مقالات, مقالات آهن آلات

وزن تیرآهن

وزن تیرآهن

مقاله وزن تیرآهنشما میتوانید جهت دریافت قیمت انواع میلگرد و تیر آهن از جمله قیمت میلگرد ،قیمت میلگرد ساده ، قیمت میلگرد کلاف آجدار ، قیمت تیرآهن IPE، قیمت تیرآهن لانه زنبوری و قیمت تیرآهن هاش،بر روی لینک های مربوطه کلیک کنید و جدیدترین قیمت میلگرد را در آهن جم دریافت کنید. 

همچنین میتوانید علاوه بر قیمت تیرآهن، قیمت روز آهن شامل  قیمت ورق، قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت سپری، قیمت پروفیل، قیمت لوله، قیمت خاموت، قیمت محصولات مفتولی، قیمت شمش و قیمت لوازم سوله را از آهن جم دریافت کنید.‌ جهت دریافت اطلاعات بیشتر، میتوانید با بخش فروش و پشتیبانی آهن جم، با شماره 03133869211 تماس بگیرید.

وزن تیرآهن ۱۴، ۱۶ و ۱۸ با توجه به ابعاد آن ها به صورت استاندارد تعریف شده است. تیرآهن ۱۴ مانند سایر محصولات فولادی به صورت شاخه ای و با توجه به طول آن مشخص می شود. معمولاً تیرآهن دارای طول استاندارد ۱۴، وزنی برابر با ۱۵۵ کیلوگرم دارد. بیشترین نوع تیراهن ۱۴ که در ایران تولید می شود دارای استاندارد IPE است. تیرآهن ۱۶ که هر شاخه آن با طول استاندارد ۱۲ متر تولید و به فروش می رسد، دارای وزن معادل با ۱۹۰ کیلوگرم است.

تیرآهن ۱۸ با توجه به کارخانه تولید کننده و برند آن ممکن است متغیر باشد. تیرآهن های ۱۸ تولید هر کارخانه ممکن است وزن های متفاوتی داشته باشند؛ اما معمولاً وزن تیرآهن ۱۸، ۲۲۶ کیلوگرم می باشد. جدول وزن تیرآهن اصفهان، اهواز و فایکو با توجه به طول هر شاخه وزن متفاوتی دارند. به عنوان مثال تیرآهن ۱۴ فایکو به طول ۱۲ متر، وزنی معادل ۱۳۰ کیلوگرم، تیرآهن اصفهان با توجه به کارخانه تولیدکننده و طول آن متفاوت است.

وزن تیرآهن

1- جدول وزن تیرآهن

تیرآهن ۱۴، ۱۶ و ۱۸ جزء پرکاربردترین تیرآهن ها در ساختمان سازی می باشند. به همین خاطر داشتن اطلاعات کافی درباره وزن، سایز و ابعاد این محصولات اهمیت بالایی دارند. هر یک از کارخانه های تولید کننده محصولات فولادی، تیرآهن هایی را با ابعاد مختلف و وزن های متفاوت تولید می کنند. این به خاطر استفاده از متریال مصرفی مختلف و روش های تولید متفاوت می باشد. به عنوان مثال وزن تیرآهن ۱۴ اصفهان با دیگر کارخانه ها متفاوت است؛ بنابراین باید قبل از خرید انواع تیرآهن از برندهای تولیدی مختلف درباره وزن هر کدام اطلاعات کافی داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه ⋙  انواع قیچی میلگرد و کاربرد آنها

تیرآهن ۱۲ هم یکی از انواع پر کاربرد مقاطع فولادی در ساختمان سازی است. این تیرآهن ها معمولاً با اندازه های ۱۲ متری برش می خورند و وزن آن ها ۱۲۵ کیلوگرم است. همانطور که در قسمت پیش اشاره کردیم و وزن تیرآهن، ۱۴، ۱۶ و ۱۸ نیز با توجه به ابعاد هر شاخه متفاوت است. جدول وزنی تیرآهن با توجه به اطلاعاتی که تا این قسمت اشاره کردیم در جدول زیر قابل مشاهده است.

 

سایز

وزن هر شاخه (کیلوگرم)

۱۴

۱۵۵

۱۶

۱۹۵

۱۸

۲۲۵

 

2- جدول وزنی تیرآهن

جدول وزن تیرآهن تاثیر زیادی روی قیمت و کیفیت تیرآهن دارد؛ بنابراین هنگام خرید انواع تیرآهن باید اطلاعات فنی درباره استاندارد ها و مشخصات مقاطع فولادی داشته باشید. شناخت جدول وزنی تیر آهن به شما کمک می‌کند تا بتوانید صحت سخنان فروشنده را تایید کنید. همچنین با استفاده از فرمول محاسبه وزن انواع تیرآهن می توانید وزن تیرآهن ۱۴، تیرآهن ۱۸ و حتی وزن تیرآهن لانه زنبوری را حساب کنید. انواع کارخانه های تولید کننده تیرآهن مانند تیرآهن اصفهان و تیرآهن فایکو نیز دارای استانداردها و مشخصات مختلفی هستند و شما باید با توجه به بودجه ای که دارید و کیفیتی که مد نظر شماست، یکی از انواع تیرآهن های تولیدی را با سایز ها و وزن های مختلف خریداری کنید.

معمولاً تیرآهن ها بر اساس استاندارد به گروه های تیرآهن IPE، INP، IPB، CPE تقسیم می شوند. هر یک از این تیرآهن ها دارای اندازه های مختلف در قسمت بال و جان تیر هستند. معمولاً تیرآهن های IPE در داخل ایران بیشترین کاربرد را دارند و بر اساس این استانداردها وزن تیرآهن ۱۴ با طول ۱۲ متر معادل ۱۵۵ کیلوگرم، وزن تیرآهن ۱۶ معادل ۱۹۰ کیلوگرم و وزن تیرآهن ۱۸ معادل ۲۲۶ کیلوگرم است.

پیشنهاد مطالعه ⋙  تفاوت میلگرد و آرماتور و کاربرد آنها

 جدول وزن تیرآهن فایکو با طول ۱۲ متر و استاندارد ۱۶، ۱۷۰ کیلوگرم است. وزن تیرآهن لانه زنبوری با استفاده از فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری CPE به دست می‌آید. این تیرآهن ها معمولاً در قسمت های سقف سوله، پل ها و سالن ها استفاده می شوند. عرض آن ها معمولاً از ۸ متر بیشتر است و ارتفاع جان و پهنای آن به همین خاطر افزایش پیدا کرده و همین امر باعث بالا رفتن وزن خام این محصول می. شود تولیدکنندگان برای رفع این مشکل این حفره های هندسی را داخل جان این تیرآهن ساخته‌اند که باعث سبک شدن این محصول شده است. به همین خاطر به آن تیرآهن لانه زنبوری می گویند و وزن آن بر اساس فرمول زیر به دست می آید.

البته ممکن است وزن تیرآهنی که شما خریداری کرده‌اید با استفاده از استانداردهای خاص هر کارخانه تولید شده باشد و با عددی که از این فرمول به دست می‌آید کمی متفاوت باشد؛ اما هر چه اعداد به دست آمده به اعدادی که در داخل فرمول هستند نزدیک تر باشد، نشان می دهد که کیفیت تیرآهنی که خریداری کرده‌اید مناسب است.

طول تیرآهن لانه زنبوری به متر × وزن یک متر (از جدول اشتال) =وزن نهایی تیر آهن لانه زنبوری

 3- تیرآهن ۱۴ چند کیلو است؟

وزن یک شاخه تیرآهن ۱۴ معمولاً ۱۵۵ کیلو گرم است و با استفاده از فرمول محاسبه وزن تیرآهن ۱۴ می توان آن را محاسبه کرد. حتی امکان استفاده از چگالی آهن برای محاسبه وزن آن وجود دارد.

4- تیرآهن ۱۸ اصفهان چند کیلو است؟

وزن یک شاخه تیرآهن ۱۸ اصفهان با توجه به اینکه کارخانه ذوب آهن اصفهان یکی از بزرگترین تولید کننده های آهن در کشور است، بر اساس ابعاد و سایز آن محاسبه می شود. در جدول وزن تیرآهن اصفهان شما می توانید وزن هر شاخه تیرآهن اصفهان با سایز های مختلف را مشاهده کنید. به عنوان مثال وزن تیرآهن ۱۸ اصفهان ۲۲۶ کیلوگرم می باشد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  ظوابط جوشکاری میلگرد چیست؟ |وصله جوشی میلگرد

وزن تیرآهن فایکو سایز ۱۴ نیز ۱۳۰ کیلوگرم است. به طور کلی از سه روش فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری، فرمول محاسبه وزن تیرآهن IPE و فرمول محاسبه وزن تیرآهن دوبل برای به دست آوردن وزن انواع تیرآهن استفاده می شود. همانطور که گفتیم می توان با استفاده از چگالی آهن نیز وزن تیرآهن را به دست آورد. در ادامه فرمول محاسبه وزن انواع تیرآهن را بررسی می کنیم.

5- فرمول محاسبه وزن انواع تیرآهن

فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری به شرح زیر است.

 

طول تیر لانه زنبوری به متر× وزن یک متر از جدول اشتال= وزن نهایی تیرآهن لانه زنبوری

 

طول تیرآهن به متر× وزن یک متر از جدول اشتال= وزن تیرآهن IPE

 

(طول تیرآهن 2×IPE) وزنیک متر از جدول اشتال وزن تیر آهن دوبل

 

۱۰۰۰/[چگالی *طول*](ضخامت جان*طول جان)+(ضخامت بال*عرض بال)]=وزن هر شاخه تیرآهن

 

با استفاده از فرمول بالا می توانید از چگالی آهن استفاده کنید و وزن تیرآهنی که خریداری کرده اید را محاسبه نمایید. البته این فرمول برای به دست آوردن وزن تیرآهن های ساده و تیرآهن هاش است و در این فرمول طول هر شاخه تیرآهن بر اساس متر و سایز پارامتر ها طبق میلی متر وارد می شود. چگالی آهن را باید ۷.۵۸ در نظر بگیرید.

 

کلام پایانی

توجه داشته باشید که هنگام خرید تیرآهن علاوه بر قیمت هر شاخه تیرآهن باید به مشخصات دیگر آن مانند جدول وزنی تیرآهن، نیز دقت داشته باشید. وزن هر شاخه تیرآهن بر اساس سایز و طول محاسبه می شود. با توجه به استاندارد جهانی آلمانی، وزن انواع تیرآهن، محاسبه و طبقه بندی می شود. وزن همه تیرآهن های تولید شده در کارخانه های مختلف یکسان نیست و ممکن است با یکدیگر تلرانس وزنی داشته باشند؛ بنابراین شما باید مشخصات هر یک از تیرآهن های کارخانه های مختلف را بدانید و برای محاسبه وزن آن ها از فرمول مناسب استفاده کنید. وزن هر شاخه تیرآهن ۱۴ برابر با ۱۵۵ کیلوگرم، وزن تیرآهن ۱۶، ۱۹۰ کیلوگرم و وزن تیرآهن ۱۸، ۲۲۶ کیلوگرم است.

امتیاز خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *