0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

پرکاربردترین سایز تیرآهن

زمان مطالعه : 6 دقیقه
سایز تیرآهن

پرکاربرد ترین سایز تیرآهن کدام سایز ها هستند؟همانطور که می‌دانیم تیرآهن یکی مقطع فولادی بسیار مهم در ساختمان سازی میباشد که از آن برای جلوگیری از تنش های حاصل از نیروهای برشی و لنگر خمشی استفاده میکنند. از ساختمان های کوچک تا ساختمان هایی که بزرگ و چند طبقه هستند در همه آنها تیرآهن به کار گرفته شده است.موضوعی که در استفاده از تیرآهن و انواع آن در سازه ها مهم است، این است که برای هر قسمت از سازه باید از چه سایز تیرآهن استفاده کرد .زیرا تیرآهن ها باتوجه به سایز خود دارای وزن های متفاوت می باشند و از این رو قیمت های متفاوتی دارند. به همین دلیل باید در هر قسمت از سازه تیرآهن‌ سایز مناسب را استفاده کنیم تا هم از لحاظ مقاومت و هم از لحاظ قیمتی مناسب باشد. در اکثر پروژه‌های ساختمانی بزرگ مهندس پروژه تیرآهن‌ مناسب برای هر قسمت را مشخص مینماید. قیمت تیرآهن در آهن جم نیز بر اساس سایز آن می باشد .البته که به طور کلی از قیمت آهن نیز تاثیر می گیرد. بعضی از سایزهای تیرآهن هستند که مصرف بسیاری دارند و در بیشتر سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه انواع سایزهای پرمصرف تیرآهن را نام می بریم.

تیرآهن از مقاطع فولادی می باشد که به طور کلی نوعی پروفیل است .تیرآهن در طول های ۱۲ متری و از آلیاژهای مختلف فولادی ساخته می‌شود.سطح مقطع تیرآهن به شکل I انگلیسی می باشد. نوع دیگری از تیرآهن وجود دارد که به علت بالهای پهن تر خود سطح مقطع آن به شکل H انگلیسی است و هاش نام دارد. مهمترین و بیشترین کاربرد انواع تیرآهن مربوط به اسکلت بندی ساختمان ها و برپایی انواع ستون، تیر و خرپا میباشد .تیرآهن از لحاظ ساختاری دارای دو بخش می باشد. بخش جان که قسمت اصلی تیرآهن است و بال ها که در دو طرف جان قرار گرفته اند.سایز تیرآهن هم با توجه به اندازه و ارتفاع جان و بالهای تیرآهن مشخص می شود. مثلا اگر جان ارتفاعی به اندازه ۱۸ سانتی متر داشته باشد به آن تیرآهن ۱۸ می گویند. روش تولید تیرآهن، فرایند نورد گرم میباشد .به این صورت که شمش های فولادی که از قبل گرم شده اند و به دمای موم سانی رسیده‌اند وارد قفسه‌های نورد می‌شوند. در قفسه‌های نورد غلتک هایی وجود دارند که به صورت افقی، عمودی و مورب شمش را تحت فشار قرار می دهند تا تیرآهن در سایز مورد نظر شکل بگیرد. در نهایت شمش به شکل تیرآهن خارج می شود  و پس از مرحله خنک سازی در اندازه های مناسب برش میخورد

پیشنهاد مطالعه ⋙  برترین کارخانه های تولید تیرآهن در ایران
ساختار تیرآهن

برای مشاهده قیمت میلگرد در بازرگانی آهن جم کلیک کنید.

منظور از سایز تیر آهن چیست؟

سایز تیرآهن ، اندازه ارتفاع جان آن میباشد.همانطور که در ساختار تیرآهن در عکس بالا مشاهده می کنیم تیرآهن دارای یک جان و دو بال می باشد. بال ها در واقع کناره‌های تیرآهن و لبه های تیر آهن هستند و جان تیر آهن نیز قسمتی است که بین دو لبه قرار گرفته است. سایز تیرآهن ها به اندازه جان و بالهای تیرآهن بستگی دارد. همه سایزهای تیرآهن به یک اندازه متقاضی ندارند به همین علت می خواهیم بدانیم سایز های پرمصرف تیرآهن کدامند.سایز های بسیار بالا تیرآهن کاربردهای خاصی دارند و کمتر مورد استفاده قرار می گیرند .اما سایز های متوسط آن مصرف بیشتری دارند.

به طور کلی تیرآهن ها از سایز ۸ تا ۳۰ تولید می‌شوند. یعنی جان آنها به اندازه ۸ سانتی متر تا ۳۰ سانتی متر ارتفاع دارد. برای تشخیص سایز تیرآهن و کسب اطلاعات در مورد سایز و اندازه آن باید از ابزارهای خاصی مانند کولیس استفاده کنید تا بتوانید سایز دقیق آن را پیدا کنید. البته اگر تجربه داشته باشید به صورت چشمی و تقریبی می توانید سایز تیرآهن را متوجه شوید. منظور از سایز تیرآهن در واقع ارتفاع جان می باشد، یعنی ارتفاعی که بین دو لبه تیرآهن وجود دارد. فاصله تیرآهن سقف به نوع سقف و شرایط سازه بستگی دارد .

پرکاربردترین سایزهای تیرآهن

در ادامه این مقاله می خواهیم بدانیم کدام سایز تیر آهن مصرف و کاربرد بیشتری دارد ؟همانطور که می دانیم تیرآهن بر اساس استانداردهای معین در سایزهای مختلفی از جمله از ۸ تا ۱۰۰ سانتی متر تولید می شود. حال در بین این سایزها برخی از سایز های بالای آن مانند تیرآهن ۲۷ یا ۳۰ مصرف کمتری دارند و در پروژه های خاص تر استفاده می شوند .البته همه سایز تیرآهن در سازه ها کاربرد و مصرف دارند، زیرا استانداردهایی برای سایزهای مختلف تیرآهن در نظر گرفته شده که نیاز انواع پروژه‌های مختلف را برآورده می‌کند. به همین دلیل کمتر پروژه‌ای می باشد که به سفارش تیرآهن اختصاصی نیاز داشته باشد و اکثر پروژه ها با تیرآهن های موجود در بازار سازه خود را احداث میکنند. رایج ترین و پرمصرف ترین سایز های تیرآهن سایز ۱۲، ۱۴، ۱۶ ،۱۸ و ۲۰ می باشد که بسته به نوع پروژه و کاربرد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضخامت و ویژگی این تیرآهن ها به گونه ای است که نیاز اکثر پروژه ها را برطرف کرده و کمتر پیمانکاری به تیرآهن های ظریف تر از سایز ۱۲ یا ضخیم تر از سایز ۲۰ نیاز  پیدا میکند. بیشتر کارخانه های تولید تیرآهن سایزهای پرکاربرد را در سبد محصولات خود قرار داده و تولید می کنند. بیشترین کاربرد تیرآهن ها در قسمت های مختلف سازه مانند سقف و ستون، اسکلت بندی ساختمان، ساخت پل و سازه های صنعتی میباشد.وظیفه تیرآهن تحمل و انتقال نیرو های خمشی و برشی است. در بین سایز های رایج تیرآهن، پر مصرف ترین و پرکاربردترین سایز، تیرآهن ۱۴ میباشد. در ادامه به توضیح هرکدام از سایز تیرآهن میپردازیم.


پیشنهاد مطالعه ⋙  تولید میلگرد و مراحل تولید میلگرد

تیرآهن سایز ۱۲

تیرآهن ۱۲ یکی از رایج ترین سایز تیرآهن میباشد. که برای پروژه های سبک تر مورد استفاده قرار می گیرد .البته مصرف این تیرآهن نسبت به سایز های ۱۴ ۱۶ و ۱۸ کمتر است .مقاومت تیرآهن ۱۲ نسبت به سایر مقاطع کمتر است و به همین دلیل با قرار گرفتن زیر بارهای سنگین احتمال خم شدن و آسیب آن وجود دارد. این محصول برای کاربردهای ظریف تری مثل پوشش سقف طبقات بالایی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.


تیرآهن سایز ۱۴

تیرآهن سایز ۱۴ یکی از پرمصرف ترین سایز تیرآهن در ایران می باشد. که توسط اکثر کارخانه های تولید کننده تیرآهن تولید می شود .وزن تیرآهن ۱۴ در محدوده ۱۵۴ کیلوگرم قرار دارد .علت تفاوت وزنی در برخی از تیرآهن ها در سایز یکسان ،تفاوت کارخانه تولید کننده آن ها می باشد .زیرا بعضی از تیرآهن ها دارای گوشت کمتری بوده و به تبع وزن کمتری دارند و بعضی از آنها گوشت بیشتری داشته و وزن بالاتری دارند. گاهی اوقات طبق بعضی از استانداردها تیرآهن ها به صورت نیمه سبک تولید می شوند. تیرآهن ۱۴ در ساخت خرپا ،ستون و تیر استفاده می شود. تیرآهن ۱۴ یکی از انواع مقاطع فولادی سبک در کشور محسوب می‌شود که قیمت این نوع تیرآهن نوسانات زیادی را در کشور ما دارد.

آهن جم _www.ahanjam.com

سوالات متداول

تیرآهن های معمولی در سایز های ۸ تا ۳۰ سانتی متر تولید میشوند.

سایز های ۱۲و۱۴و۱۶و۱۸ از پر کاربرد ترین ها هستند.

پیشنهاد مطالعه ⋙  چسب کاشت میلگرد چیست؟انواع و کاربردهای آن

انواع تیرآهن در همه سایز ها و همه برندها عرضه میشود.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد