جدول وزن آهن آلات

وزن تیرآهن

وزن تیرآهن_آهن جم

وزن تیرآهن از ویژگی‌های مهم آن می باشد. افراد معمولاً در هنگام خرید تیرآهن تمایل دارند که از وزن آن اطلاع پیدا کنند. تیرآهن ها نیز با توجه به ویژگی های مختلف از جمله کارخانه تولید کننده، نوع تیرآهن ،سایز و غیره دارای وزن های متفاوتی هستند. شما با اطلاع از وزن تیرآهن ها در انواع مختلف می توانید از خرید خود مطمئن شوید. در ادامه جدول وزن تیرآهن برای سایز های مختلف را مشاهده می کنید.

جدول وزن تیرآهن اصفهان

وزن تیرآهن اصفهان در همه سایز ها در جدول زیر قرار گرفته است .تیرآهن اصفهان از استاندارد ترین و مرغوب ترین تیرآهن ها در بازار ایران میباشد. به همین دلیل وزن تیرآهن اصفهان همواره توسط خریداران این محصول مورد بررسی است .جدول زیر که مشخصات کامل تیرآهن اصفهان از جمله وزن تیرآهن اصفهان،وزن یک متر و ضخامت جان و بال در آن درج شده برای مطالعه کاربران قرار گرفته است. در صورتی که تمایل به خرید هر سایز از تیرآهن اصفهان داشتید با کارشناسان فروش مجموعه آهن جم تماس بگیرید.

وزن تیرآهن

وزن تیرآهن در سایز های مختلف

تیرآهن ها در انواع و سایز های متفاوتی توسط کارخانه های زیادی تولید می شوند .کارخانه های تولید کننده تیرآهن هر کدام تیرآهن های خود را طبق استانداردهای جهانی تولید می کنند. اما با این حال امکان تفاوت وزن ناچیز در تیرآهن های کاملاً مشابه از لحاظ نوع و سایز وجود دارد.به طور کلی وزن  تیرآهن ها با توجه به اینکه چه سایزی دارند و توسط چه کارخانه ای تولید شده اند و استاندارد تولید آنها چیست متفاوت میباشد. تیرآهن ها در انواع IPE یا معمولی، تیرآهن INP یا بال شیب‌دار ،تیرآهن هاش و تیرآهن لانه زنبوری می باشند که هر کدام از این انواع تیرآهن وزن های متفاوتی دارند. در ادامه وزن  تیرآهن ها ی معمولی در سایز های متفاوت را بررسی میکنیم .

وزن تیرآهن ۱۲

یکی از پرکاربردترین سایزهای تیرآهن در ساختمان سازی تیرآهن سایز ۱۲ می باشد. این تیرآهن با استاندارد IPE تولید میشود و در اجرای سقف و ستون کاربرد دارد. سطح مقطع این تیرآهن به شکل I انگلیسی می باشد .طول همه تیرآهن ها در حالت استاندارد ۱۲ متر می باشد. تیرآهن هایی با طول کمتر از ۱۲ متر نیز در بازار وجود دارد که به آنها تیرآهن‌ نرمال گفته می شود. قیمت تیرآهن های نرمال نسبت به تیرآهن های ۱۲ متری استاندارد کمتر است. تیرآهن ۱۲ استاندارد که طول ۱۲ متر داشته باشد به طور معمول وزنی برابر با ۱۲۵ کیلوگرم دارد .تمام مشخصات تیرآهن در مراحل تولید بر سطح آن حک می‌شود و خریداران می توانند در هنگام خرید مشخصات فنی محصول را بر سطح آن مشاهده کنند. در هنگام خرید تیرآهن ۱۲ شما می توانید از کارشناس فروش در مورد وزن و طول آن سوال کنید.

وزن تیرآهن ۱۴

تیرآهن ۱۴ یکی از پرمصرف ترین سازهای تیرآهن می باشد ‏و مانند سایر محصولات فولادی به صورت شاخه ای و با طول مشخص تولید می‌شود .وزن تیرآهن ۱۴ استاندارد برابر با ۱۵۵ کیلوگرم دارد. بیشترین نوع تیراهن ۱۴ که در ایران تولید می شود دارای استاندارد IPE هستند. تیرآهن ۱۴ در انواع لانه زنبوری، دوبل و نیمه سبک در بازار وجود دارد که وزن آنها با تیرآهن ۱۴ استاندارد متفاوت می باشد.

وزن تیرآهن ۱۴ اصفهان مطابق با وزن استاندارد در جدول اشتال میباشد. به طور کلی وزن تیرآهن ۱۴ برای فعالان بازار اهمیت زیادی دارد . تیرآهن ۱۴ جز پر مصرف ترین سایز های تیرآهن است .وزن تیرآهن ۱۴ سایر شرکت ها با وزن استاندارد یا وزن تیرآهن ۱۴ اصفهان تفاوت کمی دارد .

پیشنهاد مطالعه ⋙  جدول وزن میلگرد

وزن تیرآهن ۱۸

وزن  تیرآهن ۱۸ با توجه به کارخانه تولیدکننده و برند آن ممکن است متغیر باشد. تیراهن‌های ۱۸ تولید هر کارخانه ممکن است وزن های متفاوتی داشته باشند اما معمولاً وزن  تیرآهن ۱۸ حدود ۲۲۶ کیلوگرم می باشد.وزن تیرآهن ۱۸ اصفهان در بین دیگر تیرآهن های ۱۸ از دیگر شرکت ها استاندارد تر است و مطابق با جدول اشتال میباشد. به طور کلی تیرآهن ۱۸ اصفهان جز سایز های متوسط و پر مصرف است به همین خاطر خریداران تمایل دارند از وزن تیرآهن ۱۸ اصفهان آگاه شوند.

وزن تیرآهن ۱۶

تیرآهن ۱۶ یکی از سایز های رند تیرآهن ها میباشد که مصرف زیادی در ساختمان دارد. وزن  تیرآهن ۱۶ با طول استاندارد ۱۲ متر معادل ۱۹۰ کیلوگرم باشد.

وزن تیرآهن ۱۶ در برند های مختلف متفاوت است ،بعضی برند ها این تیرآهن را در وزن های کمتر یا بیشتر از وزن استاندارد در جدول اشتال تولید می‌کنند.حتی در برخی موارد وزن تیرآهن های خریداری شده از شرکت ذوب آهن هم کمی متغیر است و سنگین تر یا سبک تر هستند.اما به طور کلی وزن تیرآهن ۱۶ اصفهان که معادل ۱۹۰دکیلو گرم است مطابق با جدول اشتال میباشد .تیرآهن های شرکت ذوب آهن معمولا استانداردترین تیرآهن ها در بازار ایران هستند و تقاضای زیادی دارند .

وزن تیرآهن 20

تیرآهن 20جزء سایزهای درشت وسنگین می باشد .این تیرآهن برای سازه های بزرگ تر استفاده می شود .این محصول وزن بالایی دارد و به همین دلیل استحکام و مقاومت آن بیشتر بوده و برای سازه های بزرگ استفاده می شود .وزن تیرآهن 20 اصفهان با طول 12 متر حدود268 کیلوگرم می باشد و وزن 1 متر آن 4/22 کیلو گرم است .در هنگام خرید تیرآهن 20 باید دقت کنید که وزن تیرآهن 20 با وزن استاندارد جدول اشتال تفاوت زیادی نداشته باشد .وزن تیرآهن 20 اصفهان کاملاً استاندارد و مطابق جدول اشتال است .

وزن تیرآهن 22

وزن تیرآهن 22 اصفهان شاخه 12 متری برابر با 314 کیلو گرم می باشد .تیرآهن اصفهان وزن کاملاً استاندارد دارد و با جدول اشتال تیرآهن مطابق می باشد .تیرآهن 22 جزء تیرآهن های سنگین است که در سازه هی عظیم کاربرد دارد .علت آن هم مقاومت و استحکام بالای آن می باشد .تیرآهن 22 توسط دیگر شرکت ها هم تولید می شود وزن تیرآهن 22 برندهای مختلف ممکن است اختلاف جزئی داشته باشد .تیرآهن 22در پل سازی و برج سازی و بیشتر برای احداث ستون های سازه استفاده می شود .برای خرید تیرآهن 22و اطلاع از وزن تیرآهن 22سایر برندها با کارشناسان فروش مجموعه به شماره 0314202 تماس بگیرید

وزن تیرآهن ۲۴

یکی دیگر از تیرآهن‌ هایی که در مجموعه آهن جم به فروش می رسد تیرآهن‌ سایز ۲۴ در شاخه های ۱۲ متری می باشد. وزن این سایز تیرآهن در هر شاخه استاندارد ۱۲ متری برابر با ۳۶۸ کیلوگرم می باشد. این تیرآهن‌ ها کاربرد زیادی در ساختمان سازی دارند. البته وزن شاخه تیرآهن ۲۴ با توجه به کارخانه تولید کننده آن به مقدار جزئی متغیر می باشد .

وزن تیرآهن 27

تیرآهن 27 از سنگین ترین تیرآهن های موجود در بازار است که تقاضای خاص خود را دارد.عمده مصرف این سایز تیرآهن در برج سازی و ساخت سازه هی عظیم می باشد .این تیرآهن به علت وزن و استحکام بسیاربالای خود فشار ها و تنش های وارد شده به ساختمان را به خوبی تحمل می کند .بهترین تیرآهن 27 موجود در بازار تیرآهن 27 ذوب آهن اصفهان است که وزن استاندارد و کفییت بالایی دارد.وزن تیرآهن 27 اصفهان 434 کیلو گرم می باشد .

وزن تیرآهن ۳۰

تیرآهن ۳۰ جزء سنگین ترین تیرآهن ها باشد که در سازه ها و برج های عظیم کاربرد دارد. وزن یک شاخه تیرآهن ۳۰ با طول استاندارد ۱۲ متر برابر با ۵۰۷ کیلوگرم می باشد و وزن یک متر تیرآهن ۳۰ برابر با ۴۲ کیلوگرم است.

پیشنهاد مطالعه ⋙  جدول وزن میلگرد

وزن تیرآهن ۲۰ با استاندارد IPE و طول ۱۲ متر حدود ۲۶۸ کیلوگرم و وزن تیرآهن ۲۲ با استاندارد IPE و طول ۱۲ متر برابر با ۳۱۴ کیلوگرم است.

وزن تیرآهن سبک اصفهان

وزن تیرآهن نیمه سبک اصفهان _آهن جم

تیرآهن i_7 یا تیرآهن نیمه سبک ذوب آهن در اواخر سال ۱۴۰۰ توسط شرکت ذوب آهن اصفهان تولید شد. این تیرآهن نسبت به تیرآهن‌های معمولی ipe سبک‌تر است. اما در عین حال کیفیت مطلوبی دارد. این محصول با نام تیرآهن گرم نوردیده نیمه سبک بال نیم پهن موازی تولید شده و گواهی استاندارد دارد .این تیرآهن در سایزهای ۱۴ تا ۲۰ تولید شده و نسبت به وزن تیرآهن ذوبی معمولی ۱۰ درصد سبک‌تر است .در جدول وزن تیرآهن سبک اصفهان در بالا وزن این نوع تیرآهن را مشاهده می‌کنید.

1- جدول وزن تیرآهن

تیرآهن ۱۴، ۱۶ و ۱۸ جزء پرکاربردترین تیرآهن ها در ساختمان سازی می باشند. به همین خاطر داشتن اطلاعات کافی درباره وزن، سایز و ابعاد این محصولات اهمیت بالایی دارند. هر یک از کارخانه های تولید کننده محصولات فولادی، تیرآهن هایی را با ابعاد مختلف و وزن های متفاوت تولید می کنند. این به خاطر استفاده از متریال مصرفی مختلف و روش های تولید متفاوت می باشد. به عنوان مثال وزن تیرآهن ۱۴ اصفهان با دیگر کارخانه ها متفاوت است؛ بنابراین باید قبل از خرید انواع تیرآهن از برندهای تولیدی مختلف درباره وزن هر کدام اطلاعات کافی داشته باشید.

2- جدول وزنی تیرآهن

جدول وزن  تیرآهن تاثیر زیادی روی قیمت و کیفیت تیرآهن دارد؛ بنابراین هنگام خرید انواع تیرآهن باید اطلاعات فنی درباره استاندارد ها و مشخصات مقاطع فولادی داشته باشید. شناخت جدول وزنی تیر آهن به شما کمک می‌کند تا بتوانید صحت سخنان فروشنده را تایید کنید. همچنین با استفاده از فرمول محاسبه وزن انواع تیرآهن می توانید وزن تیرآهن ۱۴، تیرآهن ۱۸ و حتی وزن تیرآهن لانه زنبوری را حساب کنید. انواع کارخانه های تولید کننده تیرآهن مانند تیرآهن اصفهان و تیرآهن فایکو نیز دارای استانداردها و مشخصات مختلفی هستند و شما باید با توجه به بودجه ای که دارید و کیفیتی که مد نظر شماست، یکی از انواع تیرآهن های تولیدی را با سایز ها و وزن های مختلف خریداری کنید.

معمولاً تیرآهن ها بر اساس استاندارد به گروه های تیرآهن IPE، INP، IPB، CPE تقسیم می شوند. هر یک از این تیرآهن ها دارای اندازه های مختلف در قسمت بال و جان تیر هستند. معمولاً تیرآهن های IPE در داخل ایران بیشترین کاربرد را دارند و بر اساس این استانداردها وزن تیرآهن ۱۴ با طول ۱۲ متر معادل ۱۵۵ کیلوگرم، وزن تیرآهن ۱۶ معادل ۱۹۰ کیلوگرم و وزن تیرآهن ۱۸ معادل ۲۲۶ کیلوگرم است.

 جدول وزن تیرآهن فایکو با طول ۱۲ متر و استاندارد ۱۶، ۱۷۰ کیلوگرم است. وزن تیرآهن لانه زنبوری با استفاده از فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری CPE به دست می‌آید. این تیرآهن ها معمولاً در قسمت های سقف سوله، پل ها و سالن ها استفاده می شوند. عرض آن ها معمولاً از ۸ متر بیشتر است و ارتفاع جان و پهنای آن به همین خاطر افزایش پیدا کرده و همین امر باعث بالا رفتن وزن خام این محصول می. شود تولیدکنندگان برای رفع این مشکل این حفره های هندسی را داخل جان این تیرآهن ساخته‌اند که باعث سبک شدن این محصول شده است. به همین خاطر به آن تیرآهن لانه زنبوری می گویند و وزن آن بر اساس فرمول زیر به دست می آید.

البته ممکن است وزن تیرآهنی که شما خریداری کرده‌اید با استفاده از استانداردهای خاص هر کارخانه تولید شده باشد و با عددی که از این فرمول به دست می‌آید کمی متفاوت باشد؛ اما هر چه اعداد به دست آمده به اعدادی که در داخل فرمول هستند نزدیک تر باشد، نشان می دهد که کیفیت تیرآهنی که خریداری کرده‌اید مناسب است.

پیشنهاد مطالعه ⋙  جدول وزن میلگرد

طول تیرآهن لانه زنبوری به متر × وزن یک متر (از جدول اشتال تیرآهن) =وزن نهایی تیر آهن لانه زنبوری

تیرآهن هاش -آهن جم

3- تیرآهن ۱۴ چند کیلو است؟

وزن یک شاخه تیرآهن ۱۴ معمولاً ۱۵۵ کیلو گرم است و با استفاده از فرمول محاسبه وزن تیرآهن ۱۴ می توان آن را محاسبه کرد. حتی امکان استفاده از چگالی آهن برای محاسبه وزن آن وجود دارد.

4- تیرآهن ۱۸ اصفهان چند کیلو است؟

وزن یک شاخه تیرآهن ۱۸ اصفهان با توجه به اینکه کارخانه ذوب آهن اصفهان یکی از بزرگترین تولید کننده های آهن در کشور است، بر اساس ابعاد و سایز آن محاسبه می شود. در جدول وزن تیرآهن اصفهان شما می توانید وزن هر شاخه تیرآهن اصفهان با سایز های مختلف را مشاهده کنید. 

وزن  تیرآهن فایکو سایز ۱۴ نیز ۱۳۰ کیلوگرم است. به طور کلی از سه روش فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری، فرمول محاسبه وزن تیرآهن IPE و فرمول محاسبه وزن تیرآهن دوبل برای به دست آوردن وزن انواع تیرآهن استفاده می شود. همانطور که گفتیم می توان با استفاده از چگالی آهن نیز وزن  تیرآهن را به دست آورد. در ادامه فرمول محاسبه وزن انواع تیرآهن را بررسی می کنیم.

5- فرمول محاسبه وزن انواع تیرآهن

فرمول محاسبه وزن  تیرآهن لانه زنبوری به شرح زیر است.

طول تیر لانه زنبوری به متر× وزن یک متر از جدول اشتال= وزن نهایی تیرآهن لانه زنبوری

طول تیرآهن به متر× وزن یک متر از جدول اشتال= وزن تیرآهن IPE

(طول تیرآهن 2×IPE) وزن یک متر از جدول اشتال وزن تیر آهن دوبل

۱۰۰۰/[چگالی *طول*](ضخامت جان*طول جان)+(ضخامت بال*عرض بال)]=وزن هر شاخه تیرآهن

با استفاده از فرمول بالا می توانید از چگالی آهن استفاده کنید و وزن  تیرآهنی که خریداری کرده اید را محاسبه نمایید. البته این فرمول برای به دست آوردن وزن  تیرآهن های ساده و تیرآهن هاش است و در این فرمول طول هر شاخه تیرآهن بر اساس متر و سایز پارامتر ها طبق میلی متر وارد می شود. چگالی آهن را باید ۷.۵۸ در نظر بگیرید.

پس از اینکه وزن تیرآهن را محاسبه کردید میتوانید در قیمت آن ضرب کرده و قیمت نهایی محصول خود را محاسبه کنید . هر چه قیمت اهن الات کاهش پیدا کند قیمت نهایی محصولات با توجه به وزن آنها کمتر میشود . عوامل تاثیر گذار بر قیمت آهن بسیار زیاد هستند.برای اطلاع از عوامل کاهش دهنده قیمت ها مقاله علت کاهش قیمت آهن امروز را مطالعه کنید.

کلام پایانی

توجه داشته باشید که هنگام خرید تیرآهن علاوه بر قیمت هر شاخه تیرآهن باید به مشخصات دیگر آن مانند جدول وزنی تیرآهن، نیز دقت داشته باشید. وزن هر شاخه تیرآهن بر اساس سایز و طول محاسبه می شود. با توجه به استاندارد جهانی آلمانی، وزن انواع تیرآهن، محاسبه و طبقه بندی می شود. وزن همه تیرآهن های تولید شده در کارخانه های مختلف یکسان نیست و ممکن است با یکدیگر تلرانس وزنی داشته باشند؛ بنابراین شما باید مشخصات هر یک از تیرآهن های کارخانه های مختلف را بدانید و برای محاسبه وزن آن ها از فرمول مناسب استفاده کنید.

شما میتوانید جهت دریافت قیمت انواع میلگرد و تیر آهن از جمله قیمت میلگرد ،قیمت میلگرد ساده ، قیمت میلگرد کلاف آجدار ، قیمت تیرآهن لانه زنبوری و قیمت تیرآهن هاش،بر روی لینک های مربوطه کلیک کنید و جدیدترین قیمت میلگرد را در آهن جم دریافت کنید. 

همچنین میتوانید علاوه بر قیمت تیرآهن، قیمت روز آهن شامل  قیمت ورق، قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت سپری، قیمت پروفیل، قیمت لوله، قیمت خاموت، قیمت محصولات مفتولی، قیمت شمش و قیمت لوازم سوله را از آهن جم دریافت کنید.‌ جهت دریافت اطلاعات بیشتر، میتوانید با بخش فروش و پشتیبانی آهن جم، با شماره 03133869211 تماس بگیرید.

5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *