0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

همه چیز درباره میلگرد نرمال

زمان مطالعه : 6 دقیقه
میلگرد نرمال

میلگرد نرمال چیست و چه تفاوتی با دیگر انواع میلگردها دارد؟به میلگردی که طول آن از ۱۲ متر کمتر باشد میلگرد نرمال گفته می شود .میلگرد نرمال از لحاظ شکل ظاهری ،شکل سطح مقطع ،گرید و آلیاژ با دیگر میلگردها هیچ تفاوتی ندارد و تفاوت اصلی این میلگرد در طول آن می باشد .شاید شما هم تا به حال نام میلگرد نرمال را در بازار شنیده باشید اما ندانید که دقیقاً میلگرد نرمال چه تفاوتی با میلگرد های معمولی دارد .میلگرد ها به طور کلی در ساخت ساختمان ها کاربرد های فراوانی دارند و از این رو انواع آنها در سایز های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. قیمت میلگرد نیز با توجه به سایز آن ، آلیاژ آن و حتی طول آن متفاوت است.در ادامه این مقاله از آهن جم همراه باشید تا به معرفی میلگرد نرمال و تفاوت آن با دیگر میلگرد ها بپردازیم .

 میلگرد نرمال یکی از انواع میلگرد ها نام برده می شود در حالیکه میلگرد نرمال دارای نوع و ویژگی های متفاوتی نیست. بلکه همان میلگردهای آجدار در گرید های متفاوت می باشد که طول آنها کمتر از ۱۲ متر است و تبعا وزن میلگرد نسبت به وزن یک شاخه استاندارد کمتر است.میلگرد نرمال به طور ناخواسته در تمامی کارخانه های میلگرد تولید می شود.میلگرد های استاندارد در شاخه های ۱۲ متری تولید می شوند. به میلگردی که طول آن از حدود ۳.۵ تا ۱۱.۸متر متغیر باشد میلگرد نرمال گفته می شود. سطح مقطع این میلگرد و آنالیز آن کاملاً شبیه میلگردهای آجدار دیگر می باشد و تنها تفاوت موجود در طول این میلگرد است .میلگرد نرمال شاخه ۱۲ متری ندارد و دارای طول های متغیر است.

میلگرد نرمال _آهن جم

انواع میلگرد کدامند ؟

میلگرد نرمال را نمی توان جز دسته بندی انواع میلگرد ها قرار داد. زیرا میلگرد نرمال نوعی از میلگردهای معمولی می باشد که تنها از لحاظ طول با آنها متفاوت است. میلگرد ها برای کمک به بتن جهت افزایش مقاومت آن در برابر نیروهای کششی سازه مورد استفاده قرار می گیرند .بتن به طور ذاتی در برابر نیروهای فشاری مقاومت کافی ندارد و علت استفاده از میلگرد در بتن هم تقویت آن می باشد. استفاده از میلگرد از سال ۱۹۶۸ میلادی رواج پیدا کرد. میلگرد ها دارای انواع مختلف ساده و آجدار می باشند .تفاوت میلگرد ساده و آجدار در برآمدگی های است که بر سطح میلگردهای آجدار وجود دارد .اما سطح میلگردهای ساده صاف و صیقلی می باشد. میلگردها از لحاظ گرید و آلیاژ تولید به چهار دسته A1 وA2 و A3 و A4 تقسیم می شوند. تفاوت میلگرد های a1 و a2 وa3 و a4 در ساده و آجدار بودن آنها ، نوع آج آنها ،قابلیت جوش پذیری و قابلیت انعطاف پذیری ، آلیاژ و میزان کربن در مواد اولیه و همچنین در میزان مقاومت آن ها می باشد. میلگرد نرمال نوعی از میلگردهای آجدار میباشد که طول آنها از استاندارد ۱۲ متر کمتر است.

پیشنهاد مطالعه ⋙  نبشی آلومینیوم چیست؟ویژگی ها و کاربردهای آن

چگونه میلگرد نرمال تولید میشود؟

در بسیاری از مقالات نوشته شده که میلگرد نرمال توسط تمام کارخانه های تولید کننده مقاطع فولادی تولید می شود. ساخت میلگرد نرمال با ساخت میلگرد های دیگر کاملاً یکسان است. در کارخانه های تولید میلگرد ممکن است در زمان تولید به علت ایجاد خطا در دستگاه یا وجود ایرادات دیگر ،تغییراتی در محصول نهایی ایجاد شود .مثلاً میلگردی تولید شود که از لحاظ طول استاندارد و به اندازه ۱۲ متر نباشد.گاهی اوقات زمانیکه دستگاه باید میلگرد را در ۱۲ متر برش بزند برش نمی زند. در نتیجه محصول نهایی سایز غیر از ۱۲ متر دارد. کارخانجات می تواند میلگردی را که سایز آن به اندازه شاخه ۱۲ متری نیست، دوباره ذوب کرده و به میلگرد استاندارد تبدیل کنند. اما این روند هزینه زیادی را به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل کارخانجات تولید کننده میلگرد ، میلگرد هایی را که طول آن ها به علت خطا در دستگاه کمتر از ۱۲ متر می باشد را به نام میلگرد های نرمال و با قیمتی ارزان تر از میلگرد استاندارد به بازار عرضه می نمایند.

قیمت میلگرد

میلگرد نرمال چه مصارفی دارد؟

همانطور که گفته شد میلگرد نرمال دارای طول استاندارد ۱۲ متر نمی باشد. البته که میلگردهای استاندارد هم به صورت شاخه ۱۲ متری در سازه ها مورد استفاده قرار نمی گیرند. میلگرد ها برای اینکه در نقاط مختلف یک ساختمان استفاده شوند روی آنها عملیات برش و خمکاری میلگرد انجام می شود .همچنین برای آرماتوربندی نیاز است که میلگرد ها به قطعات کوچکتر برش خورده و با خمکاری و بستن با سیم به یکدیگر تنیده شوند. میلگرد نرمال هم سایز های مختلفی دارد که هر چه طول آن بیشتر و نزدیک به ۱۲ متر باشد قیمت بیشتری دارد و همچنین برای استفاده در نقاط مختلف سازه کاربرد دارد. میلگرد های نرمال با سایز ۸ و ۱۰ برای تولید خاموت قابل استفاده هستند. کاربرد خاموت در ساختمان سازی بسیار زیاد است و زمانی که از میلگرد نرمال استفاده شود قیمت خاموت مقرون به صرفه تر خواهد بود. برای ساخت تیرچه برای سقف تیرچه بلوک و ساخت خرپا میلگرد نرمال بسیار مناسب خواهد بود. زیرا که در این فرایند به میلگرد های کوتاه تر از سایز استاندارد نیاز است. همچنین در انواع سقف ،ستون و فونداسیون سازه ها میلگردهایی همچون میلگرد سنجاقی ، میلگرد حرارتی ، میلگرد خرک و غیره مورد استفاده قرار می گیرد که همه این ها از قطعات کوتاه میلگرد تولید می شوند.

پیشنهاد مطالعه ⋙  رقابت بورس کالا و بازار آزاد برای تعیین قیمت آهن

قیمت میلگرد نرمال

میلگرد نرمال هم مانند سایر مقاطع فولادی دارای قیمت های متفاوت می باشد. قیمت میلگرد نرمال علاوه بر اینکه به سایز ، طول و آنالیز آن بستگی دارد مواردی همچون قیمت دلار ، قیمت آهن آلات در بازار ، میزان عرضه و تقاضا ، شرایط اقتصادی و نرخ مواد اولیه هم بر آن تاثیر گذار میباشد. به طور کلی میلگرد نرمال حدود ۱۰۰۰ تومان از میلگرد های دیگر قیمت کمتری دارد .البته اگر میلگرد نرمال دارای قطعات با طول های کوتاه کمتر از ۵ متر باشد ممکن است قیمت آن باز هم کمتر شود .میلگرد های نرمال بسیار کوتاه دیگر قابل استفاده نخواهند بود و به همین علت به قیمت ضایعات آهن معامله می شوند.

کاربرد میلگرد نرمال

سایز میلگرد نرمال

 همانطور که گفته شد میلگردهای نرمال همان میلگردهای آجدار معمولی هستند که در کارخانجات تولید می شوند و هیچ تفاوتی از لحاظ سایز ، آنالیز و نوع آج با یکدیگر ندارند. فقط به علت مشکلات خط تولید یا خطا در دستگاه‌ها طول آنها کمتر از ۱۲ متر میباشد. سایز میلگرد های نرمال همانند سایز های استاندارد میلگرد های معمولی می باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به توضیح میلگرد نرمال ، تفاوت آن با میلگرد های استاندارد و سایر ویژگی های آن پرداختیم .نتیجه این مطلب این است که میلگرد نرمال همان میلگرد های معمولی هستند که در کارخانه ها تولید می شوند. تنها به علت مشکلات خط تولید یا ایجاد خطا در دستگاه ها طول آنها از ۱۲ متر کمتر می شود. این میلگردها به علت نداشتن طول استاندارد قیمت پایین تری دارند. اما هرچه که طول آنها به ۱۲ متر نزدیک تر باشد برای استفاده مناسب تر و قیمت آنها هم به قیمت میلگرد های استاندارد نزدیک تر می شود. بازرگانی آهن جم یکی از عرضه کنندگان انواع مقاطع فولادی می باشد و روزانه قیمت آنها از جمله قیمت تیرآهن ، قیمت نبشی و قیمت ناودانی را به صورت لحظه ای اعلام می نماید.مشتریان گرامی میتوانند در صورت تمایل به خرید و دریافت قیمت ها با شماره ۰۳۱۳۳۸۶۹۲۱۱ تماس بگیرند.

پیشنهاد مطالعه ⋙  سقف کناف چیست؟ مزایا و معایب آن

مقاله از آهن جم _ahanjam.com

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد