مقالات, مقالات میلگرد

میلگرد کلاف چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

میلگرد کلاف

میلگرد کلاف چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ همانطور که میدانیم میلگرد یکی از مقاطع فولادی است که در سازه های ساختمانی و صنعتی به وفور استفاده می شود. کاربرد میلگرد در واقع برای جبران مقاومت کششی پایین بتن در سازه های بتنی می باشد. زیرا در سازه های بتنی،بتن حامل نیروی فشار بسیار بالایی است که توانایی حمل نیروی کششی را ندارد. زمانی که میلگرد به کمک بتن می آید نیروی کششی بتن افزایش پیدا میکند و استحکام سازه تا حد زیادی بالا میرود. میلگرد ها از لحاظ ظاهری به دو دسته ساده و آجدار تقسیم می شوند. اما از لحاظ بسته بندی نیز انواعی دارند دارند و میلگرد ها به دو صورت شاخه ای و کلاف تولید و به بازار عرضه می شوند .در این مقاله میخواهیم بدانیم که میلگرد کلاف در چه انواعی موجود است و چه کاربردهایی دارد. میلگرد کلاف هم در دو نوع ساده و آجدار میباشد و فقط شکل بسته بندی آن به صورت کلاف است. قیمت میلگرد کلاف نیز بر اساس سایز ،آجدار یا ساده بودن و اینکه تولید چه کارخانه ای باشد تعیین میشود. سایر عوامل از جمله قیمت آهن، نوسانات ارز و رخدادهای بازار نیز اثر گذارند. در ادامه این مقاله همراه باشید تا با انواع میلگرد کلاف ،کاربرد های آن و کارخانه های تولیدکننده آن آشنا شویم.

میلگرد ها از لحاظ دسته بندی در دو حالت شاخه ای ومیلگرد کلاف میباشند .میلگرد کلاف همانگونه که از نام این محصول مشخص است ،به صورت کلاف مانند و درهم پیچیده تولید و به بازار عرضه می‌شود و نسبت به میلگرد های شاخه ای از انعطاف بیشتری برخوردار است. همان‌طور که می‌دانیم میلگرد به طور کلی در دو نوع ساده وآجدار تولید می‌شود .میلگرد کلاف نیز در دو نوع ساده و آجدار تولید و به فروش می رسد و معمولاً قیمت میلگرد کلاف آجدار از قیمت میلگرد کلاف ساده بیشتر است .تفاوت میلگرد ساده و آجدار در سطح میلگردها میباشد. میلگردهای ساده سطح صاف و صیقلی داشته و میلگرد آجدار روی سطح خود آج و برآمدگی هایی  دارد .میلگرد های کلاف سایز های بالایی همچون میلگردهای شاخه ای ندارند. سایز این میلگردها قطر مقطع دایره ای شکل آن می باشد که از 5.5 تا 16میلیمتر متغیر است. ولی معمولاً سایز های بالای ۱۲ به صورت سفارشی در کارخانه تولید می شود.به میلگرد کلاف با سایز ۵.۵ تا ۸  وایر یا مفتول گفته میشود.که در کارخانه های نورد مفتول از طریق نورد شمش های فولادی تولید می شود و در ساخت انواع سیم مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کلاف هایی با سایز ۱۶ نیز تولید می‌شود که کلاف عرضی است و در صنعت و ساخت و ساز کاربرد زیادی دارند. میلگرد کلاف ساده با استاندارد RST34 نیز در سایزهای ۵.۵ و ۶.۵ و ۸ و ۱۰  تولید میشود.این محصول معمولاً در ساخت توری، حصار، زنجیر فلزی ،سیم بکسل و غیره مصرف میشود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  انواع میلگرد
میلگرد کلاف آجدار

بهترین قیمت تیرآهن را در سایت آهن جم مشاهده نمایید.

انواع میلگرد کلاف

میلگرد کلاف نیز مانند سایر مقاطع فولادی از نظر سایز و شکل ظاهری دارای انواعی می باشد. میلگرد به طور کلی در ساخت ساختمان ها و برای مسلح کردن بتن به مقدار زیادی استفاده می شود. میلگردهای کلاف نیز کاربرد های متفاوتی دارند و به همین دلیل در سایزهای متفاوتی تولید شده و در اختیار مشتریان قرار می گیرن.میلگرد کلاف از نظر شکل ظاهری به دو دسته آجدار و ساده تقسیم می شود .که هر کدام دارای ویژگی و سایزهای متفاوتی می باشند که در ادامه به آن می پردازیم .


میلگرد کلاف ساده

میلگرد کلاف ساده معمولاً در سایزهای ۵.۵ تا ۱۶ میلیمتر تولید می شود. اما سایز های بالای  آن تولید و مصرف کمتری دارند.اگر نیاز به سایزهای بالاتر این نوع میلگرد باشد باید به صورت سفارشی تولید شود.معمولا بیشتر میلگردهای کلاف ساده در سایز ۵.۵ تا ۸ میلی‌متر هستند که به آنها وایر یا مفتول نیز گفته می‌شود. این میلگردها بر اساس میزان کربن و کاربردشان به انواع زیر تقسیم می شوند.


وایر رود کم کربن

این محصول نوعی از میلگرد کلاف میباشد که همانطور که از نام آن مشخص است میزان کربن کمی دارد. به علت کم بودن کربن در آلیاژ  این محصول ویژگی هایی به آن اضافه شده است. از ویژگی های این محصول قابلیت جوش پذیری، قابلیت نورد و کشش در حالت سرد وکنترل ازدیاد طول مناسب و … می باشد .

وایر رود با کربن متوسط و وایر رود پر کربن

نوع دیگری از میلگرد کلاف وجود دارد که میزان کربن در آلیاژ آن بیشتر می باشد با افزایش میزان کربن انعطاف پذیری و چکش خواری این محصول نسبت به نوع کم کربن کاهش پیدا کرده است.این محصول به عنوان ماده اولیه برای کارخانه های کشش مفتول استفاده می شود. همچنین در کارخانه های تایر و لاستیک سازی، کابل های برق ،ساخت فنر و تولید سیم و سیم بکسل و سیم پیانو نیز استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد آلیاژی چیست؟انواع و کاربردهای آن

مفتول مخصوص تولید سیم جوش و الکترود

نوع دیگری از مفتول ها که مخصوص برای تولید سیم جوش و الکترود هستند.این محصولات برای تولید سیم جوش و الکترود از رده B7018 تا E6010 کاربرد داشته و استفاده می‌شوند .برای تولید آنها از فولاد جوشان، نیمه آرام یا کاملا آرام استفاده میشود.


میلگرد کلاف آجدار

همانطور که در قبل هم گفتیم میلگردهای آجدار در گرید های متفاوتی تولید می شوند .میلگرد های کلاف آجدار نیز در گرید های متفاوتی تولید می‌شوند. میلگرد کلاف آجدار در دو گرید A2 و A3تولید شده و سایز آن بین ۸ تا ۱۲ میلی متر متغیر است .میلگرد کلاف آجدار نیز همانند نوع شاخه ای آن برای ساختمان سازی و آرماتوربندی مناسب است و مورد استفاده قرار می گیرد .تفاوت میلگرد A1 وA2 وA3 وA4 در مقاومت ،سختی ،ضخامت و نوع آلیاژ آنها میباشد، میلگردهای نوع A1 ساده  و بدون آج هستند و همینطور دارای انعطاف بیشتری می باشند .اما میلگردهای A2و A3 دارای آج های مارپیچ و جناقی  هستند که مقاومت بیشتری داشته و کاربرد های بیشتری دارند.

بندیل میلگرد کلاف

کشش مفتول

یکی از کاربردهای مهم میلگرد کلاف ساخت مفتول می باشد. بسیاری از میلگرد های کلاف تولید شده نیز برای ساخت مفتول استفاده می شوند .برای ساخت مفتول قطر میلگرد ها باید از ۶ میلیمتر کمتر شود.به این ترتیب میلگردهای کلاف را از طریق روش نورد سرد و سپس کشش به مفتول تبدیل میکنند. فرآیند کشش مفتول به این صورت است که ابتدا میگرد های ۵.۵ تا ۸ را در دستگاه های کشش مفتول قرار می‌دهند .در این فرآیند با عبور یک مفتول از میان قالب کشش سطح مقطع آن کاهش پیدا میکند و تا قطر ۱.۵ تا ۵ میلیمتر باریک شده  و در نهایت به صورت کلاف بسته بندی می شوند. این فرایند در سیم کشی برق  فنرها ،گیره های کاغذ و تولید انواع سیم های مفتولی مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت این فرآیند با فرآیند اکستروژن این است که در کشش، مفتول از میان قالب کشیده شده در حالی که در فرایند اکستروژن از میان قالب هل داده میشود. سطح مقطع مفتول هایی که مقطع کوچک دارند در حدود ۱۵ الی ۲۵ درصد و مفتول هایی که مقطع بزرگ دارند در حدود ۲۰ تا ۴۵ درصد کاهش پیدا میکند.

پیشنهاد مطالعه ⋙  ورق st37 چیست؟

مقاله از آهن جم _www.ahanjam.com

سوالات متداول

میلگرد کلاف به دو صورت آجدار و ساده تولید میشود.

کارخانه ذوب آهن اصفهان،فولاد کویر کاشان،فولاد یزد احرامیان ،فولاد نطنز و… میلگرد کلاف تولید میکنند.

میلگرد کلاف به دو صورت آجدار و ساده در همه سایزها عرضه میگردد.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *