0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

میلگرد کلاف چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

زمان مطالعه : 12 دقیقه
میلگرد کلاف

میلگرد کلاف چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ همانطور که میدانیم میلگرد یکی از مقاطع فولادی است که در سازه های ساختمانی و صنعتی به وفور استفاده می شود. کاربرد میلگرد در واقع برای جبران مقاومت کششی پایین بتن در سازه های بتنی می باشد. زیرا در سازه های بتنی،بتن حامل نیروی فشار بسیار بالایی است که توانایی حمل نیروی کششی را ندارد.

زمانی که میلگرد به کمک بتن می آید نیروی کششی بتن افزایش پیدا میکند و استحکام سازه تا حد زیادی بالا میرود. میلگرد ها از لحاظ ظاهری به دو دسته ساده و آجدار تقسیم می شوند. اما از لحاظ بسته بندی نیز انواعی دارند دارند و میلگرد ها به دو صورت شاخه ای و کلاف تولید و به بازار عرضه می شوند .در این مقاله میخواهیم بدانیم که میلگرد کلاف در چه انواعی موجود است و چه کاربردهایی دارد. میلگرد کلاف هم در دو نوع ساده و آجدار میباشد و فقط شکل بسته بندی آن به صورت کلاف است.

قیمت میلگرد کلاف نیز بر اساس سایز ،آجدار یا ساده بودن و اینکه تولید چه کارخانه ای باشد تعیین میشود. سایر عوامل از جمله قیمت آهن، نوسانات ارز و رخدادهای بازار نیز اثر گذارند. در ادامه این مقاله همراه باشید تا با انواع میلگرد کلاف ،کاربرد های آن و کارخانه های تولیدکننده آن آشنا شویم.

*قیمت ها بدون ارزش افزوده میباشد.

میلگرد

نام محصولسایز(mm)آنالیزواحد طول(m)محل تحویلحالتقیمت توماننمودارخرید
اطلاعات بیشتر میلگرد کلاف ۵.۵ ذوب آهن۵.۵۱۰۰۸کیلوگرمنامحدوداصفهانکلاف( کشش)۲۵,۹۰۹تومان ۲۸,۵۰۰تومان
۲۷۳
ثبت سفارش
سایز(mm) : ۵.۵حالت : کلاف( کشش)آنالیز : ۱۰۰۸واحد : کیلوگرمطول(m) : نامحدودمحل تحویل : اصفهانارزش افزوده : ۲,۵۹۱تومان ۲,۸۵۰تومان نمودار :
اطلاعات بیشتر میلگرد کلاف ۶.۵ ذوب آهن۶.۵۱۰۰۸کیلوگرمنامحدوداصفهانکلاف(کشش)تماس بگیریدثبت سفارش
سایز(mm) : ۶.۵حالت : کلاف(کشش)آنالیز : ۱۰۰۸واحد : کیلوگرمطول(m) : نامحدودمحل تحویل : اصفهانارزش افزوده : -نمودار :
اطلاعات بیشتر کلاف ساده ۶.۵ الیگودرز (۳sp)۵.۵۳spکیلوگرمنامحدودکارخانهکلاف (نیم کشش)۲۴,۷۲۷تومان ۲۷,۲۰۰تومان
۱۸۲
ثبت سفارش
سایز(mm) : ۵.۵حالت : کلاف (نیم کشش)آنالیز : ۳spواحد : کیلوگرمطول(m) : نامحدودمحل تحویل : کارخانهارزش افزوده : ۲,۴۷۳تومان ۲,۷۲۰تومان نمودار :
اطلاعات بیشتر میلگرد کلاف ۵.۵ امیرآباد (۱۰۰۸)۵.۵۱۰۰۸کیلوگرمنامحدودکارخانهکلاف (کشش)۲۶,۰۰۰تومان ۲۸,۶۰۰تومان
ثابت
ثبت سفارش
سایز(mm) : ۵.۵حالت : کلاف (کشش)آنالیز : ۱۰۰۸واحد : کیلوگرمطول(m) : نامحدودمحل تحویل : کارخانهارزش افزوده : ۲,۶۰۰تومان ۲,۸۶۰تومان نمودار :
اطلاعات بیشتر کلاف ۵.۵ بستان آباد (rst34)۵.۵rst34کیلوگرمنامحدودکارخانهکلاف (ساده)۲۶,۶۳۶تومان ۲۹,۳۰۰تومان
ثابت
ثبت سفارش
سایز(mm) : ۵.۵حالت : کلاف (ساده)آنالیز : rst34واحد : کیلوگرمطول(m) : نامحدودمحل تحویل : کارخانهارزش افزوده : ۲,۶۶۴تومان ۲,۹۳۰تومان نمودار :

میلگرد ها از لحاظ دسته بندی در دو حالت شاخه ای ومیلگرد کلاف میباشند .میلگرد کلاف همانگونه که از نام این محصول مشخص است ،به صورت کلاف مانند و درهم پیچیده تولید و به بازار عرضه می‌شود و نسبت به میلگرد های شاخه ای از انعطاف بیشتری برخوردار است. همان‌طور که می‌دانیم میلگرد به طور کلی در دو نوع ساده وآجدار تولید می‌شود .

پیشنهاد مطالعه ⋙  تیرآهن هاش چیست

میلگرد کلاف نیز در دو نوع ساده و آجدار تولید و به فروش می رسد و معمولاً قیمت میلگرد کلاف آجدار از قیمت میلگرد کلاف ساده بیشتر است .تفاوت میلگرد ساده و آجدار در سطح میلگردها میباشد. میلگردهای ساده سطح صاف و صیقلی داشته و میلگرد آجدار روی سطح خود آج و برآمدگی هایی  دارد .میلگرد های کلاف سایز های بالایی همچون میلگردهای شاخه ای ندارند.

میلگرد کلاف چیست؟

میلگرد کلاف در واقع یک میلگرد تولید شده به ضخامت کم است که به صورت کلاف یا coil بسته بندی میشود. تمامی فرآیند تولید این میلگرد مشابه با تولید دیگر میلگرد ها میباشد و  با انجام نورد گرم روی شمش فولادی میلگرد کلاف تولید میگردد و فقط شکل بسته بندی و عرضه آن متفاوت است.میلگرد های شاخه بسته های ۲ تا ۵ تن دارند که به آنها بندیل میلگرد گفته میشود.

سایز این میلگردها قطر مقطع دایره ای شکل آن می باشد که از ۵.۵ تا ۱۶میلیمتر متغیر است. ولی معمولاً سایز های بالای ۱۲ به صورت سفارشی در کارخانه تولید می شود.به میلگرد کلاف با سایز ۵.۵ تا ۸  وایر یا مفتول گفته میشود.که در کارخانه های نورد مفتول از طریق نورد شمش های فولادی تولید می شود و در ساخت انواع سیم مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین کلاف هایی با سایز ۱۶ نیز تولید می‌شود که کلاف عرضی است و در صنعت و ساخت و ساز کاربرد زیادی دارند. میلگرد کلاف ساده با استاندارد RST34 نیز در سایزهای ۵.۵ و ۶.۵ و ۸ و ۱۰  تولید میشود.این محصول معمولاً در ساخت توری، حصار، زنجیر فلزی ،سیم بکسل و غیره مصرف میشود.

میلگرد کلاف آجدار

بهترین قیمت تیرآهن را در سایت آهن جم مشاهده نمایید.

انواع میلگرد کلاف

میلگرد کلاف نیز مانند سایر مقاطع فولادی از نظر سایز و شکل ظاهری دارای انواعی می باشد. میلگرد به طور کلی در ساخت ساختمان ها و برای مسلح کردن بتن به مقدار زیادی استفاده می شود. میلگردهای کلاف نیز کاربرد های متفاوتی دارند و به همین دلیل در سایزهای متفاوتی تولید شده و در اختیار مشتریان قرار می گیرند.

میلگرد کلاف از نظر شکل ظاهری به دو دسته آجدار و ساده تقسیم می شود .که هر کدام دارای ویژگی و سایزهای متفاوتی می باشند که در ادامه به آن می پردازیم .


میلگرد کلاف ساده

میلگرد کلاف ساده معمولاً در سایزهای ۵.۵ تا ۱۶ میلیمتر تولید می شود. اما سایز های بالای  آن تولید و مصرف کمتری دارند.اگر نیاز به سایزهای بالاتر این نوع میلگرد باشد باید به صورت سفارشی تولید شود.معمولا بیشتر میلگردهای کلاف ساده در سایز ۵.۵ تا ۸ میلی‌متر هستند که به آنها وایر یا مفتول نیز گفته می‌شود. این میلگردها بر اساس میزان کربن و کاربردشان به انواع زیر تقسیم می شوند.


وایر رود کم کربن

این محصول نوعی از میلگرد کلاف میباشد که همانطور که از نام آن مشخص است میزان کربن کمی دارد. به علت کم بودن کربن در آلیاژ  این محصول ویژگی هایی به آن اضافه شده است. از ویژگی های این محصول قابلیت جوش پذیری، قابلیت نورد و کشش در حالت سرد وکنترل ازدیاد طول مناسب و … می باشد .

پیشنهاد مطالعه : قالب بندی ساختمان

وایر رود با کربن متوسط و وایر رود پر کربن

نوع دیگری از میلگرد کلاف وجود دارد که میزان کربن در آلیاژ آن بیشتر می باشد با افزایش میزان کربن انعطاف پذیری و چکش خواری این محصول نسبت به نوع کم کربن کاهش پیدا کرده است.این محصول به عنوان ماده اولیه برای کارخانه های کشش مفتول استفاده می شود. همچنین در کارخانه های تایر و لاستیک سازی، کابل های برق ،ساخت فنر و تولید سیم و سیم بکسل و سیم پیانو نیز استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  قوطی آهن چیست؟انواع و کاربرد آن


مفتول مخصوص تولید سیم جوش و الکترود

نوع دیگری از مفتول ها که مخصوص برای تولید سیم جوش و الکترود هستند.این محصولات برای تولید سیم جوش و الکترود از رده B7018 تا E6010 کاربرد داشته و استفاده می‌شوند .برای تولید آنها از فولاد جوشان، نیمه آرام یا کاملا آرام استفاده میشود.


میلگرد کلاف آجدار

همانطور که در قبل هم گفتیم میلگردهای آجدار در گرید های متفاوتی تولید می شوند .میلگرد های کلاف آجدار نیز در گرید های متفاوتی تولید می‌شوند. میلگرد کلاف آجدار در دو گرید A2 و A3تولید شده و سایز آن بین ۸ تا ۱۲ میلی متر متغیر است .میلگرد کلاف آجدار نیز همانند نوع شاخه ای آن برای ساختمان سازی و آرماتوربندی مناسب است و مورد استفاده قرار می گیرد .

تفاوت میلگرد A1 وA2 وA3 وA4 در مقاومت ،سختی ،ضخامت و نوع آلیاژ آنها میباشد، میلگردهای نوع A1 ساده  و بدون آج هستند و همینطور دارای انعطاف بیشتری می باشند .اما میلگردهای A2و A3 دارای آج های مارپیچ و جناقی  هستند که مقاومت بیشتری داشته و کاربرد های بیشتری دارند.

بندیل میلگرد کلاف

کاربرد میلگرد کلاف ساده و آجدار

همانطور که قبل تر گفتیم میلگرد کلاف در دو نوع ساده و آجدار و در سایزهای متفاوتی تولید و عرضه می شود که هر کدام از انواع آن و سایز های آن دارای کاربرد های  متفاوتی در صنعت و ساختمان سازی می باشند که در ادامه به آن میپردازیم .

 • استفاده در ساخت انواع تایر
 • استفاده در صنایع الکترود سازی و جوشکاری
 • استفاده در ساخت قطعات خودرو مانند فنر ها سوپاپ ها و غیره
 • مناسب برای تولید توری ها و صافی ها از جمله توری حصاری و فنس و گابیون
 • مناسب در برشکاری
 • مناسب برای تولید سیم بکسل و سیم خاردارو زنجیر فلزی
 • تولید پیچ و مهره و پرچ
 • مورد استفاده در دکل و سیم های برق
 • کاربرد میلگرد های کلاف درساختمان سازی
 • استفاده در آرماتور بندی و تقویت استحکام گیره های میلگردی مربع ،دایره و مستطیل شکل
 • تقویت ستون ها و تقویت فونداسیون، دیوارها و ستون‌های آجری
 • استحکام بلوک های نسوز و بلوک های فومی
 • افزایش استحکام اتصالات گازی
 • تولید خرپا و تیرچه (برای اطلاعات بیشتر مقاله خرپا چیست را مطالعه کنید)
 • یکی از کاربردهای مهم میلگرد کلاف ساخت مفتول می باشد.

کشش مفتول

یکی از کاربردهای مهم میلگرد کلاف ساخت مفتول می باشد. بسیاری از میلگرد های کلاف تولید شده نیز برای ساخت مفتول استفاده می شوند .برای ساخت مفتول قطر میلگرد ها باید از ۶ میلیمتر کمتر شود.به این ترتیب میلگردهای کلاف را از طریق روش نورد سرد و سپس کشش به مفتول تبدیل میکنند. فرآیند کشش مفتول به این صورت است که ابتدا میگرد های ۵.۵ تا ۸ را در دستگاه های کشش مفتول قرار می‌دهند .

در این فرآیند با عبور یک مفتول از میان قالب کشش سطح مقطع آن کاهش پیدا میکند و تا قطر ۱.۵ تا ۵ میلیمتر باریک شده  و در نهایت به صورت کلاف بسته بندی می شوند. این فرایند در سیم کشی برق  فنرها ،گیره های کاغذ و تولید انواع سیم های مفتولی مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت این فرآیند با فرآیند اکستروژن این است که در کشش، مفتول از میان قالب کشیده شده در حالی که در فرایند اکستروژن از میان قالب هل داده میشود. سطح مقطع مفتول هایی که مقطع کوچک دارند در حدود ۱۵ الی ۲۵ درصد و مفتول هایی که مقطع بزرگ دارند در حدود ۲۰ تا ۴۵ درصد کاهش پیدا میکند.

پیشنهاد مطالعه ⋙  ورق دامپا چیست؟ انواع و کاربردهای آن
میلگرد کلاف _آهن جم

روش تولید میلگرد کلاف

در ادامه این مقاله می‌خواهیم بدانیم که میلگرد کلا چگونه تولید میشود؟ به طور کلی میلگرد کلاف در دسته محصولات نیمه‌تمام قرار می‌گیرد .این محصول در صنعت برای ساخت سیم استفاده می شود. برای ساخت میلگرد کلاف هم مانند سایر مقاطع فولادی از شمش های فولادی استفاده میشود که با فرایند نورد به محصول نهایی تبدیل می شوند.

در روش نورد گرم ابتدا شمش های فولادی به درون کوره های حرارتی نورد می روند که حرارتی با دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد دارند.  بعد از اینکه به درجه حرارت مورد نظر رسیدند و حالت موم سانی پیدا کردند برای ادامه عملیات نورد توسط رول های کوره به خطوط تولید منتقل می شوند. در نورد گرم به دلیل پایین بودن تنش‌های پلاستی، شمش های برافروخته بعد از اینکه از غلتک عبور داده شدند طی سه مرحله تغییر شکل داده و به طول آنها افزوده و از قطر آنها کم میشود. 

تولید میلگرد کلاف

برای تولید هر کدام از مقاطع فولادی خط تولید مخصوص آن تعبیه گردیده و پس از اینکه شمش های گرم شده وارد خط تولید شدند به شکل میلگردهای با قطر مناسب در می آیند. سرانجام پس از تولید، میلگرد ها با استفاده از دستگاه های مخصوص به صورت کلاف دسته بندی می شوند.

فولادی که برای تولید میلگرد کلاف استفاده می گردد به وسیله تمامی فرآیندهای فولادسازی نظیر کوره روباز ،کوره قوس الکتریکی و کنورتور تهیه می گردد. این محصول از شمش بیلت تولید می شود و یک محصول نیمه نهایی در صنعت شناخته شده که پس از طی مراحل کشش سرد به انواع سیم و مفتول تبدیل می شود.

قطر داخلی کلاف ها به میزان ۸۵ میلیمتر می باشد و وزن آنها نیز حدود ۲۲ هزار کیلوگرم است .ابعاد و وزن کلاف ها نیز توسط ظرفیت کارخانه‌های نورد تولیدی تعیین می گردد. با جوشکاری کلاف ها وزن های بیشتری از آن حاصل می شود.

حمل و نگهداری میلگرد کلاف

برای حمل و نقل میلگرد ها به صورت کلی قوانینی وجود دارد که باید رعایت شود و همچنین در نگهداری میلگرد باید نکاتی رعایت شود تا به مرور زمان دچار خوردگی و پوسیدگی و آسیب نشود.

در میلگردهای کلاف و سایز کوچک تا ۱۰ میلیمتر برای حمل و نقل بهتر است که از بسته بندی به صورت کلاف استفاده شود .زیرا میلگرد های سایز کوچک خیلی زود تحت تاثیر فشار تغییر شکل میدهند.

برای نگهداری و انبار کردن میلگرد کلاف باید از خرک های چوبی استفاده شود. این کار باعث می‌شود که میلگردها تماس مستقیم با سطح زمین و گرد و خاک یا حتی رطوبت نداشته باشند و از آسیب، تغییر شکل و زنگ زدگی آنها جلوگیری می شود.

برای استفاده از میلگرد کلاف در پروژه مورد نظر باید آن را در کارگاه به وسیله دستگاه های مخصوص از هم باز کنند. یکی از اقدامات اشتباه در حمل و نقل و انبار کردن میلگرد کلاف استفاده از پوشش های نایلونی است. برای جلوگیری از زنگ زدگی باید از پوشش های برزنتی استفاده شود.

مقاله از آهن جم _www.ahanjam.com

سوالات متداول

میلگرد کلاف به دو صورت آجدار و ساده تولید میشود.

کارخانه ذوب آهن اصفهان،فولاد کویر کاشان،فولاد یزد احرامیان ،فولاد نطنز و… میلگرد کلاف تولید میکنند.

میلگرد کلاف به دو صورت آجدار و ساده در همه سایزها عرضه میگردد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد