اخبار لحظه ای

هنوز تغییری یافت نشده است

0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای

هنوز تغییری یافت نشده است

×
آهن جم
ورود و عضویت
0

فرآیند تولید نبشی |روش پرسی و فابریک و مراحل آن

زمان مطالعه : 7 دقیقه
تولید نبشی

فرآیند تولید نبشی چگونه است؟نبشی یکی از انواع مقاطع فولادی می باشد که کاربردهای زیادی در سازه ها دارد .نبشی به علت خصوصیات مکانیکی متفاوت و میزان مقاومتی که دارد در برخی از قسمت های سازه مصرف دارد.فرآیند تولید نبشی با توجه به کاربرد آن در صنعت متفاوت میباشد. روش تولید نبشی در قیمت نبشی و کیفیت آن بسیار تاثیر گذار می باشد. البته فاکتور مهم تر در تعیین قیمت نبشی قیمت آهن آلات میباشد .در ادامه این مقاله از آهن جم همراه باشید تا فرآیند تولید نبشی و انواع آن را مورد بررسی قرار دهیم.

نبشی به طور کلی یک نوع پروفیل میباشد که سطح مقطعی شبیه به L انگلیسی دارد.نبشی از نظر ظاهری از دو ضلع عمود بر یکدیگر تشکیل شده است و اشکال متفاوتی نیز دارد. نبشی ها در دو نوع بال مساوی و بال نامساوی تولید میشوند. به نبشی های بال مساوی نبشی V شکل و به نبشی هایی که بال نا مساوی دارند نبشی L شکل هم گفته می‌شود.در بیشتر نبشی ها زاویه بین دو بال ۹۰ درجه است اما نبشی که زاویه بین دو بال آن کمتر باشد نیز وجود دارد. نبشی با توجه به ضخامت و سطح مقطع استحکام بسیار مناسبی دارد .می‌توان گفت که نبشی چندین برابر استحکام بیشتری نسبت به همین حجم آهن به صورت ورق یا اشکال دیگر دارد. البته که روش تولید نبشی کیفیت، تولید آن ،کارخانه سازنده و نوع مواد اولیه همگی در کیفیت و استحکام نبشی تاثیرگذار هستند. نبشی ها در سایزهای متفاوتی تولید می شوند. سایز نبشی ها بر اساس ضخامت آن ها و اندازه بال آنها میباشد. مثلاً نبشی ۳*۵*۵ یعنی نبشی که ضخامت ۳ میلیمتر دارد و اندازه هر بال آن ۵ سانتیمتر می باشد. تمامی نبشی ها در طول های ۶ متری و ۱۲ متری تولید می شوند.

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد مناسب رابیتس کاری

پیشنهاد مطالعه: هزینه اسکلت بتنی ۱۴۰۲

نحوه تولید نبشی _انواع نبشی

نحوه تولید نبشی

نبشی هم مانند مقاطع فولادی دیگر دارای خط تولید جداگانه می باشد. اگر بخواهیم نبشی را از نظر روش تولید دسته بندی کنیم نبشی ها در دو دسته قرار می گیرند و مراحل تولید آنها متفاوت است. برای اینکه محصول مورد نظر خود را به درستی انتخاب کنید باید روش تولید هر نوع نبشی و میزان کیفیت آن را بدانیم. نبشی ها به طور کلی از دو روش پرسی و فابریک تولید می شوند که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

نبشی فابریک

تولید نبشی با روش فابریک باعث میشود که یک نبشی با ظاهری زیبا و اندازه های دقیق و استحکام مناسب داشته باشیم. نبشی فابریک نسبت به نبشی پرسی قیمت بالاتری دارد. در تولید نبشی به روش فابریک از بیلت فولادی به عنوان ماده اولیه استفاده میشود .شمش های فولادی را ابتدا حرارت میدهند تا حالت موم سانی پیدا کنند. سپس شمش ها با روش نورد گرم و عبور از بین غلطک های شکل دهنده به مرور تغییر شکل پیدا می کنند. سرانجام با عبور شمش ها از غلتک های عمود بر یکدیگر به شکل نبشی تبدیل میشوند .در تولید نبشی فابریک از استاندارد gost ۸۵۱۰ استفاده می‌شود. البته از استاندارد Bsn ۱۰۵۶ هم استفاده می شود و به نبشی فابریک تولید شده بر اساس این استاندارد نبشی اروپایی می گویند. نبشی های فابریک دارای گوشه تیز و ابعاد دقیق می باشند و بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت نورد گرم و سرد در تولید نبشی تفاوت در دمای شمش ها قبل از فرآیند نورد گرم میباشد. محصول خارج شده از خط تولید بعد از برش توسط دستگاه در طول های ۶ متری و ۱۲ متری آماده ارائه به بازار می باشد. در فرایند تولید نبشی فابریک عواملی از جمله قدرت و سرعت موتور ها و همچنین تعداد مراحل در تولید نبشی بر کیفیت آن تاثیر گذار میباشد.

مزایای نبشی فابریک

نبشی فابریک کیفیت و دقت ابعادی بالایی دارد.

در تولید نبشی فابریک در ضخامت و طول بال ها محدودیتی وجود ندارد .
در نوع فولاد مورد استفاده محدودیت وجود ندارد.
در روش فابریک نورد گرم برای تولید نبشی امکان تولید هر دو نبشی بال مساوی و نامساوی وجود دارد .

پیشنهاد مطالعه ⋙  تفاوت تیرآهن های IPE وINPو IPB در چیست؟

معایب روش تولید نبشی فابریک

هزینه تولید در این روش بالاتر است .
فرایند تولید به علت مراحل بیشتر از جمله خنک‌سازی طولانی تر است.
قیمت نبشی فابریک بیشتر می باشد.

نبشی پرسی

نحوه تولید نبشی پرسی با تولید نبشی فابریک تفاوت هایی دارد. برای تولید نبشی پرسی از ورق های فولادی استفاده می شود. ورق های فولادی در ضخامت های مناسب انتخاب می شوند و سپس در اندازه های متناسب به شکل نواری برش میخورند .قطعات برش خورده در دستگاه رول فرمینگ قرار می گیرند تا به صورت عمود پرسکاری شوند. در مرحله رول فرمینگ لبه های ورق نواری شکل به سمت بالا خم میشود. این فرایند تا زمانی ادامه پیدا می کند که دو ضلع عمود بر هم ایجاد شود. پس از اینکه نوار تولید شده به شکل نبشی درآمد در مرحله آخر در اندازه های ۶ و ۱۲ متری توسط دستگاه گیوتین برش زده میشود. دستگاه رول فرمینگ به دلیل سرعت بالا در تولید نبشی برای سفارشات با حجم بالا بسیار مناسب است. تولید نبشی به روش بررسی در کارگاههای خمکاری ورم هم می‌تواند انجام شود و از این نظر که تولید آن آسان تر می باشد هزینه های کمتری داشته و قیمت نبشی پرسی از قیمت نبشی های فابریک کمتر میباشد. تمامی فرایند رول فرمینگ و تولید نبشی پرسی در دمای اتاق انجام می شود. نبشی پرسی گوشه های گرد دارد و عمده مصرف آن در ساختمان سازی میباشد.

مزایای نبشی پرسی

هزینه تولید نبشی پرسی کمتر میباشد.
در تولید نبشی پرسی می توان از فولاد ضد زنگ و ورق گالوانیزه استفاده کرد.

معایب تولید نبشی پرسی

در این روش تنها امکان تولید نبشی با بال مساوی وجود دارد .
به علت اینکه خمکاری با دستگاه رول فرمینگ انجام میشود محدودیت ضخامت حدود ۶ میلی متر وجود دارد .
در عرض بال نبشی نیز محدودیت وجود دارد و عرض بال ها باید بین ۲۰ تا ۵۰ میلیمتر باشد.
نبشی پرسی کیفیت و دقت ابعادی کمتری دارد.

قیمت نبشی در آهن جم

مهمترین کاربردهای نبشی

 • نبشی کشی ساختمان و اجرای وال پست
 • اتصال ستون به کف در فونداسیون ساختمان
 • ساخت پل و خرپا ( برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله خرپا چیست را مطالعه کنید.)
 • استفاده در اجرای نمای ساختمان
 • ساخت ماشین آلات صنعتی
 • ساخت دکل های برق و مخابرات
 • ساخت وسایل منزل مثل میز و صندلی
 • مناسب برای قفسه سازی
پیشنهاد مطالعه ⋙  انواع میلگرد

یکی از مهم ترین کاربرد های نبشی ها برای زیرسازی نما و اجرای نبشی کشی است. نبشی کشی ساختمان علاوه بر هزینه خرید نبشی و مصالح ،هزینه دستمزد هم دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله قیمت آهن کشی نما را مطالعه کنید.

کارخانه های تولید کننده نبشی

کارخانجات زیادی در کشور هستند که به تولید نبشی می پردازند .نبشی های تولید شده از نظر کیفیت ،فرآیند تولید و قیمت با یکدیگر تفاوت دارند.هنگام خرید نبشی حتماً به مشخصات نبشی هایی که توسط کارخانجات مختلف تولید می‌شود توجه نمایید.برخی از مهمترین کارخانه هایی که به تولید نبشی می پردازند عبارتند از:

 • شرکت فولاد البرز ایرانیان
 • مجتمع فولاد ناب تبریز
 • شرکت نورد آریان فولاد
 • شرکت فولاد کوهپایه
 • شرکت پروفیل صنعت ماهان
 • صبا فولاد منظومه
 • نبشی ظهوریان مشهد
 • نبشی شکفته مشهد
 • ذوب آهن اصفهان

سخن پایانی
در این مقاله در مورد نحوه تولید انواع نبشی و مزایا و معایب آن صحبت کردیم .نبشی یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنایع و ساختمان سازی می باشد. نبشی ها در دو نوع فابریک و پرسی تولید می شوند .نبشی پرسی روش تولید ساده تری دارد و قیمت آن نیز مناسب تر میباشد. نبشی فابریک نبشی با کیفیت و دقت ابعادی بالا می باشد که به تبع قیمت بالاتری هم دارد. انواع نبشی در همه سایز ها از تمامی کارخانجات تولید کننده در بازرگانی آهن جم با بهترین قیمت بازار عرضه می گردد .همچنین قیمت انواع مقاطع فولادی از جمله قیمت میلگرد ،قیمت تیرآهن ، قیمت میلگرد ۱۶ و قیمت میلگرد ۱۴ به صورت لحظه ای اعلام می گردد. مشتریان گرامی برای دریافت قیمت ها و مشاوره و خرید میتوانند با کارشناسان آهن جم تماس گرفته و در صورت تمایل به خرید پیش فاکتور دریافت نمایند.

مقاله از آهن جم _ahanjam.com

۴.۸/۵ - (۵ امتیاز)

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد