وارد تکیه گاه شود .در غیر این صورت این میلگرد باید سطح مقطع مساوی با میلگرد کششی داشته و طول پوشش آن در قسمت انتهایی تیرچه کامل باشد. استفاده از میلگرد اتکا در سقف تیرچه بلوک نیاز به طراحی و مهندسی خاصی ندارد و طبق ضوابط آیین نامه های برش ،خم و غیره اجرا میشود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  قیمت هر متر آرماتور بندی

شکل ظاهری میلگرد اودکا به این شکل است که از دو قسمت مستقیم و یک قسمت مورب تشکیل شده است. دو انتهای آن مستقیم بوده و قسمت وسط آن مورب است. قسمت مورب  برای مقابله با نیروهای برشی کاربرد دارد و قسمت انتهایی مستقیم وظیفه مهار و تامین طول گیرایی کافی را دارد. در صورتی که امکان امتداد قسمت مستقیم را نداشته باشیم میتوان قلاب های ۹۰ یا ۱۸۰ درجه در دو سر این میلگرد برای ایجاد گیرایی ایجاد کرد. زاویه قسمت مورب و مرکزی میلگرد ادکا معمولاً ۴۵ درجه می باشد. اما این زاویه و طول قسمت مورب را طراح محاسبه میکند.

قیمت روز آهن را در سایت آهن جم مشاهده کنید.

میلگرد ادکا در سقف کرومیت

میلگرد ادکا بیشتر برای تیرچه با پاشنه بتنی کاربرد دارد .تیرچه های کرومیت به راحتی به تیر های فلزی جوش داده می‌شوند و برای تقویت آنها معمولاً از ورق استفاده می شود. در صورتی که از تیرچه پاشنه بتنی در اسکلت فلزی استفاده شود باید از میلگرد ادکا برای افزایش مقاومت برشی در محل اتصال تیر به تیر چه استفاده شود .در این حالت میلگرد ادکا و تیر فلزی به وسیله جوشکاری به یکدیگر متصل می شوند و قسمتی که در تیرچه است با استفاده از قلاب مهار می شود .البته استفاده از میلگرد ادکا در همه پروژه ها لازم نیست و فقط در صورتی که اتصال تیرچه و تیر مناسب نباشد این میلگرد کاربرد دارد.

مزایای میلگرد ادکا

میلگرد ادکا در مواردی استفاده میشود که آرماتور عرضی تیرچه به اندازه کافی در تیر ادامه پیدا نکند و اتصال تیر و تیرچه محکم نباشد. در این صورت احتمال در رفتن تیرچه وجود دارد .اما با استفاده از میلگرد اوتکا ،مقاومت برشی و اتصال تیر به تیرچه تقویت می شود. از دیگر مزایای میلگرد ادکا موارد زیر می باشد:

  • از خیز سقف و ارتعاشات آن جلوگیری می کند.
  • بارها و فشارهای وارده از طبقات بالا و میلگردهای کششی اصلی را تحمل می کند.
  • از ترک خوردن سقف در محل تیر حمال جلوگیری می کند.
  • از تخریب کامل سقف در هنگام از هم گسیختگی سازه جلوگیری می کند.
پیشنهاد مطالعه ⋙  رقابت بورس کالا و بازار آزاد برای تعیین قیمت آهن

کاربرد میلگرد ادکا

میلگرد ادکا نوعی میلگرد تقویتی است که در سقف های تیرچه بلوک برای اتصال به تیر و تیرچه استفاده می شود .محل قرارگیری میلگرد اوتکا در قسمت زیرین تیرچه می باشد .درجه خم میلگرد اتکا حداقل ۱۸۰ درجه است. این میلگرد کاربردها و مزایای بسیاری دارد . خاموت هم یکی از میلگرد هایی است که بسیار در آرماتور بندی  استفاده میشود . 

قیمت خاموت آماده

میلگرد اوتکا _آهن جم

مقاله از آهن جم _ahanjam.com

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *