مقالات, مقالات میلگرد

میلگرد سنجاقی چیست؟انواع و کاربردهای آن

میلگرد سنجاقی

میلگرد سنجاقی چیست؟در ادامه این مقاله میخواهیم در مورد میلگرد سنجاقی و کاربرد آن در سایر نقاط ساختمان صحبت کنیم. همانطور که میدانیم امروزه اکثر ساختمان ها دارای ستون ها و پی و فونداسیون های هستند که تشکیل شده از میلگرد و بتن می باشد. ابزار و مقاطع فولادی در بتن استفاده می شوند تا آن را مستحکم تر و مقاوم تر کنند. میلگرد نیز یکی از مقاطع فولادی بسیار مهم است که در ساخت سازه های بتنی و افزایش استحکام آن کاربرد بسیار زیادی دارد و قیمت آهن و میلگرد نیز در هزینه های ساختمان سازی اهمیت بالایی دارد.

بتن در ترکیب با میلگرد به بیشترین حالت مقاومت و استحکام می رسد. به همین دلیل است که سازه های بتنی برای ساخت ساختمان ها رایج تر هستند. یکی از انواع میلگرد هایی که در بتن استفاده میشود میلگرد سنجاقی می باشد. این میلگرد باعث ایجاد استحکام حداکثری در بتن شده و استفاده از آن جزو لاینفک آرماتوربندی به شمار می رود .میلگرد سنجاقی نسبت به میلگرد های معمولی باریک تر و کوچک تر بوده و از دو سمت خم شده و شکلی شبیه سنجاق دارد. میلگرد سنجاقی کمک میکند که ستون در برابر نیروهای وارده به خوبی مقاومت داشته باشد.در ادامه به توضیح کامل میلگرد سنجاقی، انواع و کاربردهای آن می پردازیم. در صورت نیاز به میلگرد سنجاقی برای سازه خود میتوانید برای دریافت قیمت میلگرد سنجاقی با آهن جم تماس بگیرید.

میلگرد سنجاقی یکی از میلگرد های بسیار پرکاربرد در آرماتور بندی می باشد .میلگرد سنجاقی نوعی میلگرد باریک و کوچک است که از هر دو طرف خم شده است و شکلی شبیه سنجاق دارد. میلگرد سنجاقی با توجه به دسته بندی میلگرد ها در دسته میلگردهای عرضی قرار می‌گیرد. این میلگرد به نام هایی همچون قلاب دوخت، رکابی، سنجاقی و دوخت ستون شناخته می شود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  پیش بینی قیمت تیرآهن و میلگرد

استفاده از میلگرد سنجاقی در سازه های بتنی به این دلیل حائز اهمیت است که بر نحوه عملکرد ستون های بتنی از نیروهای جانبی تاثیر مستقیم دارد. میلگرد سنجابی از میلگردهای آجدار گرید a2 در سایز های ۸ و ۱۰ تولید می شود .یعنی همان میلگردهای سایز ۸ و ۱۰  a2 برش داده شده و در دو طرف آنها خم هایی با زاویه های مورد نیازو استاندارد ایجاد می شود.

تعداد و فاصله های موجود بین میلگرد ها توسط مهندس پروژه و بر اساس نقشه های محاسباتی سازه مشخص میشود. بارهای جانبی وجود دارند که بر عملکرد ستون و دیوارهای برشی تاثیر می گذارند مثل لرزش ،طوفان و حوادث طبیعی همچون سیل که میلگرد سنجاقک باعث می‌شود این فشارها بر ستون مهار شوند.

انواع میلگرد سنجاقی

میلگرد سنجاقی که خود از دسته میلگردها می باشد ،دارای انواع متفاوتی هست و به سه نوع تقسیم می شود .هر کدام از میلگرد های سنجاقی با توجه به زاویه خمشی که دارند ویژگی ها و کاربرد متفاوتی خواهند داشت .این میلگردها معمولاً در تعداد زوج و به صورت عمود در ستون و دیوار های سازه استفاده می شوند که در ادامه سه نوع میلگرد سنجاقی را بررسی می نماییم.

میلگرد سنجاقی با خم استاندارد

میلگرد سنجاقی با خم استاندارد میلگردی است که در دو طرف با خم ۹۰ درجه تغییر شکل داده شده است و طبق قوانین ملی ساختمان سازی در هر طرف اندازه خم میلگرد حدود ۱۲ برابر قطر میلگرد می باشد. یعنی اگر قطر میلگرد ۱۶ میلیمتر باشد باید خم آرماتور سنجاقی حدود ۲۰ سانتی متر باشد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  تفاوت میلگرد ساده و آجدار چیست؟


میلگرد سنجاقی با خم نیمه استاندارد

 میلگرد سنجاقی با خم نیمه استاندارد را از یک طرف با زاویه ۹۰ درجه و در طرف دیگر با زاویه ۱۳۵ درجه خم کرده و به شکل چنگک در می آورند .


میلگرد سنجاقی با خم دو طرفه ۱۳۵ درجه

این میلگرد نیز در دو طرفش خم هایی ایجاد می شود. اما این خم ها به یک سمت نیستند و در خلاف جهت یکدیگر شکل داده می‌شوند. یک خم به سمت بالا و یک خم دارای زاویه رو به پایین است .می توان گفت خم  میلگرد شبیه S انگلیسی می شود. نوع دیگری از این میلگرد رکابی به سفارش و درخواست مشتری در صورت نیاز تولید می شود که خم هر دو طرف میلگرد به یک سمت می باشد.

برای مشاهده قیمت تیرآهن کلیک کنید.

انواع میلگرد سنجاقی

کاربرد میلگرد سنجاقی

در ساخت و سازهایی که امروزه انجام می شود استفاده از میلگرد های سنجاقی بسیار رواج دارد و این محصول یکی از پرمصرف ترین اجزا در آرماتور بندی می باشد. این میلگردها با هدف افزایش استحکام و مقاومت سازه یکی از موارد ضروری به حساب می آیند. بر خلاف ظاهر کوچکی که دارند از پرکاربردترین مقاطع فولادی در ساختمان سازی هستند. این محصولات اکثراً در ستونها، دیوارهای برشی سازه و فونداسیون سازه استفاده می‌شوند و در تعداد زوج و به صورت عمودی قرار می گیرند. میلگردهای سنجاقی با کمک سیم مفتول به یکدیگر متصل می شود.

کاربرد میلگرد سنجاقی در ستون بتنی

ستون ها یکی از اجزای اصلی ساختمان هستند که وظیفه انتقال بار ساختمان به زمین را بر عهده دارند به همین دلیل ستون ها باید دارای استحکام و مقاومت بالایی باشند .از این رو برای ساخت ستون بتنی ابتدا ستون را با میلگرد آرماتوربندی اجرا و بعد روی آرماتور ها بتن ریزی صورت میگیرد. همانطور که گفتیم ترکیب بتن و میلگرد استحکام و مقاومت بسیار بالایی را ایجاد میکند. در این نوع ستون ها میلگردهای سنجاقی حکم نگهدارنده میلگردهای طولی را دارند و باعث می‌شوند ستون در اثر فشارهای لرزه ای وارده از یکدیگر جدا نشود و تمام اجزای آن به صورت مستحکم کنار هم بمانند .

پیشنهاد مطالعه ⋙  برترین کارخانه های تولید تیرآهن در ایران

در ستون ها از میلگرد های طولی و عرضی استفاده میشود. در هر ستونی با توجه به شکل سطح مقطع و میزان باری که باید تحمل کند از تعدادی میلگرد طولی استفاده میشود.برای اطلاعات بیشتر مقاله تعداد میلگرد در هر ستون را مطالعه کنید.

کاربرد میلگرد سنجاقی در دیوار برشی

یکی دیگر از کاربرد های این نوع میلگرد در دیوار برشی میباشد. دیوارهای برشی نیز یکی از اجزای ساختمان ها هستند که استحکام و مقاومت آنها حائز اهمیت می باشد به همین دلیل از میلگردهای طولی و عرضی در این دیوار ها استفاده می شود. تا مقاومت و استحکام مورد نظر را پیدا کنند از این رو با استفاده از قلاب دوخت این میلگردهای طولی ثابت نگه داشته میشوند.

کاربرد میلگرد سنجاقی در فونداسیون

از دیگر قسمت های ساختمان که در آن میلگرد سنجاقی استفاده می‌شود فونداسیون یا شناژ میباشد. اگر تا به حال فونداسیون یک ساختمان را قبل از بتن ریزی دیده باشید متوجه شده‌اید که میگرد های طولی توسط اجزای کوچکتری با فاصله های مشخص به صورت کلاف در آمده‌اند و اجزای کوچکتر معمولاً خاموت و میلگردهای سنجاقی میباشند. این محصولات به صورت عرضی و عمود روی هم قرار داده می شوند. از دیگر کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.
ساخت ساختمان های مرتفع و چند طبقه
ایجاد ساخت و سازهای مربوط به صنعت کشاورزی
پل سازی و سدسازی

آهن جم_www.ahanjam.com

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *