مقالات, مقالات میلگرد

عرضه میلگرد در بورس کالا

عرضه میلگرد در بورس کالا

مقاله عرضه میلگرد در بورس کالا  شما میتوانید جهت دریافت قیمت انواع میلگرد و تیر آهن از جمله قیمت میلگرد ،قیمت میلگرد ساده ، قیمت میلگرد کلاف آجدار ، قیمت تیرآهن IPE، قیمت تیرآهن لانه زنبوری و قیمت تیرآهن هاش،بر روی لینک های مربوطه کلیک کنید و جدیدترین قیمت میلگرد را در آهن جم دریافت کنید. 
همچنین میتوانید علاوه بر قیمت تیرآهن، قیمت روز آهن شامل  قیمت ورق، قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت سپری، قیمت پروفیل، قیمت لوله، قیمت خاموت، قیمت محصولات مفتولی، قیمت شمش و قیمت لوازم سوله را از آهن جم دریافت کنید.‌ جهت دریافت اطلاعات بیشتر، میتوانید با بخش فروش و پشتیبانی آهن جم، با شماره 03133869211 تماس بگیرید.

همان طور که قطعا شما نیز با آن آشنا هستید، بورس یکی از پرطرفدارترین بازارهای معامله میلگرد است. افراد می توانند از طریق این بازار اقدام به خرید میلگرد در پایین ترین قیمت کرده یا محصولات خود را با بالاترین قیمت در بورس عرضه کنند. لذا نیاز است که با راهنمای کامل ثبت نام و نحوه خرید این دسته از محصولات در بورس کالا ابتدا آشناییت کامل داشته و سپس اقدام به فعالیت در این حوزه کنید. در این مطلب همراه ما باشید تا به موارد اشاره شده بپردازیم.

عرضه میلگرد در بورس کالا

1. معرفی بورس کالا میلگرد

بازار بورس کالا از سال 1382 در ایران راه اندازی شد و امروزه به عنوان یکی از متداول ترین راه هایی است که افراد از طریق آن اقدام به خرید محصولات آهنی مانند میلگرد می کنند. در سال 1384 اما قانونی در زمینه اوراق بهادار ارائه شد که باعث شد تمامی بازارهای بورس با یک دیگر ادغام شوند. در واقع یکی از بزرگ ترین بازارهای سرمایه کشور ایران، بازار اوراق بهادار می باشد که بورس کالا به نوعی زیر مجموعه اوراق بهادار معرفی می شود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  کوپلر میلگرد چیست؟ انواع،کاربرد و مزایا و معایب آن

در حال حاضر اگر نگاهی به بازار بورس کالا ایران بی اندازید، مشاهده می کنید که محصولاتی اعم از کالاها در بخش های معدنی، صنعتی، فرآورده های نفتی، شمش طلا، پتروشیمی و محصولات کشاورزی دیده می شود. میلگرد نیز یکی از محصولای است که افراد می توانند از طریق این بازار با قیمتی مناسب خریداری کنند.

2. معامله در بازار بورس میلگرد چگونه است؟

در بخش نحوه خرید میلگرد در بورس کالا نیاز است که بدانید که پس از عرضه میلگرد در بورس کالا معامله در این بخش چگونه انجام می شود. تمامی افراد، چه اشخصاص حقیقی و چه حقوقی برای این که بتوانند خرید میلگرد را در بازار بورس کالا انجام دهند، نیاز به یک کارگزاری دارند. پس از این که افراد کارگزاری مورد نظر خود را انتخاب کردند، نیاز است که کد مشتری را برای انجام فعالیت در بورس کالا را دریافت کنند.

در واقع مهم ترین موضوع در رابطه با خرید میلگرد در بازار بورس کالا این است که شما کد بورسی مخصوص به خود را داشته باشید. با این کد می توانید به صورت رسمی در بورس به فعالیت بپردازید. این مرحله تنها برای یک بار انجام می شود و لازم نیست برای هر بار فعالیت در بازار بورس کالا اقدام به دریافت کد بورسی تازه کنید. هر خریداری که در این زمینه به فعالیت می پردازد می تواند از طریق کارگزاری خود برای دریافت کد بورسی اقدام کند.

3. بررسی مدارک لازم برای ثبت نام و دریافت کد مشتری

قبل از این که عرضه میلگرد در بورس کالا انجام شود، شما می بایست اقدام به دریافت کد مشتری کنید. برای دریافت کد مشتری نیاز به ارائه مدارک لازم به کارگزاری خود دارید. مدارک لازم جهت ثبت نام و دریافت کد مشتری برای افراد حقیقی عبارت اند از:

  • فتوکپی شناسنامه
  • فتوکپی کارت ملی
  • فرم درخواست کد مشتریان حقیقی
  • شماره حساب بانک فرد متقاضی
  • آدرس و کد پستی
  • تلفن تماس

در صورتی که افراد حقوقی اقدام به دریافت کد مشتری کنند می بایست فتوکپی روزنامه رسمی ثبت شرکت و فتوکپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت و سپس فتوکپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره را به کارگزاری ارائه دهند. در انتها نیز نیاز است فرم دخواست کد مشتریان حقوقی که شامل مواردی همچون آخرین ترکیب اعضای هیئت مدیره، لیست سهام داران بالای 10 درصد، صاحبان امضای مجاز و همچنین ارائه شماره حساب شخص حقوقی، می باشد. شایان ذکر است که در حال حاضر معامله و دریافت کد مشتری در بورس کالا امروزه مدتی است که تنها به اشخاص حقوقی داده می شود و اشخاص حقیقی فعالا امکان فعالیت به شکل جداگانه را ندارند.

پیشنهاد مطالعه ⋙  کارخانه های تولید میلگرد

4. بررسی راهنما و مراحل خرید میگلرد در بورس کالا

پس از این که عرضه میلگرد در بورس کالا انجام شد، برای هر بار خرید آن نیاز است که فرم درخواست خرید پر شود. در این فرم می بایست مشخصات کامل محصول و هر آنچه که به ارائه دهنده آن مرتب است را پر کنید. این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که محصولاتی مانند میلگرد به دلیل این که از بازار سیاه آنها جلوگیری شود، تنها با ارائه مدارکی معتبر فروخته می شوند؛ به این صورت که اگر شما برای ساخت یک سازه اقدام به خرید میلگرد می کنید، باید پروانه ساخت را به عنوان مدرکی معتبر در فرم درخواست خرید قرار دهید.

پس از این که درخواست خرید شما انجام شد، کارگزاری خرید شما به صورت اختصاصی به بررسی آن می پردازد. گاهی اوقات اما شرایطی وجود دارد که کارگزاری خرید می بایست با تولید کننده میلگرد در رابطه با عرضه ای محصول رایزنی هایی را انجام دهد.

• مرحله اول – واریز هزینه

برای این که خرید میلگرد را انجام دهید، باید ده درصد از هزینه را به حساب کارگزاری واریز کنید. این ده درصد در واقع تضمینی است که خریدار به قول خود عمل کند و از سویی دیگر اگر جرائم های احتمالی به وجود آمد، کارگزار بتواند از آن استفاده کند. مورد بعدی این است که گاهی اوقات نیاز به کسر کارمزد است. در این صورت کارمزد نیز از این ده درصد کاسته می شود. شایان ذکر است که گاهی اوقات میلگرد در تالار صادراتی عرضه می شود که در این صورت تنها لازم است پنج درصد از هزینه کل محصول به حساب کارگزار واریز شود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

• مرحله دوم – فعالیت کارگزار

حال وقت آن است که خریدار فعالیت خود را انجام دهد. او باید مطابق با خواسته مشتری که در فرم درخواست خرید تمامی موارد را قید کرده است به خرید میلگرد بپردازد. کارگزار عرضه میلگرد در بورس کالا را مد نظر خود قرار می دهد و سپس شروع به خرید می کند. زمانی که خرید به پایان رسید کارگزار اطلاعات را به دست خریداران ارسال می کند.

• مرحله سوم – تسویه و دریافت میلگرد

پس از این که خریدار اطلاعات را از کارگزار دریافت کرد، تا سه روز کاری مهلت دارد تا تمامی هزینه را واریز کند. نکته مهم در این بین این است که نام خریدار باید با نام واریز کننده کاملا برابر باشد و اگر در این بین مغایرت دیده شود، کارگزار نمی تواند میلگرد را به دست خریدار ارسال کند.

5. نکات مهم به هنگام خرید میلگرد در بازار بورس کالا

افراد باید نکات زیر را به هنگام خرید میلگرد در بازار بورس کالا مد نظر خود قرار دهند:

  • زمان عرضه میلگرد در بورس کالا راس ساعت 10:30 صبح است.
  • در صورتی که خریدار پس از 3 روز هزینه را واریز نکند باید بابت هر روز تاخیر 25/0 درصد هزینه کل را بابت جریمه پرداخت کند و اگر 10 روز تاخیر داشته باشد، قرار داد فسخ خواهد شد و خریدار می بایست جریمه فسخ را پرداخت کند.
  • می توانید اطلاعات کامل را در سایت بورس به نشانی Ir مطالعه کنید.
  • در حال حاضر 86 کارگزار در بخش بورس کالا فعالیت دارند.

سخن پایانی

با عرضه میلگرد در بوس کالا امروزه افراد می توانند با هزینه کمتری نیاز خود به این محصول را برطرف کنند. مهم است که در این بین کارگزاری معتبری را انتخاب کنید تا با رایزنی هایی که انجام می دهد، میلگرد را با قیمتی مناسب برای شما خریداری کند. مهم ترین بخش این مطلب، دریافت کد بورسی است که باید با توجه به مدارک اشاره شده آن را دریافت کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *