0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای
×
آهن جم
ورود و عضویت
0

تقویت تیرآهن

زمان مطالعه : 7 دقیقه
تقویت تیرآهن

شما میتوانید جهت دریافت قیمت انواع میلگرد و تیر آهن از جمله قیمت میلگرد ،قیمت میلگرد ساده ، قیمت میلگرد کلاف آجدار ، قیمت تیرآهن IPE، قیمت تیرآهن لانه زنبوری و قیمت تیرآهن هاش،بر روی لینک های مربوطه کلیک کنید و جدیدترین قیمت میلگرد را در آهن جم دریافت کنید. 
همچنین میتوانید علاوه بر قیمت تیرآهن، قیمت روز آهن شامل  قیمت ورق، قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت سپری، قیمت پروفیل، قیمت لوله، قیمت خاموت، قیمت محصولات مفتولی، قیمت شمش و قیمت لوازم سوله را از آهن جم دریافت کنید.‌ جهت دریافت اطلاعات بیشتر، میتوانید با بخش فروش و پشتیبانی آهن جم، با شماره ۰۳۱۳۳۸۶۹۲۱۱ تماس بگیرید.

یکی از مهم ترین اجزای ساختمان، اسکلت فلزی آن است که مانند استخوان بندی بدن انسان عمل می کند و باید بسیار مقاوم باشد. درواقع مقاوم بودن این اسکلت فلزی عمر سازه را بالا می برد و باعث می شود تا امنیت آن زیاد شود. از این رو بحث تقویت تیرآهن مطرح می شود تا بتوانیم به این صورت سازه را ایمن کنیم. در این مقاله مراحل تقویت اسکلت فلزی را بررسی می کنیم و اطلاعات لازم در این باره را به شما خواهیم داد.

تقویت تیرآهن

۱. چرا باید تقویت تیرآهن را انجام دهیم؟

هنگامی که یک ساختمان ساخته می شود باید به صورت دقیق و استاندارد طراحی شده ‌و ساخت آن نیز باید با نظارت مهندسین معتبر انجام شود‌. با این حال گاهی نیاز است تا تیرآهن تقویت شود و این کار باعث امنیت ساختمان می شود. گاهی اوقات ممکن است خمیدگی یا تغییر شکل در تیرآهن صورت بگیرد. به این کار کمانش سازه می گویند و میزان بار اضافی باعث این عمل می شود. این فشار و تنش ممکن است بر یک تیرآهن وارد شود و به بقیه نیز منتقل شود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  از بین بردن زنگ زدگی زیاد +روش های خانگی و صنعتی

 هم چنین زنگ زدگی، فرسودگی یا خوردگی نیز می تواند باعث تغییر شکل تیرآهن می شود. هم چنین اگر بخواهیم طبقه ای به سازه اضافه کنیم باید تقویت تیرآهن را انجام دهیم. جوشکاری نامناسب هم‌ ممکن است تقویت تیرآهن را به همراه داشته باشد.

یک عامل یا دلیل دیگر نیز که باعث تقویت تیرآهن می شود خستگی سازه است‌. ممکن است سازه در مقابل فشارها یا تنش های زیاد باشد. یا اینکه ساختمان در معرض زلزله قرار گرفته باشد از این رو نیاز است تا تقویت تیرآهن انجام بگیرد و به بهترین شکل این کار انجام شود.استفاده از تیرآهن تقویت شده با ورق هزینه اسکلت فلزی را افزایش میدهد.

۲. مقاوم سازی اسکلت فلزی به چه صورت است؟

مقاومت اسکلت فلزی یا همان مقا‌ومت تیرآهن همان طور که در بالا بیان کردیم در بسیاری از موارد لازم است و باید انجام شود. حال چند روش و مرحله وجود دارد که برای مقاوم سازی سازه اسکلتی از آن استفاده می شود. این روش ها ضعف های سازه را جبران می کند و آن را به بهترین شکل ممکن ایمن می کند. در زیر این روش ها را برای شما بیان خواهد شد. هم چنین در این روش ها طرز کار نیز بیان شده است با این حال باید حتما توسط شخصی که به صورت تخصصی از این کار آگاه است استفاده شود.

• اضافه کردن دیوار به صورت برشی

برای تقویت اسکلت ساختمان اولین راهی که به نظر می رسد این روش است. با این حال ممکن است دیوار برشی به گونه‌ای باشد که با معماری ساختمان تداخل ایجاد کرده و نتوان آن را قرار داد. با این حال در‌کنار دیوار فولادی که در معرض خمیدگی قرار گرفته می شود دیواری ساخته می شود‌ که بار را حمل می کند. دیوار های برشی نیز از فولاد ساخته می شوند که در برابر برش افقی طبقات و افتادگی دیوار و واژگونی حاصل از نیروهای جانبی ساخته می شود. دیوار برشی برای مناطق زلزله خیز نیز مناسب است و بهتر است در این مناطق این نوع از دیوار را حتما داشته باشیم.

پیشنهاد مطالعه ⋙  خارج شدن ایران از فهرست ۱۰ تولید کننده بزرگ فولاد جهان

• اضافه کردن بادبند ها برای اسکلت فلزی

بادبند ها به صورت بتنی و فولادی وجود دارند و برای انواع مختلف اسکلت استفاده می شوند. با این حال بادبندها نیز ممکن است به گونه ای باشند که در کنار اسکلت قرار نگیرند. اگر ساختمان ضعف کمی دارد می توان دهانه ستون را با مصالح ساختمانی پر کرد با این حال باید این را در نظر گرفت که این کار برای ساختمان هایی که ضعیف شدن اسکلت در آن ها بیشتر است مناسب نیست.

• اضافه کردن بادبند فلزی برای تقویت اسکلت

بادبندهای فلزی مانند انواعی است که در بالا بیان کردیم با این حال از فلزات بسیار سخت ساخته می شوند. این بادبندها خاصیت شکل پذیر دارند و می توان از داخل آن ها پنجره یا هواکش را نیز درآورد.  تقویت اسکلت فلزی به وسیله بادبند بسیار موثر است و می تواند عملکردی قوی تری را از خود نشان دهد.

• اضافه کردن ستون

ستون را نیز می توان برای افزایش مقاومت استفاده کرد. این ستون ها از قبل ساخته می شوند و برای افزایش مقاومت اسکلت فلزی به سازه جوش داده می شود. اما این ستون ها هم باید با نقشه اسکلت یکی باشند. به همین دلیل نیاز است تا حتما نقشه آن را یک مهندس بکشد.ستون فلزی بخش مهمی از اسکلت فلزی است.

• استفاده از روکش بتنی

برای تقویت تیرآهن یا اسکلت فلزی می توانیم با یک روکش بتنی ستون های تیر آهن را بپوشانیم. به این کار روش ژاکت بتنی نیز گفته می شود. بتن می تواند تیر آهنی که به صورت H ساخته شده است را به صورت کامل بپوشاند. برای این کار تیرآهن را با بتن می پوشانیم. سپس روی آن را آرماتوربندی کرده و سپس دوباره با بتن می پوشانیم.

• استفاده از روکش فولادی

استفاده از روکش فولادی نیز یکی از روش های بسیار موثر برای تقویت تیرآهن است. روکش های فولادی مانند یک ورق وجود دارند. شما می توانید این ورق ها را برای جلوگیری از زنگ زدگی سازه روی آن ها نصب کنید. این نصب کردن توسط پیچ و مهره به وجود می آید. بعد از اینکه ورقه فولادی نصب شد مقاومت ستون اسکلت فلزی بالا می رود.

پیشنهاد مطالعه ⋙  تیر ورق چیست؟|تفاوت تیر ورق با تیرآهن

. استفاده از الیاف پلیمری

الیاف پلیمری که به صورت عمودی در راستای تیرآهن قرار می گیرند می توانند از ترک خوردگی یا خم شدن آن جلوگیری کنند. این الیاف از پلیمر ساخته شده اند که بسیار محکم بوده و می توانند بار را نیز تحمل کنند. حتی زمانی که تیرآهن سوراخ شده باشد این الیاف به صورت موقتی می توانند در جای سوراخ قرار بگیرند.

۳. چه فاکتورهای برای تقویت کردن تیر آهن در نظر گرفته می شود؟

برای تقویت تیرآهن عواملی موثر هستند که باید قبل از استفاده از هر کدام از روش های بالا در نظر گرفته شوند. اولین چیزی که برای ما مورد نظر است وزن تیرآهن ۱۴ است. باید ابتدا وزن آن را بر اساس نوعی که دارد در نظر بگیریم و سپس از روش مناسب برای مقاوم سازی استفاده کنیم. عامل بعدی سایز و ابعاد است. این موضوع از وزن مهم‌ تر است زیرا به عنوان مثال برای بادبند یا پلیمر سایز و شکل تیر آهن بر مواد مصرفی تاثیر گذار است.

 دیگر عامل آلیاژ استفاده شده در تیرآهن ها است‌. می دانیم که تیرآهن از آهن خالص ساخته نشده و آلیاژهای متفاوتی در آن قرار دارد. باید با توجه به نوع این آلیاژها روش مقاوم سازی را انتخاب کرد تا آسیب بیشتر به تیرآهن وارد نشود. ممکن است یکی از روش های مقاوم سازی باعث خوردگی آلیاژ شود در این صورت مقاوم سازی انجام نمی شود و آسیب بیشتر می شود.

پیشنهاد مطالعه : تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

سخن پایانی

تقویت تیرآهن یکی از مهم ترین مواردی است که در ساخت و ساز انجام می شود. زیرا اسکلت فلزی اصلی ترین جز ساختمان است و اگر برای آن مشکلی ایجاد شود که نیاز به تقویت داشته باشد باید به آن توجه شود. از این رو در این مقاله تمامی روش های افزایش مقاومت تیرآهن یا اسکلت فلزی سازه را بیان کردیم و روش انجام آن ها را نیز توضیح دادیم. این موضوع بسیار مهم است که کار تقویت سازه توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود و نقشه اصلی اسکلت ساختمان نیز در نظر گرفته شود.

 

امتیاز خود را ثبت کنید

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد