0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

ورق سیاه

زمان مطالعه : 7 دقیقه
قیمت ورق سیاه

در مقاله ورق سیاه آهن جم، شما با تعریف کلی و تخصصی ورق سیاه، مشخصات و انواع آن آشنا خواهید شد و همینطور میتوانید جهت سفارش و خرید ورق سیاه و سایر محصولات مرتبط با “آهن جم” تماس بگیرید.‌

مشاهده لیست قیمت روز انواع ورق سیاه 

تماس با آهن جم

ورق سیاه یا ورق فولادی نورد گرم، از پرکاربردترین محصولات فولادی است که طبق تعریف متالوژیکی، ورقی است که طی فرایند نورد گرم در دمای بالای ۹۳۰ درجه سانتی گراد و در طی عملیات نورد فشاری از فولاد بدست می آید.
خاصیت فرم پذیری ورق سیاه که به آن ورق نورد گرم هم گفته میشود، در طی عملیات تولید، بهینه سازی میشود.

نکاتی درباره ورق سیاه

◾️ سطح ظاهری این محصول مانند محصولات دیگری چون ورق گالوانیزه و یا ورق روغنی، براق نیست، چرا که به دلیل وجود اثراتی از اکسیداسیون و یا زنگ زدگی به حالت مات در می آید و این دلیل رواج یافتن نام ورق سیاه برای این محصول است.‌

◾️ورق های سیاه در دامنه گسترده ای بر اساس انواع فولاد، ضخامت و ابعاد دسته بندی میشوند قرار میگیرند.

◾️رایج ترین انواع ورق فولادی: st37 و st52

◾️انواع ورق سیاه از نظر ابعاد: ورق سیاه در ضخامتهای مختلف و زیادی از یک میلیمتر تا ۱۰ سانتی متر تولید میشوند و بدیهی است که هرچه ضخامت ورق بالاتر میرود انعطاف پذیری آن کمتر میشود و به اصطلاح حالت تختال Slab پیدا میکند.

◾️نحوه عرضه ورق سیاه در بازار: نحوه عرضه این محصول در بازار به دو شکل شیت و رول است.
شیت عموما در سایز های مختلفی مثل ۱۲×۲، ۶×۲، ۶×۱.۵، ۲×۱ و ۲.۵×۱.۵ برش خورده و به بازار وارد میشود. به ورقی که در کارخانه با ابعاد مشخصی برش میخورد ورق فابریک گفته میشود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  تفاوت نبشی و سپری چیست؟

◾️موارد کاربرد ورق سیاه: ورق فولادی را نمیتوان مستقیما و به خودی خود یک محصول نهایی به حساب آورد، چرا که در واقع این محصول برای ساخت محصولات دیگری مانند تیر آهن، گاردریل، تسمه، انواع پروفیل ساختمانی و… استفاده میشود.

◾️مهم ترین تولید کننده ورق سیاه ایران: بیشتر نیاز ورق سیاه ایران، در واقع در داخل کشور تولید میشود و فولاد مبارکه اصفهان را که فعالیت آن از سال ۱۳۷۱ تا به امروز بوده است، میتوان مهمترین تولید کننده داخلی ورق سیاه معرفی کرد.

پیشنهاد مطالعه : قالب بندی دیوار برشی

ورق سیاه

انواع مختلف ورق سیاه کدامند؟

اگر بخواهیم دسته بندیهای مختلف ورق سیاه را بدانیم، فاکتورهای این دسته بندی مواردی مانند شکل ظاهری ورق، ترکیب مواد تولید کننده و نوع کاردبرد آن خواهد بود. دسته بندیهای ورق سیاه بر اساس این فاکتورها به شرح زیر است:

◾️ورق سیاه رول شده: ورق سیاه رول شده ( کویل یا کلاف) یکی از انواع ورق سیاه است که ابعاد آن بدین شرح است:

ضخامت: ۱.۵ الی ۱۵ میلیمتر
عرض: ۱۰۰۰، ۱۲۵۰، ۱۵۰۰ و ۲۰۰۰ میلی متر
طول: نامحدود

◾️ورق سیاه فابریک یا شیت: این نوع از ورق سیاه را که در ضخامتهای متفاوت، از ۱۵ میلیمتر به بالا تولید میشود، میتوانید در سایز های متفاوتی هم خریداری کنید؛ اما رایج ترین و پرکاربردترین ورق سیاه شیت از حیث ابعاد به شرح زیر است:

۱۰۰۰×۲۰۰۰
۱۲۵۰×۲۵۰۰
۱۰۰۰×۶۰۰۰
۱۵۰۰×۶۰۰۰
۲۰۰۰×۶۰۰۰
۲۰۰۰×۱۲۰۰۰

در ادامه دسته بندیهای ورق سیاه، به فاکتورهای نوع کاربرد ورق و ترکیبات فولادی آن می رسیم که بر این اساس هم میتوان ورق سیاه را در دو دسته دیگر جایگذاری کرد:

◾️ورق سیاه صنعتی: معروفترین گرید این دسته از ورق سیاه st52 است. این گرید با میزان بیشتری از درصد کربن موجود نسبت به ورق سیاه معمولی، برای مواردی چون صنایع سنگین مورد استفاده قرار میگیرد.

◾️ورق سیاه معمولی: st37 گرید معروف این دسته از ورق سیاه است که نسبت به نوع صنعتی میزان کمتری از کربن و درنتیجه سختی کمتری دارد و این سبب میشود که کاربرد آن در در صنایعی با کاربرد سبک تر مانند ساختمان باشد.

در توضیح نامگذاری این دو گرید از انواع ورق سیاه میتوان اینگونه بیان کرد: st مخفف strength به معنای استحکام است و عددی که پس از آن قرار میگیرد بیانگر میزان سختی ورق بر حسب کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. گفتنی است میزان سختی ورق نورد گرم یا همان ورق سیاه را میزان کربن موجود در فولاد مشخص میکند.

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد رامکا چیست؟| کاربرد ها و نحوه اجرا

کاربردهای ورق سیاه

به طور کلی ورق سیاه برای تولید محصولات بسیار زیاد و متنوعی مورد استفاده قرار میگیرد. محصولات تولیدی از ورق نورد گرم، دارای ضخامت های مختلفی هستند و طبیعتا ضخامت آنها بر قیمت ورق سیاه بی تاثیر نیست و یکی از فاکتورهای تعیین کننده قیمت ورق سیاه، ضخامت آن است.
محصولات تولیدی از ورق نورد گرم، بسته به نوع و کاربرد آنها، نیازمند ضخامت های مختلفی است. محصولات تولیدی از ورق سیاه با ضخامت های مختلف شامل مواردی مانند موارد زیر و هزاران محصول دیگر میباشند:

◾️گارد ریل و سایر تجهیزات ترافیکی
◾️تسمه، ورق پانچ و زهوارهای فولادی
◾️انواع پروفیل
◾️تانک و مخزن ذخیره سازی مشتقات نفتی
◾️ صنایع عظیم مانند کشتی سازی و…

◾️مقاطع فولادی مانند انواع مختلف تیر ورق، نبشی، سپری و …
◾️مصالح فلزی ساختمان
◾️قطعات مختلف خودرو
◾️صنایع فلزی سنگین
◾️تانکرسازی
◾️تجهیزات کشاورزی

و…..

 

ورق سیاه

ورق سیاه تولیدی در کشور متعلق به کدام تولید کنندگان است؟

همانطور که گفته شد، عمده نیاز ورق سیاه ایران، در داخل کشور و توسط تولید کنندگان داخلی مطرح و با سابقه، تولید و ارائه میشود. این تولید کنندگان عبارتند از:

◾️فولاد مبارکه اصفهان
◾️فولاد کاویان اهواز
◾️اکسین خوزستان
◾️فولاد اصفهان
◾️ورق فولاد گیلان
◾️نورد و لوله اهواز
◾️ورق کارخانه قطعات

تیم آهن جم ورق سیاه مورد نیاز شما از به نمایندگی از اکثر تولیدکنندگان مطرح کشور و با ارائه بهترین قیمت ورق سیاه موجود در باز در اختیار شما قرار خواهد داد.‌

مراحل تولید ورق سیاه

اگر مایل به دانستن مراحل و نحوه تولید ورق سیاه هستید، در ادامه این مطلب با ما باشید.
برای تولید ورق نورد گرم، در ابتدا تختالها که تحت دمایی بیش از ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد (۲۰۱۲هزار درجه فارنهایت) و با آنالیز شیمیایی متناسب با محصول نهایی گداخته شده اند، از کوره به سمت خط تولید روانه میشوند.
مرحله بعدی زدودن لایه های اکسیدی ضخیمی است که به شکل فلس بر روی تختالها تشکیل شده اند.
نوبت میرسد به فشردن اسلب با استفاده از دستگاه رول پرس تا به ضخامت و عرض مورد نظر برسد.
پس از اینکه در مرحله قبل، اسلبها به ضخامت و عرض مد نظر رسید، بوسیله غلتک های رفت و برگشتی، کنترل ضخامت میشوند.
در این مرحله، تختالها هنوز هم حالت گداخته دارند. اکنون این تختالها در جعبه جمع آوری کویل، به شکل کلاف پیچیده میشوند. سپس کلافها باز و ابتها و انتهای آنها توسط گیوتین جدا میشود.
نوبت میرسد به اکسید زدایی ثانویه که در این مرحله انجام میشود.‌
به مراحل انتهایی کار نزدیک میشویم؛ اکنون وقت آن است که خواص مکانیکی محصول بهبود پیدا کند. این کار توسط غلتک های هیدرولیک قوی و سنگین، که محصول را در معرض نورد انتهایی قرار میدهد، انجام میشود.
قدم بعدی خنک سازی محصول تولیدی و حرکت به سمت رول جمع کن هاست.
بسته بندی، مارک زدن (نام برند یا کارخانه تولید کننده و شماره ذوب)، وزن کشی رول بسته بندی شده و سپس ارسال به انبار، آخرین مراحل آماده سازی ورق سیاهی است که اکنون آماده فروش است.

پیشنهاد مطالعه ⋙  شابلون میلگرد چیست و چه کاربردی دارد؟
مراحل تولید ورق سیاه

قیمت ورق سیاه

قیمت ورق سیاه در انواع مختلف متفاوت است و معمولا ضخامت آن از عواملی است که بر قیمت ورق سیاه تاثیر گذار است.
معمولا تقاضا برای خرید ورق سیاه ، به دلیل کاربردهای وسیع آن، بالاست و متعاقبا این تقاضای بالا بر بازار فولاد هم بی اثر نیست.
ورق سیاه به این دلیل که از طریق فرایند نورد گرم تولید میشود، قیمت مناسب تری نسبت به دیگر محصولات مشابه خود دارد که سبب میشود تقاضای بالاتری را هم به همراه داشته باشد.

شما میتوانید جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه انتخاب مناسب ترین نوع ورق سیاه برای استفاده در موارد مختلف، همچنین اطلاع از آخرین قیمت روز آهن ، ورق سیاه و.. در بازار امروز با همکاران ما در بخش فروش آهن جم تماس بگیرید.

سولات متداول

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد