مقالات, مقالات میلگرد

انواع قیچی میلگرد و کاربرد آنها

قیچی میلگرد

قیچی میلگرد چیست چه کاربرد هایی دارد؟ در این مقاله از آهن جم می خواهیم بدانیم قیچی میلگرد یا همان گیوتین میلگرد چه کاربرد و انواعی دارد. همانطور که میدانید میلگرد یکی از از مقاطع بسیار پر مصرف در ساختمان سازی می باشد.اما میلگرد به صورت شاخه های ۱۲ متری در سازه ها و سایر نقاط ساختمان استفاده نمیشود. بلکه متناسب با هر اندازه و شکلی که نیاز است برش خورده و عملیات خم کاری روی آن انجام می شود .از این رو برای برش میلگرد ها در اندازه های مورد نیاز از قیچی میلگرد استفاده میشود. قیچی میلگرد در دو نوع دستی و برقی وجود دارد که هر کدام برای برش سایزهایی از میلگرد کاربرد دارند. برای برش سایزهای بالای میلگرد که دارای قطر ضخیم تری هستند نیاز به قیچی های قوی تری می باشد. قیچی میلگرد یکی از ابزار آلات پرکاربرد و مهم می باشد که اغلب ساختمان سازان و آهن فروشان از آن استفاده می کنند. در ادامه این مقاله انواع قیچی میلگرد را بررسی می نماییم. همچنین شما می توانید قیمت آهن ،قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن را در سایت آهن جم روزانه مشاهده کنید و در صورت سفارش با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

قیچی میلگرد یکی از ضروری ترین ابزار آلات و ماشین آلات صنعتی می باشد که در پروژه های ساختمانی به آن نیاز است. این دستگاه نام های متفاوتی دارد که از جمله آنها می‌توان به قیچی برش میلگرد ،دستگاه برش میلگرد ،گیوتین میلگرد، قطع کن میلگرد و میلگرد بُر اشاره کرد. قیچی های میلگرد بُر در سه نوع دستی ،هیدرولیک و گیربکسی وجود دارند. که به توضیح هر کدام می پردازیم.

پیشنهاد مطالعه ⋙  ورق دامپا چیست؟ انواع و کاربردهای آن

قیچی میلگرد دستی 

قیچی میلگرد دستی ساده ترین وسیله برای برش میلگرد میباشد.این وسیله به نام مفتوا بر هم شناخته میشود.زیرا این قیچی فقط قابلیت برش میلگرد های نازک و مفتول هارا دارد.

قیچی میلگرد دستی

نوع دیگری از قیچی میلگرد دستی وجود دارد که میلگرد های ضخیم تر تا حدود سایز20 را برش میدهد که عکس آنرا مشاهده میکنید.

میلگرد بر

قیچی میلگرد هیدرولیک

یکی از رایج ترین قیچی میلگرد  قیچی های هیدرولیک به شمار می‌رود .این دستگاه ها در مدل های مختلفی تولید و عرضه می‌شود. سیستم برش میلگرد در این دستگاه ها از طریق نیروی یک جک هیدرولیکی تامین شده و عملیات قطع کردن میلگرد را انجام میدهد. معمولاً در برش با این دستگاه ها سطح مقطع میلگرد کمی دچار دفرمگی میشود و  سرعت برش میلگرد نسبتاً پایین است. یکی از دلایل محبوبیت و رایج بودن دستگاه های هیدرولیکی برش میلگرد قیمت مناسب شان می باشد. در این سیستم برشی بعد از برش میلگرد توسط تیغه عملیات بازگشت جک به صورت دستی می باشد. این دستگاه ها نیز انواعی دارند و در مدل های پرتابل قابل حمل، چهار چرخ صنعتی، دوچرخه پیکانی، چهار چرخ پیکانی تولید می شوند .

قیچی میلگرد گیربکسی یا مکانیکی

یکی دیگر از انواع قیچی میلگرد که کاربردها فراوانی دارد و رایج میباشد میلگرد بر گیربکسی است. هر وقت که زمان برای ما معیار باشد و بخواهیم در مدت زمان کمی تعداد بیشتری میلگرد را برش دهیم استفاده از دستگاه گیربکسی توصیه میشود. دستگاههای گیربکسی در برش میلگرد سرعت اجرای بالاتری دارند .این قیچی های برش علاوه بر سرعت بالاتر نسبت به قیچی های هیدرولیکی دقت بالاتری هم در برش میلگرد دارند .نام دیگر این دستگاه ها میلگرد بر مکانیکی نیز می باشد .سیستم برش در این دستگاه ها چرخ فلایویل میباشد. یکی از مزیت های برش میلگرد با این دستگاه ها سیستم برگشت جک اتوماتیک می باشد. یعنی پس از آن که جک جلو آمد و برش میلگرد را انجام داد به صورت اتوماتیک به عقب باز می گردد. و مانند دستگاه های هیدرولیک نیاز نیست که آن را به صورت دستی در جای خود قرار دهیم. سرعت برش میلگرد این دستگاه ها بسیار بالا بوده و توانایی برش ۳۲ عدد میلگرد را در یک دقیقه دارد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  چسب کاشت میلگرد چیست؟انواع و کاربردهای آن
قیچی میلگرد _آهن جم

دستگاه اره نواری

یکی دیگر از دستگاه هایی که توانایی دارد قطعات با ضخامت بالا را برش دهد این دستگاه می باشد .وارد شدن این دستگاه در صنعت انقلاب عظیم ایجاد شد. این دستگاه علاوه بر قابلیت برنامه ریزی به صورت اتوماتیک ساز و کارهای مربوط به عمل برش را انجام می دهد. و همچنین می تواند قطعات را به صورت زاویه دار برش دهد.

اره لنگ

یکی دیگر از دستگاه هایی است که برای برش فلزات و قطعات مورد استفاده قرار می‌گرفت اره لنگ است. عملیات برش با استفاده از این ابزار با حرکت جلو و عقب دستگاه بود. این دستگاه به دلیل اینکه در زمان برش پلیسه و ضایعات بسیاری تولید می کند استفاده از آن منسوخ شده است.

دستگاه اره دیسکی

این دستگاه دارای تیغه های مختلفی است که به آسانی با استفاده از آن فلزات را برش می دهند.

دستتگاه برش واترجت

این دستگاه برای انجام کار خود از موتور های آبی پرفشار کمک می گیرد. البته امروزه این دستگاه بیشتر برای برش سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. و استفاده از آن در برش میلگرد بسیار کم و محدود میباشد.

اره های دستی

یکی از قدیمی ترین و ساده ترین ابزارها برای برش میلگرد اره های دستی می باشند. نوع دندانه های این اره ها میتواند متفاوت باشد. اگر میلگرد نازک باشد از اره دندان ریز و اگر ضخیم باشد از اره هایی با دندان های سایز بزرگتر استفاده میشود .با این ابزار بزرگترین میلگردی که می توان برش داد میلگرد سایز ۶ و ۸ می باشد. این وسیله بسیار پرخطر است و حتماً باید در کنار دقت در هنگام اجرای کار از لوازم و تجهیزات ایمنی مخصوص این کار استفاده کنیم زیرا احتمال شکستن تیغه یا پرتاب پلیسه وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  محاسبه تیرآهن سقف طاق ضربی

نکات مهم برای خرید قیچی برش میلگرد

  • سرعت برش: یکی از موارد مهم در هنگام خرید دستگاه قیچی میلگرد سرعت برش آن می باشد. دستگاه های گیربکسی پرسرعت ترین دستگاه ها برای برش میلگرد شما می روند
  • سیستم برق دستگاه: سیستم برق دستگاه ممکن است که تکفاز یا سه فاز باشد که توجه به این نکته نیز مهم است. معمولاً دستگاه های تکفاز نسبت به مدل های سه فاز قدرت کمتری دارند. هرچه توان الکتروموتور بیشتر باشد قدرت برش و خم کاری دستگاه نیز بیشتر می شود.
  • ابعاد دستگاه: دستگاه های برش میلگرد ابعاد متفاوتی دارند که باید با توجه به فضای کارگاه خود دستگاه را در ابعاد مورد نیاز تهیه نمایید. به طور کلی دستگاه های غیر اصولی که ابعاد خیلی بزرگی دارند، در حمل و جابجایی مشکل ساز هستند.
  • سیستم برش: نوع برش دستگاه نیز یکی از موارد مهم می باشد و می تواند در نتیجه نهایی و مقطع برش و کیفیت برش تعیین کننده باشد.
  • پرتابل یا ثابت بودن دستگاه :یکی دیگر از عوامل مهم در خرید دستگاه این است که دستگاه قابلیت جابجایی و حمل و نقل مناسبی داشته باشد از این رو تهیه قیچی های چرخدار گزینه مناسب تری است.

مقاله از آهن جم _www.ahanjam.com

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *