اخبار لحظه ای

هنوز تغییری یافت نشده است

0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای

هنوز تغییری یافت نشده است

×
آهن جم
ورود و عضویت
0

میلگرد ۱۰ ساده

زمان مطالعه : 10 دقیقه
میلگرد 10 ساده

به مطالعه مقاله میلگرد ۱۰ ساده آهن جم خوش آمدید. در این مقاله به بررسی تمام ویژگی ها، دسته بندیها و کاربردهای میلگرد ۱۰ ساده خواهیم پرداخت.

شما میتوانید بهترین قیمت این محصول را از طریق تماس با واحد فروش آهن جم دریافت کنید.

همچنین میتوانید قیمت روز آهن، قیمت میلگرد آجدار، قیمت میلگرد ساده، قیمت ورق، قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت سپری، قیمت پروفیل، قیمت لوله، قیمت خاموت، قیمت محصولات مفتولی، قیمت شمش و قیمت لوازم سوله را از آهن جم دریافت کنید.‌

[TS_Advanced_Tables id="204"]
تماس با آهن جم

دسترسی سریع به محتوای مقاله

میلگرد ۱۰ ساده چیست؟

به طور کلی به میلگردی که آجدار نباشد، میلگرد ساده گفته میشود که یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است. میلگردهای ساده مقاطع فولادی توپری هستند که سطحی صاف و صیقلی دارند. میلگرد ۱۰ ساده در واقع یک محصول حمایتی و پشتیبانی است که برای تقویت و حمایت از بتن در کشش، مورد استفاده قرار میگیرد؛ از این رو به فولاد تقویت کننده هم معروف است.‌
میلگرد ۱۰ ساده میله ای است فولادی یا مشبک از سیم فولاد که محل کاربرد آن اغلب در سازه های بتنی و در نقش تقویت کننده و پشتیبان است؛ چرا که بتن با وجود قدرت فشاری زیاد، در برابر کشش ضعیف است و میلگرد ساده با افزایش استحکام و مقاومت در برابر کشش و خمش، نقش حمایتی را در این سازه ها به عهده دارد.

میلگرد ۱۰ ساده با روش ریخته گری و در واقع با ذوب ضایعات فولادی و سپس قالب زنی مواد مذاب تولید میشود. آنچه مسلم است، هرچه مواد اولیه مرغوب تر باشد، میلگرد تولیدی مرغوب تر و بدون تاب خواهد بود.‌ میلگرد ۱۰ ساده در مقایسه با نوع آجدار، شکنندگی بیشتری دارد.

[TS_Advanced_Tables id="202"]
میلگرد 10 ساده

انواع میلگرد:

اگر بخواهیم به صورت کلی انواع میلگرد را نام ببریم، میتوان آنها را در دو دسته میلگرد ساده و میلگرد آجدار جایگذاری کرد.‌

◾️میلگرد ساده:

 این نوع از میلگرد سطحی صاف و صیقلی دارد و در قطرهای متفاوت ۶ تا ۵۰ میلی متر تولید میشود. برش و امکان خم کردن این نوع از میلگرد بدون ایجاد آسیب به سادگی ممکن است. میلگرد ۱۰ ساده که در این مقاله بیشتر با آن آشنا خواهیم شد، در این دسته قرار میگیرد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  بتن ریزی در هوای گرم|مهم ترین نکات و اقدامات لازم

◾️میلگرد آجدار:

 این نوع از میلگرد دارای دنده ها، شاخک ها و فرو رفتگیهایی در سطح خود است. این مساله سبب میشود که این نوع از میلگرد بر خلاف میلگرد فولادی ملایم با مشکل لغزش مواجه نباشد و همین فاکتور، اتصال خوبی مابین بتن و میلگرد ایجاد میکند.

کاربردهای میلگرد ۱۰ ساده

به طور کلی میلگرد، یک محصول پر کاربرد در صنایع، بخصوص صنعت ساختمان سازی به شمار میرود. سایزهای مختلف میلگرد از جمله میلگرد ۱۰ ساده، در موارد گوناگون، مورد استفاده قرار میگیرند.

◾️تقویت و حمایت بتن در برابر نیروهای کششی:

 همانطور که گفته شد، اصلی ترین مورد کاربرد میلگرد ۱۰ ساده برای تقویت و حمایت بتن در برابر نیروهای کششی است. از طرف دیگر میلگرد ۱۰ ساده به دلیل قطر نسبتا کم، قابلیت انعطاف پذیری خوبی دارد؛ بنابراین میتوان یکی دیگر از کاربردهای آن را در مواردی که نیاز به انعطاف پذیری و خم کردن وجود دارد، نام برد.‌
از طرف دیگر، به دلیل بالا بودن ضریب مقاومت حرارتی میلگرد، میتوان دلیل کاربرد میلگرد ۱۰ ساده در ساختمان سازی را به این شکل هم بیان کرد؛ چرا که این قابلیت را دارد تا میزان حرارت و تغییرات دمایی را تا حد چشمگیر و مناسبی کاهش دهد.‌

◾️رابیتس کاری:

یکی دیگر از کاربردهای این نوع از میلگرد استفاده در رابیتس کاری است؛ بدین منظور میلگرد ۱۰ ساده سبک، بهترین گزینه در این کاربرد است.

◾️پیچ و مهره سازی:

یکی دیگر از کاربردهای میلگرد ۱۰ ساده، استفاده در تولید پیچ و مهره است. برای تولید پیچ و مهره هایی که قطری کمتر از ۱۰ میلی متر دارند، میتوان از میلگرد ۱۰ ساده استفاده کرد.‌

◾️میلگرد کششی (حرارتی):

 اگر بخواهیم به موردی دیگر از کاربردهای میلگرد ۱۰ ساده اشاره کنیم، آن مورد، تولید میلگردهای کششی با قطر کمتر از ۱۰ میلی متر است.

◾️تولید حفاظ و نرده:

 برای تولید انواع نرده و حفاظ از جمله شاخ گوزنی، بوته ای و … نیاز به میلگردی است که علاوه بر استحکام کافی، قابلیت خم شدن هم داشته باشد. میلگرد ۱۰ ساده یک کاندیدای خوب برای این کاربرد به شمار میرود و یکی دیگر از کاربردهای آن، تولید حفاظ و نرده به حساب می آید.

مزایای استفاده از میلگرد ۱۰ ساده:

با توجه به کاربرد انواع میلگرد در موارد مختلف و تناسب نیاز با نوع میلگرد، میتوانیم برای استفاده از میلگرد ۱۰ ساده مزایایی را نام ببریم که این محصول میتواند با توجه به نیاز، یک انتخاب مناسب و منطقی باشد. این مزایا را میتوان به صورت زیر بیان کرد.

◾️استفاده کمتر از بتن و هزینه کمتر:

همانطور که میدانید بتن آن هم در حجم زیاد، هزینه بالایی خواهد داشت؛ بنابراین اگر راهی وجود داشته باشد که بتواند همان میزان مقاومت را با بتن کمتر و در نتیجه هزینه کمتر ایجاد کند، میتواند گزینه ای منطقی و مناسب به حساب بیاید. باید بگوییم که استفاده از میلگرد ۱۰ ساده، در سازه های بتنی میتواند میزان نیاز به بتن را کاهش داده و با همان میزان مقاومت لازم در کاهش هزینه ها هم تاثیر بگذارد.

از طرفی به دلیل وزن زیاد بتن، هرچقدر که بتوان (طبق اصول) از حجم بتن کم کرد و مقاومت مورد نیاز را با حمایت میلگرد ساده افزایش داد، سازه ایمن تر خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  روش و مراحل تولید ورق سیاه |2 روش تولید ورق

◾️جلوگیری از ترک خوردگی:

در این که بتن یک ماده مقاوم در برابر نیروهای فشاری است، شکی نیست؛ اما این ماده در برابر نیروهای کششی به همان اندازه قوی نیست و میتواند در برابر فشارهای شدید، آب و هوای نامناسب، تغییرات محیطی و تکان های زمین لرزه و…. به شدت آسیب پذیر باشد. در اینجا اهمیت وجود میلگرد مشخص میشود؛ چرا که میتواند بخشی از فشار و نیروی وارده را جذب خود کند و آسیب پذیری سازه را به حداقل برساند. میلگرد ۱۰ ساده یک گزینه بسیار مناسب است که میتواند مفید عمل کرده و ضریب اطمینان و ایمنی کار را افزایش دهد.

◾️طول عمر مناسب میلگرد ۱۰ ساده:

به طور کلی ساختار میلگرد به گونه ای ایست که در برابر شرایط بد محیطی، تخریب و فشارهای وارده، مقاوم است و به سادگی تخریب نمیشود و از طول عمر مناسبی که در نتیجه سبب ایمنی کار و کاهش هزینه ها میشود، برخوردار است.‌

معایب میلگرد ۱۰ ساده:

میلگرد ۱۰ ساده در کنار کاربردها و مزایایی که در استفاده آن وجود دارد، میتواند تحت شرایطی، دارای معایبی نیز باشد. این معایب به دلیل وجود بخش زیادی از فولادهای ناخالصی ناتمام است در مواد تشکیل دهنده میلگرد ۱۰ ساده است که سبب میشود موجبات آسیب و تخریب در بتن و زنگ زدگی میلگرد را به دنبال داشته باشد.
جهت جلوگیری از این مشکل، و جلوگیری از زنگ زدگی، باید PH سطح پوششی بتن، از ۱۲ فراتر برود‌ اما در این صورت هم بتن هایی با عرض زیاد خواهیم داشت که این خود یک مشکل خواهد بود و میتواند تهدیدی برای محافظ های محلی به حساب بیاید. از سوی دیگر، زنگ زدگی در فولاد سبب میشود که فشار زیادی از داخل بتن، به اطراف آن وارد آید و نهایتا میلگرد را در معرض ترک خوردگی، بیرون زدگی و یا شکستگی قرار دهد.

ویژگیهای ظاهری و فیزیکی میلگرد ۱۰ ساده

هنگام تولید میلگرد ۱۰ ساده، فاکتورهایی وجود دارد که نهایتا منجر به شکل گیری ظاهری مخصوص این نوع از میلگرد میشود. این فاکتورها قطر میلگرد، طول شاخه میلگرد و وزن کلی آن هستند.‌

◾️قطر میلگرد:

 میلگرد ۱۰ ساده، همانطور که در نامگذاری آن هم مشخص است دارای قطر ۱۰ میلی متر است. این قطر کم، شاید باعث شود که این نوع از میلگرد، در بسیاری از موارد صنعتی و بعضا ساختمانی مناسب استفاده نباشد، ولی کاربردهای فراوان آن، این نوع از میلگرد را به یکی از پرکاربردترین های میلگردهای موجود تبدیل کرده است.

◾️طول شاخه:

یکی دیگر از مشخصات ظاهری و فیزیکی میلگرد ۱۰ ساده، طول شاخه آن است. شاخه های تولیدی میلگرد ساده، معمولا در متراژهای متفاوتی از ۲ تا ۱۲ متر به بازار عرضه میشوند.

◾️وزن کلی میلگرد ۱۰ ساده:

علاوه بر جنس مفتول و کیفیت آن، فاکتور مهم دیگری که بر قیمت میلگرد ۱۰ ساده تاثیر مستقیم دارد، وزن کلی آن است که در متراژهای متفاوت عدد متفاوتی دارد. شما میتوانید در جدول زیر وزن هر شاخه از میلگرد ۱۰ ساده را در متراژهای متفاوت ۱ تا ۱۲ متر ملاحضه کنید.‌

پیشنهاد مطالعه ⋙  جدول اشتال تیرآهن

▫️رابطه وزن و طول شاخه میلگرد ۱۰ ساده:

به طور معمول، هر متر از میلگرد ساده دارای وزنی معادل ۰.۶۲ کیلوگرم می باشد. بدین ترتیب یک شاخه ۱۲ متری از میلگرد، دارای وزنی برابر با ۷،۴۰۰ کیلوگرم و در صورت نصف کردن آنها و تبدیل به شاخه ۶ متری، وزن هر شاخه ۳٫۷۰۰ کیلوگرم می باشد.‌

‌اصطلاح های رایج مرتبط با میلگرد:

معمولا در رابطه با میلگرد و توضیح مشخصات آن از اصطلاح هایی استفاده میشود که بد نیست با معنا و مفهوم آنها، بیشتر آشنا شویم. اصطلاح هایی مانند مقاومت کششی و مقاومت تسلیم که در ادامه به توضیحاتی درباره آنها خواهیم پرداخت.

◾️مقاومت کششی یا استحکام کششی:

 مقاومت کششی میلگرد، در واقع به حداکثر نیروی کششی گفته میشود که میلگرد قبل از شکسته شدن میتواند تحمل کند. این ویژگی سبب میشود تا میلگرد، در برابر عملیاتی چون آلیاژ کاری، سرد کاری و حرارتی، مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.

◼️ مقاومت تسلیمی:

مقاومت تسلیم میلگرد در واقع به بیشترین نیرویی گفته میشود که میتوان به میلگرد وارد کرد، بدون آنکه میلگرد را دچار تغییرات ظاهری دائمی کند.‌

استاندارهای تولید میلگرد

تولید انواع میلگرد همچون میلگرد ۱۰ ساده، بر اساس استاندارهایی داخلی و یا بین المللی صورت میگیرد و در تولید میلگرد استاندارهای مختلفی وجود دارد. در ادامه چند نمونه از استاندارهای معتبر بین المللی تولید میلگرد را معرفی خواهیم کرد:

◾️استاندارد ATSM:

این استاندارد مربوط به انجمن مواد و آزمون آمریکاست و آیین نامه ACI (318-14) نیز به همین شرکت، مرتبط است.

◾️استاندارد JIS:

استاندارد JIS مربوط به کشور ژاپن است که در تولید میلگرد مورد استفاده قرار میگیرد.

◾️استاندارد DIN:

استاندارد DIN 488 مربوط به کشور آلمان و مخصوص فولاد به کار رفته در بتن مصلح است.

◾️استاندارد ISO:

استاندارد ISO 6935 یک استاندارد بین المللی به شمار می آید.

 

علاوه بر استاندارهای نامبرده در بالا، استاندارهای بریتانیا، کانادا، آمریکا و استرالیا هم در تولید میلگرد تولیدکنندگان مختلف مورد استفاده قرار میگیرند.

قیمت میلگرد ۱۰ ساده‌

قیمت میلگرد ۱۰ ساده مانند تمامی اجناس دیگر در بازار، میتواند روز به روز متفاوت باشد و با نوسانات بازار و اقتصاد تغییر کند.‌
به طور کلی عواملی که بر قیمت نهایی میلگرد ۱۰ ساده تاثیر گذار است را میتواند در این فاکتورها خلاصه کرد:‌

◾️جنس مواد تشکیل دهنده و کیفیت
◾️قطر مفتول
◾️طول شاخه
◾️وزن میلگرد‌

اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که علاوه بر این عوامل اصلی اولیه که مستقیما مربوط به میلگرد ۱۰ ساده میشوند، عوامل ثانویه دیگری هم هستند که تاثیر به سزایی بر قیمت این محصول دارند. عواملی مانند هزینه های حمل و نقل، بازار و اخبار جهانی، شرایط داخلی، قیمت ارز، وضعیت مواد اولیه و عواملی از این قبیل، میتوانند بر قیمت میلگرد ۱۰ ساده تاثیر گذار باشند.

آهن جم مرکز پخش انواع میلگرد، ورق، تیرآهن، نبشی، ناودانی، سپری و ….. با نازلترین قیمت روز بازار و از بهترین تولید کنندگان سراسر کشور، میتواند بهترین خدمات را در این زمینه به شما ارائه دهد.

سوالات متداول پیرامون خرید میلگرد ۱۰ ساده آهن جم:

امتیاز خود را ثبت کنید

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد