0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

شرایط نگهداری و انبار میلگرد

زمان مطالعه : 10 دقیقه
شرایط نگهداری و انبار میلگرد

دسترسی سریع به محتوای مقاله

شرایط نگهداری و انبار میلگرد

میلگرد که یک مقطع فولادی طویل است و انواع مختلف با کاربردها و ویژگی های متفاوتی دارد، یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی به حساب می آید. اصلی ترین و مهم ترین کاربرد میلگرد در صنعت ساختمان سازی، افزایش مقاومت کششی بتن در سازه است که میتواند بر درجه و درصد اطمینان و ایمنی سازه، اثر بسیار زیادی داشته باشد.

بار میلگردی که از کارخانه خارج میشود و از انبارهای معتبر خریداری میشود، یک دست، سالم و بدون زنگ زدگی است و اصطلاحا به آن سیاه بار گفته میشود.میلگرد ها به صورت بسته بندی از کارخانه خارج میشوند و به هر بسته آن بندیل میلگرد گفته میشود.تعداد میلگرد در هر بندیل به سایز میلگرد بستگی دارد.

میلگرد تا زمانی میتواند بر ایمنی ساختمان و افزایش استحکام کششی بتن، تاثیر مثبت داشته باشد که سالم، بدون خوردگی و زنگ زدگی باشد و بدیهی است چنانچه دچار این تغییرات شود دیگر ایمنی لازم را نخواهد داشت و نباید در کار مورد استفاده قرار بگیرد.
با این حساب میتوان به خوبی به اهمیت شرایط نگهداری و انبار میلگرد به روش صحیح و در شرایط کاملا اصولی که میلگرد را در برابر تغییراتی چون خوردگی و زنگ زدگی و مشکلاتی که به طبع آن برای میلگرد ایجاد میشود، محافظت میکند، پی برد.

شرایط نگهداری و انبار میلگرد برای انواع میلگرد میتواند کمی متفاوت باشد چرا که مشخصات فیزیکی و شیمیایی میلگردها با هم متفاوت است.
در ادامه این مطلب به بررسی شرایط نگهداری و انبار میلگرد برای انواع مختلف آن خواهیم پرداخت.

شما همراهان گرامی میتوانید قیمت روز آهن در آهن جم را در صفحات مربوط به محصولات مد نظر خود و یا از طریق تماس با واحد فروش آهن جم دریافت کنید.

◾️قیمت میلگرد آجدار
◾️قیمت میلگرد ساده

پیشنهاد مطالعه ⋙  معرفی انواع فولاد کربنی و کاربرد ها
شرایط نگهداری و انبار میلگرد

شرایط نگهداری و انبار میلگرد های فولادی در انواع مختلف

همانطور که گفته شد، میلگردها در انواع مختلف و هر کدام با ویژگی های متفاوتی به تولید میرسند و طبیعتا نوع کاربرد آنها هم با توجه به ویژگی هایشان مشخص میشود.
بعضا ممکن است در یک پروژه ساختمانی چندین نوع میلگرد با نوع کاربرد متفاوتی مورد استفاده قرار بگیرد. پس روشن است که نوع شرایط نگهداری و انبار میلگرد برای انواع خاص آن باید متفاوت و طبق اصول خود انجام پذیرد تا میلگرد در بهترین شکل ممکن، کیفیت و خواص خود را حفظ کند.
در ادامه به بررسی شرایط نگهداری و انبار انواع میلگرد فولادی اعم از میلگرد ضد زنگ یا استیل، میلگرد اپوکسی، میلگرد گالوانیزه و میلگرد فولاد کربن (میلگرد سیاه) خواهیم پرداخت.

⬛️ شرایط نگهداری و انبار میلگرد ضد زنگ

همانطور که از نام این میلگرد بر می آید، میلگرد ضد زنگ و یا میلگرد استیل، میلگردی مقاومت در برابر زنگ زدگی است اما به شرط آنکه استاندارهای لازم و اصولی برای شرایط نگهداری و انبار این نوع از میلگرد، رعایت شود. این اصول را میتوان در دسته بندی های زیر تشریح کرد:

◾️اصول بستن تسمه به دور میلگرد:

برای بستن تسمه به دور میلگرد باید به این نکته دقت کرد که حتما از سیم فولادی ضد زنگ و یا تسمه پلاستیکی استفاده شود.

◾️ممنوعیت های حمل و تماس با میلگرد استیل:

در رابطه با حمل میلگرد استیل باید به این مساله دقت کرد که استفاده از دستگاه بالابری که جنس آن فولاد سیاه باشد، میتواند به میلگردهای استیل صدمه بزند. همچنین تماس مستقیم و بدون محافظ زنجیر با این نوع از میلگرد هم، اثرات مخربی بر روی آن خواهد داشت.

◾️پوشش میلگرد ها در فضای باز:

میلگردی که در فضای باز نگهداری میشود، حتما باید توسط یک پوشش محافظ، محافظت شود. این پوشش میتواند ورق پلی اتیلن و یا یک پوشش مناسب دیگر باشد.معمولا میلگرد انتظار در فضای باز و بدون محافظ قرار میگیرد.

◾️پرهیز از قرار دادن مستقیم میلگردها بر روی زمین:

چنانچه در نظر دارید میلگردها را بر روی زمین قرار دهید، حتما باید از سکوی مناسب استفاده کنید. پالت چوبی میتواند یک گزینه مناسب به عنوان سکوی نگهداری میلگردها باشد.

شرایط نگهداری و انبار میلگرد

⬛️ شرایط نگهداری و انبار میلگرد اپوکسی

نوع دیگری از میلگرد، میلگرد اپوکسی یا کامپوزیت است که شرایط نگهداری و انبار این نوع از میلگرد هم میتواند اندکی متفاوت و مخصوص به خود باشد.
برای رعایت اصول نگهداری و انبار میلگرد اپوکسی به موارد زیر توجه کنید:

◾️استفاده از تسمه های مصنوعی:

تسمه مصنوعی، تسمه ای ساخته شده با الیاف نایلون و یا پلی استر است که میتواند برای بستن میلگرد اپوکسی مورد استفاده قرار بگیرد. این کار برای جلوگیری از آسیب به پوشش اپوکسی میلگرد، ضروری است.

◾️عدم استفاده از زنجیر و کابل بدون عایق برای حمل میلگرد:

استفاده از زنجیر و کابل بدون عایق در هنگام حمل میلگرد، میتواند زمینه آسیب دیدن میلگرد را فراهم کند. پس در هنگام حمل میلگردهای اپوکسی، توجه به این نکته بسیار ضروری است.برای حمل میلگرد کلاف هم باید از قلاب مناسب استفاده کرد.

◾️عدم کشیدن میلگرد بر روی زمین در هنگام حمل:

کشیدن میلگرد ها بر روی زمین در هنگام حمل، به پوشش اپوکسی میلگرد صدمه وارد کرده و باعث تخریب میلگرد خواهد شد. پس در شرایط نگهداری و انبار میلگرد اپوکسی، این نکته را هم فراموش نکنید.

◾️استفاده از فوم بین میلگردها:

میلگردها نباید با هم برخورد داشته باشند؛ چراکه این امر هم از موارد آسیب زا به میلگرد به شمار میرود. برای جلوگیری از این آسیب بهتر است از فوم بین میلگردها، استفاده شود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد ترمکس چیست؟ روش تولید،ویژگی ها و تفاوت با TMT

◾️استفاده از سکوی مناسب برای قرار دادن میلگرد بر روی زمین:

از دیگر شرایط نگهداری و انبار میلگرد اپوکسی مانند میلگرد استیل، استفاده از سکوهای مناسب، در هنگام قرار دادن میلگردها بر روی زمین است.

◾️نگهداری میلگردها در انبار تمیز:

اگر میلگردها را در انبار نگهداری میکنید، دقت کنید که انبار تمیز و عاری از هرگونه مواد آسیب زا و مخرب برای میلگرد باشد.

⬛️ شرایط نگهداری و انبار میلگرد گالوانیزه:

میلگرد گالوانیزه با توجه به پوشش سطحی خود، به میزان ۴۰ درصد، از میلگردهای بدون پوشش، در برابر رطوبت و زنگ زدگی، عملکرد بهتری دارد. اگر در این موضوع بخواهیم میلگرد اپوکسی و میلگرد گالوانیزه را هم مقایسه کنیم، مجددا میتوان گفت که میلگرد گالوانیزه استحکام بیشتری در برابر خوردگی و زنگ زدگی از خود نشان میدهد. در واقع پوشش گالوانیزه میلگرد، سپری است که از فولاد محافظت میکند.
اما با این حال باید در نظر داشت که شرایط نگهداری و انبار میلگرد گالوانیزه هم مهم است و باید اصول آن رعایت شود که در این رابطه به چند نکته اشاره میکنیم:

◾️جابجایی با احتیاط میلگردها:

در رابطه با جابجایی و حمل میلگردهای گالوانیزه و یا در هنگام تخلیه آنها، باید دقت عمل کافی را حفظ کرد تا میلگردها در حین حمل دچار آسیب و از بین رفتن پوشش گالوانیزه که نقش اصلی را در وظایف آنها بازی میکند، نشوند.

◾️جدا سازی از سایر میلگردها در انبار:

بهتر است در انبار یا محل نگهداری میلگردهای گالوانیزه، از تماس مستقیم آنها با دیگر میلگردهای موجود جلوگیری شود.

◾️عدم نگهداری میلگردها برای مدت طولانی بر روی چوب:

اگر میلگردها برای مدت طولانی در انبار، بر روی چوب نگهداری شوند، سبب آسیب دیدن و لکه شدن آنها میشود که برای جلوگیری از این اتفاق باید از نگهداری طولانی مدت میلگردها بر روی چوب، اجتناب شود.

⬛️ شرایط نگهداری و انبار میلگرد سیاه:

میلگرد سیاه که به آن میلگرد فولاد کربن هم اطلاق میشود، دارای شرایط نگهداری مخصوص به این نوع از میلگرد است که برای حفظ کیفیت آن باید به رعایت اصول آن پایبند بود. این اصول را به صورت زیر بیان میکنیم:

◾️حمل و جابجایی طبق اصول:

جابجایی و حمل اصولی و با احتیاط یکی از مواردی است که جهت حفظ کیفیت و جلوگیری از آسیب به این نوع از میلگرد باید به آن توجه کرد.

◾️جلوگیری از تماس مستقیم میلگرد با زمین:

یکی دیگر از شرایط نگهداری و انبار میلگرد سیاه، جلوگیری از تماس مستقیم آن با سطح زمین و استفاده از سکوهای مناسب برای این میلگرد است تا با سطح زمین برخورد مستقیم نداشته باشد.

◾️پوشاندن میلگرد با ورق پلی اتیلن در فضای باز:

چنانچه محیط انبار و نگهداری میلگرد، یک فضای باز است، حتما باید میلگردها را با ورق پلی اتیلن و یا ماده مناسب دیگری بپوشانید.

شرایط نگهداری و انبار میلگرد

⬛️ نکات مهم دیگری در رابطه با شرایط نگهداری و انبار میلگرد

علاوه بر موارد یاد شده که بسیاری از آنها روشهایی برای انبار و نگهداری انواع خاصی از میلگرد بود، موارد و پیشنهاداتی هم وجود دارد که برای نگهداری صحیح هر نوعی از میلگرد و جلوگیری از آسیب رسیدن و از بین رفتن کیفیت آن، باید در نظر داشت. در ادامه به توضیح برخی از این روشها برای نگهداری و انبار بهتر میلگرد میپردازیم:

◾️ استفاده از قفسه های فولادی برای نگهداری میلگرد:

امروزه جهت نگهداری و انبار میلگرد قفسه های مخصوصی طراحی شده اند که میتوان میلگردها را به صورت منظم و با اطمینان حتی برای مدت طولانی نگهداری کرد چرا که طراحی این قفسه ها به گونه ایست که سبب محافظت میلگرد میشود. علاوه بر محافظت میلگردها، این قفسه ها روند جابجایی میلگردها را هم ساده تر میکنند.

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد خرک چیست؟کاربرد و نکات مهم استفاده از آن


مزایای قفسه های نگهداری میلگرد به شرح زیر است:

▫️جلوگیری از برخورد میلگرد با زمین:

وقتی که میلگرد بر روی این قفسه ها قرار داده شود، عملا از زمین و هرگونه ماده و یا رطوبتی که میتواند باعث تخریب آن شود، دور نگه داشته و محافظت میگردد.

▫️نگهداری هم زمان انواع میلگرد در قفسه:

نگهداری میلگرد در قفسه مخصوص، این مزیت را هم دارد که میتوان هر نوع از میلگرد را بدون آن که تماسی با دیگر انواع میلگرد داشته باشد در هر سطح از قفسه نگهداری کرد.

▫️بارگیری و تخلیه آسان تر میلگرد:

نگهداری میلگرد در قفسه های مخصوص، بارگیری و تخلیه میلگرد را هم ساده تر میکند چرا که با این روش نگهداری، به دخالت دست کمتر نیاز میشود و در نتیجه روش ایمن تری خواهد بود.

◾️جلوگیری از نگهداری میلگرد بر روی زمین:

همانطور که در شرایط نگهداری و انبار میلگرد مشخص شد، نگهداری آن بر روی زمین برای بیشتر انواع میلگرد میتواند کاملا مضر باشد و بهتر است که یا از سکوی مخصوص و یا از قفسه های مخصوص جهت این کار استفاده شود‌. در صورت استفاده از سکو، حتما به این نکته توجه کنید که حداقل فاصله سکو از سطح زمین، ۱۵ سانتی متر باشد و جنس سکو هم نباید از فلز باشد. پالت های چوبی یک گزینه مناسب برای این کار به حساب می آیند.

◾️استفاده از انبارهای مسقف در نگهداری از میلگرد:

چیزی که مسلم است شرایط جوی مانند باران، رطوبت، باد و … هرکدام به یک نحو و با میزان و شدت خاص خود میتوانند در تخریب میلگرد تاثیر بسزایی داشته باشند. پس استفاده از انبار مسقف یک پیشنهاد بسیار کارآمد برای جلوگیری از اثرات مخرب شرایط جوی بر میلگردهاست.

◾️استفاده از پالت های چوبی بیشتر :

میلگرد به دلیل وزن خود، میتواند پس از مدتی نگهداری بر روی سکو، دچار خمیدگی شود. جهت جلوگیری از این مساله باید از سکوهای چوبی بیشتری به عنوان تکیه گاه برای نگهداری و انبار میلگرد استفاده کرد.

 

◾️استفاده از سیمان پلاست در نگهداری طولانی میلگرد:

چنانچه قرار است میلگرد برای مدت طولانی در انبار بماند، باید جهت جلوگیری از پوسته شدن و زنگ زدن آن از سیمان پلاست استفاده کرد.

◾️نگهداری میلگرد در انبار تمیز:

توجه داشته باشید که وجود هرگونه زباله، گل و لای و موارد دیگر میتواند برای میلگرد مضر و تخریب کننده باشد. بنابراین جهت حفظ کیفیت و محافظت از میلگرد باید آن را در انباری تمیز نگهداری کرد.

نتیجه گیری:

مصالح ساختمانی از جمله میلگرد که نقش مهمی در استحکام ساختمان بازی میکند، باید جهت جلوگیری از زنگ زدگی، خمیدگی، شکستگی و در نهایت تخریب، حتما با اصول صحیح نگهداری شوند. میلگردهایی که دچار مشکلات فوق باشند، مورد تایید بازرسهای ویژه ساختمان قرار نمیگیرند و این امر سبب به هدر رفتن هزینه زیادی خواهد شد. چنانچه میلگردهای آسیب دیده در ساختمان مورد استفاده قرار بگیرند میتوانند سبب آسیب دیدگی سازه و خطرات جانی و مالی زیادی شوند.
بنابراین دانستن اصول و شرایط نگهداری و انبار میلگرد یکی از نکات بسیار مهمی است که یقینا باید مورد توجه قرار بگیرد.

امتیاز خود را ثبت کنید

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد