اخبار لحظه ای

هنوز تغییری یافت نشده است

0
ورود و عضویت
اخبار لحظه ای

هنوز تغییری یافت نشده است

×
آهن جم
ورود و عضویت
0

آزمایش تست میلگرد کاشته شده چگونه انجام می شود؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه
تست میلگرد

تست کشش میلگرد برای اطلاع از کیفیت میلگرد استفاده می شود. در زمان کشش نحوه عملکرد میلگرد می تواند نشان دهنده درستی یا نادرستی اجرای آزمایش باشد؛ تست کشش میلگرد چند نتیجه دارد که هر یک نیازمند تحلیل هستند. یکی از نتایج نهایی تست کشش میلگرد کاشته شده مربوط به بر آمدن آرماتور، جاری شدن میلگرد و قلوه کن شدن بتن است؛ به طوری که جاری شدن میلگرد بیانگر نتیجه مناسب بوده و دیگر نتایج نشان دهنده اجرای ناصحیح و اشکالاتی در محاسبات عملیات کاشت میلگرد است.

تست کشش میلگرد

از مهم ترین وظایف میلگرد در انواع سازه تحمل نیروهای وارده به آن و انتقال نیرو است که می تواند مقاومت سازه را تا حد زیادی فراهم کند. به همین دلیل حد کششی میلگرد محاسبه می شود تا از جنس فولاد به کار رفته در میلگرد اطمینان حاصل شود. تست کشش میلگرد کاشته شده در بتن از دقیق ترین و بهترین روش های اندازه گیری حد گسیختگی کششی فولاد موجود در میلگرد است. از سوی دیگر این تست می تواند یک آزمایش مخرب نیز باشد؛ زیرا میلگردهایی که توسط دستگاه تست میلگرد مورد آزمایش قرار می گیرند، طی تست کاربری خود را از دست می دهند..

پیشنهاد مطالعه : چسب کاشت میلگرد چیست؟

مراحل تست کشش میلگرد کاشته شده

با کمک دستگاه مخصوصی آزمایش تست میلگرد کاشته شده انجام می شود؛ دستگاه توسط پایه خود روی بتن قرار داده شده میلگرد مورد آزمایش در داخل فک داخلی آن قرار می گیرد. در پایان فرآیند آزمایش عقربه دستگاه حداکثر نیروی را که میلگرد در هنگام گسیختگی تحمل کرده را توسط عددی نشان می دهد. در نهایت می توان حداکثر نیروی تحمل شده را با اعمال محاسبات بدست آورد.

پیشنهاد مطالعه ⋙  افزایش ناگهانی قیمت آهن آلات

مرحله یک- میلگرد درون فک نگهدارنده دستگاه تست کشش میلگرد قرار گرفته و محکم می شود.

مرحله دوم-  اپراتور دستگاه تست میلگرد را فعال می کند.

مرحله سوم- یک نیروی کششی از نقطه صفر تا حد تعیین شده از طرف اهرم تلمبه مانند هیدرولیک به میلگرد وارد می شود. این نیرو ناشی از تزریق روغن درون پمپ است که باعث باز شدن فک دستگاه شده و به میلگرد نیروی کششی وارد می کند.

مرحله چهارم- در این مرحله با داشتن نیروی حداکثری محاسبه میزان تنش امکان پذیر است.

مرحله پنجم- باز کردن دوربین از روی نمونه

مرحله ششم- اعمال نیروی کششی توسط الکتروموتور تا زمانی که میلگرد گسیخته یا جدا گردد یا از داخل بتن خارج شود.

مرحله هفتم- در این مرحله میزان نیرو نشان دهنده تاب کششی است که در پایان تمام نتایج باید در جدول وارد شود.

مرحله هشتم- اطلاعات پارامترهایی مثل حد جاری شدن ، نقطه ی تسلیم و تاب گسیختگی توسط نتایج موجود در جدول به دست می آید.

نتایج آزمایش تست کشش میلگرد کاشته شده

برای اندازه گیری استحکام تا گسیختگی، ارزیابی ظرفیت باربری و بررسی کیفیت اتصال بتن و میلگرد به هم، تست کشش میلگرد کاشته شده انجام می شود. نحوه کار با دستگاه تست کشش میلگرد کاشته شده در مقایسه با دستگاه تست کشش معمولی بسیار ساده تر است. همچنین این تست نسبت به تست کشش میلگرد فرآیندی ساده و متفاوتی دارد.

معمولا آزمایش تست کشش میلگرد کاشته شده در بتن سه نتیجه زیر را به دست می دهد؛

  1. خارج شدن میلگرد از داخل حفره
  2. جاری شدن میلگرد کاشته شده با رسیدن به گسیختگی
  3. جدا شدن میلگرد به همراه بتن اطراف آن که اصطلاحاً به این حالت قلوه کن شدن میلگرد گفته می شود.
پیشنهاد مطالعه ⋙  معرفی انواع فولاد کربنی و کاربرد ها

در شرایطی که نتایج یک و سه به دست آید؛ یعنی میلگرد همراه با بتن اطراف خود و سالم از حفره خارج شود و یا اینکه بدون بتن بیرون آید به این معنی است که بین بتن و میلگرد اتصال خوبی ایجاد نشده است. چنانچه حالت دوم اتفاق بیفتد یعین میلگرد به گسیختگی برسد به این معنی است که بین بتن و میلگرد اتصال خوبی ایجاد شده و از همه ظرفیت باربری میلگرد کاشته شده می توان استفاده کرد.

عوامل تاثیرگذار در برقراری اتصال صحیح بین میلگرد کاشته شده و بتن

زمانی که تست میلگرد روی میلگردهای کاشته شده در بتن محل پروژه انجام می شود باید دقت کرد که عوامل مختلفی می تواند نتایج حاصل از آزمایش را تحت تاثیر قرار دهند که این فاکتور به شرح زیر هستند.

  • مقاومت میلگرد
  • عمق کاشت
  • کیفیت بتن پایه
  • کیفیت انکر شیمیایی
  • فاصله میلگردها از یکدیگر
  • فاصله از لبه
  • سیستم سوراخکاری مورد استفاده

جمع بندی

در محل اجرای پروژه ساختمان‌سازی می توان با استفاده از آزمایش تست کشش میلگرد کاشته شده در بتن با استفاده از دستگاه تست میلگرد، کیفیت اتصال بین بتن و میلگرد را اندازه گیری کرد. انجام این آزمایش می‌تواند خیال مسئولان پروژه ساختمانی را از جهت سلامت و استحکام میلگردهای سازه راحت نماید. در این مقاله مراحل انجام این آزمایش را به همراه نتایج آن آورده شده است.

شما میتوانید جهت دریافت قیمت انواع میلگرد از جمله قیمت میلگرد ،قیمت میلگرد ساده ، قیمت میلگرد کلاف آجدار بر روی لینک های مربوطه کلیک کنید و جدیدترین قیمت میلگرد را در آهن جم دریافت کنید.

پیشنهاد مطالعه ⋙  میلگرد آلیاژی چیست؟انواع و کاربردهای آن

همچنین میتوانید علاوه بر قیمت تیرآهن، قیمت روز آهن شامل قیمت تیرآهن IPE، قیمت تیرآهن لانه زنبوری و قیمت تیرآهن هاش، قیمت ورق، قیمت نبشی، قیمت ناودانی، قیمت سپری، قیمت پروفیل، قیمت لوله، قیمت خاموت، قیمت محصولات مفتولی، قیمت شمش و قیمت لوازم سوله را از آهن جم دریافت کنید.‌ جهت دریافت اطلاعات بیشتر، میتوانید با بخش فروش و پشتیبانی آهن جم، با شماره ۰۳۱۳۳۸۶۹۲۱۱ تماس بگیرید.

امتیاز خود را ثبت کنید

نظرات

سوال یا نظر شما

شما میتوانید نظر یا سوال خود را برای کامنت کنید.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را وارد کنید.

×
ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل(اعداد انگلیسی) یا ایمیل خود را وارد کنید
ورود شما به معنای پذیرش شرایط ایزی لاگین و قوانین می باشد