مقالات, مقالات میلگرد

بندیل میلگرد چیست

بندیل میلگرد

به مطالعه مقاله بندیل میلگرد خوش آمدید. 
شما میتوانید جهت دریافت قیمت انواع میلگرد از جمله قیمت میلگرد ،قیمت میلگرد ساده ، قیمت میلگرد کلاف آجدار بر روی لینک های مربوطه کلیک کنید و جدیدترین قیمت میلگرد را در آهن جم دریافت کنید.
همچنین میتوانید علاوه بر قیمت تیرآهن، قیمت روز آهن شامل قیمت تیرآهن IPE، قیمت تیرآهن لانه زنبوری و قیمت تیرآهن هاش، قیمت ورق، قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت سپری، قیمت پروفیل، قیمت لوله، قیمت خاموت، قیمت محصولات مفتولی، قیمت شمش و قیمت لوازم سوله را از آهن جم دریافت کنید.‌ جهت دریافت اطلاعات بیشتر، میتوانید با بخش فروش و پشتیبانی آهن جم، با شماره 03133869211 تماس بگیرید.

به زبان ساده بندیل همان بسته بندی میلگرد است که روش آن در کارخانه های مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد. در کل از بندیل برای بسته بندی میلگردها و لوله هایی با قطر اندک استفاده شده و این محصولات ورقه هایی پلاستیکی یا فلزی هستند که بسیار کم هزینه بوده و دور محصول پیچیده می شوند. معمولا در بسته بندی های متفاوت، میلگردهایی که طول مساوی دارند، به دو شکل شاخه مستقیم یا کلاف در بندیل قرار گرفته و با توجه به طرفیت خواسته شده توسط مشتری، ارسال می شوند. ما در این مطلب قصد داریم که توضیح دهیم هر بندیل میلگرد چند شاخه است و چند تن وزن دارد، بنابراین برای اطلاعات بیشتر در ادامه همراه ما باشید.

پیشنهاد مطالعه ⋙  گزارش و تحلیل هفتگی بازار آهن در هفته سوم اسفند 1401
بندیل میلگرد

1- بندیل میلگرد چیست؟

همانطور که پیش از این گفته شد، آرماتورها می توانند به صورت شاخه مستقیم و یا کلاف در بندیل قرار گیرند. این گروه از محصولات از نظر شکل پذیری و ویژگی های مکانیکی به سه گروه فولاد نرم (S240)، فولاد نیم سخت (S340 و S400) و فولاد سخت (S500) طبقه بندی می شوند. در این زمینه بسته بندی محصولات S240، S340 و S400 با قطرهای برابر و کمتر از ۱۲ میلی متر، یا به صورت کلاف و یا به صورت شاخه مستقیم انجام می شود. در مقابل، تمامی محصولات گروه S500 و رده های S240، S340 و S400 در صورت داشتن قطرهای مساوی و بیش از ۱۴ میلی متر، تنها به صورت شاخه مستقیم بسته بندی خواهند شد.

بندیل میلگرد نه تنها از نظر اقتصادی به صرفه تر است، بلکه در زمینه حفظ کیفیت و محافظت از میلگردها نیز نقشی اساسی دارد. با این روش می توان مطمئن بود که میلگردهای بسته بندی شده تحت حفاظت بوده و در سلامت کامل به دست مشتری خواهند رسید. نکته مهم به هنگام بسته بندی آن است که تمامی میلگردها باید دارای طول یکسانی باشند. همچنین بسته بندی توسط بندیل تنها برای قطعاتی با قطر کم و نازک یا برخی شمش ها ممکن خواهد بود.

برای مطمئن شدن از کیفیت بندیل و میلگردها باید پس از عرضه محصول، مشخصات کامل آن ها روی پلاک های فلزی موجود درج شده باشد. این پلاک ها باید کاملا خوانا بوده و همچنین مخدوش نشوند. مهم ترین اطلاعات درج شده روی این پلاک ها شامل موارد زیر می باشد:

 • نمره میلگرد و قطر اسمی آن
 • نوع میلگرد
 • طول بسته
 • وزن بسته
 • تاریخ تولید
 • شماره بسته
 • شماره ذوب
 • کارگاه نورد
 • علامت استاندارد
 • نام کارخانه
 • نشان تاییدیه کنترل کیفیت از سوی کارخانه سازنده
پیشنهاد مطالعه ⋙  انواع سقف های ساختمانی|ویژگی ها،مزایا و معایب آنها

2- هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

اینکه هر بندیل میلگرد چند شاخه است تا حد زیادی به نحوه بسته بندی کارخانه موردنظر بستگی دارد، اما به طور کلی ابعاد مشخص شده برای هر نوع میلگرد باید اندازه معین و استانداردی داشته باشد. از طریق دانستن وزن بندیل میلگرد و تقسیم کردن آن بر وزن هر شاخه موجود، می توان تعداد کلی شاخه ها را به دست آورد. در مقابل نیز از طریق تعداد شاخه ها می توان وزن کلی بندیل را به دست آورد. در مجموع با توجه به نوع میلگرد، تعداد شاخه ها به صورت زیر خواهد بود.

 • هر بندیل میلگرد ۸: ۹۴۰ شاخه
 • هر بندیل میلگرد ۱۲: ۴۴۷ شاخه
 • هر بندیل میلگرد ۱۴: ۳۱۳ شاخه
 • هر بندیل میلگرد ۱۶: ۲۳۵ شاخه

توجه کنید که اعداد ذکر شده با توجه به بسته بندی های کارخانه ذوب آهن اصفهان بوده و کارخانه های دیگر با توجه به وزن هر شاخه و وزن کلی بندیل، ممکن است تعداد متفاوتی داشته باشند.

3- هر بندیل میلگرد چند تن است؟

وزن هر بندیل میلگرد با توجه به تعداد شاخه و وزن هر یک از آن ها تعیین می شود، اما از آن جایی که هر کارخانه شاخه هایی با قطر و وزن متفاوت تولید می کند، نمی توان مقدار مشخصی برای آن در نظر گرفت. برای راهنمایی بهتر، وزن بندیل میلگرد کارخانه ذوب آهن اصفهان چیزی در حدود ۵.۴ تا ۵ تن می باشد.

سایر کارخانه های فعال در این زمینه نیز مانند کاشان، نیشابور، بافق یزد و.. بندیل هایی با وزن ۲ تا ۵.۲ تن عرضه می کنند. البته وزن میلگردها باید با استانداردهای بین المللی تعیین شده در جدول اشتال سازگار باشد. در این جدول تمامی اطلاعات اعم از وزن، سایز، سطح مقطع و.. درج شده است.

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد ترمکس چیست؟ روش تولید،ویژگی ها و تفاوت با TMT

کلام پایانی

همانطور که گفته شد، هر بندیل میلگرد دارای تعداد شاخه ها و وزن متفاوتی بوده که تا حد زیادی به کارخانه مبدا بستگی دارد. به طور کلی دانستن تعداد شاخه ها از طریق وزن هر میلگرد و وزن کلی بندیل به راحتی قابل محاسبه خواهد بود. ما در این مطلب سعی کردیم اطلاعات جامعی در زمینه بندیل میلگرد و اطلاعات آن برای تان فراهم کنیم و امیدواریم که مطالب گفته شده برای تان کاربردی بوده باشد.

 

امتیاز خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *