مقالات, مقالات آهن آلات

آزمایش میلگرد چیست؟ 6 روش تست میلگرد

آزمایش میلگرد _آهن جم

آزمایش میلگرد به چه روش هایی انجام می شود و هدف از انجام آن چیست؟

تست میلگرد یا آزمایش میلگرد با هدف بررسی ویژگی های میلگرد و تطابق آن با استاندارد های تولید ملی و جهانی انجام میشود.

میلگرد ها در ساختمان سازی کاربرد های فراوانی دارند و در نقاط مختلف سازه به منظور افزایش استحکام و مقاومت استفاده می شوند. به همین منظور با آزمایش میلگرد کیفیت میلگرد ها و ویژگی های آنها سنجیده می شود تا مشخص گردد که میلگردها مطابق با استانداردهای تولید دارای ویژگی ها و استحکام مناسب هستند. روشهای آزمایش میلگرد متفاوت می باشد و بر اساس نحوه انجام به دسته هایی تقسیم می گردد .

میلگرد ها برای به کارگیری در نقاط مختلف ساختمان باید کیفیت و ویژگی های خاصی را دارا باشند. از طرفی قیمت روز میلگرد با توجه به ویژگی ها متفاوت میباشد. به همین دلیل در هنگام خرید میلگرد باید در این باره اطلاعات کافی داشته باشید .در ادامه این مقاله از آهن جم در مورد انواع روش تست میلگرد و تفسیر آزمایش کشش میلگرد صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

روش های تست میلگرد

به طور کلی میلگرد ها برای افزایش استحکام کششی و جبران ضعف بتن استفاده می شوند .همچنین به یکپارچگی سازه و جلوگیری از ترک بتن کمک می کنند. آزمایش میلگرد باعث می شود کیفیت و ویژگی های میلگرد مورد نظر به طور دقیق مشخص گردد.آزمایش میلگرد به روشهای متفاوتی انجام می شود که این روش ها با توجه به نحوه انجام به دسته بندی های متفاوتی تقسیم می شوند. آزمایش های میلگرد به دو دسته مخرب و غیر مخرب تقسیم می شوند.

پیشنهاد مطالعه ⋙  تفاوت نورد گرم و سرد+تعریف،مزایا،معایب

آزمایش مخرب : منظور تست هایی است که برای بررسی ویژگی های میلگرد انجام می‌شود و تست قطعه تا مرحله شکست و تخریب آن ادامه پیدا می‌کند. به این آزمایش ها تست مخرب گفته می شود .موارد زیر جزء آزمایش های مخرب هستند.

  • آزمایش کشش میلگرد
  • آزمایش خستگی میلگرد
  • آزمایش خمش میلگرد
  • آزمایش خمش مجدد

آزمایش های غیرمخرب : تست غیر مخرب برای مشخص شدن ویژگی ها و خواص میلگرد ها انجام میشود . نحوه انجام این آزمایش به شکلی است که قطعه نمونه در حین تست دچار آسیب و تخریب نمیشود از این رو به آنها غیر مخرب میگویند. از جمله این آزمون‌ها موارد زیر میباشد.

  • آزمون سنجش ابعاد میلگرد
  • آزمون میلگرد زنگ زده
  • آزمایش ترکیبات شیمیایی 
امتیاز خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *