0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

انواع برش تیرآهن

زمان مطالعه : 8 دقیقه
برش تیرآهن

دسترسی سریع به محتوای مقاله

انواع برش تیرآهن

تیرآهن یکی از مصالح پرکاربرد و مهم ساختمانی است که وظیفه اصلی آن در ساختمان، تحمل تنش های حاصل از نیروهای وارد بر سازه است و در استانداردها و انواع متفاوتی با کاربردهای مختلف، تولید میشود. انواع تیرآهن دارای خصوصیات ظاهری، استحکام و ویژگی های متفاوتی هستند. یکی از پرکاربردترین انواع تیرآهن که بیشترین مصرف آن در ساختمان سازی است، تیرآهن IPE نام دارد.
اما تیرآهن برای استفاده و قرار گرفتن در کار، نیازمند آن است که برش کاری شود.
در این مقاله از آهن جم، به بررسی انواع برش تیرآهن، دلایل برش و روشهای آن میپردازیم.

شما میتوانید بهترین قیمت روز انواع تیرآهن IPE، تیرآهن لانه زنبوری و هاش را از آهن جم و از طریق لینک زیر دریافت کنید.

◾️قیمت تیرآهن

برش تیرآهن

علت برش تیرآهن چیست؟

به طور معمول، تیرآهن در شاخه های ۱۲ متری تولید، و به بازار عرضه میشود. در این صورت چنانچه مشتری خواهان خرید تیرآهن در متراژ مد نظر خود باشد، نیاز به برش تیرآهن و کاستن از طول پروفیل، بوجود می آید. از سوی دیگر بعضا لازم میشود که برای قرار دادن ستون در ساختمان، طول آن کاسته شود. مواردی از این دست، نیاز به برش تیرآهن را بوجود آورده و ما را بر آن میدارد که از روش هایی اصولی برای برش تیرآهن با کمترین میزان خطا و پرتی تیرآهن، استفاده کنیم.
در ادامه این مقاله، به معرفی و بررسی انواع روش های برش تیرآهن میپردازیم.

روش های برش تیرآهن

برش تیرآهن با روش ها و ابزارهای متفاوتی انجام میگیرد که هر کدام در شرایط مختلف و بنا به نیاز میتوانند استفاده شوند و مزایا و معایب خاص خود را دارند.
روش هایی مانند روش سرد یا کوپال، روش گرم یا برنول، و یا برش با ابزارهایی چون اره آتشی، واترجت، لیزر و سنگ فرز، که در ادامه به توضیحات بیشتری در رابطه با هرکدام از آنها خواهیم پرداخت.

پیشنهاد مطالعه ⋙  قیمت هر متر آرماتور بندی

⬛️ برش تیرآهن با روش سرد یا کوپال

این روش از روش های متداول برش تیرآهن به حساب می‌آید، توسط گیوتین های سنگین انجام میشود؛ بدین صورت که قسمت مورد نظر تیرآهن برای برش را، بر لبه گیوتین قرار میدهند. با فشردن شاسی، تیغه های آن پایین آمده و برش تیرآهن انجام میشود.

از نمونه های این روش، دستگاه پانچ و برش هیدرولیکی است که بدون براده، برش تیرآهن را انجام میدهند. اما باید دقت کرد که در انتخاب دستگاه برش تیرآهن باید به وزن و حجم تیرآهن توجه کرد.

◾️مزایای برش تیرآهن با روش سرد:

برش تیرآهن با روش سرد، مزایا و معایبی هم به همراه دارد. مزایای این روش عبارتند از:

▫️حفظ خواص فلز:

دما و حرارت وارده به فلز با ویژگیهای آن در ارتباط است و میتواند برخی از خواص شیمیایی آن را تحت تاثیر قرار دهد. ولی با توجه به اینکه در این روش، تیرآهن عملا دچار تغییر دمای محسوسی نمیشود، خواص آنهم دچار تغییر نخواهند شد.

▫️عدم وجود محدودیت در شکل و طول برشکاری:

در انواع روش سرد برش تیرآهن اعم از گیوتین، قیچی، اره و … محدودیتی در شکل دهی و یا میزان طول برش وجود ندارد و میتوان به اشکال و اندازه های مختلف تیرآهن را برش زد. از این رو برش تیرآهن با روش سرد از انواع رایج آن است.

پیشنهاد مطالعه : دستمزد نبشی کشی ساختمان

▫️سرعت بالای برش تیرآهن با روش سرد:

یکی دیگر از مزیتهای برش تیرآهن با روش سرد، سرعت بالای برش است تا حدی که میتوان تعداد زیادی برش های منظم و یا در اشکال مختلف را در مدت زمان کوتاهی، ایجاد کرد.

▫️عدم تولید آلاینده ها:

از آنجا که در روش برش سرد، هیچ نیازی به حرارت و یا شعله وجود ندارد، عملا هیچ گونه گاز و یا آلاینده ای هم در هنگام عملیات برش کاری، ایجاد نمیشود.

▫️حداقل میزان پرتی:

منظور از پرتی، بخشی است که پس از برش کاری، دیگر قابل استفاده نباشد. اما در روش برش تیرآهن با روش سرد، پرتی در میزان حداقلی خود است. بعضا هم میتوان برای برش از قالب های مخصوص استفاده کرد که این کار هم میزان پرتی را بسیار کم میکند.

◾️معایب برش تیرآهن با روش سرد:

برش تیرآهن با روش سرد، در کنار مزایای خود، معایبی هم دارد. این معایب را میتوان به صورت زیر بیان کرد.

▫️هزینه های بالای متریال مصرفی:

یکی از معایب برش تیرآهن با روش سرد، هزینه های بالای متریال مصرفی در برش های انبوه است. چرا که این متریال مانند قیچی ها، صفحه های سنگ فرز، تیغه الماس و ….پس از مدتی استفاده مداوم فرسوده شده و نیاز به تعویض پیدا میکنند و این مساله هزینه هایی به همراه خواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه ⋙  آلیاژ چیست؟انواع و کاربرد های
▫️وزن بالای ابزار برش و عدم امکان حمل:

عموما دستگاههای برش در این روش، وزن بالایی داشته و قابل حمل به صورت مداوم به محل دیگری برای برش، وجود ندارد. بهمین جهت این دستگاهها ثابت هستند و امکان تغییر مکان ندارند. پس محل برش کاری یک محل ثابت است که در مواردی میتواند یک ایراد به حساب بیاید.

⬛️ برش تیرآهن با روش گرم یا برنول:

روش دیگری که برای برش تیرآهن وجود دارد روش گرم است که به روش برنول هم معروف است.در این روش از طریق احتراق گازهای استیلن و اکسیژن، شعله و حرارت تولید شده از مشعل برنول خارج شده و محل مورد نظر برای برش تیرآهن را ذوب میکند.
این روش به نسبت روش سرد، کم هزینه تر است اما در عوض به مهارت و تخصص افراد متخصص این کار نیاز دارد.
این روش از برش تیرآهن هم با معایب و مزایایی همراه است.

◾️مزایای برش تیرآهن با روش گرم:

از جمله مزایای برش تیرآهن با روش گرم میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

▫️سرعت برشکاری:

برش تیرآهن با روش گرم هم از سرعت بالایی برخوردار است و میتوان در مدت زمان معقولی، بخشهایی با حجم بالا را به انجام رساند.

▫️عملیات برش مکانیزه

دستگاههایی که برای برش تیرآهن در روش گرم استفاده میشوند مانند دستگاه CNC میتوانند از طریق ارتباط با نرم افزار و رایانه، تیرآهن را در شکل، اندازه و ضخامت های مورد نظر، به راحتی برش بزنند.

◾️معایب برش تیرآهن با روش گرم:

برش تیرآهن با روش گرم، در کنار مزایای خود، میتواند معایبی هم به همراه داشته باشد که میتوانیم آنها را به صورت زیر بیان کنیم:

▫️ایمنی پایین:

برش تیرآهن با روش گرم، حتی زمانی که از روش های مکانیزه استفاده میشود، میتواند خطراتی چون سوختگی، آسیبهای ناشی از برخورد با جسم گرم و…. را به همراه داشته باشد.

▫️بالارفتن دمای فلز و معایب آن:

در این روش از برش تیرآهن، به دلیل بالارفتن دمای فلز، میدون شاهد تغییراتی در خواص شیمایی و فیزیکی و در نتیجه کاهش استحکام آن شد.
از طرف دیگر ایجاد حرارت با این روش، باعث به وجود آمدن مواد آلاینده و یا سمی بشود.

تیرآهن از پر مصرف ترین مقاطع فولادی در ساختمان سازی میباشد.از این رو اطلاع از وزن و مشخصات هر سایز تیرآهن برای متقاضیان اهمیت دارد. در لینک زیر شما میتوانید مشخصات تمام سایز های تیراهن را مشاهده کنید.

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد گالوانیزه چیست؟

جدول وزن تیرآهن

⬛️ دیگر روشهای برش تیرآهن

از دیگر روشهایی که برای برش تیرآهن استفاده میشود میتوان به برش با اره آتشی، برش با اره نواری، برش بوسیله لیزر و برش توسط واتر جت اشاره کرد. در ادامه به توضیحات مختصری درباره هرکدام از این روش ها می پردازیم.

◾️برش تیرآهن توسط اره آتشی:

این روش از برش تیرآهن که بیشتر در کارگاه ها مورد استفاده قرار میگیرد، سرت بالایی در برش دارد؛
اره آتشی دارای کلید ایمنی خودکار است و چنانچه در حین برش، تیغه دچار شکستگی و آسیب شود، به صورت خودکار برش متوقف میشود.
این روش برش تیرآهن نیز باید توسط افرادی که تجربه و دانش کافی را از آن دارند انجام شود چرا که میزان نیروی برش توسط اپراتور دستگاه تعیین میشود و قطعا میتواند در صورت بی تجربه بودن و یا عدم اطلاعات کافی و در صورت اعمال فشار زیاد، باعث شکستگی تیغه شود.

◾️برش تیرآهن توسط واتر جت:

در روش برش تیرآهن توسط واتر جت، آب با مخلوط سنگهای ساینده مانند سیلیکون کاریید و با فشار بالای ۴۰۰۰ بار، از یک سوراخ کوچک به سمت محل مورد نظر برای برش، پرتاب میشود و سبب برش آن میگردد. این روش نیز میتواند در صنعت و محیط کارخانه مورد استفاده قرار بگیرد.

◾️برش تیرآهن با استفاده از لیزر:

روش برش با استفاده از لیزر، بر خلاف دو روش قبلی مناسب جهن محیط های کارگاه و کارخانه نیست و بیشتر در برای برش های آزمایشگاهی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد.
برش با فناوری لیزر میتواند جوابگوی سوراخ کاری و ایجاد نقش و نگار بر روی ورق هم باشد.

◾️برش تیرآهن توسط اره نواری

اگر بخواهیم مناسب ترین روش برای برش تیرآهن های قطور و و سنگین را نام ببریم، آن روش برش با اره نواری خواهد بود. پرتی تیرآهن نیز در این روش بسیار کم است.

◾️برش تیرآهن با سنگ فرز:

برش با سنگ فرز از روشهای قدیمی و سنتی برش است که نه تنها برای تیرآهن، بلکه برای سایر موارد از جمله لوله، میلگرد، ورق و بیشتر محصولات فولادی کاربرد دارد. همچنین میتوان از آن برای صیقل دادن نیز استفاده کرد.

آهن جم مرکز پخش انواع تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، سپری، ورق، پروفیل، لوله، خاموت، محصولات مفتولی، لوازم سوله، شمش و…. با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت خدمات، در خدمت شماست.‌

شما میتوانید قیمت روز آهن آلات اعم از قیمت میلگرد، قیمت ورق، قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت سپری، قیمت پروفیل، قیمت لوله، قیمت خاموت، قیمت محصولات مفتولی، قیمت شمش و قیمت لوازم سوله را از آهن جم دریافت کنید.‌

امتیاز خود را ثبت کنید

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد