مقالات, مقالات میلگرد

چگونه وزن میلگرد را محاسبه کنیم؟

محاسبه وزن میلگرد:به مطالعه مقاله چگونه وزن میلگرد را محاسبه کنیم؟ [فرمول مخفی برای محاسبه سری]خوش آمدید. 
شما میتوانید جهت دریافت قیمت انواع میلگرد از جمله قیمت میلگرد ،قیمت میلگرد ساده ، قیمت میلگرد کلاف آجدار بر روی لینک های مربوطه کلیک کنید و جدیدترین قیمت میلگرد را در آهن جم دریافت کنید.
همچنین میتوانید علاوه بر قیمت تیرآهن، قیمت روز آهن شامل قیمت تیرآهن IPE، قیمت تیرآهن لانه زنبوری و قیمت تیرآهن هاش، قیمت ورق، قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت سپری، قیمت پروفیل، قیمت لوله، قیمت خاموت، قیمت محصولات مفتولی، قیمت شمش و قیمت لوازم سوله را از آهن جم دریافت کنید.‌ جهت دریافت اطلاعات بیشتر، میتوانید با بخش فروش و پشتیبانی آهن جم، با شماره 03133869211 تماس بگیرید.

محاسبه وزن میلگرد یکی از اولین و مهم ترین مسائلی است که یک مهندس عمران باید قبل از آغاز پروژه با دقت کافی به آن بپردازد. انجام محاسبات دقیق مربوط به متریال های آهنی و فولادی در یک سازه، اهمیت بسیار زیادی داشته و کمک می کند تا پروژه مورد نظر بر اساس استانداردهای تعریف شده در صنعت ساخت و ساز پیش رود. از آنجایی که میلگردها یکی مهم ترین اجزای به کار رفته در ساختمان ها هستند، محاسبه وزن میلگرد و دانستن فرمول های مربوط به آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. از همین رو ما در این مقاله تصمیم گرفتیم تا کاربردی ترین فرمول محاسبه میلگرد را برای تان معرفی کنیم.

پیشنهاد مطالعه ⋙  هر شاخه تیرآهن چند متر است

1- دلیل اهمیت محاسبه وزن میلگرد چیست؟

ضرورت محاسبه وزن میلگرد، زمان اجرای پروژه و قیمت گذاری مشخص می شود. بدون شک هر چقدر که وزن و قطر میلگرد موردنظر شما بالاتر رود، قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد. علاوه بر این مورد، توجه به ایمنی و کیفیت نیز از دیگر موارد تعیین کننده اهمیت این موضوع هستند. به دلیل آن که کشور ما در مسیر گسل های زیادی قرار داشته و زلزله خیز به شمار می رود، استفاده از مصالح اصولی و با کیفیت تاثیر زیادی در امنیت ساختمان ها خواهد داشت.

معمولا به هنگام وارد شدن فشارهای مختلف، مانند فشار ناشی از زلزله، مصالح سنتی و بتن ها به تنهایی نمی توانند با این نیرو مقابله کرده و بار سازه را تحمل کنند. در همین زمان است که برای ساخت اسکلت بتنی مستحکم، از میلگردها استفاده می شود. بنابراین دانستن فرمول محاسبه میلگرد برای تمامی افراد فعال در صنعت ساخت و ساز بسیار ضروری و کاربردی خواهد بود.

2- فرمول ها و روش های سری برای محاسبه وزن میلگرد

برای آن که بتوانید وزن نهایی میلگردها را حساب کنید، ۴ روش مختلف در پیش خواهید داشت که می توانید در مواقع ضروری هر کدام از آن ها را به کار بگیرید. رایج ترین و پر استفاده ترین این روش ها به شرح زیر می باشد:

. استفاده از جداول وزنی

محاسبه وزن میلگرد علاوه بر تاثیر آن در قیمت و ایمنی ساختمان، به شما نشان می‌دهد که میلگرد خریداری شده اصل بوده و یا تقلبی است. بنابراین شما می توانید اطلاعات میلگرد خریداری شده را به کمک جداول وزنی مقایسه کرده و در صورت هرگونه تناقض برای رفع مشکل اقدام کنید. در این زمینه دو جدول وزنی مختلف وجود دارد که به عنوان مرجع معرفی شده اند:

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد آلیاژی چیست؟انواع و کاربردهای آن

. جدول وزنی کارخانه

اولین روش ممکن استفاده از جدول وزنی مربوط به خود کارخانه است. این جداول معمولا بر اساس استانداردهایی که در ساخت میلگرد استفاده شده، طراحی شده اند و تفاوت زیادی با روش دیگر ندارند.

. جدول اشتال

جدول وزنی اشتال تفاوت زیادی با جدول طراحی شده توسط کارخانه ندارد، و هر دوی آن ها ارائه کننده وزن های یکسانی هستند. اما در کل جدول اشتال جامع تر است، بنابراین معمولا برای محاسبه وزن قطعات فولادی از آن استفاده می شود. در جدول استاندارد اشتال در جلوی سایزهای مختلف میلگرد، ویژگی های مختلفی مانند سطح مقطع، وزن و مساحت مربوط به ازای هر متر میلگرد ذکر شده است. برای استفاده از این روش ابتدا باید به ستون مساحت رجوع کرده و به دنبال کوچک ترین عددی باشید که برابر یا بزرگ تر از مساحت میلگرد مورد نظر شما است. در ادامه با استفاده از سایر ویژگی ها موجود در ردیف می توانید برای محاسبه وزن میلگرد و پیدا کردن نمره مد نظرتان اقدام کنید.

. استفاده از فرمول های کاربردی

در صورتی که شما به جداول وزنی گفته شده دسترسی ندارید، می توانید از فرمول های سری و بسیار کاربردی در این زمینه کمک بگیرید. مهم ترین این فرمول ها به شرح زیر می باشد:

. فرمول استاندارد دین DIN

در صورت دسترسی نداشتن به جداول ذکر شده، می توانید به کمک استاندارد DIN به راحتی به محاسبه وزن مقاطع مختلف بپردازید.

فرمول DIN:

. فرمول مخفی و کاربردی

چنانچه هیچ کدام از روش‌های بالا برای محاسبه وزن میلگرد به شما کمک نکرد، می توانید از یکی از ساده ترین فرمول های مربوط به محاسبه وزن استفاده کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن وزن قطعه مدنظرتان را پیدا کنید:

پیشنهاد مطالعه ⋙  روش های برش میلگرد|10 ابزار برای برش میلگرد

  • W: وزن میلگرد
  • D: قطر میلگرد
  • L: طول میلگرد

به عنوان نمونه وزن ۱۰۰ متر میلگرد که قطری برابر با ۱۶ میلیمتر دارد، به صورت زیر محاسبه خواهد شد:

W= 16²×100/162= 158

کلام پایانی

ما در این مقاله مهم ترین روش ها و ساده ترین فرمول های ممکن برای محاسبه وزن میلگرد را برای تان توضیح دادیم. همانطور که متوجه شده اید، محاسبه وزن قطعات فولادی و آهنی به کار رفته در سازه آنقدر اهمیت دارد که باید پیش از شروع پروژه به آن بپردازید. در نهایت امیدواریم که روش های گفته شده برای شما کاربردی بوده باشد.

امتیاز خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *