0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

ورق st37 چیست؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه
ورق st37

به مطالعه مقاله ورق st37 و قیمت روز آهن در آهن جم خوش آمدید. در این مطلب تمامی مشخصات ورق st37، مزایا، معایب، کاربردها، ابعاد متداول موجود در بازار و تفاوتهایش با ورق st52 را بررسی خواهیم کرد.
شما میتوانید جهت دریافت قیمت ورق st37 آهن جم و یا سایر محصولات مشابه، با مشاورین و مسئولین فروش این مجموعه در ارتباط باشید.
اما میپردازیم به پاسخ این سوال که موضوع اصلی این مقاله از آهن جم است:

وقتی که ورق سیاه را از نظر فاکتورهایی مانند نوع کاربردهای ورق و ترکیبات فولادی آن دسته بندی میکنیم، در یکی از دسته بندی های آن به ورق st37 که معروفترین گرید ورق سیاه معمولی است می رسیم.

بله در واقع ورق st37 یک ورق سیاه معمولی است که بدلیل میزان کمتر کربن نسبت به ورق سیاه صنعتی، و به این دلیل که سختی پایین تری دارد، در صنایعی که کاربرد سبک تری دارند مورد استفاده قرار میگیرد. به نحوی میتوان گفت که ورق st37 نقطه مقابل ورق st52 است که میزان کربن بیشتر و در نتیجه سختی بیشتری دارد و کاربردش در صنایعی سنگینی است که به استحکام و سختی بیشتر نیاز دارند.

ویژگیها و مزایای ورق st37

ورق st37 که نوعی ورق سیاه معمولی است که با روش نورد گرم تولید میشود همانطور که در پاراگراف قبل هم گفته شد، نسبت به ورق st52 از درصد کمتری کربن در ترکیبات خود برخوردار است و همین امر میتواند مهمترین دلیل تفاوت ورق st37 و st52 باشد؛ چرا که درصد کمتر و یا بیشتر کربن موجود در ترکیبات ورق میتواند بر ویژگیهای آن تاثیر مستقیم بگذارد. ویژگیهای ورق st37 به شرح زیر است:

پیشنهاد مطالعه ⋙  روش های برش میلگرد|10 ابزار برای برش میلگرد

◾️استحکام متوسط( در عین حال استحکام کمتر نسبت به st52 )

◾️خاصیت بیشتر جوش پذیری به دلیل کربن کمتر

◾️سبک بودن ورق و کاربرد در صنایع سبک

◾️خاصیت شکل پذیری

◾️قدرت کششی و تحمل فشار زیاد

◾️قیمت مناسب

معایب ورق st37

این ورق سیاه در کنار مزایای خود معایبی هم دارد که البته برای آن راه حلی هم وجود دارد. یکی از معایب آن مقاومت پایین این ورق در برابر خوردگی و اکسیداسیون است و راه حل آن رنگ آمیزی و یا پوشش دهی به روش گالوانیزاسیون است که بدین ترتیب این ورق به یک ورق پوشش دار تبدیل میشود.

 

ابعاد ورق st37

ورق سیاه معمولی st37 در سایزهای مختلفی در بازار موجود است و میتوان آنها را نسبت به نوع نیاز و کاربرد آن در موارد مختلف در این سایزها تهیه کرد. سایز های که معمولا از ورق st37 در بازار موجود است، به شرح زیر است:


◾️شیت ۱ × ۲ متر
◾️شیت ۱.۵ × ۱.۲۵ متر
◾️شیت ۱.۵ × ۳ متر
◾️شیت ۱× ۶ متر
◾️شیت ۱.۲۵ × ۶
◾️رول با عرض ۱۰۰ سانتی متر
◾️رول با عرض ۱۲۵ سانتی متر
◾️رول با عرض ۱۵۰ سانتی متر

ورق st37

کاربردهای ورق st37

ورق سیاه معمولی st37 در موارد بسیاری مورد استفاده قرار میگیرد؛ البته همانطور که پیشتر هم گفته شد به دلیل درصد کربن پایین تر نسبت به ورق سیاه صنعتی st52، این ورق بر خلاف st52 در صنایع سبک تر مورد استفاده قرار میگیرد که برخی از آنها به شرح زیر است:


◾️ صنایع ساختمانی و ساختمان سازی
◾️تولید برخی مقاطع فولادی از قبیل انواع پروفیل، تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، تیرچه، گوشه و….
◾️مورد کاربرد در ساخت لوازم خانگی مانند آبگرم کن و پکیج
◾️ساخت در، پنجره، حفاظ و نرده
◾️ساخت دستگاهها و خط تولیدهای صنعتی
◾️مورد استفاده در ساخت بدنه، شاسی و رینگهای خودرو
◾️تولید صفحات مشبک و ورق پانچ
◾️تجهیزات کشاورزی

پیشنهاد مطالعه ⋙  آزمایش تست میلگرد کاشته شده چگونه انجام می شود؟

شباهتهای ورق st37 و ورق st52

دو ورق سیاه st37 و st52 که هر دو از دسته ورق های سیاه، یکی ار نوع معمولی و دیگری از نوع صنعتی است شباهتهای زیادی با هم دارند که میتوان این شباهتها را اینگونه بیان کرد:

◾️هر دو ورق، ساخته شده از فولاد کم کربن هستند.

◾️ورق st37 و st52 تقریبا موارد کاربرد مشابهی دارند و از آنجایی که از نوع فولادهای سازه ای هستند در ساخت و ساز و صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرند.

◾️هردو ورق در دسته ورق های با استحکام بالا قرار دارند.

◾️از نظر وزنی تفاوت چندانی بین ورق st37 و ورق st52 وجود ندارد چرا که به طور کلی، کلیه فولادهای ساختمانی در رنج وزنی نسبتا یکسانی قرار دارند.

◾️بازه دمایی ۱۴۲۰ درجه تا ۱۴۶۰ درجه سانتی گراد، بازه دمایی ذوب برای هر دو ورق محسوب میشود و در این مورد هم این دو ورق رفتار یکسانی دارند.

ورق st37

تفاوتهای ورق st37 و ورق st52

آنچه مسلم است این دو ورق سیاه معمولی و صنعتی، با تمام شباهتها، تفاوتهایی هم باهم دارند که سبب میشود موارد کابردشان کمی باهم متفاوت باشد. دلیل تفاوت این دو ورق ناشی از تفاوت در ترکیبات شیمیایی و میزان کربن موجود در ترکیبات آنهاست. تفاوتهای ورق st37 و st52 را میتوانیم در موارد زیر خلاصه کنیم:

◾️ استحکام ورق st52 نسبت به st37 بیشتر است و دلیل آن میزان بیشتر کربن و عناصر آلیاژی تشکیل دهنده آن است.

◾️باز هم به همان دلیل قبل که مربوط به ترکیبات این دو ورق میشود، میتوان گفت که ورق st52 به دلیل سختی بیشتر، انعطاف پذیری کمتری نسبت به ورق st37 دارد. به طور کلی هرچه میزان کربن کمتر شود ورق انعطاف پذیر تر و شکل پذیری آن راحت تر میشود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  پرکاربردترین سایز تیرآهن

◾️در مواردی که نسبت استحکام به وزن مطرح است و بیشتر اهمیت دارد، ورق st52 برای استفاده ترجیح داده میشود، چرا که وزن این ورق نسبت به ورق st37 کمتر است. بیشترین کاربرد ورق st37 مصارف ساختمانی و بیشترین کاربرد
ورق st52 به دلیل استحکام بیشتر، کاربردهای صنعتی است.

◾️درصد کمتر کربن موجود در st37 نسبت به ورق st52، باعث شده است که این ورق خاصیت جوش پذیری بالاتری نسبت به st52 داشته باشد.

سولات متداول

امتیاز خود را ثبت کنید

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد