مقالات, مقالات تیرآهن

انواع تیرآهن و کاربرد آنها

انواع تیرآهن

انواع تیرآهن کدام است؟ در این مقاله از آهن جم می خواهیم بدانیم که تیرآهن چه انواعی دارد و هر کدام از آنها چه کاربرد و ویژگی هایی دارند؟ تیرآهن یکی از مهمترین مقاطع فولادی است که در پروژه های صنعتی و ساختمان سازی کاربرد های فراوانی دارد .این مقطع فولادی انواع مختلفی داشته و کارخانه های متعددی در ایران هستند که تولید کننده تیرآهن می باشند .وظیفه اصلی تیرآهن در یک سازه یا اسکلت فلزی تحمل تنش های حاصل از نیرو های وارد شده بر آن است .در ادامه این مقاله انواع تیرآهن ها و کاربرد و ویژگی هایشان را توضیح می دهیم.همچنین شما میتوانید قیمت آهن و قیمت تیرآهن از تمام کارخانه های تولید تیرآهن در ایران از آهن جم دریافت نموده و در صورت تمایل اقدام به خرید کنید .

برای اینکه بدانیم انواع تیرآهن چه ویژگی هایی دارند و تفاوت هر کدام را درک نماییم باید بدانیم که تیر آهن چیست و چه ساختاری دارد.تیرآهن یک پروفیل شناخته شده می باشد که در دو شکل مقطع I و H وجود دارد. این نامگذاری ها بر اساس استاندارد تولید آنها که اروپایی است گذاشته شده و در کشورهای مختلف اسامی متفاوتی دارد .قیمت تیرآهن یکی از عوامل تعیین کننده در قیمت تمام شده ساختمان است به همین دلیل بررسی روند تغییرات قیمت آن برای افراد اهمیت زیادی دارد .تیرآهن از دوبخش جان و بال تشکیل شده است. جان تیرآهن بخش اصلی و میانی تیرآهن است در حالی که بال تیرآهن به لبها و کنار های این محصول گفته می‌شود .تیرآهن بر اساس فرایند نورد گرم تولید میشود و کیفیت تولید تیرآهن  در میزان استحکام و مقاومت آن اثرگذار است .از این رو باید همواره تیر آهن مورد نیاز سازه خود را از کارخانه های معتبر که کیفیت محصولات آنها مشخص شده است تهیه نمایید. از جمله کارخانه ذوب آهن محصولات با کیفیتی را تولید نموده و به همین دلیل نیز همواره قیمت میلگرد ذوب آهن و قیمت تیرآهن ذوب آهن از سایر محصولات کارخانه های دیگر بالاتر می باشد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  فرآیند تولید نبشی |روش پرسی و فابریک و مراحل آن
ساختار تیرآهن

انواع تیرآهن کدامند؟

تیرآهن ها  انواع مختلفی دارد و با توجه به خواص مکانیکی و شکل ظاهری آنها هر نوع از این محصول دارای کاربرد ها و ویژگی های متفاوتی می باشد. که در ادامه مشخصات هر کدام از انواع تیرآهن را به صورت جداگانه بیان کرده ایم

انواع تیرآهن

تیرآهن IPE

یکی از انواع تیرآهن ها میباشدکه به عنوان تیرآهن معمولی شناخته می‌شود. از پرمصرف ترین و رایج ترین تیرآهن ها در ایران می باشد. شکل ظاهری و سطح مقطع آن شبیه حرف انگلیسی I است. این تیرآهن در تمام نقاط خود یعنی در جان و بال ها ضخامت ثابتی دارد. تیرآهن IPE مطابق با استانداردهای اروپایی تولید می‌شود و مخفف کلمه I profile Eroeenne  است. در ایران سازه های طراحی شده برای ساخت ساختمان ها معمولاً بر اساس این استاندارد هستند و به همین دلیل هم این محصول محبوبیت بالاتری بین مصرف کنندگان و ساختمان سازان دارد.

تیرآهن INP

یکی دیگر از انواع تیرآهن نوع INP می باشد. این نوع تیر آهن مانند تیرآهن های IPE از لحاظ شکل ظاهری و سطح مقطع شبیه به حرف I انگلیسی است و طبق استانداردهای روسیه و چین تولید می شود .تفاوت عمده این تیرآهن با نوع IPE این است که در تیرآهن INP بال ها با فاصله گرفتن از جان از ضخامت شان کم میشود. از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی به تیرآهن های معمولی یا IPE دارند، به همین دلیل در شناخت این دو نوع تیرآهن در نگاه اول ممکن است تفاوتی دیده نشود.

تیرآهن هاش یا بال پهن

یکی دیگر از انواع تیرآهن ها که کاربردهای فراوانی دارد و به استحکام و مقاومت بسیار زیاد نیز معروف است تیرآهن هاش می باشد. برای بسیاری از افراد سوال است که تیرآهن هاش چیست؟ زیرا که تیرآهن هاش یا بال پهن معمولاً در پروژه های بزرگ ساختمانی که نیاز به استحکام خیلی زیاد است مورد استفاده قرار می گیرد .این محصول در مجتمعات بزرگ تجاری، سوله ها و غیره استفاده می شود. این تیرآهن بر حسب ضخامت به دو دسته‌ی سبک و سنگین تقسیم می شود که طبق استاندارد های مختلف نام گذاری می شوند .تفاوت تیرآهن هاش با تیرآهن های IPEو INP در این است که طول بال این نوع تیرآهن بیشتر است و تقریباً در اندازه جان تیر آهن می باشد. به تیر آهن نوع سبک HE-A و به هاش سنگین HE-B نیز میگویند .تیرآهن بال پهن سنگین نسبت به بال پهن سبک ضخامت و گوشته بیشتری دارد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که وزن تیرآهن بال پهن سبک و سنگین در سایز های یکسان متفاوت است .

پیشنهاد مطالعه ⋙  بادبند یا مهاربند ساختمان چیست؟انواع قاب های مهاربندی
تیرآهن لانه زنبوری

یکی دیگر از انواع تیرآهن ها تیرآهن لانه زنبوری یا شبکه می باشد. که از لحاظ استاندارد و شکل ظاهری به صورت متنوعی تولید می شود و در اختیار مشتریان قرار می گیرد. این نوع تیر آهن در سال ۱۹۱۰ میلادی توسط فردی به نام هورتون اختراع شد و نامگذاری آن هم به دلیل شکل ظاهری این محصول است .زیرا وقتی که این تیرآهن ها برش داده شده و دوباره جوش داده میشوند، حفره‌هایی در جان تیرآهن ایجاد میشود که شش ضلعی و شبیه لانه زنبور می باشند. هدف اصلی تیرآهن لانه زنبوری این است که تیر بتواند لنگر خمشی بزرگتری را با مقایسه با تیر نورد شده اولیه تحمل کند .استفاده از تیر لانه زنبوری در ساختمان و اسکلت های فلزی به صرفه تر است. زیرا که یک تیرآهن لانه زنبوری استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به تیرآهن های معمولی دارد.مثلاً سایز ۱۴ آن به اندازه سایز ۱۶ یا ۱۸ تیر آهن های معمولی کاربرد دارد. همچنین این تیرآهن به دلیل حفره هایی که در جان خود دارد باعث میشود برای عبور اتصالات و تاسیسات کار آسان تر باشد.

تیرآهن لانه زنبوری

برای مشاهده قیمت میلگرد در سایت آهن جم کلیک کنید.

تاریخچه تیرآهن

انواع تیرآهن در گذشته و در شکل های متفاوت و ابتدایی تر نیز در سازه ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند.تیرآهن به عنوان یک قطعه اولیه و مهم در هر پروژه ساختمانی می باشد. همان طور که می‌دانیم برخی از ساختمان ها با اسکلت فلزی ساخته می شوند که اسکلت های فلزی تماماً از تیرآهن به وجود می‌آید .در سال ۱۸۱۲ یعنی حدود ۲۰۰ سال پیش تیر آهن و فولاد معنی خاصی نداشت و برای ساخت خانه ها از تیرهای چوبی، سنگ و غیره استفاده می شد . در سال‌های بعد از آن پیشرفت های زیادی در زمینه آهن آلات و تولید آهن صورت گرفت و شکل های مختلفی از فلز ها شامل آهن فولاد و چدن ساخته شدند. که کاربردهای گوناگونی داشتند و سپس با پیشرفت های بیشتر بشر در این زمینه با گذشت زمان محصولات بیشتری از فلزات تولید شدند. یکی از آن محصولات تیرآهن بود که به سرعت جایگاه خود را در سازه ها و ساختمان ها پیدا کرد و مصرف بسیار زیادی را به خود اختصاص داد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  ظوابط جوشکاری میلگرد چیست؟ |وصله جوشی میلگرد

سوالات متداول

تیرآهن در انواع IPE وIPBوIPN تولید میشود.

تفاوت این دو نوع تیرآهن در اندازه بال آنها میباشد.تیرآهن هاش بال های پهنی به اندازه جان خود دارد.تیرآهن معمولی بال های کوتاه دارد.

همه انواع تیرآهن را از آهن جم میتوانید تهیه کنید.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *